Αντικαρκινική Κοινότητα Συνδρομή RSS
Νοέμβριος 24, 2014, 07:29:14 μμ *
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Νέα: Καλώς ήρθατε στην Αντικαρκινική Κοινότητα. Η δημοσίευση θεμάτων και σχολίων, επιτρέπεται μόνο σε εγγεγραμμένα μέλη.
Φόρτωση
Σύνθετη αναζήτηση
   Αρχική   Επικοινωνία Σύνδεση Εγγραφή  

Προσοχή...

1. Αποφεύγετε την χρήση greeklish (ελληνικά με λατινικούς χαρακτήρες). Είναι δυσανάγνωστα και δυσκολεύουν την λειτουργία της αναζήτησης.
2. Μην χρησιμοποιείτε την σελίδα της «Επικοινωνίας», για ερωτήσεις ιατρικού χαρακτήρα. Δημοσιεύστε την ερώτησή σας στους πίνακες συζητήσεων.
3. Τα δημοσιευμένα άρθρα και τα μηνύματα που τα συνοδεύουν, δεν υποκαθιστούν σε καμμία περίπτωση τις συμβουλές των γιατρών σας!
4. Ο σκοπός της κοινότητας, είναι η ανταλλαγή πληροφοριών που μπορούν να αποβούν χρήσιμες. Μην τις ανταλλάσετε με προσωπικά μηνύματα, αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος.
5. Δεν επιτρέπεται η δημοσίευση ονομάτων γιατρών, τα οποία συνοδεύονται από σοβαρές καταγγελίες, που μπορεί να επιφέρουν μηνύσεις για συκοφαντική δυσφήμιση.
Σελίδες: 1 ... 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 ... 41   Κάτω
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: καρκίνος παχέως εντέρου και μετάσταση στο συκώτι  (Αναγνώστηκε 441015 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
mariao
Ανώτερο μέλος
Εκτός σύνδεσης Εκτός σύνδεσης

Φύλο: Γυναίκα

« Απάντηση #300 στις: Οκτώβριος 05, 2011, 01:32:12 μμ »

Σίγουρα είναι στο συκωτι. Το θεμα είναι μην έχει πάει και πουθενλα αλλού.
Καταγράφηκε
eleni
Πλήρες μέλος

Κύπρος Κύπρος

Τόπος: Λευκωσία

eleni85_@hotmail.com
« Απάντηση #301 στις: Οκτώβριος 05, 2011, 03:17:06 μμ »

Έχει κάνει καθόλου ίκτερο;
Καταγράφηκε
kontze
Ανώτερο μέλος

Φύλο: Άντρας
Ελλάς Ελλάς

Τόπος: PATRA

« Απάντηση #302 στις: Οκτώβριος 05, 2011, 05:30:31 μμ »

Mariao,,

Από την μία σου συνιστώ να μιλήσεις άμεσα με τον Herzog για τα αποτελέσματα των δεικτών, από την άλλη πιστέυω ότι πρέπει να πάρετε μία πιο δραστική λύση για τώρα μέσω RF. Ο θάνος και η Πωμώνη είναι πολύ καλοί σε αυτό. Αν ο Θάνος στο συστήνει μήν το σκέφτεστε. Είναι απλή μέθοδος, δεν θα ταλαιπωρήσει τον ασθένή και θα περιόρίσει το καρκινικό φορτίο μέχρι ο πατέρας σου πάρει τα πάνω του και μπορέσει να κάνει εκ νέου χημεία. Μίλα με τον Herzog και για τα αποτελέσματα των δεικτών αλλά και για την εκδοχή να κάνετε RF πρίν την επίσκεψη σας εκεί.
Όσον αφορά την διατροφή είμαι 100% με τον Μανώλη αλλά προκειμένου ο ασθενής να ωφεληθεί πρέπει να είναι πολύ πειθαρχημένος και να γνωρίζει ποια ζωική πρωτείνη αντικαθίσταται από φυτική κτλπ. Το βασικό όχι ζάχαρη, όχι λιπαρά (ειδικά για το συκώτι) και πολύ νερό και χυμούς!!!

να είστε καλά...
Καταγράφηκε
kontze
Ανώτερο μέλος

Ελλάς Ελλάς

« Απάντηση #303 στις: Οκτώβριος 05, 2011, 05:36:42 μμ »

Εμείς,

Εχθές κάναμε pet scan και περιμένουμε αύριο τα αποτελέσματα. Είναι σε πολύ καλή φύσική κατάσταση και οι δέικτες παραμένουν φυσιολογικοί. Από τις ηπατικές είναι λίγο αυξημένη η γgt, τιμή που εμφάνιζεται αυξημένη συνέχεια άλλωστε μετά από το χειρουργείο στο ήπαρ τον Φεβρουάριο. Αν από τα αποτελέσματα (pet scan)είμαστε σταθεροί τότε θα προτείνω στον Herzog να σταματήσει τους χημειοεμβολισμούς και να κάνει μόνο υπερθερμίες και παράλληλα να δοκιμάσουμε το protocel. (Το πιστεύω πολύ).

Θα σας ενημερώσω για τα αποτελέσματα.
Καταγράφηκε
Μανώλης
Πλήρες μέλος

« Απάντηση #304 στις: Οκτώβριος 05, 2011, 06:31:17 μμ »

Protocel is a treatment which up to now has not proven to be beneficial. This treatment has claimed to cure cancer but there is not one single publication showing that this treatment is helpful.

This drug had in the past different names, because the company had to change the names when the product was forbidden because of false promises. So I don’t think that this drug is something you should consider.

Kosta sou paratheto tin apanthisi tou Herzog sxetika me to Protocel.
Καταγράφηκε
kontze
Ανώτερο μέλος

Ελλάς Ελλάς

« Απάντηση #305 στις: Οκτώβριος 05, 2011, 07:14:22 μμ »

Μανώλη ευχαριστώ για την πληροφορία,

Μου κάνει εντύπωση 'ομως η απάντηση του Herzog, την στιγμή που γνωρίζω ότι δέχθηκε να το παίρνει ασθενής του στην Γερμανία (αυτός ο ασθενής άλλωστε μου το πρότεινε). Όσον αφορά την δημοσίευση των θετικών ή όχι αποτελέσμάτων του φαρμάκου συμφωνώ ότι δεν υπάρχουν και το έχω έχω ήδη γραψει σε προηγούμενα post μου. Δεν έχει αναγνωριστεί απο τον αμερικάνικο ΕΟΦ οπότε και δεν έχει λάβει τις σχετικές εγκρίσεις δοκιμών ή δημοσιότητας. Από την άλλη έχει αλλάξει μόνο 2 φορές όνομα από Entelev σε Protocel στην Αμερική αλλά διατηρεί το παλιό στην Αυστραλία.

Τέλος, θα ήθελα να αναφέρω ότι  είμαι μέλος σε ένα αμερικάνικο forum καρκινοπαθών που είναι χρήστες αυτής της εναλλακτικής θεραπείας και πιστεύουν σε αυτό αλλα και είναι πρόθυμοι να μιλήσουν με οποιονδήποτε έχει αμφιβολίες ακόμα και μέσω τηλεφώνου. Το παίρνουν και βλέπουν καλά αποτελέσματα. Η δημιουργός του forum εχει θεραπευτεί από αυτό και είναι ελεύθερη νόσου για τα τελευταία 20 χρόνια (της είχαν δώσει μερικές εβδομάδες ζωής και την είχαν στείλει σπίτι να πεθάνει με καρκίνο σταδίου 4). Επίσης δεν είναι αντίθετοι σε ακτινοβολία ή χημειοθεραπεία ή χειρούργείο ή άλλη επέμβαση που έιναι άμεσης ανάγκης, απλά πιστεύουν ότι δεν θα δώσουν αυτά σε μακροχρόνια χρήση, ίαση απλά περισσότερα προβλήματα.   

Το link ειναι:

http://elonnascorner.com/

Παράλληλα, θα ήθελα να επισημάνω ότι όλα τα χημειοθεραπευτικά τα οποία τυγχάνουν δημοσίευσης και κλινικών δολκιμών δεν υπόσχονται απαραίτητα θεράπεια. Γιατι λοιπόν να μην ακολουθήσει κανείς και μία εναλλακτική που δεν έχει τοξικότητα?

Απλά παραθέρω τις ανησυχίες μου... όταν και ο πατέρας μου έχει υποστεί όλα τα πρωτόκολλα.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 17, 2012, 04:29:25 μμ από kontze » Καταγράφηκε
mariao
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #306 στις: Οκτώβριος 05, 2011, 10:59:48 μμ »

Konze σε ευχαριστώ για την απάντηση,
Το ίδιο σκεφτόμουν και εγώ αλλά επειδή έχουμε κλείσει να πάμε Γερμανία 28 του μηνα φοβήθηκα μηπως δεν προλαβαίνουμε να κάνουμε RF πριν.

Αυριο έχω ραντεβού με τον Θάνο να μιλήσουμε.
Περιμένω σε 10 μερες κ τα αποτελέσματα από τον Μοριακό.

Για το Protocel δεν γνωρίζω πολλά αλλά οταν το είχα ψαξει στο Internet (ειχα ψάξει για αρνητικά σχόλια) τα αποτελέσματα ήταν ανάμεικτα...
Ξέρω και εγώ τι να πω... ειδαμε και τα αποτελέσματα των ΧΜΘ.

Ελένη ειχε κάνει λίγο Ικτερο - ανευ σημασίας συμφωνα με τον ογκολόγο - ο οποίος υποχώρησε από τις πρώτες μερες στη Γερμανία.

Μανωλη μου πως τα πας εσύ?

καληνύχτα με αισιοδοξία και δυναμη σε όλους!
Καταγράφηκε
kontze
Ανώτερο μέλος

Ελλάς Ελλάς

« Απάντηση #307 στις: Οκτώβριος 07, 2011, 09:29:02 πμ »

Τα αποτελέσματα απο την PET SCAN:

Εκτός από ένα προτραχειακό λεμφαδένα (διαμετρου 8,5mm) όλοι οι άλλοι ιστοί παρατηρούνται φυσιολογικοί.

Από τα λόγια του εδώ ογκολόγου, τα αποτελέματα είναι ανέλπιστα καλά δεν φαίνονται πουθενά εστίες και όσο για τον λεμφαδένα (λόγω μεγέθους) δεν τον αξιολογεί ώς κάτι. Το ίδιο είπε και μία φίλη πνευμονολόγος (για τον λεμφαδένα) μένοντας έκπληκτη παράλληλα που δεν παρατηρείται τίποτα αλλό πουθενά όταν η εξέταση αφορούσε περιόχή από την βάση του κρανίου μέχρι την μέση των μηρών!!!
Φυσικά, έχω στείλει τα αποτελέσματα στον Herzog και περιμένω και την δική του ερμηνεία για τα αποτελέσματα και κινήσεις από εδώ και πέρα.

Πάντως αποδεικνύεται ότι πράξαμε σωστά που τελικά πήγαμε στην Γερμανία. Ευχαριστώ και πάλι Μανώλη.

Ελπίζω και στα δικά σας καλά αποτελέματα.
Καταγράφηκε
mariao
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #308 στις: Οκτώβριος 07, 2011, 12:30:38 μμ »

Μπράβο ρε συ Κώστα!!!
Η καλύτερη είδηση της ημέρας.
 Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο

Όλα καλά θα πάνε.
Καταγράφηκε
mariao
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #309 στις: Οκτώβριος 10, 2011, 04:29:06 μμ »

Καλησπέρα σας,
Μιλησα με τον Herzog ο οποίος δεν συμφωνει να γίνει RF και αποφασίσαμε να ακολουθησουμε την δική του άποψη.
Επιπλέον μας ειπε και κάτι το οποίο δεν μου άρεσε καθόλου...οτι κατά τη γνωμη του υπάρχει μετασταση στο περιτόνεο, καθως εντόπισε κάποια συμπτώματα στον πατέρα μου που τον έκαναν να σκεφτει κάτι τέτοιο και για αυτό το λόγο δεν θέλει να γίνει RF.
Οι έλληνες ογκολόγοι δεν συμφωνούν.
Θα κάνουμε αξονικές μεσα στην εβδομάδα μηπως αποκτήσουμε καλύτερη εικόνα.
Αυτά...ειμαι προβληματισμένη και στεναχωρημένη.
Καταγράφηκε
eleni
Πλήρες μέλος

Κύπρος Κύπρος

eleni85_@hotmail.com
« Απάντηση #310 στις: Οκτώβριος 11, 2011, 08:24:36 πμ »

Δύναμη mariao να θυμάσαι ότι στη ζωή πέρνουμε ότι μπορούμε να αντέξουμε τιποτα παραπάνω!!!
Καταγράφηκε
fani
Μέλος
**

« Απάντηση #311 στις: Οκτώβριος 11, 2011, 04:27:28 μμ »

Καλησπέρα Μαρία,
σε τι κατάσταση είστε τώρα?Χημειοθεραπείες πόσο διάστημα πρέπει να περάσει μέχρι να ξανααρχίσετε?Με ομοιοπαθητικό μιλάτε?Είστε αρκετό διάστημα εκτός θεραπείας και θα μπορούσατε να πάρετε κάποια επιπλέον σκευάσματα τα οποία όντως κάνουν καλό.Εμείς για παράδειγμα πέρνουμε το Noni ( χυμός από φρούτο που είναι αντιοξειδωτικός και κάνει καλό στο συκώτι),πρόπολη για το ανοσοποιητικό,χλωροφύλλη,θα μπορούσατε να δοκιμάσετε υψηλές δόσεις βιταμίνης c και σπαγυρικά σκευάσματα ίσως. Αλλά όλα αυτά από ένα καλό ομοιοπαθητικό,όχι μόνοι σας. Επίσης όπως ανέφερα σε άλλο post υπάρχουν και οι ενναλακτικές θεραπείες όπως το Ρέικι και το Μπόουτεκ.Στην Αθήνα γνωρίζω κάποιους αν ενδιαφέρεσαι πες μου.
Τι συμπτώματα είδε ο γιατρός που αναφέρεις?
Μην απελπίζεσαι και να σκέφτεσαι θετικά για να μπορείς να πάρεις τις καλύτερες αποφάσεις και να βοήθησεις έτσι την οικογενειά σου.
Καταγράφηκε
mariao
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #312 στις: Οκτώβριος 11, 2011, 11:41:37 μμ »

Γειά σου Φανή,
Το Νονι το παίρνει και ο πατέρας μου, βέβαια το έχει ξεκινήσει μόνο 3 βδομάδες τωρα.
Εσείς έχετε δει διαφορά?
Ποιο παίρνετε εσείς το original η το Extra? Και τι δοσεις?
Ψάχνοντας σχετικά με αυτό χθες έπεσα σε ένα αμερικάνικο site που έλεγε οτι όταν υπάρχει θέμα με το ήπαρ κ τα νεφρά θέλει πολύ προσοχή.
Και μάλιστα οτι είχε σημειωθεί κ ένας θανατος με ηπατικό σοκ ... και από χθες μειώσαμε τη δοση σε 2 σφηνάκια (της τσικουδιάς) τη μέρα.

ΧΜΘ περιμένουμε τα αποτελέσματα των μοριακών κατά το τέλος της εβδομάδας...

Ελένη, ευχαριστώ...μερικές φορές τρομάζω...κυριως οταν οι απόψεις γιατρών που σέβομαι τη γνώμη τους διύστανται.
 Χαμόγελο
Καταγράφηκε
fani
Μέλος
**

« Απάντηση #313 στις: Οκτώβριος 12, 2011, 12:34:17 πμ »

Καλά έτσι όπως τα λες τότε θα φρικάρεις αν σου πω ότι η ομοιοπαθητικός μας είχε 3 ποτήρια ( του κρασιού ) κάθε μέρα! Το 'εχω διαβάσει αυτό που αναφέρεις με την επικινδυνότητα, αλλά νομίζω πως αναφέρονται σε υπερβολικές δόσεις.Βέβαια η μητέρα μου δεν εφαρμόζει κατά γράμμα τα όσα μας λένε οι γιατροί οπότε πέρνει ούτως η αλλως λιγότερο (σε καμμία περίπτωση δε λέω αύξησε/μείωσε τη δόση).Μας είχε τονίσει να προσέξουμε ιδαιτέρως τη μάρκα να είναι tahitian noni δεν ξέρω γιατί οπότε αυτό δεν έχει άλλη extra/simple από όσο ξέρω.

Εύχομαι τα αποτελέσματα του μοριακού να έιναι όπως τα εύχεστε.

Επίσης ένα σιτε που είναι πολύ καλό για εναλλακτικές θεραπείες κτλ ( δε ξέρω αν το έχω ξανα αναφέρει) είναι το http://www.cancertutor.com/. Ό,τι έχω τύχει να βρω διάσπαρτα όπως protocel,noni,budwig,flaxssed oil,gerson diet τα έχει μέσα όλα.
Μαρία αν οι απόψεις των γιατρών διύστανται βρίσκεις και ένα τρίτο : ) (αν και το καλύτερο είναι ένας που εμπιστέυεσαι)
Καταγράφηκε
mariao
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #314 στις: Οκτώβριος 12, 2011, 10:41:28 πμ »

Kalhmera Fani,
mpes sto site www.noni.gr
Milame gia to idio, to "Tahitian noni" to opoio bgainei kai se noni-Extra, poy periexei diplh pososthta "Iridoeidon" tou basikou sistatikoy pou kanei ti doyleia.

Καταγράφηκε
mariao
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #315 στις: Οκτώβριος 13, 2011, 10:44:59 πμ »

Μίλησα χθες στο τηλ. με τον Μοριακό.
Τα κύτταρα του όγκου που πάρθηκαν πρόσφατα δεν έχουν καμια σχέση με τα παλαιότερα.
Εκφραζονται άλλα γονίδια...

Θα έχω τα reports την Παρασκευή.
Το εντυπωσιακό είναι οτι δειγμα από τον ίδιο όγκο κράτησε και το νοσοκομείο στο οποίο έγινε η επέμβαση.
Μας παίρνει λοιπόν χθες ο αναλυτής του νοσοκομείου και τι μας λέει???
Πειτε μου για ποιο λόγο ο κυριος έκανε τέτοιου είδους εξέταση.Γιατί πρέπει να δικαιολογήσω την εξέταση στο ταμείο του....
Του εξηγούμε για τον καρκίνο...
Κυρία μου το δειγμα που έχω είναι υγειες. Δεν υπάρχει πρόβλημα στον άνθρωπο.
Επιμένουμε εμείς οτι αποκλυεται δυστυχώς αυτή η περίπτωση και μπλα μπλα μπλα...
και τι μας λέει... εντάξει, αφού ειστε τοσο σίγουροι θα εξετάσω κ το υπόλοιπο δείγμα διατί έχω κοιτ'αξει μόνο ένα μέρος...
Βιοψία ήπατος.
Σκεφτείτε πόσες διαγνωσεις έχει κάνει αυτός ο τυπος σε άλλους ανθρώπους...που ακούμε είχε κάνει βιοψία πριν 6 μηνες και ήταν καθαρή και τωρα γεμισε.
Ανατριχιαστικό δεν είναι???
Καταγράφηκε
daria
Μέλος
**

« Απάντηση #316 στις: Οκτώβριος 13, 2011, 07:45:12 μμ »

Γεια σας παιδιά, εγώ είμαι καινούργια στην ιστοσελίδα αυτή, έχω διαβάσει όλα όσα γράφετε και έχω να πω ότι είναι πολύ βοηθητικά! η κατάσταση του δικού μου ατόμου είναι παρόμοια με τις δικές σας, έχει κάνει τώρα χμθ στην Κύπρο και Δευτέρα περιμένουμε τα αποτελέσματα από την χμθ αλλά από τι άκουσα ο γιατρός δεν είναι ευχαριστημένος επειδή δεν έχουν πέσει οι δείκτες και επίσης ότι η περίπτωσή μας είναι πολύ δύσκολη... Βασικά σκεφτόμαστε να πάμε εξωτερικό σε πιο εξειδικευμένα κέντρα, αυτός ο Ηερζονγκ που αναφέρετε που μπορούμε να τον βρούμεΑπορία είναι καλός ??
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 14, 2011, 09:49:53 μμ από daria » Καταγράφηκε
pk77
Νέο μέλος
*

« Απάντηση #317 στις: Οκτώβριος 16, 2011, 03:00:32 μμ »

καλησπερα σε ολους.
ειχα γραψει και εγω πριν καιρο για την περιπτωση του πατερα μου (καρκινος στο παχυ με μετασταση σε λεμφαδενες και κοιλια)
, αλλα τους τελευταιους δυο-τρεις μηνες δεν εχω τη διαθεση ουτε να μιλαω αλλο για αυτο, ουτε να ψαχνω για πιθανες εναλλακτικες θεραπειες, για καλους και κακους γιατρους-ανθρωπους και για το λογο αυτο δεν ειχα ξαναμπει στο φορουμ.
να αναφερω απλως οτι μετα απο ενα κυκλο 6 χμθ, ανα δυο βδομαδες με δυο μερες εισαγωγη σε νοσοκομειο πλεον αλλαξε σχημα και η χμθ γινεται κυριως με χαπια (xeloda, αν εχει καποιος αποψη για αυτα, παρακαλω ας την αναφερει).

να αναφερω μονο, μηπως και βοηθηθει καποιος,  οτι (καθυστερημενα) εμαθα για καποιον χειρουργο, ΤΕΝΤΕΣ στην κομοτηνη-διδυμοτειχο, που εχει θετικα αποτελεσματα και χρησιμοποιει μια πρωτοποριακη μεθοδο.
αυτα απο εμενα, καλη συνεχεια σε ολους στη δυσκολη κατασταση που περναμε
Καταγράφηκε
mariao
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #318 στις: Οκτώβριος 16, 2011, 07:12:47 μμ »

Daria, ο Herzog κανει υπερθερμία σε συνδιασμό με ΧΜΘ το οποίο φαίνεται να είναι πιο αποτελεσματικό, ενω παραληλα ενδυναμωνει το ανοσοποιητικό με εκχυσεις βιταμινων κα.
 www.fachklinikdrherzog.de

pk77,
δεν μπορείς να φανταστεις ποσο σε καταλαβαίνω...
τις τελευταιες μερες και τα δικά μου νέα δεν είναι καλά.
Υπάρχει τρομαχτική χειροτέρευση δυστυχως στον πατερα μου κ δεν έχω και εγω διάθεση ουτε να μιλάω ουτε να βγω από το σπίτι και κάτι νευρα...
Οι δεικτες ανέβηκαν σε 2 βδομάδες παρα πολυ με το cea να εχει φτάσει 1163 δηλαδή πάνω από 600 μονάδες σε σχέση με την προηγούμενη και η αξονική έδειξε χειροτέρευση σε όλες τις εστίες και μαλιστα η μεγάλες σχεδόν διπλάσιάστηκαν.

Ειμαι τρομοκρατημένη
Περιμένω τις μεταφράσεις να τις στειλω στον Herzog να δω τι θα μας πει, μαζι με τις μοριακές οι οποίες δεν μας έδειξαν και πολλές επιλογές.
 :'(

Το Xeloda ειναι το 5-FU σε χαπια απ όσο θυμάμαι.
Τι μέθοδο χρησιμοποιεί ο Τεντες?
καλή δυναμη σε όλους!
Καταγράφηκε
pk77
Νέο μέλος
*

« Απάντηση #319 στις: Οκτώβριος 16, 2011, 11:01:08 μμ »

οι δεικτες εδειξαν (στις εξετασεις μετα τον πρωτο κυκλο) καλυτερευση.
η αξονικη αντιθετα στασιμη κατασταση, ισως και μικρη χειροτερευση.
ο γιατρος παντως σταθηκεπερισσοτερο  στους δεικτες.

ο τεντες ειναι χειρουργος, ο οποιος την ωρα του χειρουργειου κανει και "επιτοπια" χμθ στο  σημειο που υπαρχει το προβλημα.
αν χτυπησετε στο google θα δειτε την ενδιαφερουσα ιστορια του
Καταγράφηκε
daria
Μέλος
**

« Απάντηση #320 στις: Οκτώβριος 20, 2011, 10:00:15 μμ »

σε ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία mariao, σκεφτόμαστε να του στείλουμε και εμείς τις δικές μας αναλύσεις να δούμε τι θα μας πει. Οι γιατροί τελικά μας είπαν ότι υπήρξε κάποια καλυτέρευση αλά μέχρι εκεί περιμένουμε να μας πουν και αναλυτικά τι ακριβώς έδειξαν οι εξετάσεις.  Ξεκινήσαμε χμθ πάλι δεν έχουμε κάνει καμιά εγχείρηση επειδή υπάρχουν μεταστάσεις και είναι ριψοκίνδυνο. Εύχομαι τα καλύτερα για το πατέρα σου mariaο..
Καταγράφηκε
daria
Μέλος
**

« Απάντηση #321 στις: Οκτώβριος 23, 2011, 10:42:48 πμ »

έχει ακουστά κανένας το νέο φάρμακο EMD 525797 που είναι σε συνδυασμό με cetuximab+irinotecan να μου πει τι γνωρίζει γι αυτό?Απορία είναι ένα νέο φάρμακο απ 'όσο ξέρω ...
Καταγράφηκε
eleni
Πλήρες μέλος

Κύπρος Κύπρος

eleni85_@hotmail.com
« Απάντηση #322 στις: Οκτώβριος 25, 2011, 08:33:41 πμ »

Γεια σας παιδιά, εγώ είμαι καινούργια στην ιστοσελίδα αυτή, έχω διαβάσει όλα όσα γράφετε και έχω να πω ότι είναι πολύ βοηθητικά! η κατάσταση του δικού μου ατόμου είναι παρόμοια με τις δικές σας, έχει κάνει τώρα χμθ στην Κύπρο και Δευτέρα περιμένουμε τα αποτελέσματα από την χμθ αλλά από τι άκουσα ο γιατρός δεν είναι ευχαριστημένος επειδή δεν έχουν πέσει οι δείκτες και επίσης ότι η περίπτωσή μας είναι πολύ δύσκολη... Βασικά σκεφτόμαστε να πάμε εξωτερικό σε πιο εξειδικευμένα κέντρα, αυτός ο Ηερζονγκ που αναφέρετε που μπορούμε να τον βρούμε??? είναι καλός ??

daria λυπάμαι για το πρόβλημα που σας χτύπησε την πόρτα αλλά μην απελπίζεσε θα το παλέψετε! τι ακριβώς έχει το δικό σου άτομο; σε τι σταδιο βρίσκεται ο καρκίνος; Είσαι απο Κύπρο;
Καταγράφηκε
daria
Μέλος
**

« Απάντηση #323 στις: Οκτώβριος 26, 2011, 10:28:22 μμ »

ναι ελένη μου είμαι από κύπρο! βασικά ο θείος μου έχει καρκίνο με μετάσταση στο συκώτι και έκανε χμθ 3 μήνες και τώρα τα αποτελέσματα απ 'ότι κατάλαβα δεν ήταν και τόσο καλά έχει καινούργιες εστίες στο συκώτι αλλά είπαν ότι ο όγκος μειώθηκε τώρα πως γίνεται αυτό δεν ξέρω... και βασικά μας μίλησαν για ένα καινούργιο φάρμακο που έχει δοκιμαστεί σε 15 άτομα και τα αποτελέσματα ήταν πολύ καλά! μας είπαν ότι το συγκεκριμένο φάρμακο μπορεί να το κάνει και ο θείος μου έστειλαν στη Γερμανία τα αποτελέσματα των εξετάσεων και περιμένουμε απάντηση... το φάρμακο δεν έχει όνομα αλλά κωδικό EMD 525797 που είναι σε συνδυασμό με cetuximab+irinotecan ελπίζω μόνο να τον βοηθήσει πραγματικά αυτό το φάρμακο...
Καταγράφηκε
eleni
Πλήρες μέλος

Κύπρος Κύπρος

eleni85_@hotmail.com
« Απάντηση #324 στις: Οκτώβριος 27, 2011, 08:07:10 πμ »

Αν ξέρεις ο όγκος που έχει είναι μικροκυτταρικός;ποιος τον παρακολουθεί; Σας είπαν οτι ο καρκίνος είναι χειρουργίσιμος;
Καταγράφηκε
eleni
Πλήρες μέλος

Κύπρος Κύπρος

eleni85_@hotmail.com
« Απάντηση #325 στις: Οκτώβριος 27, 2011, 08:17:00 πμ »

όσον αφορά το EMD 525797 απο όσο ξέρω είναι ένας αναστολέας ιντεγκρίνης με αντιαγγειογενετικές δράση το οποίο ακόμα δοκιμάζετε και δεν έχει ακόμη εγκριθεί για πώληση....
Καταγράφηκε
kontze
Ανώτερο μέλος

Ελλάς Ελλάς

« Απάντηση #326 στις: Οκτώβριος 27, 2011, 10:27:34 πμ »

Το EMD 525797 δεν το γνωρίζω αλλά από ότι διάβασα είναι όπως το περιγράφει η Ελένη.
Σχετικά με το ποια φαρμακά ή σχήμα θα πρέπει να ακολουθήσει κάποιος ασθενής έχει να κάνει με τα χαρακτηριστικά που φέρει ο όγκος και αυτό είναι κάτι μοναδικό για το κάθε άνθρωπο ακόμα και όταν συγκρίνουμε 2 ίδιους καρκίνους (προτογενείς στο ίδιο όργανο). Εκ φύσεως είμαι υπέρ των νέων σχημάτων και φαρμάκων αλλά θα πρότεινα πρώτα να κάνει μοριακή ανάλυση του όγκου (αν δεν έχει γίνει ακόμα) ώστε να προσδιοριστεί εκ των προτέρων εάν το EMD 525797 σε συνδυασμό με cetuximab+irinotecan θα έχουν κλινικό όφελος. Αλλιώς, απλά θα πάρει ο ασθενής μεγάλη τοξικότητα χωρίς να τον βοηθήσει και συνάμα θα χάσει πολύτιμο χρόνο. Μιλάω εκ πείρας.
Καταγράφηκε
eleni
Πλήρες μέλος

Κύπρος Κύπρος

eleni85_@hotmail.com
« Απάντηση #327 στις: Οκτώβριος 27, 2011, 11:24:32 πμ »

έχεις δίκιο kontze...
Καταγράφηκε
kontze
Ανώτερο μέλος

Ελλάς Ελλάς

« Απάντηση #328 στις: Οκτώβριος 27, 2011, 02:15:39 μμ »

Μαρία,

Τι κάνετε?
Ελπίζω να είστε σταθεροί και να μην απελπίζεστε γιατί έτσι είμαστε και εμείς πριν κάποιους μήνες όταν 'όλα' αυξανόντουσαν. Ναι, η νόσος είναι ύπουλη αλλά θα πρέπει να είμαστε ψύχραιμοι και προσεκτικοί στις επιλογές μας.
Είσαι γνώστης της κατάστασης, των φαρμάκων, των μοριακών αναλύσεων, των εναλλακτικών θεραπειών, των χημειοθεραπείών και παράλληλα μπορείς και κάνεις έρευνα για οτιδήποτε. Οπότε είσαι ο κατάλληλος άνθρωπος που μπορεί να κάνει ότι είναι ανθρωπίνως δυνατό για να βοηθηθεί ο πατέρας σου.
Από την δικιά μας τρέχουσα εμπειρία έχω συνηδειτοποιήσει ότι το κυνήγι προς την ίαση ή καλύτερα στην επιμύκηνση της ζωής και της βελτίωσης της για τον ασθενή έχει να κάνει με δικές μας αποφάσεις (συγγενείς) αφού δεν πρέπει κανείς να στηρίζεται στην πρόταση-άποψη ενός μόνο γιατρού ή μεθόδου θεραπείας. θέλει να χρησιμοποίούμε παράλληλα το ένστικτό μας και τις γνώσεις που αποκομίζουμε από νέα κατά του καρκίνου, από άλλες μαρτυρίες κτλπ. Δεν υπάρχει μία πεπατημένη αλλά συνδυασμός θεραπειών που έχουν να κάνουν με ένα καλό ισοζύγιο όφελους και ρίσκου για το ασθενή και την ποιότητα ζωής του. Μην ξεχνάμε άλλωστε ότι βασικό στοιχέιο στην θεραπεία έιναι η διατροφή ενώ κανείς ογκολόγος στην Ελλάδα (από αυτούς που έχουμε επισκεφτεί) δεν έχει κάνει την παραμικρή μνεία περί σωστής διατροφής.
Εγώ πρόσφατα, έστειλα ένα email στον Herzog και του ζήτησα αν μπορούμε να αναβάλλουμε περαιτέρω χημεία για τον πατέρα μου ώστε να κάνει ένα διάλλειμα και συμφώνησε να συνεχίσουμε με τα υπόλοιπα (avastin, υπερθερμίες, βιταμίνες ένζυμα) αφού η νόσος δείχνει σταθερή. Τον ρώτησα επίσης για την άποψη του σχετικά με το Protocel και η απάντηση του ήταν παρόμοια με αυτή που έδωσε στον Μανώλη. Δηλαδή ότι δεν έχει αποδειχθεί ότι έχει θεραπευτικά οφέλη από καποια δημοσιεύματα. Εμείς, επειδή θέλουμε να το κάνει δυστυχώς έχουμε βρεθεί σε δίλλημα αφού το προτόκολλο του Protocel ενώ δεν είναι αυστηρό δεν συνάδει με συμπληρώματα βιταμινών κάτι που εμπεριέχεται στο προτόκολλο του Γερμανού. Είμαστε υπό σκέψη προκειμένου να μην έρθουμε σε ρίξη με τον Herzog. Αυτά από εμένα.  

Εύχομαι να κρατάτε γερά και η επίσκεψη σας στην Γερμανία να δώσει στον πατέρα σου αυτήν την στιγμή την σωστή θεραπεία που χρειάζεται!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 02, 2011, 02:32:48 μμ από kontze » Καταγράφηκε
daria
Μέλος
**

« Απάντηση #329 στις: Οκτώβριος 27, 2011, 07:36:15 μμ »

απ 'ότι ξέρω ο γιατρός του είναι ο Κουντουράκης από το ογκολογικό κέντρο τράπεζας κύπρου, βασικά όταν είχα διαβάσει το έντυπο για να κάνει αυτή την καινούργια θεραπεία έγραφε ότι είχαν ήδη πάρει δείγμα του όγκου και το ανάλυσαν και γι αυτό και του πρότειναν να κάνει την καινούργια θεραπεία επίσης έστειλαν και στην Γερμανία τις αναλύσεις του για να δουν τι θα πουν οι γιατροί εκεί αν θα μας εγκρίνουν για την θεραπεία αυτή. Δεν είμαστε σε εγχειρίσιμο στάδιο και μας είχαν πει παλιά ότι θα μίκραιναν τον όγκο και μετά θα κάναμε εγχείρηση, αλλά προς το παρόν δεν θέλουν να το ρισκάρουν .. Δεν ξέρω πραγματικά τι να πω πιστεύω ότι καλύτερα θα ήταν να πηγαίναμε Γερμανία που είναι πιο εξειδικευμένοι οι γιατροι... Εσεις από δική σας πείρα τι προτείνετε ξέρετε κάποιο ογκολογικό κέντρο στη Γερμανία αν μπορούμε να στείλουμε έστω τις αναλύσεις του να δούμε τι θα μας πουν... Απορία
Καταγράφηκε
Αντικαρκινική Κοινότητα

Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 ... 41   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: