Αντικαρκινική Κοινότητα Συνδρομή RSS
Νοέμβριος 01, 2014, 12:29:19 μμ *
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Νέα: Καλώς ήρθατε στην Αντικαρκινική Κοινότητα. Η δημοσίευση θεμάτων και σχολίων, επιτρέπεται μόνο σε εγγεγραμμένα μέλη.
Φόρτωση
Σύνθετη αναζήτηση
   Αρχική   Επικοινωνία Σύνδεση Εγγραφή  

Προσοχή...

1. Αποφεύγετε την χρήση greeklish (ελληνικά με λατινικούς χαρακτήρες). Είναι δυσανάγνωστα και δυσκολεύουν την λειτουργία της αναζήτησης.
2. Μην χρησιμοποιείτε την σελίδα της «Επικοινωνίας», για ερωτήσεις ιατρικού χαρακτήρα. Δημοσιεύστε την ερώτησή σας στους πίνακες συζητήσεων.
3. Τα δημοσιευμένα άρθρα και τα μηνύματα που τα συνοδεύουν, δεν υποκαθιστούν σε καμμία περίπτωση τις συμβουλές των γιατρών σας!
4. Ο σκοπός της κοινότητας, είναι η ανταλλαγή πληροφοριών που μπορούν να αποβούν χρήσιμες. Μην τις ανταλλάσετε με προσωπικά μηνύματα, αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος.
5. Δεν επιτρέπεται η δημοσίευση ονομάτων γιατρών, τα οποία συνοδεύονται από σοβαρές καταγγελίες, που μπορεί να επιφέρουν μηνύσεις για συκοφαντική δυσφήμιση.
Σελίδες: [1]   Κάτω
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: καρκινος ωοθηκων και μελαγχολια  (Αναγνώστηκε 8294 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
martha
Νέο μέλος
*
Εκτός σύνδεσης Εκτός σύνδεσης

« στις: Αύγουστος 12, 2009, 11:11:48 πμ »

Γεια σας,
Οπως σας εχω πει σε προηγουμενο μηνυμα μου, η μητερα μου διαγνωστει με καρκινο ωοθηκων.
Πριν ακομα απο τη διαγνωση ειχε μελαγχολια και ταση καταθλιψης(μη ξεροντας οτι πασχει απο καρκινο).Τωρα μετα την εγχειρηση(ολικη αφαιρεση γεννητικων οργανων) και εχοντας κανει την πρωτη χημειοθεραπεια η κατασταση της χειροτερεψε.
Σας παρακαλω μηπως καποιος ξερει να μου πει αν ο καρκινος ωοθηκων λογω ορμονικων αλλαγων μπορει να προκαλεσει και ταση καταθλιψης.Σε τι γιατρο πρεπει να παει?ψυχολογο,ορμονολογο,παθολογο,γυναικολογο?
Κατοικο στο εξωτερικο και εδω τα νοσοκομεια και οι γιατροι λειτουργουν διαφερετικα απο'τι στην Ελλαδα.
Ξερω οτι ενα μερος της μελαγχολιας μπορει να οφειλεται σε ψυχολογικους λογους,μπορει ομως να οφειλεται και σε ορμονικες διαταραχες?
Σας παρακαλω απαντηστε μου.
Καταγράφηκε
ΑΝΝΑ
Νέο μέλος
*

Φύλο: Γυναίκα

« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 08, 2009, 01:39:48 μμ »

γεια σου
 με λενε αννα και ειμαι 41 ετων πασχω απο καρκινο ωοθηκων εχω κανει ολικη αφαιρεση των γυναικολογικων οργάνων και εκλεισα 8 κυκλους απο χημειοθεραπείες.
η ψυχολογική μου κατάσταση ειναι παρα πολυ καλη έχω απιστευτα νεύρα και προσπαθώ να βρω τρόπους
να ξεσπάω ξεκινησα να κάνω γυμναστική καθώς και ταξίδια να φεύγω απο το σπιτι.
θελει πολυ δυναμη και κουράγιο απο ολους σας.
πρεπει η ιδια να πιστέψει ότι αυτό ήταν κατι παροδικό και ότι θα περάσει.
περασα μια πολυ δύσκολη χρονια όμως δεν το έβαλα κάτω μεγάλο ρόλο παιζει σε αυτήν την ασθένεια η ψυχολογία
της μητέρας σου.
οτι χρειαστεις επικοινωνησε μαζι μου.
ευχομαι τα καλυτερα.
Καταγράφηκε
martha
Νέο μέλος
*

« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 15, 2009, 10:26:48 μμ »

Γεια σου Αννα,
Ευχαριστω για το μηνυμα σου.

Η μητερα μου ειναι καλυτερα τωρα.Ετσι τουλαχιστον μου λεει οταν μιλαμε στο τηλεφωνο(μενω στο εξωτερικο).Η αδελφη μου, λεει οτι ψυχολογικα και σωματικα εχει πολλα σκαμπανεβασματα.Εχει παει και σε ψυχολογο.Της εδωσε χαπια που οπως φενεται την βοηθουν.Την Παρασκευη θα κανει την τριτη χημειοθεραπεια.Μετα απο καθε χημειοθεραπεια, ειναι καλα για 2 μερες.Μετα αισθανεται μεγαλη καταπτωση για περιπου μια εβδομαδα και υστερα ειναι παλι καλα.
χρειαζεται μεγαλη ψυχικη δυναμη.ΕΛΠΙΖΩ, ΖΩ ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΠΙΔΑ.

Εσυ πως αισθανεσαι τωρα?Αν θελεις μπορουμε να επικοινωνουμε με email.
Σου ευχομαι τα καλυτερα
Καταγράφηκε
ΑΝΝΑ ΝΕΟΥ
Επισκέπτης

« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 24, 2010, 08:40:25 μμ »

γεια σας!μετα χειρουργικες οδηγιες μετα απο ολικη αφαιρεση μητρας που θα μπορουσα να βρω πληροφοριες?σας ευχαριστω.....
Καταγράφηκε
Αντικαρκινική Κοινότητα

Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: