Αντικαρκινική Κοινότητα Συνδρομή RSS
Νοέμβριος 21, 2014, 04:05:13 πμ *
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Νέα: Καλώς ήρθατε στην Αντικαρκινική Κοινότητα. Η δημοσίευση θεμάτων και σχολίων, επιτρέπεται μόνο σε εγγεγραμμένα μέλη.
Φόρτωση
Σύνθετη αναζήτηση
   Αρχική   Επικοινωνία Σύνδεση Εγγραφή  

Προσοχή...

1. Αποφεύγετε την χρήση greeklish (ελληνικά με λατινικούς χαρακτήρες). Είναι δυσανάγνωστα και δυσκολεύουν την λειτουργία της αναζήτησης.
2. Μην χρησιμοποιείτε την σελίδα της «Επικοινωνίας», για ερωτήσεις ιατρικού χαρακτήρα. Δημοσιεύστε την ερώτησή σας στους πίνακες συζητήσεων.
3. Τα δημοσιευμένα άρθρα και τα μηνύματα που τα συνοδεύουν, δεν υποκαθιστούν σε καμμία περίπτωση τις συμβουλές των γιατρών σας!
4. Ο σκοπός της κοινότητας, είναι η ανταλλαγή πληροφοριών που μπορούν να αποβούν χρήσιμες. Μην τις ανταλλάσετε με προσωπικά μηνύματα, αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος.
5. Δεν επιτρέπεται η δημοσίευση ονομάτων γιατρών, τα οποία συνοδεύονται από σοβαρές καταγγελίες, που μπορεί να επιφέρουν μηνύσεις για συκοφαντική δυσφήμιση.
Σελίδες: [1]   Κάτω
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Μεταστατικος καρκινος του μαστου σε οστα και συκώτι.  (Αναγνώστηκε 28566 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
hope
Νέο μέλος
*
Εκτός σύνδεσης Εκτός σύνδεσης

Φύλο: Γυναίκα

« στις: Απρίλιος 08, 2010, 11:45:20 μμ »

Καλησπέρα στο φορουμ,

Η μητερα μου παλευει εδω και 15 χρονια με τον καρκίνο του μαστου. Στα 6 χρόνια της εκανε μετάσταση στα οστά αλλα με ακτινοθεραπείες το ξεπερναγε. Τα τελευταια 2 χρόνια ομως πάει απ το κακό στο χειρότερο .. Εξασθενημενος οργανισμός, με συνεχως ανεβασμένους δείκτες , αποτυχημενες θεραπειες κλπ. Φτασαμε σήμερα ο καρκινος να εχει κανει μετάσταση στο συκώτι και ο αιματοκριτης να είναι 20 . Ειναι η δευτερη φορα που πάει για μετάγγιση αύριο... Σε αυτη την κατάσταση ο γιατρός της δεν μπορέι να κανει καμιά θεραπεία. Αναρωτιέμαι εαν υπάρχουν κι αλλοι ασθενεις σαν την μητέρα μου που κατόρθωσαν να επιβιώσουν και να ορθοποδήσουν... Περιμενουμε να ακούσουμε κατι θετικό εδω και μήνες αλλά συνεχως χειροτερευει... Με τοση παρακολούθηση και θεραπεία κι ομως έκανε μετάστεση στο συκωτι...
Μεχρι και πριν 2 χρόνια ζούσε φυσιολογικά και πιστέυαμε πως την είχε ξεχάσει και παρέμενε στάσιμος..και ξαφνικά συνεβει αυτό.
Αληθευει πως αν γινει μετάσταση απο τα οστα στο συκωτι τοτε είναι τελειωτικό το στάδιο?
Μπορούμε να ελπίζουμε ακόμα πως θα τα καταφέρει άραγε??
Καταγράφηκε
Stelkavl
Επισκέπτης

« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 20, 2010, 11:36:16 μμ »

Καλησπέρα
μόλις σήμερα (21/12/2010) διάβασα για τη μητέρα σου, έχω κι εγώ τη δική μου με διάγνωση: προχωρημένο στάδιο μαστού με μετα στα κόκαλα εδώ και 5μιση χρόνια.
δυστυχώς δεν έχω να σου γράψω κάτι, ούτε θετικό ούτε αρνητικό, πέρασε πολύς καιρός και εύχομαι όλα να πήγαν καλά. ξέρω πως είναι δύσκολο να βιώνεις αυτό που βιώνουμε αλλά το μόνο που έχω να σου γράψω είναι κουράγιο και αν και δεν γνωριζόμαστε είμαι κοντά σου..
με εκτίμηση και ευχές για ότι καλύτερο
Στέλλα
Καταγράφηκε
hope
Νέο μέλος
*

« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 23, 2010, 11:22:43 πμ »

Καλησπερα ξανά

Ευχαριστω πολύ για την υποστήριξη και σας ευχομαι  όλα να πανε καλά.
Περασαμε πολλά απο τοτε αλλά συνεχιζουμε ,... Βεβαια ο καρκινος εχει παει και στους μηνιγγες του εγκεφαλου απο τότε και πλεον περπατα μόνο με υποστήριξη. Αλλαξαμε γιατρό γιατί εκτος του οτι δεν μπορούσε πλεον να έρχεται Αθήνα (μενει επαρχια με τον πατερα μου ) ο γιατρος της ειπε σε μενα προσωπικά πριν 4 μήνες πως εχει λίγες βδομάδες ζω΄'ης  και πως δεν μπορει να την βοηθησει άλλο. Ωραια υποστήριξη !!!! Υστερα απο 5 χρόνια περίπου που την βλέπει .....Τωρα την παρακολουθεί ενας ογκολόγος στην Λαρισα .
Η μητερα μου ζει 10 χρόνια περιπου με μεταστατικό καρκίνο. Ξερω πλεον πως αυτό σπάνια συμβαινει .. βεβαια αυτο δεν κανει τον πονο μας΄μικρότερο ειδικά οταν βλεπεις τον πιο δραστηριο και γελαστό άνθρωπο που γνωρίζεις καθηλωμενο στο κρεβατι ... Χαιρομαι τουλ που εχει όρεξη για φαγητο και είναι γελαστη οταν βλεπει τα εγγονια της που της δίνουν κουραγιο για να συνεχίζει να παλέυει.
Ευχομαι το καλύτερο και για εσας μεσα απο την καρδιά μου ...
Καταγράφηκε
stelios
Επισκέπτης

« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 04, 2011, 10:11:21 πμ »

Καλημερα και καλη χρονια με υγεια σε ολους και ειδικα στους πασχοντες. Εμενα η μητερα μου νοσησε το 1995 στο μαστο,το 2003 εκανε μετασταση στο συκωτι και στα οστα(πολλες) και σημερα ειναι καλα με αρκετα καλη ζωη παροτι ηταν ΧΑΛΙΑ! Ο Θεος μπορει τα παντα, μην απελπιζεστε-ηταν κυριολεκτικα ετοιμη...-Προσευχη, κουραγιο και ολα γινονται.
Καταγράφηκε
Κωστας
Επισκέπτης

« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 04, 2011, 03:29:06 μμ »

Καλησπερα μια ερωτηση σε σενα φιλε στελιο! τι ενεργειες εκανε η μητερα σου μετα την μετασταση στο συκωτι...εμενα της μητερας μου που το διεγνωσαν πριν λιγες μερες της συνηστουν να ξεκινησει αμεσα χημιοθεραπειες και οτι δεν σηκωνει ουτε εγχειρηση ουτε μεταμοσχευση! εχει πολλαπλες μεταστασεις παντού. καταλαβαινεις οτι έχουμε τρελλαθει ολοι.
ευχαριστω
Καταγράφηκε
joe
Πλήρες μέλος

« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 23, 2011, 06:22:26 μμ »

kalispera paidia!o pateras mou pasxei apo ca prostati me ostikes metastaseis edw kai 2 xronia.to antimetwpisame me ormonotherapeies-aktinotherapeies omws apo to fetino ioulio kai istera.meta apo mia paraklisi tou patera mou pros ton giatro tou(eixe vgalei ena karoumpalaki sto metwpo tou panw ap to mati tou to opoio sigoura to eixe 3 mines prin)kai h magnitiki edeixe pws prosvlithike kapoia minigga tou egkefalou.panikovlimenoi kanonizoume aktinotherapeies se ekeini thn perioxi.i alitheia einai pws tis dextike poli kala tis therapeies ws kai simera.teleiwnoume ola wraia ola kala xanakanoume ton septemvrio axonikes-magnitikes ola kala ta zwtika organa k oi esties sto kefali eixan parousiasei smikrinsi.oloi ainthousiasmenoi k ogiatros k poso malista emeis.omws eprepe na xekinisoume xhmeio gt dn ginotan diaforetika opws kai xekinisame apo teli septemvri.to apotelesma twn xhmeio apogoiteytiko oloi oi deiktes anevasmenoi dn xerw ti ginetai h mallon xerw den pianoun ayto to sxima xhmeiotherapeias.vgianei loipon axoniki anw k katw koilias prin apo 10 meres k deixnei pws exei prosvlithei to sikwti mou pe o giatros k pws dn ginetai tpt oute pemvasi mono xhmeio gia ligo kairo.opws katalavainete exw trelathei teleiws milaw sinexws me giatrous-filous na vrw mia akri,psaxnw gia giatrous mipws xwraei kapoia epemvasi sto sikwti.an mporei na me enimerwsei kapoios,exw diavasei gia kapoion "delh"pou kanei epemvaseis sto sikwti.einai anagki opoios gnwrizei as mou apantisei.efxaristw ka kali dinami se olous!
Καταγράφηκε
mapaarm
Επισκέπτης

« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 28, 2011, 12:07:59 πμ »

η μητερα μου εχει καρκινο του μαστου χειρουργηθηκε το 2002 . μετα απο 5 χρονια εκανε μετασταση στα οστα.το 2008 μετασταση στον πνευμονα     εκανε πλευροδεση για μην μαζευει υγρο και συνεχεια χημειοθεραπειες καθε εβδομαδα, απο το καλοκαιρι κανει καθε 21 μερες.οι δεικτες ανεβαινουν καναμε αξονικη εκανε μετασταση και στο συκωτι.η γιατρος της μου ειπε οτι  πλεον πρεπει να προετοιμαστουμε ψυχολογικα γιατι δυστηχως ειμαστε στο τελος.δεν υπαρχει προετοιμασια σε αυτο το θεμα και φυσικα δεν ειπα τιποτα στην μητερα μου γιατι εγω εχω τρελεθει φαντασου εκεινη που δινει εναν αγωνα τοσο καιρο και χωρις αποτελεσμα.κουραγιο σε ολους μας και προληψη
Καταγράφηκε
joe
Πλήρες μέλος

« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 28, 2011, 08:07:00 μμ »

mapparm katalavainw pws pernas kai sy diskola k emeis k oloi osoi zoume to provlima.tis proalles milisa katidian me tn giatro kai m pe pws ena 20% btou sikwtiou einai prosvevlimeno pollaples esties to opoio den mporoume na kanoume kati.tn rwtisa polla pragmata(egxeirisi-afairesi enos merous,laparoskopika me laser)den den proteinei tpt apla den iparxei logos leei mono se periptwsi pou einai prwtopathis karkinos axizei na ginoun ayta.thewroun pws afou proxwra o karkinos gt na kaneis kati apla kaneis ximeio opou vgalei.episis mia fili giatros mou eipe pws einai protimotero o karkinostou ipatos na einai deyteropathis para prwtopathis einai pio diskola  na antimetwpistei.i irwnia stn periptwsi mas einai pws eixe ginei axoniki ton septemvrio den edeixne tpt,sta teli noemvriou evala ton patera mou na kanei kai iperixo den edeixe tpt oi ipatikoi deiktes pesmenoi kai apo tis 10/12/2010 arxise mia ayxisi h γ-GT kai to ldh mono ayta ta dyo.ta vlepei o aktinotherapeytis eina gematos mou leei trelathika ma pws ginetai lew?tou eipa ola ta parapanw kai istera apo merikes meres piga stn therapwn iatro kai mou pe pws exei prosvlithei ena 20%ti na pw tis epomenes meres exw rantevou k me allon ogkologo na m pei.twra eseis edw opws mas ta perigrafeis paleyete kairo k ayto einai fetiko mn xaneis tis elpides sou pote dn xereis thn exelixi egw tlx ayto kanw kai prospathw sinexws na psaxnw pragmata.kapoios apo dw apo to foroum mou milise gia moriako viologo exei kapoion na m sistisei?efxaristw kai kali dinami se olous.
Καταγράφηκε
ΣΤΕΛΙΟΣ
Επισκέπτης

« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 18, 2011, 09:13:31 μμ »

Κωστα λυπαμαι αλλα τωρα ειδα την ερωτηση σου. Ογκος 2cm στο συκωτι και γυρω στις 15 εστιες στα οστα απριλιοσ του 2003-χημειοθεραπεια με ταξανες σιγουρα και καποια αλλα που δεν θυμαμαι και herceptin για περιπου 5 μηνες. Εκτοτε ,καθε 21 ημερες θεραπεια με herceptin που ειναι βιολογικο και οχι δηλητηριο. Σημερα ειναι καλα με τη βοηθεια του θΕΟΥ. Οτι θελησεις θα ξαναμπω να σου απαντησω. περαστικα σε ολους και καλη δυναμη.
Καταγράφηκε
ifigeneia
Επισκέπτης

« Απάντηση #9 στις: Μάιος 05, 2011, 04:27:59 μμ »

perasan 40 meres apo ton 8anato tis mamas mou...eimai 2ou xronwn kai i mama m itan 46...epi 4 xronia paleue me ton karkino...amesws meta tis ximeio8erapeies ekane metastasi sta kokkala kai tous teleutaious 6 mines sto sikwti...telika stis 28 tou marti pe8ane meta apo mia megali maxi...elpizw mono o 8eos na exei kala osous efigan kai na dinei kouragio se osous sinexizoun ti maxi kai stis oikogeneies toys...einai poli skliri i zwi...mou leipei ka8e mera kai pio poli...
Καταγράφηκε
FLORA
Επισκέπτης

« Απάντηση #10 στις: Μάιος 11, 2011, 10:41:43 μμ »

Κωστα λυπαμαι αλλα τωρα ειδα την ερωτηση σου. Ογκος 2cm στο συκωτι και γυρω στις 15 εστιες στα οστα απριλιοσ του 2003-χημειοθεραπεια με ταξανες σιγουρα και καποια αλλα που δεν θυμαμαι και herceptin για περιπου 5 μηνες. Εκτοτε ,καθε 21 ημερες θεραπεια με herceptin που ειναι βιολογικο και οχι δηλητηριο. Σημερα ειναι καλα με τη βοηθεια του θΕΟΥ. Οτι θελησεις θα ξαναμπω να σου απαντησω. περαστικα σε ολους και καλη δυναμη.
KWSTA MOY SE PARAKALW PES MOY!
H MAMA SOY ZEI? EINAI KALA?
SIMERA EMATHA ( GIA TIN MANOULA MOU) PWS EKANE METASTASI APO TA OSTA STO SYKOTI...
GRAPSE MOY SE PARAKALW Κλάμα
Καταγράφηκε
FLORA
Επισκέπτης

« Απάντηση #11 στις: Μάιος 11, 2011, 10:44:07 μμ »

KWSTA MOY SE PARAKALW PES MOY!
H MAMA SOY ZEI? EINAI KALA?
SIMERA EMATHA ( GIA TIN MANOULA MOU) PWS EKANE METASTASI APO TA OSTA STO SYKOTI...
GRAPSE MOY SE PARAKALW Κλάμα

xilia signwmi stelio...se eipa kwsta mias k to mnm sou anaferotan ston kwsta...ta xw xamena...signwmi!
Καταγράφηκε
maria_ns
Νέο μέλος
*

« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 14, 2011, 12:25:28 πμ »

καλησπέρα
λυπάμαι πολύ για όλα όσα διάβασα. ευτυχώς ο Θεός είναι μεγάλος κ προνοεί για όλους κ όλα. είμαι νοσηλεύτρια κ έχω δει αρκετά θα έλεγα. η πεθερά μου έχει μεταστατικό καρκίνο του μαστού. πρωτοδιαγνώστηκε το 2005, έκανε χειρουργείο, χημειοθεραπείες, ακτινοβολίες, ορμονοθεραπείες κ ενώ όλα πήγαιναν απλά υπέροχα, πέρισυ (2010) διαγνώστηκαν και οι μεταστατικές εστίες σε οστά, συκώτι και πνεύμονα. μετά από χημειοθεραπεία (αυτό το σχήμα που έκανε παρατείνει το χρόνο επιβίωσης) κ πολύ αγώνα εκ μέρους της, είναι πολύ καλά. δυστυχώς έχει παρενέργειες ακόμη από τη τελευταία χημειοθεραπεία, την πονάνε τα χέρια κ τα πόδια (σα να είναι μονιμως μουδιασμενα) κατα τ αλλα ειναι ενας πολυ ζωντανος ανθρωπος με πολυ ενεργεια κ κάνει κ το δικο της αγωνα με ειδικες διαιτες για καρκινοπαθεις, συμπληρωματα διατροφης κτλ κτλ τα οποια πιστευω τη κρατανε ακομη στα ποδια της. δε θα αναφερω για τη πιστη της στο Θεο και στη Παναγια γιατι πιστευω οτι δεν εχω γνωρισει ανθρωπο με τοσο μεγαλη δυναμη ψυχης.
διαβασα δικες σας περιπτώσεις κ πηρα κουραγιο. εννοειται οτι ειμαι προετοιμασμενη για το χειροτερο αλλα θελω να ελπιζω στο καλυτερο. πριν ενα μηνα παντρευτηκα κ ελπιζω να ειναι γερη να δει εγγονια.
εχω κ τον πατερα μου που προσφατα πρωτοδιαγνωστηκε με καρκινο στο παχυ εντερο κ ξεκινα χημειοθεραπειες αυριο, αφου εγινε χειρουργειο. παρακαλαω καθε μερα το Θεο να πανε ολα καλα.. εχω αγανακτησει, εχει αφησει κανεναν αυτη η κωλοαρρωστεια..?
Καταγράφηκε
ioanna2012
Νέο μέλος
*

« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 31, 2012, 07:27:02 μμ »

Μετα απο αρκετο καιρο, θα ηθελα να εκφρασω τη λυπη και τη συμπαρασταση μου σε οσους εχασαν ανθρωπους απο αυτη τη νοσο, αλλα και σε οσους παλευουν με αυτη, ειτε αμεσα, είτε στηριζοντας τον ανθρωπο τους.
Πριν λιγο καιρο εχασα τη μαμα μου απο μεταστατικο καρκινο μαστου. Μεσα σε 7 μηνες ασχημης κ ραγδαιας πορειας (καρκινικοι δεικτες ολοενα κ υψηλοτεροι, κοπωση, μετασταση στα οστα) και μολις ενα χρονο (!) απο το περας του σερι μαστεκτομη-χημειοθεραπεια-ακτινοβολιες, ο καρκινος εφτασε στο συκωτι και την αποτελειωσε μεσα σε 2 μηνες. Δεν προλαβε παρα 2 χημειοθεραπειες να κανει στο δευτερο κυκλο αυτης της αρρωστιας...Ποτε δε μπορουσα να πιστεψω πως αυτη η αρρωστια μπορει να κανει εναν γελαστο και δραστηριο ανθρωπο να χαθει τοσο ασχημα κ τοσο γρηγορα. Οι ανθρωποι που παλευουν μαζι του ειναι ηρωες, οπως και οι συμπαραστατες τους. Ωστοσο, σε αυτη τη συντομη καταστροφικη πορεια προλαβα να δω ποσο παλικαρι σταθηκε η μητερα μου και αυτο κανενας καρκινος δε καταφερε να μου το παρει. Και θα με συνοδευει για οσο ζω.
Ευχομαι σε ολους οσους υποφερουν να εχουν την καλυτερη και μακροτερη δυνατη πορεια σε αυτο το δυσκολο δρομο που τους ετυχε να διαβουν. Γιατι καλο θα ηταν να σκεπτονται παντοτε πως "η ζωη ειναι ωραια τελικα" (οπως ελεγε και η μαμα μου)
Καταγράφηκε
mariao
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 31, 2012, 10:45:02 μμ »

Συλυπητηρια Ιωάννα μου.
Καταλαβαίνω πολύ καλά τα συναισθηματα...έχασα κι εγω τον πατερουλη μου πριν 40 μερες.
Ηταν σπάνιος ανθρωπος.
Να τη θυμάσαι τη μαμά σου με όλη της τη γλύκα και ολη τη γεναιότητα της...
Ναι "η ζωη ειναι ωραια τελικα"
 Χαμόγελο
Καταγράφηκε
ioanna2012
Νέο μέλος
*

« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 07, 2012, 12:26:52 πμ »

Συλλυπητήρια και σε σένα... Είναι σκληρό να χάνεις το γονιό σου κ μάλιστα από ένα τόσο επώδυνο δρόμο. Σου εύχομαι να έχεις δύναμη... Κ εγώ μόλις δύο μήνες μετράω που την έχασα. Άλλοτε νομίζω ότι έχει περάσει πολύς καιρός κ άλλοτε ότι δεν έχω συνειδητοποιησει τίποτα. Την ψάχνω. Όμως κάθε στιγμή τη βρίσκω μέσα μου ( αυτό ότι όσοι αγαπούμε ζουν μέσα μας παλιότερα το άκουγα σα μια ωραία θεωρία,μα έχει τόση αλήθεια αυτή η κουβέντα!).
Καταγράφηκε
Αντικαρκινική Κοινότητα

Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: