Αντικαρκινική Κοινότητα Συνδρομή RSS
Αύγουστος 23, 2014, 06:32:39 πμ *
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Νέα: Καλώς ήρθατε στην Αντικαρκινική Κοινότητα. Η δημοσίευση θεμάτων και σχολίων, επιτρέπεται μόνο σε εγγεγραμμένα μέλη.
Φόρτωση
Σύνθετη αναζήτηση
   Αρχική   Επικοινωνία Σύνδεση Εγγραφή  

Προσοχή...

1. Αποφεύγετε την χρήση greeklish (ελληνικά με λατινικούς χαρακτήρες). Είναι δυσανάγνωστα και δυσκολεύουν την λειτουργία της αναζήτησης.
2. Μην χρησιμοποιείτε την σελίδα της «Επικοινωνίας», για ερωτήσεις ιατρικού χαρακτήρα. Δημοσιεύστε την ερώτησή σας στους πίνακες συζητήσεων.
3. Τα δημοσιευμένα άρθρα και τα μηνύματα που τα συνοδεύουν, δεν υποκαθιστούν σε καμμία περίπτωση τις συμβουλές των γιατρών σας!
4. Ο σκοπός της κοινότητας, είναι η ανταλλαγή πληροφοριών που μπορούν να αποβούν χρήσιμες. Μην τις ανταλλάσετε με προσωπικά μηνύματα, αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος.
5. Δεν επιτρέπεται η δημοσίευση ονομάτων γιατρών, τα οποία συνοδεύονται από σοβαρές καταγγελίες, που μπορεί να επιφέρουν μηνύσεις για συκοφαντική δυσφήμιση.
Σελίδες: [1]   Κάτω
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 22 χρονων-καρκινος του παχεως εντερου???  (Αναγνώστηκε 8648 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
thoma
Νέο μέλος
*
Εκτός σύνδεσης Εκτός σύνδεσης

Φύλο: Γυναίκα

« στις: Απρίλιος 10, 2011, 01:18:16 πμ »

Καλησπερα σας.Ειμαι νεο μελος εδω και θα ηθελα να ζητησω τη βοηθεια σας.
Ειμαι 22 χρονων και εδω και 3 μηνες εχω παρατηρησει αλλαγη των συνηθειων του εντερου.Απο πιο μικρη ειχα προβληματα με το εντερο αλλα ειχα επισκεφτει ιατρο και μου ειχε πει πως ειναι σπαστικη κολιτιδα.Πριν 3 μηνες,ξαφνικα το εντερο μου ερεθιστηκε πολυ και παρατηρησα αιμα στα κοπρανα μου.Πηγα σε ιατρο και μου ειπε να κανω μια εξεταση κοπρανων για να δουμε αν οντως υπαρχει αιμα ή ειναι χρωματισμος απο φαγητο.Ολα καθαρα.Απο τοτε ομως εχω κραμπες στην κοιλια,καποις φορες λιγο αιμα,φουσκωματα,δυσκοιλιοτητα-διαρροια.Τωρα τελευταια τρωω 2 δαμασκηνα το πρωι και καπως διορθωθηκε η κατασταση.Αλλα επανηλθε παλι.Διαβαζω και διαφορα online και εχω τρελαθει!
Να συμπληρωσω πως ειμαι πολυ αγχωδης τυπος,παθαινω συχνα κρισεις πανικου και το να σκεφτομαι αυτο το θεμα του ενδεχομενου καρκινου δε βοηθα.
Υπαρχει περιπτωση να εχω καρκινο;Eιναι φυσιολογικα ολα αυτα;

ευχαριστω εκ των προτερων
Καταγράφηκε
mariao
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 10, 2011, 01:41:39 πμ »

thoma,
Καλως ήρθες στο forum.
Εισαι πολυ μικρή όπως λες για να σκέφτεσαι ενα τετοιο θέμα. Επιπλέον το εντερο είναι ενα από τα πιο ευαίσθητα οργανα στο στρες που λες οτι βιώνεις. Παρόλα αυτά θα μπορούσες να κάνεις μια κωλονοσκοπιση ωστε να σου φύγει κάθε τετοια σκέψη για κακοήθια στο παχύ εντερο και παραλληλα θα ανακαλύψεις εαν εχεις κρυμένες αιμορροϊδες στο εσωτερικό του εντέρου οι οποίες ισως ευθήνονται για το αίμα που λες οτι είχες εντοπίσει. Το καλό είναι οτι κάνοντας την εξέταση θα σου φύγει κάθε αγχος για αυτό το θέμα γιατί είναι καλό να μην υπάρχουν σκιές στο βάθος του μυαλού σου που να αποτελούν λόγο για πανικό. Επιπλέον η εξεταση δεν είναι τόσο επίπονη όπως εχει ακουστεί, διότι γίνεται πλέον με μεθη οπότε δεν είσαι σε θεση να αντιληφθείς και πολλά.

καλο βράδυ
Καταγράφηκε
thoma
Νέο μέλος
*

« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 10, 2011, 11:23:14 μμ »

Καλησπερα!!
Πριν περιπου 2 εβδομαδες ειχα παρει παλι το γιατρο μου τηλεφωνο και μου ειπε πως δε θεωρει πως πρεπει να μπω στη διαδικασια της κωλονοσκοπησης.Ο μονος λογος θα ηταν για να ηρεμησω εγω.Αυτη την εβδομαδα θα παω να παρω και μια δευτερη γνωμη απο αλλο ειδικο.Εχω ειλικρινα τρελαθει μ αυτη την κατασταση σε σημειο που να ποναω σε ολο μου το σωμα απο το αγχος και τη στεναχωρια.Μηπως γνωριζεις το κοστος αυτης της εξετασης?ειναι καλυτερα να την κανω σε νοσοκομειο?
Καταγράφηκε
eleni
Πλήρες μέλος

Κύπρος Κύπρος

Τόπος: Λευκωσία

eleni85_@hotmail.com
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 29, 2011, 09:27:29 πμ »

γειά σου Thoma

Να πάς για κολονοσκόπηση μην αφήνεις κανένα να σου λέει όχι...Υπάρχει στην οικογένεια σου κάποιος με οποιοδήποτε πρόβλημα εντέρου; Έίχα και εγώ παρόμοια προβλήματα εντέρου αν και εγώ είμαι 25 χρονών και έχω πάει πρόσφατα για κολονοσκόπηση δεν είναι τπτ δεν καταλάβεις τπτ μην φοβάσε! Έχω χάσει τον πατέρα μου πριν 1 χρόνο απο καρκίνο εντέρου και ξέρεις γιατι; Απο ένα πολύποδα εντέρου που τον είχε κάπου στα 7 χρόνια και δεν πήγαινε γιατρό έλεγε δεν είναι τπτ οι αιμορροιδες μου θα είναι πάλι, ο πολύποδας είναι κάτι που περισσότερο απο το 50% του πλυθησμού τον έχει απλά όταν προσέξεις κάποια σημεία (αίμα διάρροιες ή δυσκοιλιότητα) και πάς και τον αφαιρέσεις δεν μετατρέπεται σε καρκίνο τον αφεράς και φεύγει αν όμως δεν δεις το θέμα απο κοντά και λές του χρόνου ή δεν είναι τπτ ένας πολύποδας μετατρέπεται σε καρκίνο σε κάποια χρόνια (όχι όλοι οι πολυποδες)! Δεν λέω αυτά για να σε φοβήσω απλά για να σε ευεσθητοποιήσω στο θέμα της πρόληψης! Όχι αύριο- ΣΗΜΕΡΑ να πάς!
Καταγράφηκε
Αντικαρκινική Κοινότητα

Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: