Αντικαρκινική Κοινότητα Συνδρομή RSS
Δεκέμβριος 23, 2014, 04:56:19 πμ *
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Νέα: Καλώς ήρθατε στην Αντικαρκινική Κοινότητα. Η δημοσίευση θεμάτων και σχολίων, επιτρέπεται μόνο σε εγγεγραμμένα μέλη.
Φόρτωση
Σύνθετη αναζήτηση
   Αρχική   Επικοινωνία Σύνδεση Εγγραφή  

Προσοχή...

1. Αποφεύγετε την χρήση greeklish (ελληνικά με λατινικούς χαρακτήρες). Είναι δυσανάγνωστα και δυσκολεύουν την λειτουργία της αναζήτησης.
2. Μην χρησιμοποιείτε την σελίδα της «Επικοινωνίας», για ερωτήσεις ιατρικού χαρακτήρα. Δημοσιεύστε την ερώτησή σας στους πίνακες συζητήσεων.
3. Τα δημοσιευμένα άρθρα και τα μηνύματα που τα συνοδεύουν, δεν υποκαθιστούν σε καμμία περίπτωση τις συμβουλές των γιατρών σας!
4. Ο σκοπός της κοινότητας, είναι η ανταλλαγή πληροφοριών που μπορούν να αποβούν χρήσιμες. Μην τις ανταλλάσετε με προσωπικά μηνύματα, αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος.
5. Δεν επιτρέπεται η δημοσίευση ονομάτων γιατρών, τα οποία συνοδεύονται από σοβαρές καταγγελίες, που μπορεί να επιφέρουν μηνύσεις για συκοφαντική δυσφήμιση.
Σελίδες: [1] 2  Όλοι   Κάτω
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: μικροκυτταρικος καρκινος πνευμονα  (Αναγνώστηκε 28582 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ειρηνη μιχ
Μέλος
**
Εκτός σύνδεσης Εκτός σύνδεσης

Φύλο: Γυναίκα

« στις: Οκτώβριος 13, 2011, 04:18:03 μμ »

πριν 2 μηνες διαγνωστηκε στον πατερα μου μικροκκυταρικος καρκινος στον πνευμονα με διηθηση σε λεμφαδενες και μετασταση στο επινεφριδιο. ξεκινησαμε αμεσα χημειοθεραπεια και στις τελευταιες εξετασεις ποθ καναμε χτεσ εδειξε οτι υποχωρησαν συμαντικα οι ογκοι που υπηρχαν αλλα εμφανιστηκε στον ηδη πασχοντα πνευμονα νεος ογκος, μας ειπαν οτι πιθανον να ειναι καλοηθια η μπορει και βλεννα συμπυκνωμενη αλλα μπορει και ογκος με αλλη κυταρολογικη συσταση. εχετε ακουσει ξανα κατι παρομοιο? τι σημαινει αυτο?
Καταγράφηκε
mariao
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 13, 2011, 05:46:21 μμ »

Καλησπέρα ειρήνη,
ο καρκίνος του κάθε ανθρώπου εκφράζεται με ένα συγκεκριμένο τρόπο.
Αυτό πρακτικά σημαίνει οτι τα καρκινικά κύταρα έχουν ένα συγκεκριμένο τρόπο με τον οποίο δρούν ως προς την κινητικότητα τους, τον μηχανισμό επικοινωνίας τους με τα άλλα κύτταρα, την επιθετικότητά τους, κλπ.
Όταν οι γιατρόι χορηγούν Χημειοθεραπεία στην ουσία ο στόχος τους είναι να διαβάλλουν αυτές τις διεργασίες των κυττάρων με τελικό στόχο να καταδικάσουν τους όγκους οι οποίοι αποτελούνται από συσσωρευμένα καρκινικά κύτταρα σε απόπτωση και θάνατο.
Φυσικά στον οργανισμό γίνεται ένας πόλεμος. Τα καρκινικά κύτταρα που βάλονται, αμύνονται αλάζοντας τη συστασή τους και τους μηχανισμούς δράσεως τους, με σκοπό φυσικά την επιβίωση τους.
Φαντάζομαι οτι στην περίπτωση του πατέρα σου επειδή υπήρχε μεγάλη βελτίωση στους πρωταρκικούς όγκους, κάτι που σημαίνει οτι τα φάρμακα που σας χορήγησαν ηταν αποτελεσματικά στον οργανισμό του, υποθέτουν οι γιατροί οτι η υπαρξη ενός νέου όγκου είναι μια ένδειξη οτι τα καρκινικά κυτταρα άλλαξαν τη συστασή τους για να αμυνθούν εαν δεν πρόκειται τελικά για καλοήθια.

Ίσως στη φάση που είσαστε να ήταν καλό να πάρετε και άλλες γνωμες...
Ευχομαι την καλυτερη έκβαση.
Καταγράφηκε
ειρηνη μιχ
Μέλος
**

« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 12, 2012, 02:01:11 πμ »

Καλησπερα σε ολους, την προηγουμενη πεμπτη τελειωσαμε τις ακτινοθεραπειες στον θωρακα και σημερα ειχαμε ραντεβου με τον ογκολογο για να ξεκινησουμε χημειοθεραπεια και μας ειπε να ξεκινησει καποιο χαπι "πρωτοκολλο" ξερει κανεις τι σημαινει "πρωτοκολλο" στην χημειοθεραπεια? ευχαριστω
Καταγράφηκε
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΑ
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 12, 2012, 09:53:12 πμ »

Καλή σας μέρα.Το πρωτόκολλο αφορά στη δοσολογία αλλά και στη χρήση φαρμάκων σε κάθε μορφή καρκίνου.Μάλλον θα το χαρακτήριζα κονσέρβα......Πρόκειται για μια συγκεκριμένη επιστημονικά μέθοδο αντιμετώπισης του καρκίνου...Το χάπι είναι το xeloda;
Καταγράφηκε
ειρηνη μιχ
Μέλος
**

« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 12, 2012, 10:07:00 πμ »

Δεν ξερω πως λεγεται το χαπι, μας ειπε οτι θα ξεκινησουμε θεραπεια την αλλη δευτερα και πιθανον να συνεχισουμε τα ιδια φαρμακα που επαιρνε δηλαδη cisplatin + etoposide αφου ειχε πληρη ανταποκριση στον 1ο κυκλο ή θα δοκιμασουμε ενα χαπι πρωτοκολλο που ειναι για τον καρκινο του νεφρου και η ληψη γινεται καθημερινα.
Καταγράφηκε
mariao
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 12, 2012, 02:32:38 μμ »

καλημέρα,
εξαρτάται απο το φάρμακο. πχ αν το φαρμακο που θέλει να του δώσει είναι το suttan θα σου έλεγα να το δοκιμάσετε με χίλια καθως ειναι πολυαναστολέας και δρά επιλεκτικά μονο στα καρκινικα κυταρα και όχι οπως η πλατίνα σε όλα...
Τα δε πρώτόκολλα είναι θεραπείες κονσέρβα όπως ακριβως λέει η Κωσταντίνα.
Για κάθε καρκίνο υπάρχουν 2-3 πρώτόκολλα - επιλογές θεραπείας με κοκτέιλ φαρμακων σε δοσολογίες που καθορίζονται από το βαρος, τη γενική κατασταση κλπ. του ασθενους.

Καλή τυχη
Καταγράφηκε
ειρηνη μιχ
Μέλος
**

« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 20, 2012, 12:29:58 μμ »

Επιτελους μετα απο τοσες μερες καθυστερησης ξεκιναμε αυριο χημειοθεραπεια, μωλις μου τηλ. η αδερφη μου και μου ειπε οτι το φαρμακο που αποφασισαν να του χορηγησουν λεγεται "figth campting" η κατι τετοιο, εγω παντως δεν βρισκω τιποτα στο ιντερνετ με παρομοιο ονομα. Μηπως εχει ακουσει κανεις οτιδηποτε για αυτο το φαρμακο? ευχαριστω πολυ
Καταγράφηκε
mariao
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 20, 2012, 12:32:40 μμ »

μηπως 5fu + campto ?
Καταγράφηκε
ειρηνη μιχ
Μέλος
**

« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 20, 2012, 12:39:53 μμ »

Δεν ξερω καθολου, θα κανει 1 φορα την εβδομαδα για 3 εβδομαδες, μετα μια εβδομαδα αποχη και ξανα για 3 εβδομαδες. σε βοηθαει καθολου αυτο?
Καταγράφηκε
mariao
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 20, 2012, 01:18:09 μμ »

οχι αλλά μπορείς να τους το ζητησεις γραπτώς.
Καταγράφηκε
ειρηνη μιχ
Μέλος
**

« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 28, 2012, 01:21:07 πμ »

Σημερα καναμε αξονικες και τα αποτελεσματα δεν θα μπορουσαν να ειναι χειροτερα. Πολλαπλες μεταστασεις στον εγκεφαλο και το ηπατικο παρεγχυμα. Αυριο εχουμε ραντεβου με τον ογκολογο. Δεν ξερω τι να περιμενω, ημουν τοσο αισιοδοξη, δεν εχει καθολου βηχα μονο κοπωση καμια αλλη ενοχληση.
Καταγράφηκε
mariao
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 28, 2012, 11:08:44 μμ »

Ειρήνη κουράγιο...για να δούμε τι έχει να πει ο ογκολόγος.
Καλό βράδυ
Καταγράφηκε
ειρηνη μιχ
Μέλος
**

« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 30, 2012, 05:07:48 μμ »

Ο ογκολογος λοιπον μας ειπε οτι σταματαμε την θεραπεια, ειναι ματαιο... παιρνουμε μονο κορτιζονη για να μην γινει οιδημα στο κεφαλι και παθει επιληπτικο επεισοδιο. Ο μπαμπας μου ηταν παρον σε ολες τις συζητησεις μας με τους γιατρους, ηξερε απο την αρχη τι ακριβως εχει και ηθελε να μαθαινει παντα την αληθεια, να μην ωραιοποιουμε καμια κατασταση, σημερα λοιπον ηταν παλι παρον και ρωτησε με μεγαλη ευγενεια και δυναμη ψυχης τον γιατρο, αφου πρωτα του ζητησε συγνωμη που τον φερνει σε τοσο δυσκολη θεση, ποσο ακομη θα ζησει, πρεπει να ξερω του ειπε για να μην αφησω εκρεμμοτητες στα κοριτσια μου. Μερικες εβδομαδες ηταν η απαντηση. Ακομη και τωρα αυτος ο δυνατος και γλυκος πατερας σκεφτεται μονο εμας και συνεχιζει να μας στηριζει σαν να μην του συμβαινει τιποτα. Δεν μπορω να φανταστω τον εαυτο μου χωρις αυτον.
Καταγράφηκε
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΑ
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 30, 2012, 10:31:36 μμ »

Ειρήνη καλησπέρα....Κάπως έτσι κάναμε κι εμείς....Κορτιζόνη για τα οιδήματα,αντιεπιληπτικά φάρμακα κι ύστερα από λίγες μέρες...τέλος.........Κι ο καλός μου ήθελε τόσο μα τόσο να ζήσει........Σου σφίγγω το χέρι......Σε νιώθω..... Κλάμα
Καταγράφηκε
ειρηνη μιχ
Μέλος
**

« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 31, 2012, 12:39:00 πμ »

Δεν μπορω να το συνηδητοποιησω, δειχνει τοσο καλα, δεν εχει κανενα συμπτωμα, ουτε βηχα, ουτε πυρετο, ουτε ποναει καπου, τρωει κανονικα, το μυαλο του τρεχει με 1000, το μονο που αισθανεται ειναι μια κοπωση αλλα οχι πολυ μεγαλη, παμε καθημερινα για καφε, παιζει με την μικρη, κανει καποιες δουλειες του σπιτιου. Πως γινετε να εχει μονο λιγες εβδομαδες? ολα δειχνουν ενταξει.
Καταγράφηκε
mariao
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 31, 2012, 10:05:52 πμ »

Δεν υπάρχουν λόγια κοπέλα μου...
Καταγράφηκε
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΑ
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 31, 2012, 07:57:31 μμ »

Ειρήνη να χαίρεστε μέχρι την τελευταία στιγμή μαζί του...Έτσι κι εμείς...Ήταν καλά,με το μυαλό του σε άριστη κατάσταση,έκανε σχέδια για το..αύριο.......Μέσα σε μια μέρα όλα άλλαξαν......Μεταδώστε του όλη σας τη θετική ενέργεια.....Εγώ του μιλούσα μέχρι το τέλος...Του έλεγα πόσο τον αγαπώ,πόσο θα μου λείψει.......Δεν υπάρχουν λόγια...... Κλάμα Κλάμα Κλάμα Κλάμα
Καταγράφηκε
ειρηνη μιχ
Μέλος
**

« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 14, 2012, 09:10:03 πμ »

Η κοπωση αυξανεται, περνουμε μονο κωρτιζονη. Δεν εχει κανενα αλλο συμπτωμα, δεν ποναει, δεν βηχει, τρωει πολυ καλα αλλα δεν αντεχει να περπατησει πολυ και σηκωνεται με λιγη δυσκολια, παρολαυτα δεν το βαζει κατω και συνεχιζει να βγαινει καθημερινα εξω για το καφεδακι και τα απογευματα υπαρχει παντα παρεα στο σπιτι.
Καταγράφηκε
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΑ
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 14, 2012, 11:56:40 πμ »

Ειρήνη καλημέρα....Συνεχίστε έτσι .....η ποιότητα ζωής και η δύναμη του ίδιου του ασθενή,αλήθεια,κάνουν θαύματα.....Κι εμείς πίναμε τον καφέ μας,καπνίζαμε τα τσιγαράκια μας,μιλούσαμε,γελούσαμε.......η ασθένεια είναι πάντα απρόβλεπτη.....βγάλτε της τη γλώσσα........  Κλάμα
Καταγράφηκε
ειρηνη μιχ
Μέλος
**

« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 22, 2012, 10:50:34 μμ »

Συνεχιζουμε στους ιδιους ρυθμους, αισθανεται κουρασμενος αλλα δεν το βαζει κατω, τρωει πολυ καλα και η διαθεση του ειναι θαυμασια. Χτες πηρε το σκαμπο του και ξεκινησε να βαφει τα καγκελα, τον βλεπει μια γειτονισα, τον καλημεριζει και τον ρωταει τι κανει και με το αστειρευτο χιουμορ του της απανταει ειμαι λιγο καλυτερα απο πτωμα, η γειτονισα τα εχασε, το τι γελιο καναμε οταν μου το ειπε δεν περιγραφεται. Η ζωη μας συνεχιζεται σαν να μην συμβαινει τιποτα και αυτο χαρη στον ιδιο, παιρνω θαρρος και δυμανη απο την αξιοπρεπη σταση του απεναντι σε αυτο που οι περισοτεροι ανθρωποι λυγιζουν.
Καταγράφηκε
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΑ
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 23, 2012, 10:19:51 μμ »

Ειρήνη,αυτά είναι πολύ καλά νέα!!!!Ψυχολογία φουλ λοιπόν και συνεχίζετε!!!!!! Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Joan
Πλήρες μέλος

« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 25, 2012, 11:24:57 πμ »

Μπραβο κοπελα μου σας θαυμαζω!!!!!
Καταγράφηκε
ειρηνη μιχ
Μέλος
**

« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 07, 2012, 01:18:47 μμ »

Την προηγουμενη Τεταρτη εκανε την πρωτη επιληπτικη κριση, την επομενη μερα μας χορηγησαν αντιεπιληπτικα και απο τοτε που τα ξεκινησε μερα με την ημερα τα πραγματα χειροτερευουν με γρηγορο ρυθμο, χτες (Σαββατο) σηκωθηκε για 1 ωρα το πρωι, 1 ωρα το μεσημερι και 1 ωρα το απογευμα, ολη την υοπλοιπη μερα κοιμοταν και σημερα σηκωθηκε το πρωι ηπιε γαλα και αμεσως κοιμηθηκε. Παρολαυτα δεν παραπονεθηκε ουτε μια στιγμη για τιποτα, οταν τον ρωταμε απανταει πως ειναι καλα.
Καταγράφηκε
ειρηνη μιχ
Μέλος
**

« Απάντηση #23 στις: Δεκέμβριος 03, 2012, 11:46:55 μμ »

Καλησπερα σε ολους, χτες 02/12 στις 13:20 εφυγε μετα απο 16 μηνες μαχης ο πριγκηπας μου, ο μπαμπας μου, οπως το ηθελε στο σπιτι μας, στο κρεββατι του μαζι με ολη την οικογενεια μας γυρω του.
Καταγράφηκε
eleni
Πλήρες μέλος

Κύπρος Κύπρος

Τόπος: Λευκωσία

eleni85_@hotmail.com
« Απάντηση #24 στις: Δεκέμβριος 04, 2012, 08:28:05 πμ »

ο θεος ας αναπαύσει τη ψυχή του και να σας δίνει δύναμη και κουράγιο για την συνέχεια...... Πολύ λυπάμαι αλλά δυστηχώς η ευτηχώς η ζωή συνεχίζεται!!!! Πράγματι ο Μικροκυτταρικός είναι απο τις πιο δύσκολες περιπτώσεις γιατι δίνει μεταστάσεις πολύ γρήγορα που δεν προλαμβαίνεις να κάνεις κάτι.... εσεις κάνατε οτι μπορούσατε, αυτή η ζωή είναι για όλους μας προσωρινή μην απελπίζεστε αφού όλοι κάποτε θα φύγουμε απο αυτόν τον κόσμο!
Καταγράφηκε
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΑ
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #25 στις: Δεκέμβριος 04, 2012, 06:45:37 μμ »

Ειρήνη,σου εύχομαι από καρδιάς να ζήσετε να τον θυμάστε...Λυπάμαι πολύ....σα να το ζω ξανά,ξέρω πως είναι...ναι,ήταν οι οι πρίγκηπες της καρδιάς μας.....έφυγαν.....μας λείπουν....τα παιδιά τους είναι η συνέχειά τους.....εσύ,η κόρη μου....Να είστε κι εσείς όπως κι εκείνοι....αντιμετωπίστε τα όλα με θάρρος,αξιοπρέπεια,δύναμη....Σου σφίγγω το χέρι...να είσαι περήφανη για τον μπαμπά σου.....πάλεψε και τον κοίταξε κατάματα.....έτσι παλικάρι να ΄σαι κι εσύ στις δυσκολίες της ζωής.... Κλάμα
Καταγράφηκε
GeoP30
Πλήρες μέλος

« Απάντηση #26 στις: Δεκέμβριος 05, 2012, 10:27:26 πμ »

Πολυ λυπαμαι ....!!  Λύπη Με συγκινησε πολυ η ιστορια του μπαμπα σου , και ο τροπος που αντιμετωπιζε το τερας !

Κουραγιο και καλη δυναμη !
Καταγράφηκε
mariao
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #27 στις: Δεκέμβριος 06, 2012, 09:58:49 πμ »

Λυπάμαι πολύ Ειρήνη μου. Δεν ξεχνιούνται τέτοιοι άνθρωποι....
Να είστε πάντα καλά. Κλάμα
Καταγράφηκε
kontze
Ανώτερο μέλος

Φύλο: Άντρας
Ελλάς Ελλάς

Τόπος: PATRA

« Απάντηση #28 στις: Δεκέμβριος 07, 2012, 07:13:26 μμ »

Τα συλλυπητήρια μου Ειρήνη... Κουράγιο και δύναμη σε σένα και τα υπόλοιπα μέλη της οικογένειας.
Καταγράφηκε
stefi2
Μέλος
**

« Απάντηση #29 στις: Ιανουάριος 27, 2013, 06:30:48 μμ »

Καλησπερα σε ολους!

Μπορει κανεις να μου δωσει πληροφοριες για το νοσοκομειο Σωτηρια;;
Ο πατερας του φιλου μου διαγνωστηκε με ογκο στον πνευμονα.. Οι γιατροι τον παραπεμπουν στο Σωτηρια για να κανει παρακεντιση και να φανει αν μιλαμε για κακοηθεια ή οχι αν κ λενε οτι ειναι σχεδον σιγουρο γιατι περσυ ειχε κανει αφαιρεση νεφρου λογω καρκινωματος οποτε μιλανε για τυχον μετασταση που προλαβε να γινει..
Ακουσα για εναν χειρουργο τον Συρυγο; Κ εναν ακτινοθεραπευτη που λεγεται Θωμας;;

Ωστωσο, η κατασταση του ειναι περιπλοκη.. Λογω νεφρικης ανεπαρκειας κανει αιμοκαθαρσεις.. Οι γιατροι λενε οτι θα ειναι δυσκολο για χθπ ή χειρουργιο στην κατασταση του.. Ισως ακτινοθεραπεια μονο.. Αλλα εγω εχω ακουσει οτι σε οργανα που κινουνται οπως οι πνευμονες η ακτινοθεραπεια δεν λειτουργει.. Αυτο κατα ποσο ισχυει;;

Αν καποιος γνωριζει το οτιδηποτε θα το εκτιμουσα πολυ να μου δωσει πληροφοριες!!
Ευχαριστω πολυ κ ευχομαι το καλυτερο σε ολους!!!
Καταγράφηκε
Αντικαρκινική Κοινότητα

Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2  Όλοι   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: