Αντικαρκινική Κοινότητα Συνδρομή RSS
Δεκέμβριος 22, 2014, 03:24:44 μμ *
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Νέα: Καλώς ήρθατε στην Αντικαρκινική Κοινότητα. Η δημοσίευση θεμάτων και σχολίων, επιτρέπεται μόνο σε εγγεγραμμένα μέλη.
Φόρτωση
Σύνθετη αναζήτηση
   Αρχική   Επικοινωνία Σύνδεση Εγγραφή  

Προσοχή...

1. Αποφεύγετε την χρήση greeklish (ελληνικά με λατινικούς χαρακτήρες). Είναι δυσανάγνωστα και δυσκολεύουν την λειτουργία της αναζήτησης.
2. Μην χρησιμοποιείτε την σελίδα της «Επικοινωνίας», για ερωτήσεις ιατρικού χαρακτήρα. Δημοσιεύστε την ερώτησή σας στους πίνακες συζητήσεων.
3. Τα δημοσιευμένα άρθρα και τα μηνύματα που τα συνοδεύουν, δεν υποκαθιστούν σε καμμία περίπτωση τις συμβουλές των γιατρών σας!
4. Ο σκοπός της κοινότητας, είναι η ανταλλαγή πληροφοριών που μπορούν να αποβούν χρήσιμες. Μην τις ανταλλάσετε με προσωπικά μηνύματα, αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος.
5. Δεν επιτρέπεται η δημοσίευση ονομάτων γιατρών, τα οποία συνοδεύονται από σοβαρές καταγγελίες, που μπορεί να επιφέρουν μηνύσεις για συκοφαντική δυσφήμιση.
Σελίδες: 1 ... 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 21 ... 41   Κάτω
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: καρκίνος παχέως εντέρου και μετάσταση στο συκώτι  (Αναγνώστηκε 453583 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
mariao
Ανώτερο μέλος
Εκτός σύνδεσης Εκτός σύνδεσης

Φύλο: Γυναίκα

« Απάντηση #450 στις: Ιανουάριος 26, 2012, 08:03:50 μμ »

Νέο φάρμακο σε χάπι από την Bayer για τον μεταστατικό καρκίνο του παχέος εντέρου, που δρά με πολλαπλό τρόπο στοχεύοντας σε πολλους κυτταρικούς υποδοχείς, αναμένεται να κυκλοφορήσει μεσα στο έτος.

http://www.medpagetoday.com/HematologyOncology/ColonCancer/30729

Αντε να δούμε...

Επιπλέον θυμάμαι οτι κάποιος από όλους μας ειχε θέμα με GIST, για το οποίο κυκλοφορεί ενα αντίστοιχο φάρμακο πολλαπλών στόχων, που λέγεται sutent και φαίνεται να έχει αποτελέσματα.

Καταγράφηκε
Κontessa
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #451 στις: Ιανουάριος 26, 2012, 10:12:25 μμ »

Mariao καλησπέρα! Μην στεναχωριεσαι εμείς πριν ένα μήνα είχαμε ca 19,9 39000...
Αλλάξαμε ογκολογο η οποία σαν άνθρωπος όπως και η ομάδα της δεν υπάρχει...νομίζω ότι και σαν επιστήμονας είναι πολύ καλή βέβαια το αποτέλεσμα θα δείξει γιατρό δεν θέλω να λέω μεγάλες κουβέντες... Τις εξετάσεις του μοριακου τις κοίταξε και μας είπε οτι ξέρει να διαβάζει μοριακες εξετάσεις... Βέβαια τα συμπεράσματα του μοριακου δεν τα έλαβε υπόψιν της ( δεν έχει και άδικο σύμφωνα με αυτά που είδα ) το tarceva δεν του έκανε κάτι και εμείς πιάσαμε να το πάρει και από 1900 πήγε 39000 μέσα σένα μήνα γιατί πίστευα ότι θα τον πιάσει!!! Οπότε την αφήνω πλέον να κάνει τη Δουλεια της γιατί κακά τα ψέμματα γιατροί δεν είμαστε!!!
Αν θες περισσότερα στοιχεία θα γράψω τα στοιχεία της εδώ , όταν πριν ένα μήνα την είδα και μας ρώτησε αν θελουμε να την ρωτήσουμε κάτι την κοίταξα και κατάλαβε τι ήθελα να την ρωτήσω και μου είπε ότι αυτό δεν μπορώ να στο απαντήσω μόνο ο Θεος ξέρει!!!
Δεν έγραφα τόσο καιρό παρόλο που σας διαβάζω γιατί και η δική μου ψυχολογία δεν ήταν καλή , τώρα που βλέπω τον τροπο που προσεγγίζει εμάς τον πατέρα μου και την αρρώστια του έχω ηρεμήσει κάπως , νιώθω ότι τον αντιμετωπίζει σοβαρά , όχι ως ξεγραμμενο ......
Ότι θέλεις πες μου..
Καλό βράδυ
Καταγράφηκε
mariao
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #452 στις: Ιανουάριος 26, 2012, 11:34:28 μμ »

Γεια σου Κοντεσσα,
φτάνει το ca 19-9 σε τετοια επίπεδα?
απίστευτο.
πάντως χαιρομαι που βρικες κάποιον γιατρό που με τον τρόπο του σου δημιουργεί σιγουριά.
Αυτό είναι πολύ σημαντικό! πως την λένε? Σε ποιο νοσοκομείο?
Καταγράφηκε
Κontessa
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #453 στις: Ιανουάριος 26, 2012, 11:45:32 μμ »

Οπως βλέπεις φτάνει... Τέλος πάντων την λένε Βασιλακη και είναι στο ιασω general το οποίο έχει σύμβαση  με τον οπαδ τώρα βέβαια ενοποιηθηκε. Μας την σύστησε ο Τσιωτος ο οποίος ξέρεις τι χειρουργός είναι!!! Είναι πανέξυπνη , αιματολογος -Ογκολογος , διευθύντρια του τμήματος . Ο,τι άλλο θέλεις και μπορώ να βοηθήσω πες μου!!

Καταγράφηκε
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΑ
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #454 στις: Ιανουάριος 26, 2012, 11:46:00 μμ »

Επιτέλους κι ένας άνθρωπος να μιλήσουμε...Όλοι νομίζω πως έχουμε τις μαύρες μας τον τελευταίο καιρό...Αγαπητή μου Mariao,από την εμπειρία μου οι δείκτες αλλάζουν τιμές όχι μόνο από την εξέλιξη της νόσου αυτήν καθαυτήν,αλλά κι από άλλους παράγοντες π.χ.τη λήψη των κυτταροστατικών φαρμάκων...Εμείς να φανταστείς τρελαθήκαμε το 2007 όταν σε σπινθηρογράφημα οστών θεωρήθηκαν μεταστάσεις τα ευρήματα που υπήρχαν λόγω της ρευματοειδούς αρθρίτιδας!!!!Περιττό να σου πω τι ένισα όταν η ακτινολόγος έκοβε το κεφάλι της για τη διάγνωση,τόσο σίγουρη ήταν...Δεν της το ζήτησα βέβαια επί  πίνακει όταν μια αξονική μας διαβεβαίωνε για αλλοιώσεις λόγω του προαναφερθέντος ιστορικού....Στα λέω τώρα όλα τούτα για να σου δώσω να καταλάβεις πως όλα είναι ρευστά μ΄αυτή τη νόσο..Αλλά νομίζεις,αγχώνεσαι και στο τέλος ένα βαθύ...ουφ και συνεχίζεις πάλι...Καλό κουράγιο,όλα θα πάνε καλά για μια ακόμα φορά,θα δεις..Όλο τον ξεγελάμε....Κερδίζουμε μάχες....Καλό βράδυ... Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
mariao
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #455 στις: Ιανουάριος 27, 2012, 12:47:00 πμ »

Κοριτσια ευχαριστώ πολύ.
Κοντεσσα σιγνωμη για τον τρόπο, μαλλον ακούστηκε λίγο γαιδουρινό αυτό το υπάρχουν τετοιες τιμες αλλά στ αλήθεια με τρομαξες...
από 1900 πήγε 39000 μέσα σένα μήνα...σας το εξηγησαν κάπως αυτό?
ειχα μεινει σ εσας στο οτι ο μπαμπάς σου ειχε 3 ογκους στο σικώτι και κάτι αλλο σαν κυστη στο παγκρεας οχι ξεκαθαρισμένο.
Και επίσης θυμαμαι το θεμα με τον πόνο που ελπίζω οτι εχει φτιάξει!

Παντως το καλό κουράγιο το χρειαζόματε όλοι μας στα σιγουρα!!!
καλό βραδυ
Καταγράφηκε
sigano potamaki
Μέλος
**

« Απάντηση #456 στις: Ιανουάριος 27, 2012, 01:05:30 πμ »

Mariao καλησπερα, το μονο που μπορω να πω κι εγω ειναι κουραγιο και ο,τι κι αν βλεπουμε σε χαρτια πλεον να μη μας ''αγχωνει'' τοσο.. Εγω τουλαχιστον ακομα κι αν ειδα οτι η αξονικη του μπαμπα δεν ηταν καλη αφου τον ακουω καλα, ειμαι κι εγω.. Οποτε ολοι μας υπομονη, να χαμογελαμε ειδικα στους ανθρωπους μας που μας χρειαζονται κι ελπιδα οσο δε παει αλλο!!
Οσον αφορα το Gist εμεις ειμαστε, ευχαριστω πολυ μας θυμηθηκατε!  Χαμόγελο Το sutent το ειχε παρει αμεσως μετα το Gleevec το 2009 χωρις αποτελεσματα και το ξεκινησαμε ξανα το καλοκαιρι σε μειωμενη δοση αφου ο ''στοχος'' ηταν μικροτερος.. Φαινεται πως δεν κανει παλι δουλεια..
Μια ερωτηση ισως λιγο χαζη αλλα το'χω χασει λιγο με τις ενοποιησεις στα ταμεια.. Για την ογκολογο που αναφερθηκε, οτι ειναι συμβεβλημενη με οπαδ..
Πως θα μπορουσα αν ηθελα να τη βρω? Πρεπει να βρω τηλεφωνο? Να κλεισω ραντεβου? Να πληρωσω? Τι γινεται τωρα? Μπορει να μου πει καποιος?
Ευχαριστω πολυ...
 Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο    (Μονο χαμογελα!!!)

Y.γ : Τωρα μολις ειδα το ονομα του φαρμακου.. Ειχε τυχει να το δω απο περυσι το καλοκαιρι σε διαφορα sites . Το αναφεραν και ασθενεις με Gist με αναμεικτες γνωμες.. Σε αλλους λειτουργουσε καλα σε αλλους ειχε πολλες παρενεργειες.. Τελος παντων, ας ελπισουμε οτι θα βγει κατι καλο!
Καλο βραδυ
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 27, 2012, 01:54:18 πμ από sigano potamaki » Καταγράφηκε
Κontessa
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #457 στις: Ιανουάριος 27, 2012, 09:43:17 πμ »

Mariao μην φοβάσαι δεν ακούστηκε έτσι... Κάναμε και μαγνητική και πετ σκάν έχουν μεγαλώσει οι εστίες στο συκώτι και το πετ έδειξε ενεργοποίηση στο μέρος που ήταν η ουρά του παγκρεατος , η Βασιλακη το ψάχνει ακόμα αυτό το λιπωμα τώρα θα του κάνει και δεύτερη παρακεντηση γιατί θέλει να είναι σίγουρη ότι είναι καλοηθες πριν δεν το ανέφεραν καν....
Sihano potamaki για να μην υπάρξει παρεξήγηση είπα ότι το νοσοκομείο έχει σύμβαση με δημόσιο η γιατρός πληρώνεται κανονικά κάθε φορά ! Μπορείς να μπεις στο σάιτ του ιασω general και θα το βρεις δεν το έχω ευκαιρο αυτή τη στιγμή .
Καταγράφηκε
eleni29
Νέο μέλος
*

« Απάντηση #458 στις: Ιανουάριος 27, 2012, 04:52:45 μμ »

Παιδια υπομονη!!!! Εγω σημερα ελαβα μια βεβαιωση απο τον ογκολογο μας την οποια ζητησα γιατι εχω αποφασισει να βγω εξωτερικο για καμια εβδομαδα για να ψαχτω λιγο περισσοτερο κ ελεγε οτι "ο ογκος του ασθενους φερει μεταλλαξη c-13 D του γονιδιου Κ-ras"
Ξερει κανεις τι μπορει να σιμαινει αυτη η μεταλλαξη που δεν μας εχει πει κανεις τπτ γι αυτο εως τωρα>>
Ψηλα το κεφαλι!
ευχαριστω για ολα!
Καταγράφηκε
gfrouz1
Μέλος
**

Φύλο: Άντρας

« Απάντηση #459 στις: Ιανουάριος 27, 2012, 05:12:07 μμ »

Καλησπέρα παιδιά. Απ' ότι βλέπω το βράδυ δεν είχατε όρεξη για ύπνο. Μάλλον δεν έχετε παιδιά. Γιατί εγώ με το που οριζοντιωθώ αμέσως κλείνουν τα μάτια. Μαριάο ευελπιστώ ότι αυτή η άυξηση δεν είναι κάτι δραματικό και ο Ca 19-9 τρελαίνεται μερικές φορές και δεν βγάζεις άκρη. Η μητέρα μου από 6449 το Σεπτέμβριο πήγε 1500 το Νοέμβριο και 50 το Δεκέμβριο και περιμένω και σήμερα εξετάσεις να δω που βρισκόμαστε. Kontessa μην σε παίρνει από κάτω. Κάθε μέρα που ζούν οι δικοί μας είναι δώρο και έτσι πρέπει να το δούμε. Τι θα ακολουθήσει μετά δεν το ξέρουμε για κανέναν μας.

Καταγράφηκε
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΑ
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #460 στις: Ιανουάριος 27, 2012, 10:01:50 μμ »

Καλό σας βράδυ!!!Ναι,χθες μάλλον κάτι μας έπιασε κι αρχίσαμε να γράφουμε....Παιδιά έχουμε αλλά έχουμε και βάσανα...Μόλις ηρεμούμε από τις ημερήσιες δραστηριότητες,ψάχνουμε,διαβάζουμε,ρωτάμε....Μ΄αρέσει που το διαδίκτυο μας κάνει όλους μια παρέα μέσα στο χάος της ανωνυμίας...Ποιός ξέρει,μπορεί να βρεθούμε κάποια στιγμή....μπορεί να ενώσουμε τις δυνάμεις μας απέναντι στο θηρίο που μας βασανίζει και μας κρατά πάντα σε ετοιμότητα..Μιλώντας έστω κι έτσι,ξαλαφρώνουμε,νιώθουμε καλύτερα,κάποιος μας ακούει και συμπάσχει....Καλά αποτελέσματα σε όλους μας...Πάμε για χμθ στις 6 του επόμενου μήνα...Σήμερα πήρε την τελευταία δόση των xeloda...Πάντως τις τελευταίες μέρες παρατηρώ πως θέλει να κοιμάται συνέχεια,ατέλειωτες ώρες....Από διάθεση δε,άστα να πάνε....Κουράγιο σ΄όλους μας...Η νύχτα πάντα σε κάνει πιο ανήσυχο,οι σκέψεις τρέχουν και η ψυχολογία πέφτει....
Καταγράφηκε
Κontessa
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #461 στις: Ιανουάριος 27, 2012, 10:50:47 μμ »

Μariao το πρώτο θέμα που έλυσε η βασιλακη ήταν το θέμα του πόνου με ειδικά πατς, καμία σχέση με πριν σκέψου κάνει χημειοθεραπεια μαζί μέναν  συνάδελφο του ο οποίος για δυομισυ χρόνια πονουσε ήταν στο υγεία μετά στους Αγίους ανατγυρους και κανένας γιατρός δεν του έλυσε το θέμα του πόνου ...... Και τώρα ο άνθρωπος πήρε τα πάνω του εφόσον δεν πονάει....αυτά περί ιατρικής επιστήμης!!!
Προς ενημέρωση με 12 μηνών μωρό είμαι αυπνη ένα χρόνο τώρα !!!! Για να μην νιώθει κάποιος μόνος του στον κόσμο αυτό είμαστε όλοι στο ίδιο σημείο!!!  Πάντως όσο δυσκολα και αν είναι όλα τα παιδιά σου δίνουν κουράγιο και ελπίδα !
Εννοείται gfrouz ότι όλα αυτά τα λέμε για να πάρουμε λίγο τα πάνω μας μην αισθάνεσαι μόνο ΕΣΥ κομμάτια !!
Πάω να δω sex and the city να θυμηθώ πως είναι να ζεις στο κόσμο σου!!!
Καταγράφηκε
mariao
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #462 στις: Ιανουάριος 28, 2012, 02:29:41 μμ »

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.
Ελπίζω να μην ειναι κάτι κακό παρόλο που αγχωθηκα πολύ τελικά.
Κontessa,
Τι να πω...απλά λέω οτι οι υπόλοιποι γιατροί είναι αχρείοι. Μη μου πεις οτι δεν ειχαν ξανακούσει για τα patches...απλώς δεν εδωσαν σημασία.
Πάντως ειναι πολύ σημαντικό να ενδιαφέρεται ο γιατρός για τη συνολική κατασταση και να μην εστειάζει μόνο στα φαρμακα που έχουν να κάνουν με την ογκολογία.
Ειλικρηνά πιστεύω οτι αυτό ειναι το πιό βασικό από όλα όσα εχουν κάνει στην Γερμανία για τον πατέρα μου!

eleni29,
Σχετικά με τη μετάλλαξη KRAS από αυτά που ξέρω...

Οι περισσότερες KRAS μεταλλάξεις συμβαίνουν στο κωδικόνιο 12 ή 13 του γονιδίου και από ότι θυμάμαι η παρουσία μεταλλάξεων KRAS στο κωδικόνιο 12 ή 13 συνδέεται με την απουσία απάντησης σε αναστολείς EGFR. οπότε θελουν μαλλον να σου πουν οτι ο πατέρας σου δεν ειναι υποψηφιος να πάρει το cetuximab (Erbitux) και panitumumab (Vectibix).

Παντως όταν το έψαχνα εγώ ειχα βρει σε διάφορα sites να λένε οτι στηνν πραγματικότητα οι θεραπείες  αντι-EGFR δεν έχουν ακόμη μελετηθεί σε βάθος οπότε τα συμπεράσματα δεν θα πρέπει να θεωρούνται απόλυτα.
Στην ουσία δηλ. το θέμα είναι να μειωθεί το συνολικό κόστος της θεραπείας από το cetuximab και panitumumab που είναι πολύ ακριβά φάρμακα οπότε δεν το δίνουν σε ασθενείς που "δεν είναι πιθανό να ανταποκριθούν". Αρα όχι οτι ολοι οι ασθενεις με μεταλλάξεις δεν ανταποκρίνονται.

Αυτά.
Καλό ΣΚ σε όλους και δυνατά... Χαμόγελο
και πάλι ευχαριστώ

Καταγράφηκε
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΑ
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #463 στις: Ιανουάριος 28, 2012, 03:55:56 μμ »

Καλό απόγευμα σε όλους.Σχετικά με τα διαδερμικά έμπλαστρα....σε μας το σύστησαν από την πρώτη στιγμή...Επειδή οι πόνοι λόγω χειρουργείου,καταγμάτων,εντατικής κ.τ.λ. ήταν αφόρητοι,ύστερα από την παραπομπή μας σε ιατρείο πόνου,φοράει matrifen 50άρι από τον Οκτώβρη του ΄10!!!!!Πρώτα ήθελαν να πετύχουν αναλγησία κι ύστερα οποιοδήποτε χμθ σχήμα....Στην kras,έχει μεταλλαχθεί το κωδικόνιο 12,χωρίς να καταλαβαίνω ακριβώς τι μπορεί να σημαίνει αυτό...Αυτά...καλό σας απόγευμα!!!!!
Καταγράφηκε
kontze
Ανώτερο μέλος

Ελλάς Ελλάς

Τόπος: PATRA

« Απάντηση #464 στις: Ιανουάριος 31, 2012, 06:48:45 μμ »

mariao,

θέλει ψυχραιμία και να είσαι αισιόδοξη. Είμαι σίγουρος ότι αυτές οι διακυμάνσεις είναι φυσιολογικές όταν ένας ασθενής παίρνει χημεία, ακόμα και όταν οι όγκοι αοποσυντίθεναι. Σημασία δεν έχουν πάντα τα χαρτιά και οι εξετάσεις αλλά και πως πραγματικά είναι ο πατέρας σου. Άλλωστε ο καρκίνος δεν ήρθε μέσα σε μία ημέρα, ούτε πρόκειται ως δια μαγείας να εξαφανιστεί. Θέλει σωστή θεραπεία (την οποία πιστεύω ακολουθείτε και φυσικά υπομονή, ψυχραιμία και στήριξη στον ασθενή.

Να είστε καλά και γρήγορα να έχετε πολύ ευχάριστα αποτελέσματα...
Καταγράφηκε
mariao
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #465 στις: Φεβρουάριος 01, 2012, 10:55:16 πμ »

Εχεις δίκιο Κωστα και ο πατέρας μου νιώθει πολυ καλύτερα. Αλλά επειδή ειχαμε ξεφύγει κατά πολύ, και οι όγκοι του συκωτιού παραμένουν μεγάλοι για πάνω από ενάμιση χρόνο (ο μεγαλυτερος 9cm), τρέμω μην έχουμε καμια μετάσταση. Πιστεύω οτι πρέπει να κάνουμε κάτι συνοδευτικά οπωσδήποτε αλλά δεν ξέρω τι. Ο μοριακός λέει οτι παρόλο που οι περιπτώσεις του πατέρα μου και του δικού σου είναι σχεδόν πανομιότυπες, σ εμάς υπάρχει υπερέκφραση ενος γονιδίου που δείχνει υψηλή χημειοανθεκτικότητα και δεν συμφωνει οτι ο χημειοεμβολισμός θα έχει αποτέλεσμα...οπότε μάλλον θα πρέπει να ψάξουμε για άλλη λύση... Ο herzog πάλι λέει οτι θέλει να συνεχίσει για άλλους 5 μηνες χωρις τίποτε άλλο.
Φοβάμαι οτι το διάστημα είναι πολύ μεγάλο επειδή η χμθ δεν τον "πιάνει" 100% κ αν ειναι να κάνουμε κάτι θα πρέπει να γίνει τη σωστή στιγμή.
Καταγράφηκε
Κontessa
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #466 στις: Φεβρουάριος 01, 2012, 11:16:44 πμ »

Mariao καλημέρα !  Γιατί δεν κλεινεις ένα ραντεβού με την Βασιλακη να δεις τι θα σου πει..
Εγώ σας έχω πει την ιστορία με τον μοριακο , μου έλεγε ότι με το tarceva θα πέσουν άμεσα οι καρκινικοι δείκτες και εμείς περιμέναμε και όχι κάτι άλλο τριπλασιαστηκαν και μετά τρεχαμε να προλάβουμε ... Επίσης σου είπα ότι η βασιλακη βλέποντας του μοριακου τις εξετάσεις δεν συμφώνησε καθόλου με συμπεράσματα του , τις εξετάσεις του όμως τις είδε και από εκεί ακολούθησε τη νέα φαρμακευτική αγωγή!!
Σου λέω απλά τι έζησα .. Τα συμπεράσματα είναι δικά σας !!
Καταγράφηκε
mariao
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #467 στις: Φεβρουάριος 01, 2012, 02:27:33 μμ »

kontessa
παρόλο που καταλαβαίνω το θέμα με τον μοριακό κ το tarceva, εγω δεν εχω αμφιβολίες για το έαν παιρνει την καταλληλη ΧΜΘ αγωγή.
Δυστυχώς δεν υπάρχει κάτι άλλο να κάνουμε σ αυτον τον τομέα καθως ακολουθουμε τα πρωτόκολλα με τη γνωστή σειρα.
το πρόβλημα ειναι τι να κάνουμε συνοδευτικά αφου λογω μεγεθων οι ογκοι δεν παίρνουν ριζικό χειρουργείο κ από την άλλη οσο παραμένουν αισθανομαι σαν να ειναι ορολογιακή βόμβα.
Ισως θα πρέπει να ξαναπροσεγγίσουμε τον θανο για RF.
θα δουμε κ εναν ακτινολόγο στη Γερμανια να δουμε τι θα μας πει...κ θα εχουμε κ ενα ραντεβου με το γιατρό που εκανε χημειοεμβολισμό στον πατερα του Κωστα.
θα σας ενημερωσω με νεότερα.

Ευχαριστώ πάντως...
καλό μήνα και καλή δυναμη σε όλους

Καταγράφηκε
Κontessa
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #468 στις: Φεβρουάριος 01, 2012, 04:41:24 μμ »

Δεν έχεις για κάποιο συγκεκριμένο λόγο;
Διότι καλή ανταπόκριση δεν έχεις όταν μένουν σταθερά τα νούμερα ούτε όταν μειώνονται λίγο ! Η βασιλακη μας είπε όταν το καλοκαίρι με gemzar από 1600 έπεσε στο 400 ότι είχε μικτή ανταπόκριση και τελικά το πλατοσιν που μας είχε πει ο μοριακος ότι δεν τον έπιανε , η βασιλακη μας είπε ότι αυτό τον έπιανε!
Αν το σκεφτώ λογικά τις δυο τελευταίες φορές του έκοψε το πλατοσιν και του άφησε το gemzar γιατί διαμαρτυροταν για μουδιασματα, εμείς τότε έχοντας υπόψη τα συμπεράσματα του μοριακου είπαμε καλλίτερα χωρίς πλατοσιν αφού δεν τον πιάνει και από τότε άρχισε η εκτόξευση του καρκινικου δείκτη!
Στα λέω για να κρατάς και μια εναλλακτική ποτέ δεν ξέρεις , αν ήταν τα πράγματα τόσο σίγουρα θα είχε βρεθεί το φάρμακο για τον καρκίνο !
Και εμείς τώρα σε αναμονή είμαστε το αποτέλεσμα θα δείξει απλά επειδή όλα αυτά είναι σε πρώιμο στάδιο καλό θα είναι να είμαστε επιφυλακτικοί .
Πάντως και μια γνωστή μου με μαστο και μετά συκώτι έκανε στο Θανο ακτινοβολία νεκρωσε ο όγκος αλλά μετά από ένα χρόνο επανεμφανιστηκε λίγο πιο μεγάλο .
Ο τσιωτος όταν είχα μιλήσει μαζί του μου είπε ότι το συκώτι όταν είναι από μαστο η παχύ εντερο μπορείς να το χειρουργησεις ξανά και ξανά να το ακτινοβολησεις πάλι δυστυχώς όμως όχι στη δική μας περίπτωση διότι του παγκρεατος ο καρκίνος είναι τόσο επιθετικός που είναι σαν να κοροιδευεις τον ασθενή.
Επίσης και για τις υπερθερμιες μου είχε πει ότι είναι μια επιλογή !
Αυτά είχα να πω αν μάθω κάτι νεότερο θα σας πω!
Πάντως εύχομαι ότι καλλίτερο μπορείς να το κανεις όπως εώς τώρα!
Καλή δύναμη 
Καταγράφηκε
mariao
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #469 στις: Φεβρουάριος 01, 2012, 10:01:45 μμ »

kontessa,
η βασιλάκη ξέρει για τις υπερθερμίες κ συμφωνεί?
Θα την έχω υπόψη μου.

Εχεις δίκιο πάντως για τις επιφυλάξεις...και εγώ έχω τις δικές μου...απλά δυτυχώς σ εμάς έπεσε απολυτως μέσα ο μοριακός.
Και όσες φορές τον αγνοήσαμε ακολουθόντας τα σχήματα με τη σειρά μετα από την επιμονή όλων των ογκολόγων απλώς την πατήσαμε.
καλή συνέχεια!
Καταγράφηκε
Κontessa
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #470 στις: Φεβρουάριος 01, 2012, 10:24:06 μμ »

Θα την ρωτησω την παρασκευη που θα μπει ο μπαμπας μου.
Καλο βραδυ
Καταγράφηκε
mariao
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #471 στις: Φεβρουάριος 02, 2012, 08:20:45 μμ »

Κοντέσσα, σχετικά με αυτό
Δεν έχεις για κάποιο συγκεκριμένο λόγο;
Διότι καλή ανταπόκριση δεν έχεις όταν μένουν σταθερά τα νούμερα ούτε όταν μειώνονται λίγο ! Η βασιλακη μας είπε όταν το καλοκαίρι με gemzar από 1600 έπεσε στο 400 ότι είχε μικτή ανταπόκριση .....

Δεν έχω αμφιβολίες γιατί ο πατέρας μου έχει πάρει όλα τα ενγκεκριμένα σχήματα με τη σειρά που τα δίνουν με πενιχρά αποτελέσματα (ειδικά αυτο με τις πλατίνες ηταν απόλυτα καταστροφικό - ο μοριακός επέμενε να μην παρει πλατίνες σε καμία περίπτωση αλλά όλοι οι ογκολόγοι επέμεναν στο αντίθετο κ έτσι τον αγνοήσαμε).

Αυτό που κάνουμε τωρα είναι αυτό που δίνουν σε περιπτώσεις που έχουν αποτυχει όλα τα άλλα...κατά κάποιο τροπο μια τελευταία παρηγορητική θεραπεία.
Γιαυτό σου λέω οτι δεν έχω αμφιβολίες...επειδή δεν υπάρχει άλλη επιλογή διαμέσου των εγκεκριμένων πρωτοκόλλων.
καλό βράδυ και καλή ΧΜΘ. στον μπαμπά σου αυριο
 Χαμόγελο
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 02, 2012, 08:25:51 μμ από mariao » Καταγράφηκε
Roxy
Πλήρες μέλος

« Απάντηση #472 στις: Φεβρουάριος 03, 2012, 10:45:23 πμ »

Καλημερα σε ολους! ΜαριαΟ, εχοντας κανει μια κουβεντα με εναν εξαιρετο μικροβιολογο (και πολυ καταρτισμενο) μου επεσημανε οτι οι καρκινικοι δεικτες δεν ειναι παντα αξιοπιστοι σε σημειο που να τους ακολουθουμε πιστα! Σιγουρα δειχνουν καποια πραγματα και συνηθως την πορεια του ασθενους μετα τις χημειοθεραπειες αλλα μπορουν να σε μπερδεψουν καμια φορα. Μου ειπε επισης οτι κανενας γιατρος δε μπορει να προβλεψει την πορεια και την ανταποκριση καθε ανθρωπου στον καρκινο, εχουν γινει πολλα ανεξηγητα για ολους, ακομα και για τους γιατρους. Αυτο μου απαντησε οταν τον ρωτησα γιατι απο ολους τους καρκινικους δεικτες μονο ο cea εδειξε 183, ενω ολοι οι αλλοι ηταν φυσιολογικοι (πριν οποιαδηποτε παρεμβαση) ενω ο καρκινος της μητερας μου ηταν 4ου σταδιου και εξαπλωμενος παντου στο συκωτι. (!) Πραγματικα ειναι ολα τοσο μπερδεμενα κι εκει που νομιζεις οτι βρηκες μια απαντηση κατι γινεται και γυρναμε παλι στην αβεβαιοτητα. Κουραγιο σε ολους!
Καταγράφηκε
mariao
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #473 στις: Φεβρουάριος 03, 2012, 12:19:59 μμ »

Roxy
τα ίδια κ στην περιπτωση του πατέρα μου.
Οταν διαγνωστηκε ο καρκίνος (Νοε. 2009 σταδιο 4) όλοι οι δεικτες ήταν σε απόλυτα φισιολογικές τιμές.
Και ο πατέρας μου είχε ήδη 10 μεταστάτικές εστίες στο συκώτι συμφωνα με την αξονική.
Το ξέρω οτι δεν είναι απόλυτες οι τιμές και δεν με απασχολούν οι μικροδιαφορές αλλά όταν ανεβαίνουν 200 μονάδες σε 10 μέρες...δεν ξέρω πως να το αγνοήσω γιατί αν συνεχίσει μ αυτούς τους ρυθμούς...

Ευχαριστώ παντως όλους σας και καλό κουραγιο!
Καταγράφηκε
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΑ
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #474 στις: Φεβρουάριος 03, 2012, 10:30:57 μμ »

Καλό βράδυ.Κι εγώ έχω να πω πως και σε μας οι δείκτες είναι απόλυτα φυσιολογικοί αλλά οι μεταστάσεις στον πνεύμονα είναι συνεχείς...Έχουν σπάσει τα νεύρα μου...δεν ξέρω πια τι άλλο να κάνω....Τη Δευτέρα πάμε για χμθ και μάλλον για νέα αξονική...Απελπισία..ο ασθενής κακόκεφος πια κι εγώ με μηδενικές αντοχές...χμθ από τον Οκτώβρη του 2010!!! με μια μικρή διακοπή λόγω ισχαιμικού επεισοδίου από τον Γενάρη του΄11 ως τα μέσα του Απρίλη του ίδιου έτους....Ποιούς δείκτες να εμπιστεύομαι πια;;;Ούτε τη σκιά μου εδώ που φτάσαμε..... Απορία Κλάμα
Καταγράφηκε
Nonikag
Μέλος
**

« Απάντηση #475 στις: Φεβρουάριος 06, 2012, 01:04:28 πμ »

Γεια σε όλους! Είμαι νέα στο σάιτ σας και καθώς σας Διάβαζα αποφάσισα να γράψω κι εγω το τι μας συνέβη ... Αρχές του χρόνου 2012 και πληροφορούμε απο την αγαπημένη μου θεια ότι το τελευταίο χρονικό διάστημα την ταλαιπωρούν πολυ κάτι συχνό επισκέψεις στην τουαλέτα και διακρίνει και λίγο καθαρό αίμα όταν τελειώνει! Κλείνουμε ραντεβού για κολονοσκοπιση ημέρα Δευτέρα. Σαββατοκύριακο γίνεται η προετοιμασία και Δευτέρα πρωι παει για την εξέταση. Μόλις έχει αρχίσει και η εξεταστικη περίοδος και εγω φεύγω για Θεσσαλονίκη! Προς το απόγευμα πληροφορούμε ότι η εξέταση δεν έχει ολοκληρωθεί επιτυχώς λόγω μεγάλης αιμορραγίας του εντέρου! Παρόλα αυτα ο γαστρεντερολογος ήθελε να δουλέψει το αποτέλεσμα! Τρίτη το απόγευμα και ακόμα τίποτα, κατα τις 7 μου τηλ και μου διαβάζουν ότι πρόκειται για εξελκωση ... Μιλάω με μια γνωστή γιατρο και μου λέει ότι δεν είναι Καλή ιστορία, Αυτό σημαίνει καρκινος! Πρέπει να κάνει εξέταση αίματος να δούμε τον αιματοκριτη! Κινητοποιω τους πάντες και τις πρώτες πρωινές ώρες της Τετάρτης βρίσκονται Θεσσαλονίκη στον Άγιο Λουκά! Γίνεται εισαγωγή, κάνουμε αιματολογικες, προκύπτει ένας αιματοκριτης 30 και Γ-gt πενταπλασια τιμή! Κάτι δεν μου αρέσει, Αλλά δείχνω ψυχραιμία μέχρι το πρωι που θα γίνει ο αξονικος. Ξημερώνει... Κάνουμε τον αξονικος! Διάγνωση ; Καρκινος παχεος εντέρου, με πολλαπλές εστίες στο ήπαρ! Εφυγε η γη κατω απο τα ποδια μου! Δεν ξερω τι να πω; Τι να κανω; Πέμπτη 12 το μεσημερι μπαίνουμε χειρουργείο! Αφαιρείται το μέρος που έπασχε,η κυτταρολογικη μας λέει ότι πρόκειται για T 3 N2b M 1 τρίτο στάδιο δηλαδή μεταστατικο... Παράτησε τα πάντα, κλαίω συνεχώς, κοιμάμαι με τα ρούχα, μαλωνω με τους πάντες, αρνούμαι να δεχτω το τι ακούω... Ο χειρουργός δεν δίνει πολλές ελπίδες, χαρακτηριστικά μας είπε " ε μην περιμένεις να ζήσει και Χρόνια" και τώρα; Μετράω 20 μέρες απο την επέμβαση, έχω διώξει όλους τους ανθρώπους απο γύρω μου, έχω γίνει πολυ κακός άνθρωπος, ποναω, κάτι πρέπει να κάνω... Δεν μπορω να κάθομαι αρπαγή και να παρακολουθώ ποτε ο " θάνατος " θα ρθει... Μου ξεφεύγει κάτι παιδιά; Κάτι θα υπάρχει... Κάτι θα μπορεί να γίνει ... Φοβάμαι...
Καταγράφηκε
mariao
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #476 στις: Φεβρουάριος 06, 2012, 03:46:47 μμ »

Nonikag,
περιγράφεις το σοκ που έπαθες με πολύ παραστατικό τρόπο.
Απλά να ξέρεις οτι όλοι το περάσαμε λιγο εως πολύ όπως το λες.
Το οτι ο χειρουργός σου λέει " ε μην περιμένεις να ζήσει και Χρόνια" θα έλεγα οτι είναι υπερβολή καθώς σύμφωνα με τις στατιστικές είναι πολύ πιθανό να ζήσει τουλάχιστον κάποια χρόνια.
Ωστόσο το θέμα είναι να ζήσει πολλά χρόνια κ να το ξεπεράσει.
Να ξέρεις οτι εαν λειτουργήσει η ΧΜΘ είναι πολύ πιθανό να ανατραπεί η κατάσταση και οι μη χειρουργίσιμες εστίες στο ηπαρ (επειδή είναι πολλές) να εξαφανιστούν κάποιες, να γίνουν χειρουργίσιμες και να αφαιρεθούν.
Δεν καταλαβαίνω γιατί εξ αρχής πρέπει να πορεύεσθε με το απαισιόδοξο σενάριο...
Σκέψου οτι σε ένα 30% περίπου ασθενών με μη χηρουργίσημη νόσο καθίσταται χηρουργήσιμη επειτα από μερικούς κύκλους ΧΜΘ. Δεν είναι και μικρό το ποσοστό!!!
Θα σου πρότεινα ωστόσο να επισκεφτείτε μερικούς χειρουργούς με εξειδίκευση σε χειρουργία ήπατος για να πάρετε και άλλες γνωμες.
Και επιπλέον εαν υπάρχουν τα χρήματα να ψαχτείτε για χειρουργείο στο εξωτερικό, πχ στον Adam στη Γαλλία.
Και να δείτε μήπως μπορεί να κάνει ΧΜΘ με υπερθερμία εφόσον είσαστε στην Θεσσαλονίκη οπου υπάρχουν εκεί 2 κέντρα η στη Γερμανία στον Herzog που πάμε κάποιοι από εδω.

Εχεις δίκιο που είσαι θυμωμένη και μη μασάς...ότι σου λένε οι γιατροί κ δεν το καταλαβαίνεις να το ρωτάς.
δωσε και στη θεία σου το χρόνο να ανταπεξέλθει από το χειρουργείο...
Σου ευχομαι κουράγιο, καλή δύναμη και το κυριότερο καλή εκβαση!
Καταγράφηκε
alexst2006
Μέλος
**

Ελλάς Ελλάς

Τόπος: Μυτιλήνη

« Απάντηση #477 στις: Φεβρουάριος 06, 2012, 04:47:21 μμ »

Nonikag
Σου ξεφεύγει το κουράγιο μου φαίνετε!
Πάρε το ήρεμα το όλο θεμα θα ηταν καλλιτερα και για σενα και για την αγαπημενη σου θεια.
Κουραγιο φιλεναδα. Ο δρομος που περπατας είναι δυσκολος, κουραγιο.
Καταγράφηκε

Η δυναμή μου πέλαγος, κ' η θέλησή μου βράχος.
Nonikag
Μέλος
**

« Απάντηση #478 στις: Φεβρουάριος 06, 2012, 09:13:59 μμ »

Δεν ξέρω τι κουραγίο μπορω να κάνω παιδία... σήμερα κάναμε την πρώτη μας ΧΜΘ με 24 αιματοκρίτη! Η χολερυθρίνη 4.41, μέρα με την μέρα ολα αλλάζουν προς το χειρότερο! Χώρις υπερβολή...Υπάρχει κατι για τον ίκτερο? ¨Εχει τυχη σε κανεναν να ξεκινήσει με τοσο χάλια εργαστηριάκα και να υφεθούν στην σύνεχεια?Απορία
Καταγράφηκε
Nonikag
Μέλος
**

« Απάντηση #479 στις: Φεβρουάριος 06, 2012, 10:07:24 μμ »

Nonikag,
περιγράφεις το σοκ που έπαθες με πολύ παραστατικό τρόπο.
Απλά να ξέρεις οτι όλοι το περάσαμε λιγο εως πολύ όπως το λες.
Το οτι ο χειρουργός σου λέει " ε μην περιμένεις να ζήσει και Χρόνια" θα έλεγα οτι είναι υπερβολή καθώς σύμφωνα με τις στατιστικές είναι πολύ πιθανό να ζήσει τουλάχιστον κάποια χρόνια.
Ωστόσο το θέμα είναι να ζήσει πολλά χρόνια κ να το ξεπεράσει.
Να ξέρεις οτι εαν λειτουργήσει η ΧΜΘ είναι πολύ πιθανό να ανατραπεί η κατάσταση και οι μη χειρουργίσιμες εστίες στο ηπαρ (επειδή είναι πολλές) να εξαφανιστούν κάποιες, να γίνουν χειρουργίσιμες και να αφαιρεθούν.
Δεν καταλαβαίνω γιατί εξ αρχής πρέπει να πορεύεσθε με το απαισιόδοξο σενάριο...
Σκέψου οτι σε ένα 30% περίπου ασθενών με μη χηρουργίσημη νόσο καθίσταται χηρουργήσιμη επειτα από μερικούς κύκλους ΧΜΘ. Δεν είναι και μικρό το ποσοστό!!!
Θα σου πρότεινα ωστόσο να επισκεφτείτε μερικούς χειρουργούς με εξειδίκευση σε χειρουργία ήπατος για να πάρετε και άλλες γνωμες.
Και επιπλέον εαν υπάρχουν τα χρήματα να ψαχτείτε για χειρουργείο στο εξωτερικό, πχ στον Adam στη Γαλλία.
Και να δείτε μήπως μπορεί να κάνει ΧΜΘ με υπερθερμία εφόσον είσαστε στην Θεσσαλονίκη οπου υπάρχουν εκεί 2 κέντρα η στη Γερμανία στον Herzog που πάμε κάποιοι από εδω.

Εχεις δίκιο που είσαι θυμωμένη και μη μασάς...ότι σου λένε οι γιατροί κ δεν το καταλαβαίνεις να το ρωτάς.
δωσε και στη θεία σου το χρόνο να ανταπεξέλθει από το χειρουργείο...
Σου ευχομαι κουράγιο, καλή δύναμη και το κυριότερο καλή εκβαση!

Θελω να μου δώσετε περισσότερες πληροφοριες για τους ιατρους που μου αναφέρατε... στοιχεια, περιοχη τηλεφωνα ... πως μπορω να στείλω το ιστορικό μας? Ευχαριστω...
Καταγράφηκε
Αντικαρκινική Κοινότητα

Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 21 ... 41   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: