Αντικαρκινική Κοινότητα Συνδρομή RSS
Αύγουστος 28, 2014, 04:00:54 πμ *
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Νέα: Καλώς ήρθατε στην Αντικαρκινική Κοινότητα. Η δημοσίευση θεμάτων και σχολίων, επιτρέπεται μόνο σε εγγεγραμμένα μέλη.
Φόρτωση
Σύνθετη αναζήτηση
   Αρχική   Επικοινωνία Σύνδεση Εγγραφή  

Προσοχή...

1. Αποφεύγετε την χρήση greeklish (ελληνικά με λατινικούς χαρακτήρες). Είναι δυσανάγνωστα και δυσκολεύουν την λειτουργία της αναζήτησης.
2. Μην χρησιμοποιείτε την σελίδα της «Επικοινωνίας», για ερωτήσεις ιατρικού χαρακτήρα. Δημοσιεύστε την ερώτησή σας στους πίνακες συζητήσεων.
3. Τα δημοσιευμένα άρθρα και τα μηνύματα που τα συνοδεύουν, δεν υποκαθιστούν σε καμμία περίπτωση τις συμβουλές των γιατρών σας!
4. Ο σκοπός της κοινότητας, είναι η ανταλλαγή πληροφοριών που μπορούν να αποβούν χρήσιμες. Μην τις ανταλλάσετε με προσωπικά μηνύματα, αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος.
5. Δεν επιτρέπεται η δημοσίευση ονομάτων γιατρών, τα οποία συνοδεύονται από σοβαρές καταγγελίες, που μπορεί να επιφέρουν μηνύσεις για συκοφαντική δυσφήμιση.
Σελίδες: [1] 2  Όλοι   Κάτω
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: αδενοκαρκινωμα του πνευμονα κ μετασταση στον εγκεφαλο μη μικροκυτταρικο  (Αναγνώστηκε 61303 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
vickystam
Νέο μέλος
*
Εκτός σύνδεσης Εκτός σύνδεσης

Φύλο: Γυναίκα

« στις: Ιανουάριος 12, 2012, 02:57:47 μμ »

γεια σασ.γραφω κ εγω για πρωτη φορα.θα σασ μιλησω για τον πατερα μου.ειναι 58 ετων.η ιστορια μασ ξεκινησε απο μια λιποθυμια που ειχε περυσι τα χριστουγεννα κ εκανε μιση ωρα περιπου να συνελθει.αρχισαν εξετασεισ μαγνητικη στο κεφαλι,αξονικη επειγοντωσ σε ολο το σωμα κ τα αποτελεσματα τραγικα.καρκινοσ μασ λενε και με μετασταση στο κεφαλι.τρελαθηκαμε.δε μπορουσαμε να το συνειδητοποιησουμε.απορουσαμε πωσ γινεται αυτο?δεν ειχε κανενα αλλο συμπτωμα γεροσ και δυνατοσ οπωσ και τωρα.συνεχιστηκαν οι εξετασεισ για να δουμε το ειδοσ.αδενοκαρινωμα μη μικροκυτταρικο στα αρχικα σταδια ετσι μασ ειπαν.λοιπον μεχρι στιγμησ δουλευει κανονικα δε νιωθει τιποτα εκτοσ απο λιγο βηχα που τον πιανει κατα την διαρκεια τησ ημερασ κ τον αφηνει.μεχρι σημερα εχουμε κανει 9 ακτινο8εραπειεσ κ αυριο εχουμε την πρωτη μασ χημειοθεραπεια στο θεαγενειο.πειτε μου κατι οτι γνωριζετε.φοβομαστε,τρεμουμε κ μονο στην ιδεα να μη μασ παθει κατι.μπορει να το ξεπερασει?ποσεσ ελπιδεσ εχουμε?η κατασταση του ειναι μη χειρουργησιμη.
Καταγράφηκε
fani
Μέλος
**

« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 13, 2012, 12:13:59 πμ »

vickystam δε γνωρίζω κάτι σχετικά με τη δικιά σας περίπτωση το μόνο που θα σου πω είναι αυτό που πάντα προσπαθώ να σκεφτώ για εμάς κάθε άνθρωπος είναι διαφορετική περίπτωση και αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι η θετική σκέψη βοηθάει αρκετά. Η χημειοθεραπεία δεν είναι κάτι τρομακτικό, εμάς μας βοήθησε στο να μην έχουμε παρενέργειες ότι παράλληλα κάναμε Bowtech, επίσης απευθυνθήκαμε σε διατροφολόγο που είχε γνώση γύρω από το θέμα του καρκίνου και προσπαθούμε να ακολουθούμε και συγκεκριμένη διατροφή.Επιπλέον ταυτόχρονα κάναμε ομοιοπαθητική. Να ξέρεις επίσης ότι η ψυχολογία παίζει καθοριστικό ρόλο και σίγουρα η θετική σκέψη μόνο κακό δεν κάνει! Αυτά είναι κάποια γενικά πράγματα που μπορώ να σου πω και το μόνο που μπορώ να ευχηθώ σε εσένα και σε όλους είναι καλή δύναμη και καλή τύχη σε αυτό το δύσκολο δρόμο που έχουμε όλοι οι επισκέπτες του forum αυτού
Καταγράφηκε
vickystam
Νέο μέλος
*

« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 14, 2012, 03:12:45 μμ »

fani ευχαριστω πολυ για την συμπατασταση σου.χθεσ μιλησαμε με τον ογκολογο και τα πραγματα ειναι εφιαλτικα.δε παμε καθολου καλα.6-8 μηνεσ ζωησ μασ δινουνε.τι να πω?δε μπορω να το χωνεψει το μυαλο μου,δε χωραει μεσα στον εγκεφαλο μου τετοια ειδηση. ο μπαμπασ μου ειναι μια χαρα πιο γεροσ κ απο εμασ,συνεχιζει να δουλευει δε το βαζει κατω.ειναι απτουσ ανθρωπουσ που δε μπορουν να καθονται μεσα στο σπιτι χωρισ να ασχολουνται με κατι.ειναι εργασια και χαρα.πωσ ειναι δυνατον να πεθανει μεσα σε τοσο μικρο διαστημα χωρισ να εχει καποια συμπτωματα?κ ποτε θα εμφανιστουν αυτα τα συμπτωματα?ας μου απαντησει καποιοσ.ο ογκολογος απεφυγε τισ ερωτησεισ μασ επειδη ειναι πολυ κοντινο μας προσωπο κ εμεισ ημασταν σε πολυ κακη κατασταση.ειναι αυτο που λενε.το πρωτο σοκ.μας ηρθε σαν κεραμιδα.
Καταγράφηκε
kontze
Ανώτερο μέλος

Φύλο: Άντρας
Ελλάς Ελλάς

Τόπος: PATRA

« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 14, 2012, 05:13:08 μμ »

Vickystam

Πραγματικά λυπάμαι που ο καρκίνος χτύπησε την πορτα και τησ δικιά σας οικογένεια. Όμως τίποτα δεν έχει τελειωσει και σίγουρα θέλει ψυχραιμία και καλή ψυχολογία όπως έγραψε και η Φανή. Η δική μου συμβουλή είναι να αφήσετε στην άκρη οποία προγνωστικά σας δίνει ο ογκολογοσ σας (όσο γνωστός σας είναι) και να δείτε ποια είναι κατάλληλη θεραπεία για τον πατέρα σου κάνοντας οπωσδήποτε μοριακη ανάλυση της πιο πρόσφατης βίοψιας που έχετε. Παράλληλα το Protocel αν και δεν είναι πλήρως αποδεκτό για τις θεραπευτικές του και αντικαρκινικες του ιδιότητες δίνοντας το στον πατέρα σου μόνο κακό δεν θα του κάνει αφού δεν έχει καμία τοξικότητα (ο δικός μου πατέρας το παίρνει ήδη). Για περισσότερες πληροφορίες δες τα προηγούμενα post μου, της mariao, του Μανωλη και άλλων πασχόντων η συγγενών για να δεις και να μάθεις. Παράλληλα μπορείς να μου στείλεις email η να με πάρεις τηλ για οτιδήποτε.

Κουράγιο λοιπόν και εύχομαι πραγματικά για καλύτερα νέα και ΥΓΕΙΑ.
Καταγράφηκε
mariao
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 14, 2012, 06:52:47 μμ »

Vickystam
Ο Κωστας εχει δικιο...
Πιστεύω και εγω οτι θα πρέπει να κάνετε μοριακή ανάλυση ωστε να ακολουθηθεί επακριβως η αποτελεσματικότερη φαρμακευτική αγωγη που γινεται.
Για τους όγκους στο κεφάλι ρωτηστε μηπως μπορεί να κάνει cyberknife η Novalis.
Επιπλέον εαν ειστε στη Θεσσαλονικη υπάρχουν εκει 2 κέντρα που κάνουν υπερθερμιες.
Θα σου πρότεινα να το δειτε καθως στον καρκίνο των πνευμονων βελτιωνει τα αποτελέσματα της ΧΜΘ.

Κατα τ άλλα παρόλο που ειναι δικός σας ανθρωπος ο ογκολόγος το 6-8 μηνες που σας ειπε αφορά στατιστική προσέγγιση και μάλιστα εντελως γενικευμένη και στη θέση σας δεν θα έδινα τοση σημασια καθως εχω συναντησει κόσμο και από το site και στα νοσοκομεια που έκανε ΧΜΘ ο πατερας μου που τους ειχαν πει 4-5 μηνες και εχουν περάσει 5-6 χρόνια και ειναι καλά.
Κουράγιο και δυναμη και την καλυτερη εκβαση ευχομαι.

Καταγράφηκε
vickystam
Νέο μέλος
*

« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 15, 2012, 01:56:33 μμ »

ευχαριστω πολυ που με απαντησατε κ στουσ 3 σασ.οσο για την μοριακη αναλυση την εχουμε κανει κ βαση αυτησ ξεκινησε την χμθ.δε ξερουμε τι να κανουμε.ο μπαμπασ μου τον εμπιστευεται αυτον τον ογκολογο κ εγω κ η μητερα μου τον μιλησαμε οπωσ σασ ειπα και παραπανω κ απεφευγε να μασ μιλησει.δε ξερουμε πωσ να το αντιμετωπισουμε.η μαμα μου δεν ειναι κ πολυ δραστηριοσ ανθρωποσ κ εγω ειμαι μολισ 26 ετων γιαυτο κ ζηταω την γνωμη σασ και οτι αλλο γνωριζετε.αξονικη,η μαγνητικη, ποτε θα ξανα κανουμε για να δουμε την σε τι κατασταση βρισκομαστε?ευχαριστω και παλι για το κουραγιο που μου δινετε κ για το ενδιαφερον σασ.ειναι πολυ σκληρο να αρρωστησει ο ανθρωποσ σου,αυτοσ που απο μικρη με ετρεχε για τισ αρρωστειεσ μου κ τωρα που με χρειαστηκε για πρωτη φορα στην ζωη του που αρρωστησε να μην ξερω τι να κανω κ ποιο ειναι το καλο του για να τον βοηθησω
Καταγράφηκε
vickystam
Νέο μέλος
*

« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 16, 2012, 02:26:11 μμ »

kontze,

Αυτο το protocel τι ακριβωσ ειναι?δηλαδη για την ψυχολογια του?
Καταγράφηκε
kontze
Ανώτερο μέλος

Ελλάς Ελλάς

« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 16, 2012, 05:55:05 μμ »

Vickystam,

Το Protocel είναι αντικαρκινικό φάρμακο το οποίο (αν ισχύει) από μόνο του θεραπεύει τον καρκίνο (όλων των ειδών). Τα στατιστικά του είναι κατά άλλους είναι 50 - 80% επιτυχία πλήρης ίασης για όσο προχωρημένο καρκίνο και άν μιλάμε. Δεν έχει καμία τοξικότητα και είναι ένα απλό σιρόπι που θα πρέπει να παίρνει ο ασθενής επί μακρόν κάθε 6 ώρες με νερό. Δεν έχει πάρει από τον FDA (αμερικάνικο ΕΟΦ) τα διαπιστευτήρια ώς αντικαρκινικό και για αυτό πουυλιέται ώς συμπλήρωμα διατροφής. Η τιμή του είναι 50 Ευρώ για δόσεις ενός μήνα. Μπες στο google να δείς περισσότερα ή στείλε μου το email σου με προσωπικό μήνυμα ώστε να σου στείλω περισσότερες πληροφορίες.
Καταγράφηκε
panitsa
Νέο μέλος
*

« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 15, 2012, 11:36:21 μμ »

Καλησπέρα και καλά κουράγια,

Ψάχνοντας στο ίντερνετ ανακάλυψα τον ιστόχωρό σας... ΜΕΓΆΛΗ η ανηφόρα και ΒΑΡΎ το φορτίο!!! Τον οκτόβριο πήγα την γυναίκα μου στο νοσοκομίο με πόνους στην πλάτη (43 ετων) και μας βγήκε καρκίνος του πνέυμονα στάδιο 3Β... Υγρό στον υπεζοκότα που το βγάλανε με μπιλάο και εσωτερικές μεταστάσεις στον πνεύμονα και τον υπεζοκότα... Η ιστολογική εξέταση που κάναμε έδειξε αδενοκαρκίνωμα πνεύμονος... οι γιατροί στο Σωτηρία, πρίν ακόμα βγεί η ιστολογική μας είχαν συστήσει να αρχίσουμε ΧΜΘ... Όταν ήρθα σε επαφή με την πανεπιστιμιακή κληνική του Σωτηρία, αυτοί διαφώνισαν κάθετα με την έναρξη της θεραπείας και επέμεναν να βγεί πρώτα η ιστολογική για να δούν τί είδος είναι... Ακύρωσα λοιπών το Σωτηρία και πήγα στην πανεπιστημιακή, αφού πρώτα ενημέρωσα πλέον την γυναίκα μου και τα παιδιά μου για την κατάστασή της. Αυτά φυσικά που έπρεπε να μάθει μόνο... Στο πανεπιστημιακό μας συστήσανε μια καινούρια θεραπεία, την λεγόμενη στοχευμένη θεραπεία, με ένα χάπι που λέγεται Iressa... Στείλαμε δείγμα απο μπλόκ παραφήνης στην Αμερική για την τέλεση μιας εξέτασης ονόματι GFR που θα μας έδειχνε την συμβατότητα ή μή της θεραπείας με την γυναίκα μου. ΕΥΤΥΧΩΣ για καλή μας τύχη, αν και η πιθανότητα συμβατότητας ήταν πολύ μικρη (8-10%), βγήκε θετική! Στο διάστημα αυτό (1η οκτόβρη ως αρχές δεκέμβρη), κατα την οποία δέν υπήρχε κάποια θεραπεία, η κατάσταση είχε πάρει ανεξέλεγκτες διαστάσεις... το πρόβλημα είχε ΥΠΕΡΤΕΤΡΑΠΛΑΣΙΑΣΤΕΊ.... απο 2 όγκους των 2 πόντων και μια πάχυνση του υπεζοκότα, προέκυψαν ενας όγκος του υπεζοκότα 10cm και 5-6 όγκοι στον δεξή πνεύμονα 3-5cm ο καθένας... η γή έφυγε κάτω απο τα πόδια μου........ Το μόνο που προσπαθούσα είναι να της κρατάω υψηλό και δύναμη για ζωή.... μετά απο 40 μέρες θεραπεία με το Iressa Όλοι οι όγκοι μειώθηκαν στο μισό!!! Εχει αρχήσει φυσικά και βιολογική διατροφή, κομμένες οι ζάχαρες, τα σπορέλαια, οι φυτίνες και θεωρώ οτι πάει καλύτερα... Φυσικά κανείς δεν μπορεί να ξέρει... Αυτό λοιπών που θέλω να ρωτίσω έχει να κάνει με το protocel. Ηθελα να ρωτίσω αν κάποιος απο δώ έχει εμπειρία απο το εν λόγω φάρμακο. Έχει κάποιο αποτέλεσμα ή είναι λόγια του αέρα;

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και Δύναμη σε όλους να ανεβουμε την ανηφόρα
Καταγράφηκε
kontze
Ανώτερο μέλος

Ελλάς Ελλάς

« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 16, 2012, 01:04:29 πμ »

Panitsa

Σε οτι αφορά το Protocel δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά οτι κάνει αυτό που λέει. Αυτο που μπορώ να σου πω όμως 100%, διότι το παίρνει και ο πατέρας μου, οτι δεν έχει καμία τοξικότητα και δεν είναι ακριβό. Εγώ προσωπικά το πιστεύω. Δες προηγούμενα post μου για να πάρεις περισσότερες πληροφορίες. Στο παρακάτω link θα μπορέσεις να συνδεθείς με ενα forum αποκλειστικά για το Protocel το οποιο δημιούργησε μια ασθενής που κατάφερε να θεραπευτεί με το εν λόγω σιρόπι.

http://elonnascorner.com/

Επίσης, για οποίες άλλες πιο ειδικές πληροφορίες στείλε μου με μήνυμα το email σου.

Εύχομαι πραγματικά τα καλύτερα για την γυναίκα σου και είμαστε εδώ για οτιδήποτε θελήσετε.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 17, 2012, 02:55:25 μμ από kontze » Καταγράφηκε
mariao
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 16, 2012, 11:41:00 πμ »

Panitsa,
Ευχομαι και εγώ τα καλύτερα στη γυναίκα σου,
πολλά κουράγια και καλή δύναμη!
Καταγράφηκε
panitsa
Νέο μέλος
*

« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 17, 2012, 10:52:14 μμ »

Παιδιά Ευχαριστώ πάρα πολύ για το κουράγιο, ο καθένας μας λίγο πολύ κουβαλάει τον δικό του σταυρό και το χρειαζόμαστε όλοι... Θα ήθελα, όποιοι γνωρίζουν ή έχουν τρόπο να πληροφοριθούν σχετικά με το Iressa και το Protocel ( για το αν μπορούν να χρησιμοποιηθούν και τα 2 μαζι) και αν υπάρχουν εμπειρείες με εναλακτικές θεραπείες να μοιραστούν αυτά τα στοιχεία μαζί μας
Καταγράφηκε
GeoP30
Πλήρες μέλος

« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 23, 2012, 11:29:51 πμ »

Καλημερα παιδια  !
Ειμαι νεα στην παρεα ! Καταρχην θελω να ευχηθω σε ολους σας κουραγιο , δυναμη και οσο γινεται καλυτερα αποτελεσματα !
Να πω κι εγω λοιπον την δικια μου ιστορια ! Πριν απο 1,5  μηνα περιπου και επειδη ο πατερας μου ειχε ενα βηχα για περιπου 2 μηνες , που δεν ελεγε να υποχωρησει..ξεκινησαμε ιατρικες εξετασεις ! Επειδη ετυχε την ιδια περιοδο να κυκλοφορει μια πνευμονια , τον ξεκινησανε μια αγωγη βαρβατης πνευμονιας , με 3 αντιβιωσεις , ενεσιμες και μη και του ειπανε οτι εαν σε μια εβδομαδα θα εκανε κι αλλη ακτινογραφια για να δουμε τι γινεται..! οταν ηρθε η ωρα τις ακτινογραφιας , δυστυχως τα αποτελεσματα δεν ηταν τα επιθυμητα..ειχε μια βελτιωση αλλα ελαχιστοτατη μπροστα σε αυτη που περιμενε ο γιατρος (εμενα δυστυχως ειχαν αρχισει να με ζωνουν τα φιδια ηδη ) ! Τον βαλανε λοιπον να κανει μια σειρα εξετεσεων ( ο γιατρος παραλληλα ειχε πει σε εμας ,αλλα οχι σε εκεινον , οτι τα πραγματα μαλλον δεν ειναι καλα ,και οτι το υγρο που εχει μαζεψει στον πνευμονα του εχει δημιουργηθει απο νεοπλασμα , αλλα πρεπει πρωτα να γινουν ολες οι εξετασεις για να ειμαστε σιγουροι 100%)! Του εκαναν βρογχοσκοπηση ,και τα αποτελεσματα της ηταν καθαρα..ιστολογικα και κυτταρολογικα δεν ειχαν ευρηματα ! Παρολα αυτα ο πνευμονολογος ηταν σιγουρος οτι μιλαμε για καρκινο , τον εβαλε να κανει αλλη μια αξονικη , και μετα του πηρε δειγμα αυτη τη φορα απο την πλατη με την βοηθεια αξονικου τομογραφου ! Ολο αυτο το διαστημα πρεπει να σας πω , οτι ο πατερας μου εκτος απο τον βηχα και εναν πονο στο πλαι (στα πλευρα περιπου) δεν ειχε κατι αλλο..ουτε καταπτωση , ουτε ειχε χασει την ορεξη του , ουτε πονουσε καπου αλλου,ερχοταν στην δουλεια κανονικα ! Οταν τελικα βγηκανε αυτα τα αποτελεσματα , ο γιατρος ειπε αδενοκαρκινωμα , το οποιο δεν ειναι επιθετικο , ειναι πολυ αργο ,υπολογιζει οτι εχει αρχισει να δημιουργειται 6μηνες με εναν χρονο πριν ! Εεδω θελω να προσθεσω οτι ο πατερας μου ειναι πρωην καπνιστης , εχει κοψει το καπνισμα εδω και 20 χρονια . Δεν ξερω ποσο σημασια εχει , απλα το επισημαινω..αν και ο γιατρος ειπε , οτι την ζημια του το τσιγαρο την ειχε δει κανει , παρολο που το χε κοψει τοσο καιρο πριν ! Ο πνευμονολογος μας ειπε , οτι πρεπει να αρχισει τις χημειοθερπειες του μεσα σε 15 το πολυ 30 μερες ! Οτι θα χρειαστουν απο 6-8 χημειοθεραπειες , και οτι εχει πολλες πιθανοτητες να πανε τα πραγματα καλα και η να το κοιμησουν αυτο το πραμα , για αρκετα χρονια η και να το εξαλειψουν τελειως ! Αλλα η δουλεια του πνευμονολογου ειχε τελειωσει , και επρεπε τωρα να απευθυνθει σε ογκολογο !Ο πνευμονολογος και αλλος ενας γιατρος που μιλησαμε , μας συστησανε και οι 2 τον ιδιο ογκολογο ,τον Κο Γεωργουλια ! Τον βαλανε να κανει εξετασεις για μεταστασεις , ανω κατω κοιλιες , επινεφριδια , εγκεφαλοι βγηκαν ολα καθαρα ! Στα οστα του ομως , φανηκαν καποιες αλλοιωσεις στο ιερον οστουν ! Η ακτινολογος/γιατρος που του εκανε τις αξονικες , του μιλησε για μετασταση στα οστα και οτι αυτο δεν ειναι κατι βεβαια που θα πρεπει να τον κανει χανει τις ελπιδες του και να τα βαφει μαυρα , μιας και αυτο με τις χημειοθεραπειες βελτιωνεται ! Ο γιατρος απο την αλλη οταν ειδε τις εξετασεις του , του ειπε οτι αν ειχε κανει εκει μετασταση θα πονουσε πολυ ,σε σημειο που ισως και να μην μπορουσε να καθισει ! τον ξαπλωσε μπρουμυτα , τον ψηλαφισε , τον χτυπησε στο συγκεκριμενο σημειο για να δει εαν ποναει ,ο πατερας μου δεν ειχε καμια ενοχληση και ο γιατρος του ειπε οτι αυτο μαλλον ειναι καποιος εκφυλισμος στο οστο του και οχι μετασταση ! (τωρα τι να σας πω? δεν ξερω εαν του το ειπε για να ειναι πιο αισιοδοξος η εαν πραγματικα ισχυει...η αληθεια ειναι πως και σε εμας , δεν ειπε τιποτα διαφορετικο ) ! Τον ειδε λοιπον και ο ογκολογος , του ειπε κι εκεινος οτι εχει 60% πιθανοτητες να πανε τα πραγματα καλα , και να μπορεσουμε να το αντιμετωπισουμε και να ζησει με αυτο αρκετα χρονια και υπο παρακολουθηση βεβαια ! Επισης του ειπε οτι θα επαιρνε ενα δειγμα κι αυτος να το ερευνησει περαιτερω γιατι ειχε ενα 10% πιθανοτητα , να  ειναι μια μορφη καρκινου η οποια θεραπευεται ( η βελτιωνεται δεν ξερω) με ενα χαπι ( πιθανον να ειναι το χαπι το οποιο λεει ο φιλος μας απο πανω , που χορηγησανε στην γυναικα του) ! Αλλα πρεπει πρωτα ,οπως δηποτε να κανει τις 3 πρωτες χημειοθεραπειες κανονικα , και μετα να του χορηγηθει το χαπι ( εαν πεσουμε μεσα σε αυτη την πιθανοτητα του 10%) ! Και ο ογκολογος ηταν σχετικα αισιοδοξος !
Ο πατερας μου εκανε την πρωτη του ΧΜΘ , την Δευτερα  ! Τον κρατησανε εκει απο τις 10¨30 το πρωι , μεχρι τις 7 το απογιευμα περιπου ! Του ειπανε οτι θα τον ξεκινησουν με μια αρκετα επιτθετικη αγωγη για να μπορεσουν να εχουν το καλυτερο αποτελεσμα ! Παραλληλα του εβαζαν ενα κρυο σκουφι (κασκα οπως την λεει ο ιδιος... Σαρκασμός ) , ετσι ωστε να μειωσουν τις πιθανοτητες να χασει τα μαλλια του ! Τα φαρμακα που του χορηγηθηκαν ηταν 1 Avastin , 2. Toxotere , 3. Platinum ( και εννοειται απειρα μπουκαλια με ορους , και διουριτικα για να φυγει η τοξικοτητα προφανως) !
Δεν ειχε καμια παρενεργεια , ουτε ζαλαδες , ουτε εμετους , ουτε καταπτωση ..τιποτα απολυτως ! Βεβαια στο σπιτι του χορηγηθηκαν τα αναλογα αντιεμετικα χαπια χεχε , και απο σημερα ξεκιναει τις ενεσεις για τα αιμοπεταλια !
Γενικοτερα φαινεται πολυ καλα , το μονο που αλλαξε ειναι οτι αυτος ο ξηροβηχας που ειχε , δεν ειναι πια ξηρος...βηχει αλλα βγαζει πολλα φλεγματα ! Η αληθεια ειναι οτι εμεις ανησυχησαμε πολυ εχτες , γιατι εβηχε συνεχεια και θελαμε να παρουμε τον γιατρο , αλλα μας ειπε να το αφησουμε κι αν συνεχιζοταν και σημερα ο πολυς ο βηχας τοτε να περναμε τον γιατρο! Επισης ο ιδιος υποστηριζει οτι ανακουφιζεται αρκετα με τα φλεγματα που βγαζει ,και οτι δεν εχει εκεινον τον πονο που ειχε οταν ο βηχας ηταν ξηρος ! Σημερα , στο τηλεφωνο που μιλησαμε (γιατι εγω πρεπει να κραταω το μαγαζι ..χεχε)  , μου ειπε οτι ειναι πιο ηπιος ο βηχας , αλλα το βραδυ ξυπνουσε καθε μια ωρα , επειδη επρεπε να πηγαινει στην τουαλετα για τσισα ! Φανταζομαι οτι αυτο ειναι φυσιολογικα με τοσους ορους και τοσα διουριτικα που του εχουν δωσει !
Κατα τ'αλλα ειπαμε να μην ερθει και αυριο στη δουλεια , οχι επειδη δεν μπορει , αλλα επειδη στο γραφειο οι 3 απο τους 4 ειναι αρρωστοι με αντιβιωση , οποτε καλυτερα να ερθει απο Τριτη , να δει πως θα πανε και οι δυναμεις του, και τα αιμοπεταλια του με αυτες τις ενεσεις που ξεκιναει απο σημερα ! Επισης καθε εβδομαδα εχει εξετασεις αιματος , για να ελεγχει τα αιμοσφαιρια του !

Τα συναισθηματα τα ξερετε ολοι λιγο πολυ , δεν χρειαζεται να σας τα ξαναλεω ! Προσπαθω να ειμαι οσο πιο αισιοδοξη γινεται ! Εκεινος ειναι φοβισμενος , αλλα ειναι πολυ δυνατος και αντιμετωπιζει την κατασταση με παρα πολυ humor πρεπει να σας πω ! Σε σημειο που πραγματικα πιστευαμε οτι προσπαθει τοσο πολυ για να μην στενοχωριομαστε εγω και η μητερα μου ! Αλλα σιγουρα το κανει και για τον εαυτο του (πιο πολυ για εμας , το πιστευω αυτο , αλλα και για εκεινον) !!

Αυτη ειναι και η δικη μου ιστορια ,λοιπον! Θα χαρω πολυ να ακουσω τις αποψεις σας και για την αγωγη που του δωσανε , και για τα λεγομενα των γιατρων  ,μιας κι εσεις φαινεται οτι εχει σιγουρα παραπανω εμπειρια απο εμενα !

Και παλι ευχομαι κι ελπιζω τα καλυτερα για ολους παιδια !
Καταγράφηκε
alexst2006
Μέλος
**

Ελλάς Ελλάς

Τόπος: Μυτιλήνη

« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 23, 2012, 11:49:56 μμ »

καλως ηρθες στην παρεα μας geop30
βάστα γερά!!
Καταγράφηκε

Η δυναμή μου πέλαγος, κ' η θέλησή μου βράχος.
kontze
Ανώτερο μέλος

Ελλάς Ελλάς

« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 24, 2012, 12:15:16 πμ »

GeoP30

Τα πράγματα όπως τα ακούω είναι ενθαρρυντικά για τον πατέρα σου και εύχομαι να το ξεπεράσει και να θεράπευτει. Όντως για τα οστά είναι αλήθεια οτι τυχόν μεταστασεις δίνουν αμέσως πόνο και μάλιστα έντονο.
Έχουμε γράψει αρκετά στο forum σχετικά με μοριακό προφίλ όγκου και σε τι βοηθά αυτο ως προς την σωστή θεραπεία του καθένα ασθενή. Σε οτι έχει να κάνει με την αγωγή που παίρνει λοιπόν ναι είναι γνωστά αποτελεσματικά φάρμακα αλλά θα βοηθούσε να γνωρίζεις εκ των προτέρων αν είναι τα ενδεδειγμένα για τον όγκο που έχει ο πατέρας σου. Αυτό κάνει η μοριακή ανάλυση.
Επίσης δες σε προηγούμενα post σχετικά με την υπερθερμία και σχετικά με εναλλακτικές θεραπείες χωρίς τοξικότητα όπως π.χ. Protocel.
Πάντως όπως τα ακούω είναι τυχερός ο πατέρας σου παρά την περιπέτεια υγείας που καλείται να βιώσει και μπορείτε να ελπίζετε σε πλήρη ίαση.

Εύχομαι τα καλύτερα και οτι θέλεις μας ρωτάς όπου μπορούμε να βοηθήσουμε.
Καταγράφηκε
GeoP30
Πλήρες μέλος

« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 24, 2012, 09:45:37 πμ »

Σας ευχαριστω πολυ παιδια , να ειστε καλα !
Ναι θελω να ελπιζω πως οι γιατροι δεν μας λενε μπαρουφες για να μας καθησυχασουν απλα , και για να μην πεσει η δικια μας αλλα και του ασθενη ψυχολογια ! Θελω να πιστευω οτι σε περιπτωση που δεν ειχε πολλες πιθανοτητες και ελπιδες για παραπανω απο μερικους μηνες (αν κι αυτο παντα ειναι σχετικο , γιατι συνηθως απο αυτο που λενε οι γιατροι , η πραγματικοτητα απεχει αρκετα ..εχω ακουσει δηλαδη οτι στις περισσοτερες περιπτωσεις που εχουν δωσει 6 -8 μηνες ζωης οι ανθρωποι ζησαν αρκετο καιρο παραπανω ) ! Αλλα σε περιπτωση που ειχε ελαχιστες πιθανοτητες δεν θα μας το ελεγαν ? θα μας τα ελεγαν ολα τοσο ενθαρρυντικα?? τι να πω δεν ξερω... !! Μετα την τριτη ΧΜΘ μας ειπανε οτι θα ξερουμε εαν η αγωγη που του κανουν εχει αποτελεσματα η οχι..και αν θα χρειαστει να την αλλαξουν ! Θα ερευνησω και ολα οσα μου λετε ...!

Και παλι σας ευχαριστω ολους !!!

Υ.Γ Alex ...τοσο γερα οσο βαστας εσυ , εγω δεν ξερω εαν μπορω !! Συγχαρητηρια και μπραβο σου ...! Τα λογια ειναι περιττα !!  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
GeoP30
Πλήρες μέλος

« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 28, 2012, 12:03:08 μμ »

γεια σας παιδια..και καλη σαρακοστη !
Ο πατερας μου σημερα μπηκε εσπευσμενα νοσοκομειο , με πνευμονικη εμβολη (αφου τον ταλαιπωρησε και 2 μερες μια ιωση γαστρεντεριτιδας που κυκλοφορει) ! Του ειπανε οτι πρεπει να μεινει ακινητος 3 μερες μεσα στο νοσοκομειο ! τον εχουν με ορους , οξυγονα και ενεσεις ! Εχουμε μιλησει 2 φορες απο το πρωι ( διοτι οπως εχω ξαναπει , εγω δεν μπορω να παω στο νοσοκομειο γιατι πρεπει να μενω να κραταω το μαγαζι )! Το σχολιο του ηταν : " κοιτα να δεις που απο αλλο περιμενω να παω , κι απο αλλο θα παω τελικα !  Λύπη
Τι να πω ? δεν ξερω !! Το καλο ειναι οτι ο γιατρος σκιστηκε ακομα και στις 5 το πρωι που συνεβη το γεγονος ! Τωρα περιμενω να σχολασω ( κατα τις 6 δηλαδη) και να παω στο Ιασω , να τον δω και να μου πει και η μανα μου απο κοντα , τι θα της εχουν πει οι γιατροι μεχρι εκεινη την ωρα !
Ελπιζω , να πανε καλα τα πραγματα και να το ξεπερασουμε κι αυτο ! Δυστυχως , δεν ξερω τι να περιμενω απο μερα σε μερα  Απορία !
Να ειστε καλα ολοι..και δυναμη...!
Καταγράφηκε
mariao
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 28, 2012, 03:21:25 μμ »

Geo,
Σου ευχομαι να πάνε όλα καλά και να τα ξεπεράσει ολα ο ανθρωπος.
Καλή δυναμη και αισιοδοξία!

Καταγράφηκε
kontze
Ανώτερο μέλος

Ελλάς Ελλάς

« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 06, 2012, 09:47:11 μμ »

Geo Καλησπέρα

Πως είναι ο πατέρας σου έπειτα από την περιπέτεια με τη λοίμωξη;

Εύχομαι να το έχει ξεπεράσει και να έχετε βγει...

Ενημέρωσε μας για τις εξελίξεις...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 06, 2012, 09:53:56 μμ από kontze » Καταγράφηκε
GeoP30
Πλήρες μέλος

« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 07, 2012, 10:58:35 πμ »

Καλησπερα ... δεν ηταν λοιμωξη Kontze ..ηταν πνευμονικη εμβολη ( απο την οποια απο οτι μας ειπε ο γιατρος επιβιωνει μονο το 40% ) ! Ο μπαμπας ειναι καλα  , ειναι χωρις οξυγονο απο προχτες το βραδυ , και σημερα λογικα (εαν δεν αλλαξει κατι) θα παρει το εξιτηριο του και θα γυρισει στο σπιτι του και στην πολυθροναρα του για να κοιμηθει ,ωστε να μπορεσει να παρει δυναμεις για την επομενη ΧΜΘ, η οποια δυστυχως επρεπε να μετατεθει μερικες μερες αργοτερα (οχι παρα πολλες ευτυχως) , και ειπανε οτι δεν θα του δωσουν και το Avastin αυτη την φορα ! Για την επομενη δεν ξερω..! Δυστυχως μας πηγε πισω αυτη η περιπετεια , αλλα ευτυχως ο πατερας μου δειχνει να ειναι γερο σκαρι ! Τωρα βεβαια θα φυγει απο το νοσοκομειο με ενα σωρο φαρμακα , εκτος απο τα αντιπηκτικα , θα του δωσουν και οξυγονο ,κατι μασκες για τον βηχα , σιροπι για τον βηχα , κι αλλο ενα σιροπι που διευκολυνει στην τουαλετα για να μην ζοριζεται και χανει αιμα λογω των αιμοροειδων (του εχουν δωσει και μια κρεμα για το ιδιο προβλημα επισης) ..για να γλιτωσουμε οσο αιμα γινεται ! Για την ωρα αυτα ...και βλεπουμε !
Καταγράφηκε
kontze
Ανώτερο μέλος

Ελλάς Ελλάς

« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 07, 2012, 02:48:32 μμ »

Sorry GeoP30

Δεν είχα καταλάβει ακριβώς για την εμβολή, αλλά χαίρομαι πραγματικά που το ξεπέρασε. Είναι τελικά περίεργο τι επιφυλάσσει στο καθένα μας καθημερινά η ζωή!

Καλή ανάρρωση λοιπόν και καλή πορεία με τις επόμενες χημειοθεραπείες...
Καταγράφηκε
dgu
Νέο μέλος
*

« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 09, 2012, 01:18:11 πμ »

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ
ΤΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΝ ΕΓΡΑΨΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΝΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΑΝ Ο ΚΑΡΚΙΝΟΣ ΧΤΥΠΗΣΕΙ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΣΥΓΓΕΝΙΚΟΥ ΠΡΟΣΩΠΟΥ
ΕΜΕΙΣ ΗΜΑΣΤΕ ΜΕ ΑΔΕΝΟΚΑΡΚΙΝΩΜΑ ΙΙΙ2 ΚΑΙ ΓΕΜΑΤΟΙ ΕΡΩΤΗΜΑΤΙΚΑ ΜΗΠΩΣ ΗΜΑΣΤΕ ΙV ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΔΥΟ ΜΕΤΑ-ΕΣΤΙΕΣ ΣΤΟ ΗΠΑΡ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΔΕ ΟΖΟΣ ΣΤΟ ΕΠΙΝΕΦΡΙΔΙΟ ΑΝΑΦΕΡΕΙ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΑΞΟΝΙΚΗ.ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΑΣ ΕΙΠΕ Ο ΟΓΚΟΛΟΓΟΣ ΜΑΣ ΘΑ ΔΙΕΛΕΥΚΑΝΘΟΥΝ ΜΕ ΤΟ PET SCAN. ΣΗΜΕΙΩΤΕΟΝ ΕΙΝΑΙ Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ ΡΕΤ ΚΑΝΑΜΕ ΜΙΑ ΠΡΙΝ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΜΕ ΣΥΝΔΥΑΣΜΕΝΗ ΧΗΜΕΙΟ-ΑΚΤΙΝΟ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΕΠΑΝΑΣΤΑΔΙΟΠΟΙΗΣΗ ΟΠΩΣ ΛΕΝΕ..ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΜΑΘΕΙ ΟΛΑ ΓΜΤ ΘΕΣ ΔΕ ΘΕΣ ΓΙΝΕΣΑΙ ΓΙΑΤΡΟΣ.ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΥΝΔΙΝΟΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ Ο ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΙΚΟΣ ΜΑΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΛΑΘΗ.ΓΙ'ΑΥΤΟ ΨΑΧΝΩ ΚΑΙ ΨΑΧΝΩ ..
ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΗΣ ΣΥΖΥΓΟΥ ΤΟΥ
ΚΑΝΑΤΕ ΣΤΟΧΕΥΜΕΝΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ..ΑΥΤΟ ΝΟΜΙΖΩ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ?Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΣΗΜΕΡΑ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ.ΔΙΑΒΑΣΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΡΙΑ..ΠΑΝΤΩΣ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΚΑΝΕΤΕ ΤΟ ΠΙΟ ΣΩΣΤΟ.ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΕ ΔΙΑΦΩΤΙΣΕΙΣ ΚΙ ΕΜΕΝΑ?ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΚΙ ΕΓΩ ΕΝΑ ΔΕΙΓΜΑ ΤΕΤΟΙΟ ΑΜΕΡΙΚΗ
ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΥΜΠΕΡΑΙΝΩ ΙΔΙΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΘΕΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΝΑ ΜΗΝ ΧΑΝΟΥΜΕ ΕΠΑΦΗ
ΕΓΩ ΘΑ ΕΧΩ ΝΕΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑ ΜΗΝΑ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΘΕΡΑΠΕΙΕΣ
ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΠΙΣΤΗ ΚΑΙ ΔΥΝΑΜΗ
Καταγράφηκε
kontze
Ανώτερο μέλος

Ελλάς Ελλάς

« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 11, 2012, 10:32:49 πμ »

Dgu

Δεν χρειάζεται να στείλεις δείγμα στην Αμερική για μοριακή ανάλυση. Μπορείς να μιλήσεις σχετικά με τον μοριακό ογκολόγο κ. Σωτήρη Νικολόπουλο και στοιχεία του μπορείς να βρεις στην ιστοσελίδα του εδώ:

http://www.molecular-view.com/

Αλλά μπορείς να μου στείλεις μύνημα αν θέλεις άλλα στοιχεία του, το κινητό του και λοιπές πληροφορίες.
Παράλληλα θα πρέπει να ξεκαθαρίσεις με τον ογκολόγο σας οτι εφόσον εντοπιστεί στοχευμένη θεραπεία από την μοριακή ανάλυση θα την ακολουθήσει αλλιώς δεν έχει νόημα.

Σου γράφω τέλος για τη λύση μοριακής ανάλυσης στην Ελλάδα γιατί πρόκειται για το ίδιο αποτέλεσμα χωρίς να ξοδέψετε χιλιάδες δολάρια θα έχετε τα αποτελεσματα εντός 10 ημερών και βασικά θα έχετε πρόσβαση με τον μοριακό ογκολόγο για όποια αποσαφήνιση.

Περαστικά και φυσικά μπορείς να μου στείλεις και μύνημα για όποια ειδική πληροφορία...
Καταγράφηκε
veneta
Νέο μέλος
*

« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 28, 2012, 08:13:09 μμ »

θα ηθελα να μου πειτε με πιο τροπο μπορω να προμηθευτώ το φαρμακο protocel γιατι πηγα στο φαρμακείο και δεν το γνωριζαν.περιμενω απαντηση.εγω κανω ALIMTA και ειναι στασιμη η κατασταση απο πνευμονα με γενικευμενες οστικες αλλοιωσεις και ηπατικες εδω και 8 μηνες.
Καταγράφηκε
kontze
Ανώτερο μέλος

Ελλάς Ελλάς

« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 28, 2012, 08:54:26 μμ »

Veneta Καλησπέρα,

Το παραγγελνω από την Αμερική με πιστωτική και σε 1-2 εβδομάδες είναι Πάτρα.
Ο διανομέας για το Protocel είναι

http://www.yourvitamindepot.bizhosting.com/

Πρέπει να γνωρίζεις οτι η χημεοθεραπεια σταματά τη δράση του οπότε πρέπει να διαβάσεις σχετικά με τι πρέπει να παίρνεις και τι όχι με το Protocel.

Στο παρακάτω link μπορείς να δεις το σχετικο αμερικάνικο forum που έχει δημιουργηθεί για το Protocel:

http://elonnascorner.com/index.php

Για οτι άλλο θες μου λες... Παράλληλα μπορείς να μου στείλεις το email σου αν θες πιο αναλυτικές λεπτομέρειες.
Καταγράφηκε
veneta
Νέο μέλος
*

« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 28, 2012, 10:09:59 μμ »

κανω χημειοθεραπεια κα8ε 20μερες με alimta και ειναι στασιμα εδω και τρεις θεραπειες με αυτο το φαρμακο.τι μπορω να κανω?γινεται να περνω το protocel παραλληλα με τη θεραπεια alimta μιας και υπαρχει αρκετο διαστημα αναμεσα στις θεραπειες?η ειναι απαραιτητο να σταματησω τις θεραπειες τελειος και για ποσο διαστημα.θα ηθελα αν μπορεις να μου δωσεις αυτες τισ βασικες πληροφοριες για να αποφασισω εαν ειναι εφικτο να παραγγειλω το φαρμακο.
Καταγράφηκε
kontze
Ανώτερο μέλος

Ελλάς Ελλάς

« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 28, 2012, 10:25:26 μμ »

Δεν είμαι γιατρός οπότε δεν μπορώ να σου πω τι πρέπει να κάνεις.
Ούτε έχω τις αποδείξεις για το protocel εκείνες που θα μπορούσα να σου πω κατι με σιγουριά.
Για αυτο σου λέω να διαβάσεις εκεί που σου έστειλα για να πάρεις τις αποφάσεις σου.
Το σίγουρο είναι οτι το Protocel δεν έχει καμία τοξικότητα και όταν το παίρνει κανείς με χημεοθεραπεια ενώ φαινεται να μειώνεται η δράση του ως αντικαρκινικό από την άλλη μείωνονται πολύ οι παρενέργειες της χημειοθεραπείας.

« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 29, 2012, 11:01:11 πμ από kontze » Καταγράφηκε
veneta
Νέο μέλος
*

« Απάντηση #27 στις: Μάρτιος 29, 2012, 12:44:52 μμ »

ενδεχεται εαν ειμαι θετική στο τεστ EGFR να μου δωσει ο γιατρος IRESSA .μπορω παραλληλα με το IRESSA  να παρω το PROTOCEL?και πιο?των 50 ή των 28?ευχαριστω πολυ.
Καταγράφηκε
kontze
Ανώτερο μέλος

Ελλάς Ελλάς

« Απάντηση #28 στις: Μάρτιος 29, 2012, 02:48:03 μμ »

Veneta,

Όπως σου έγραψα στα προηγούμενα posts δεν είμαι γιατρός αλλά και δεν είμαι αυτος που θα σου υποδείξει τι απόφαση θα πάρεις.

Σε ότι αφορά το Protocel δεν συστήνεται με χημειοθεραπεία αφού ίσως η χημειοθεραπεία αναστέλλλει την δράση του! Οπότε (εκτός από 5FU & xeloda τα οποία μπορουν να συνδυαστούν) όλα τα χημειοθεραπευτικά και βιολογικά στοχευμένα φάρμακα ενδεχομένως να μην πρέπει να συνδυαστούν με το Protocel.

Παρακάτω μπορείς να δείς (στα αγγλικά δυστυχώς) μία απάντηση που έλαβα άπο μία υποστήρικτρια του Protocel (έχει θεραπευτει από καρκίνο τελικού σταδίου) σε μία ερώτηση που έθεσα στο forum της σχετικά με τον συνδυασμό Iressa +  Protocel...

RE: Iressa chemo and Protocel
Kostas,

As you can see, I separated this post into a thread of its own so it did not get lost in the Bromelain thread.

With respect to your question, my answer that it is unrealistic to think that the chemotherapy does not have an effect on Protocel. Further, Protocel has not been and is not being tested against any form of chemotherapy; i.e. chemotherapy agents and Entelev/Cancell/Protocel in the lab rat or petri dish at the same time. This was would an extremely expensive undertaking and is not practical at this point in time. Because of this, there is no verified definitive answer to the question.

What I can tell you is that it is my personal opinion that, when individuals step out and solely use Protocel, their recoveries have far less issues and are much quicker. In the Cancell days, Ed Sopcak made it a requirement that no chemotherapy (or radiation for that matter) be used using Cancell. He used to quote an 80%-85% success rate for recovery of all types of cancer.

However, because Protocel is something that is purchased now, many individuals, for whatever reason, refuse or are scared to walk way from chemotherapy (and/or radiation). Because of this, it has been observed by both myself and others, that those that mix Protocel with chemotherapy generally have far less and sometimes absolutely no side effects from their chemotherapy treatments. This being said, while Protocel is working with the body's immune system to keep these side effects at bay, it most certainly cannot be thought that Protocel is also working 100% against the given cancer. Chemotherapy is so devastating to the body. All our internal organs and especially our immune system is severely compromised by chemotherapy. It is poison. In my opinion, it prevents Protocel from working optimally against a given cancer.

However all this being said, it is my opinion that if someone is not willing to walk away from chemotherapy and is still interested in doing Protocel, it is better that they be done together rather than waiting to take Protocel after the chemotherapy regimen is done. For one thing, this wastes precious, precious time for the individual. And again, we have seen where Protocel certainly makes a difference with the chemotherapy side effect issue. It is the individual's decision as to what direction is taken. However, I've mentioned often that time is so important in the recovery process: does the individual have time to allow their body to begin healing to give them more time to complete healing. To waste time by not doing Protocel along with chemotherapy is to certainly put your healing in more jeopardy. If they are done together, please do not have the mistaken impression that they will heal quicker because this is not the case. Results are, as I said above, quicker when Protocel is solely used and not combined with conventional or alternative therapy protocols.

Serious consideration needs to be given to the long term damage that can and will be caused by the chemotherapUy regimen being recommended. Information on just exactly what is being sought to be accomplished through the use of chemotherapy; i.e. certainly not healing (make sure that denial about this is not being made). If it is matter of just supposedly giving the individual more time -- this backfires more than it is successful. When faced with this decision, I believe that individuals need to adjust their thoughts from short term to long term -- to Success -- to healing -- to complete recovery -- and definitely not settling for the inevitable.
Elonna McKibben [330/772-5649 Ohio, USA]
Email: McKibbenClan@embarqmail.com
Website: http://www.elonnamckibben.com & http://www.strongholdofhope.com
22 yrs & Counting
Dx: 10-12-89 Spinal Cord Glioblastoma Multiforme Stage IV
Surgery only - Diagnosis/Prognosis given after surgery on 10-16-89
Began Cancell/Protocel #50: 11-12-89
2 yrs 3 mos on Cancell - NO other Treatment
Clear CT Scans: 2-6-90 & 2-20-90

Ελπίζω να σε κάλυψα.

Εύχομαι όλα να πάνε καλά!
Καταγράφηκε
kontze
Ανώτερο μέλος

Ελλάς Ελλάς

« Απάντηση #29 στις: Μάρτιος 29, 2012, 02:57:04 μμ »

Επίσης, για τον καρκίνο του πνέυμονα ενδέικνυται το Protocel 50!
Καταγράφηκε
Αντικαρκινική Κοινότητα

Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2  Όλοι   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: