Αντικαρκινική Κοινότητα Συνδρομή RSS
Δεκέμβριος 19, 2014, 03:29:41 πμ *
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Νέα: Καλώς ήρθατε στην Αντικαρκινική Κοινότητα. Η δημοσίευση θεμάτων και σχολίων, επιτρέπεται μόνο σε εγγεγραμμένα μέλη.
Φόρτωση
Σύνθετη αναζήτηση
   Αρχική   Επικοινωνία Σύνδεση Εγγραφή  

Προσοχή...

1. Αποφεύγετε την χρήση greeklish (ελληνικά με λατινικούς χαρακτήρες). Είναι δυσανάγνωστα και δυσκολεύουν την λειτουργία της αναζήτησης.
2. Μην χρησιμοποιείτε την σελίδα της «Επικοινωνίας», για ερωτήσεις ιατρικού χαρακτήρα. Δημοσιεύστε την ερώτησή σας στους πίνακες συζητήσεων.
3. Τα δημοσιευμένα άρθρα και τα μηνύματα που τα συνοδεύουν, δεν υποκαθιστούν σε καμμία περίπτωση τις συμβουλές των γιατρών σας!
4. Ο σκοπός της κοινότητας, είναι η ανταλλαγή πληροφοριών που μπορούν να αποβούν χρήσιμες. Μην τις ανταλλάσετε με προσωπικά μηνύματα, αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος.
5. Δεν επιτρέπεται η δημοσίευση ονομάτων γιατρών, τα οποία συνοδεύονται από σοβαρές καταγγελίες, που μπορεί να επιφέρουν μηνύσεις για συκοφαντική δυσφήμιση.
Σελίδες: 1 ... 12 13 14 15 16 [17] 18 19 20 21 22 ... 41   Κάτω
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: καρκίνος παχέως εντέρου και μετάσταση στο συκώτι  (Αναγνώστηκε 452884 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
mariao
Ανώτερο μέλος
Εκτός σύνδεσης Εκτός σύνδεσης

Φύλο: Γυναίκα

« Απάντηση #480 στις: Φεβρουάριος 06, 2012, 11:00:38 μμ »

Επειδή αναφέρεις αυτές τις τιμές στα αιματολογικά θα σου έλεγα πρώτον, να ξεκινησετε το γρηγορότερο συμπληρωματα διατροφής.
Δευτερο, να σκεφτείτε σοβαρά το ενδεχόμενο της Γερμανίας καθως αυτοί είναι οι μόνοι που ασχολούνται με το ανοσοποιητικό και την τόνωση του οργανισμού.
Για τον Ικτερο δεν ξέρω να σου πω...στον πατερα μου εφυγε από μόνος του.
Καταγράφηκε
Κontessa
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #481 στις: Φεβρουάριος 06, 2012, 11:15:31 μμ »

Επειδή αναφέρεις αυτές τις τιμές στα αιματολογικά θα σου έλεγα πρώτον, να ξεκινησετε το γρηγορότερο συμπληρωματα διατροφής.
Δευτερο, να σκεφτείτε σοβαρά το ενδεχόμενο της Γερμανίας καθως αυτοί είναι οι μόνοι που ασχολούνται με το ανοσοποιητικό και την τόνωση του οργανισμού.
Για τον Ικτερο δεν ξέρω να σου πω...στον πατερα μου εφυγε από μόνος του.

ο μπαμπας μου μετά το χειρουργείο του παγκρεατος που ήταν πολύ χάλια , του είχε  συστησει ο χειρουργός ο Τσιωτος τις βιταμίνες oral impact τις οποίες όπως μας είπε τις πιστεύει πολύ και είχε δίκιο!! Απλά είναι σαν χυμος και του προκαλούσαν αίσθηση για εμετο , αλλα του έκαναν πολύ καλό ακόμα και στην όρεξη του!
Καταγράφηκε
Nonikag
Μέλος
**

« Απάντηση #482 στις: Φεβρουάριος 07, 2012, 03:34:14 μμ »

Καλησπερα σε όλους, και ευχαριστω για τις συμβουλές! Θα ψάξω να βρω κάποιο συμπλήρωμα διατροφης να της δώσω , αν και ο ογκολογος της δεν έχει μιλήσει ποτε για Αυτό, καθώς και για το θέμα διατροφης! Μας είπε ότι μπορει να τρώει τα πάντα, εκτός όσπρια και πράσινο! Επίσης αναφέρει ότι είναι αντίθετος με χημειοεμβολισμους και RF γιατί οι εστίες είναι πολλαπλές... Ισχυρίζεται ότι δεν θα βοηθήσουν καθόλου! Εγω να τον πιστέψω τώρα;;;;! Εχθές όπως προανέφερα κάναμε την πρώτη ΧΜΘ, εκτός απο μια ψηλοδιαρροια βλέπω ότι δεν δείχνει άλλη ανεπιθύμητη παρενέργεια, λάβαμε το oxaplatin!  Σήμερα την βλέπω καλύτερα και κρατάει Καλή διάθεση! Λαμβάνουμε επίσης και κάτι χάπια που λέγονται xeloda ... Ξέρει κανείς να μου πει γίαυτο το σχήμα;;;
Καταγράφηκε
mariao
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #483 στις: Φεβρουάριος 07, 2012, 03:48:32 μμ »

Ποιος ειναι ο ογκολόγος σας?
Σε ποίο νοσοκομείο?
Καταγράφηκε
Nonikag
Μέλος
**

« Απάντηση #484 στις: Φεβρουάριος 07, 2012, 10:01:43 μμ »

Ποιος ειναι ο ογκολόγος σας?
Σε ποίο νοσοκομείο?

ΚΕΣΙΣΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ λέγεται και είναι στον Άγιο Λουκά στην Θεσσαλονίκη ... Επειδή όλα έγιναν πολυ γρήγορα εκεί Χειρουργηθηκε και εκεί μας είδε ογκολογος ... Δεν Πήρα καμμια άλλη γνώμη απο κανέναν, ουσιαστικά Αυτό είναι που με " τρώει" δεν το εψαξα καθόλου, και νομίζω ότι κάπου Υπάρχει και κάτι άλλο που ίσως θα μπορούσε να μας βοηθήσει... Δεν ξέρω που να απευθυνθώ... Αφού όλοι με λένε πως η Μονή οδός είναι η συστηματική χημειο και αν απαντήσει ...
Καταγράφηκε
kontze
Ανώτερο μέλος

Φύλο: Άντρας
Ελλάς Ελλάς

Τόπος: PATRA

« Απάντηση #485 στις: Φεβρουάριος 08, 2012, 01:29:49 πμ »

Nonikag

Αν διαβάσεις σε προηγούμενα posts θα δεις οτι έχει γράφτει πολυ το θέμα μοριακης ανάλυσης του ογκου με στόχο τον εντοπισμό της σωστής θεραπείας. Το θέμα λοιπόν είναι αν το σχήμα που παίρνει είναι το ενδεδειγμένο για την περίπτωση της αλλά και τι επιπλέον στοχευμένο φάρμακο θα την ωφελούσε. Δεν λέω βέβαια ο γιατρός οτι δεν είναι καλός ούτε οτι πράξατε λάθος απλά συστήνω παράλληλα να πάρετε μια δεύτερη γνώμη. Επίσης, καλό θα ήταν να συζητήσεις με τον γιατρό τα περι των παραπάνω ώστε να έχεις μια καλύτερη θέση του γιατρού. Σε οτι αφορά τα φάρμακα τα έχει πάρει και ο πατέρας μου και τα 2 ειναι πολυ ισχυρά με σοβαρές παρενέργειες (στους περισσότερους ασθενείς) όπως σοβαρές διαρροιες, νευροπαθειες, εμμετους κα.

Καλό επίσης είναι όπως είπε η Μαρία να δειτε το θέμα υπερθερμιων όπως και την επιλογή της Γερμανίας (αν υπάρχει οικονομική δυνατότητα).

Τέλος πολυ καλο για την λειτουργία και ανάπλαση των κυττάρων του ήπατος κάνει το milk thistle (έχουν τα φαρμακεία).
Ελπίζω να βοηθησα και πραγματικά εύχομαι γρήγορα καλά αποτελεσματα για την θεία σου.
Καταγράφηκε
mariao
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #486 στις: Φεβρουάριος 08, 2012, 10:17:26 πμ »

Κωστα τι είναι αυτό το milk thistle?
πρωτη φορά το ακούω.

Το συστήνουν μετα από χειρουργείο η ειναι καλό έτσι κ αλλιώς?
Καταγράφηκε
kontze
Ανώτερο μέλος

Ελλάς Ελλάς

« Απάντηση #487 στις: Φεβρουάριος 08, 2012, 11:00:09 πμ »

Το Milk thistle είναι το ονομαζόμενο στα ελληνικά γάλα γαιδουράγκαθου. Το γνώριζα και πρίν από φίλους (το είχα δώσει στον πατέρα μου μετά το χειρουργείο το συκωτιού) αλλά τώρα το σύστησε ως αγωγή και ο γερμανός και φυσικά το προτείνουν απαραιτήτως οι Αμερικάνοι μαζί με το Protocel ειδικά αν υπαρχουν μεταστάσεις στο ήπαρ! Είναι ένα βότανο το οποίο χρησιμοποιείται εδώ και 2000-3000 χρόνια!!! Κυκλοφορεί σε χάπια, τσάι και σταγόνες. Διαβάστε παρακάτω (ενδεικτικά κάπιοες ιστοσελίδες) και θα καταλάβετε. Μπορείτε Μέσω google να κάνετε επιπλέον έρευνα.

http://www.douni.gr/?section=ingredients&icategory=9&id=41

http://en.wikipedia.org/wiki/Milk_thistle

http://www.healthview.gr/node/15459

Καταγράφηκε
mariao
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #488 στις: Φεβρουάριος 09, 2012, 11:04:34 πμ »

Κώστα ο πατέρας σου σε τι μορφή παίρνει το milk thistle?
Την άλλη βδομάδα πάνε οι γονεις Γερμανια. Τους ειπα να ρωτήσουν τον Herzog σχετικά.
Ευχαριστώ πολύ!
Καταγράφηκε
kontze
Ανώτερο μέλος

Ελλάς Ελλάς

« Απάντηση #489 στις: Φεβρουάριος 09, 2012, 11:15:24 πμ »

Μαρία ελπίζω να είσαι καλά και έύχομαι ο πατερας σου να πηγαίνει καλύτερα.

Ο πατέρας μου παίρνει το mik thistle της Lamberts σε χαπάκια των 200mg (2 χαπάκια πρωί και μεσημέρι με το φαγητό δηλαδή 800mg ημερησίως) αν και ο Herzog συστησε 2 χαπάκια των 140mg. Απλά οι Αμερικανοί μου είπαν ότι θα ήταν καλύτερα λόγω του ιστορικού στο συκώτι, τις βαριές χημειοθεραπείες και την χρήση του Protocel να παίρνει παραπάνω δόσεις (δεν υπάρχει πρόβλημα για τον οργανισμό σε αυτά τα επίπεδα). Μάλιστα είδαμε την γ-gt να αρχίζει να κατεβαίνει. Καλό βέβαια είναι να μιλήσετε με τον Γερμανό για παν ενδεχόμενο όπου το milk thistle εξουδετερώνει την δράση κάποιου φαρμάκου που  παίρνει ο πατέρας σου αυτή την στιγμή και φυσικά δεν θέλουμε κάτι τέτοιο!

Χαιρετισμούς και εύχομαι όλα να πάνε καλά και ακόμα καλύτερα.
Καταγράφηκε
Nonikag
Μέλος
**

« Απάντηση #490 στις: Φεβρουάριος 09, 2012, 11:18:03 πμ »

Καλή και ευλογιμένη μέρα σε ολους! Παιδιά ξέρει να μου πει κάποιος που εχει κάνει παρόμοιο χειρουργείο με εμάς( πρόσθια χαμηλή κολεκτομή), τι εξέλιξη ή μετεγχειριτηκά προβλήματα υπήρχαν? Απο την ημέρα του χειρουργείου και μετά οι επισκέψεις στην τουαλέτα εχουνε πληθύνει και γινονται πλεον με πολυ επώδυνο τρόπο! Εχθές το βράδυ συγκεκριμένα πάνω απο 20 φορές επισκέφτηκε την τουαλέτα χωρίς επιτυχία τις περισσότερες φορές! Ο χειρουργός της λεει οτι πρέπει να κρατιέται για να διευρυνθεί ο αυλός του εντέρου! Ο ογκολόγος λεει να βάλουμε xylocaine και να πηγαινει οσες φορές της έρχεται... τι να πω?Εχει πέσει η ψυχολογία της παρα πολυ! Ειχε κανεις παρόμοιο πρόβλημα?
Καταγράφηκε
mariao
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #491 στις: Φεβρουάριος 13, 2012, 07:20:35 μμ »

Γεια σε όλους σας.
Μέσα στο χάλι που ζούμε, δέχτηκα ένα ευχάριστο τηλεφώνημα από την Bayer σχετικά με μια προσέγγιση που τους είχα κάνει πριν από 2 εβδομάδες περίπου για να ρωτήσω πως μπορώ να έχω πρόσβαση στο regorafenib το οποίο είναι ένα καινούργιο φάρμακο "multi-kinase inhibitor" που είχε δείξει όφελος σε ασθενείς με μεταστατικό καρκίνο παχέος εντέρου που έχουν αναπτύξει ανθεκτικότητα στη ΧΜΘ.

Με πήρε λοιπόν η υπεύθυνη για να μου πει οτι έχει δεχτει τηλεφωνήματα από πολύ κόσμο και γίνονται ενέργιες για να βγεί το φάρμακο σε "Expanded Access Program" το οποίο σημαίνει οτι χορηγήται από την εταιρία σε επιλεγμένους ασθενείς σε συνεργασία με νοσοκομεία.
Προσπαθούν να ενταχθεί σ αυτό το πρόγραμμα κ η Ελλάδα αλλά το πιθανότερο είναι οτι θα μας στέλνουν στο εξωτερικό.
Το καλό είναι οτι περιμένουν να γίνει σχετικά γρήγορα 1-2 μήνες.

Σκέφτομαι να πάρω την ογκολόγο μηπως μπορέσει και εκεινη να πιέσει την κατάσταση και να μπει και η Ελλάδα στο πρόγραμμα...
 Χαμόγελο
Καταγράφηκε
sigano potamaki
Μέλος
**

« Απάντηση #492 στις: Φεβρουάριος 17, 2012, 07:15:15 μμ »

Καλησπέρα σε όλους.
Mariao είδα οτι αναφέρθηκες στο regorafenib και επειδή έτυχε να το ψάξω κι εγώ καθώς υπάρχουν απο όσο έχω διαβάσει ενδείξεις και για ασθενείς με Gist
σκέφτηκα να αναφέρω και το Nexavar που επίσης διάβασα οτι δουλεύει σε κάποιες περιπτώσεις σε ασθενείς με καρκίνο ήπατος αλλα και Gist ξανα. Ειναι κι εκεινο αναστολεας πολλαπλων κινασων. Δεν εχει πάρει έγκριση απο τον ΕΟΦ ,απλά σκέφτηκα να το αναφέρω, ίσως βοηθήσει κάποιον.
Παρεμπιπτοντως σε εμας δε λειτουργει τιποτα πλεον, σταματησαμε και τη χμθ πριν 2 εβδομαδες περιπου. Ελειπα  ενα μηνα , γυρισα και ειδα ενα μπαμπα, περισσοτερο αδυνατισμενο, αδυναμια στην ομιλια, κατι περιεργα βηχαλακια, κουραση, πρησμενα ποδια, σχεδον αδυνατον να μπει το τεχνητο.. Το πρηξιμο μας ειπαν μαλλον οφειλεται στο οτι οι ογκοι πλεον δεν αφηνουν τα υγρα να μεταφερονται στο σωμα.
Παιδια τι να πω.. Απ τη μια στεναχωριεμαι απ την αλλη αφου σταματησε τη χμθ ενιωσα και λιγη χαρα-ανακουφιση.. 1002 παρενεργειες χωρις λογο? Χαλαλι..
Ευχομαι ο,τι καλυτερο σε ολους σας, καλη δυναμη.. Και χαμογελα
Καταγράφηκε
mariao
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #493 στις: Φεβρουάριος 17, 2012, 11:33:32 μμ »

Sigano potamaki,
Λυπάμαι πολύ για οτι περνάτε.
Το μόνο που εχω να σου πω παρήγορο ειναι οτι ο πατέρας μου ήταν έτσι πριν 4 μήνες. 47 κιλά, οι όγκοι είχαν τριπλασιαστεί, έβηχε και εφτυνε αίμα, η φωνή του ήταν σβησμένη, ειχε πρισμένη κοιλιά και πόδια, φαντάσου οτι δεν μπορούσε να φορέσει κανένα δικό του ζευγάρι παπούτσια κάτι το οποίο συνειδητοποιήσαμε όταν έπρεπε να ταξιδεψει Γερμανία.Ταξίδεψε με τα αθλητικά του αδερφού μου 3 νουμερα μεγαλύτερο από το πόδι του.
Οι ελληνες γιατροί μας ειχαν πει οτι δεν υπάρχει κάτι που θα μπορούσαν να του κάνουν.(σπιτι να πεθάνει δηλ)
στη Γερμανία η αντιμετώπιση ήταν εντελώς διαφορετική και το συμαντικότερο απέδωσε.
Υπάρχει ωστόσο κ στην Ελλάδα ενα κέντρο που κάνει υπερθερμίες στη θεσσαλονίκη. Παρόλο που η πλειοψηφία των ογκολόγων δεν πιστεύουν στην υπερθερμία (όσοι έχουν ακούσει γ αυτή) ωστόσο κάνει!!!
Στον πατέρα μου εκανε. Ειναι η πρωτη φορά εδω και 2 χρόνια που η ασθένεια ειναι σε ύφεση κ εαν σκεφτει κανείς οτι πηγαμε εκει σε ανεξέλεγκτη κατάσταση, τότε η βελτίωση αποκτά πολύ μεγαλύτερη σημασία.

Εαν υπάρχει η δυνατότητα θα σας έλεγα να μπητε στη διαδικασία.
Επιπλέον δες κ το θέμα με το regorafenib  με την εταιρία κ ποσο γρήγορα θα μπορούσατε να το προμηθευτείτε, εφόσον γίνεται, διότι εαν του ταιριάξει θα έχει θεαματικά αποτελέσματα πολύ γρήγορα.
Μην απογοητεύεσαι γιατί μ αυτη την ασθένεια πραγματικά δεν μπορείς να ξέρεις ποτέ...
Καταγράφηκε
alexst2006
Μέλος
**

Ελλάς Ελλάς

Τόπος: Μυτιλήνη

« Απάντηση #494 στις: Φεβρουάριος 21, 2012, 03:57:00 μμ »

το μονο που μπορω να πω ειναι κουραγιο
Καταγράφηκε

Η δυναμή μου πέλαγος, κ' η θέλησή μου βράχος.
sigano potamaki
Μέλος
**

« Απάντηση #495 στις: Φεβρουάριος 22, 2012, 07:22:44 μμ »

mariao,
εχω μπει ηδη κι εγω στη διαδικασια να ρωτησω και για τις υπερθερμιες αλλα και για το regorafenib. Το regorafenib δε το ειχαν καν ακουσει κ αμεσως συζητησα για το Nexavar οπου μετα απο συζητησεις με αλλους ογκολογους στο νοσοκομειο το οποιο παρακολουθειται ο πατερας μου , μου απαντησαν πως οι πιθανοτητες ειναι απειροελαχιστες εως μηδαμινες να λειτουργησει κατι τωρα σε αυτο το σταδιο που εχει φτασει. Εχει ηδη δοκιμασει αλλα 2 φαρμακα πειραματικα χωρις κανενα αποτελεσμα. Οσον αφορα τις υπερθερμιες ενας χειρουργος μου ειπε πως δε μπορουμε να υποβαλλουμε τον πατερα μου σε αυτη τη διαδικασια. Πιστεψτε με δεν εχω ξαναδει ετσι ανθρωπο. Τα χειρουργεια τα εχουμε αποκλεισει, θα πεθανει μεσα στο χειρουργειο. Δε μπορει με τιποτα με τετοι πρηξιμο να βαλει το τεχνητο, συνεχεια ζαλιζεται με αποτελεσμα να εχει πεσει κ 2-3 φορες με την ασταθεια αυτη. Ψηλαφιζοντας την κοιλια του μεχρι και το στομαχι οχι απλα καταλαβαινουμε τι γινεται αλλα φαινεται με το ματι, δε μπορω να διανοηθω τι γινεται μεσα στο σωμα του. πεταγονται απο μεσα τα αριστερα του πλευρα στηνκατω μερια. Το μονο που νομιζω πως μας εχει μεινει ειναι να στειλω κατι χαρτια στην ιταλια που εχω ακουσει καποια καλα λογια για καποιο γιατρο εξειδικευμενο στο Gist. Τουλαχιστον να μην εχω τυψεις.
Δε ξερω τι να πω ειλικρινα, το σαββατο πηγε στο μπανιο το πρωι κ το μονο που ειδε απο πισω ηταν αιμα, να τρεχει οπως απ τη βρυση. Νοσοκομειο αμεσως, πυρετος ριγη, αδυναμια μεχρι τελους σα νεκρος, μεχρι που μας ειπαν πως εχουν πεσει οι λειτουργεις των οργανων του και μπορει να πεσει σε κωμα. Επειδη μας εχουν πει κιολας πως η καταληψη θα ειναι μαλλον παλι ενας ειλεος που θα σπασει το εντερο και θα παθει σηψαιμια, θα πεσει σε κωμα και θα ειναι θεμα μετα 2-3 ημερων , με το να δουμε και το αιμα χασαμε τη γη κατω απ τα ποδια μας. Μαλλον πλησιαζουμε.
ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΠΩ ΠΙΑ? Τα καναμε ολα νομιζω και πανω απο ολα δεν τον εχουμε αφησει να καταλαβει τιποτα, μου αρεσει που κανει σχεδια και δεν τον πτοει τιποτα. Ευχομαι σε ολους σας καλη δυναμη και κουραγιο.
mariao και alexst2006 τα  καλυτερα και σε σας επισης.
Καταγράφηκε
mariao
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #496 στις: Φεβρουάριος 22, 2012, 09:50:36 μμ »

Sigano Potamaki δεν εχω λόγια...
δακρισα κ ας μην τον ξέρω τον ανθρωπο...
ειναι τοσο πολύ δύσκολο και εχετε τόση πολύ δυναμη κ εσυ κ ο μπαμπας σου.
Σας ευχομαι το καλύτερο...
Καταγράφηκε
Κontessa
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #497 στις: Φεβρουάριος 22, 2012, 10:47:43 μμ »

Και εγω δεν ξερω τι να πω παρα μονο κουραγιο και δυναμη!
Sigano potamaki να ξερεις οτι ολοι σε σκεφτομαστε και καταλαβαινουμε πως ειναι να αντιμετωπιζεις τοσο  δυσκολες καταστασεις!
Καλο βραδυ
Καταγράφηκε
alexst2006
Μέλος
**

Ελλάς Ελλάς

« Απάντηση #498 στις: Φεβρουάριος 22, 2012, 11:43:39 μμ »

sigano potamaki, ειναι αυτο που λεω πολλες φορες για παρηγορια, αλέκο υπαρχουν και χειροτερα.
δεν πιστευω να υπαρχουν χειροτερα απο τα δικα σου.
ειμαστε πλαι σου σε οτι χρειαστεις. κουραγιο.
Καταγράφηκε

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΑ
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #499 στις: Φεβρουάριος 23, 2012, 12:59:35 πμ »

Καλό βράδυ σε όλους τους συνομιλητές....Θέλω να θίξω το θέμα των φαρμάκων....Πολλά site αναφέρονται σε χρήση φαρμάκων από τρίτες χώρες που ήδη μπήκαν στα νοσοκομεία..Υπάρχει τρόπος να μάθουμε τι ακριβώς γίνεται;;;;Λέτε τα κυτταροστατικά από δω και πέρα να είναι μαϊμούδες και να έχουμε άλλα προβλήματα;;;;Πως θα αντιμετωπίσουμε τυχόν ελλείψεις στα γνήσια σκευάσματα;;;Δεν μας φτάνουν τα γνωστά προβλήματα,έχουμε και το υπουργείο που κάθε άλλο παρά φιλικά αντιμετωπίζει τους ασθενείς της χώρας....
Καταγράφηκε
alexst2006
Μέλος
**

Ελλάς Ελλάς

« Απάντηση #500 στις: Φεβρουάριος 23, 2012, 09:16:26 πμ »

Καλημέρα σε όλους, αγαπητή μου  το θέμα σου είναι λίγο off topic αλλά μιας και το έθιξες τρομάζω στην ιδέα πως θα σταματήσω να παίρνω xeloda και θα αρχίσω τα tsintinloda.
Πιστεύω πως σε ορισμένες ασθένειες  δεν σηκώνει απομιμήσεις αλλά πάλι τι να πω; Χθες που μιλούσα με ένα φίλο μου φαρμακοποιό μου είπε ότι δεν υπάρχει περίπτωση να λειτουργήσει το μέτρο της «δραστικής ουσίας», απλώς οι εταιρίες πλέον ζητούν τα χρήματα μπροστά. Οι ελλείψεις έχουν αρχίσει ήδη. Στις 6 Φεβρουαρίου παρήγγειλα  τα xeloda μου και τα παρέλαβα χθες, ευτυχώς που είχα καβατζα.
Ελπίζω να μείνει κάτι όρθιο στο θέμα της υγείας.

Καταγράφηκε

mariao
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #501 στις: Φεβρουάριος 23, 2012, 02:36:43 μμ »

Εχω άσχημα νεα.
Ο πατερας μου μετα την τελευταια επισκεψη στη Γερμανια έκανε αιμοραγια.
Ξεκίνησε με μικρή αιμόπτυση στη Γερμανία αλλά στην Ελλάδα είχε αιμοραγία από το εντερο...πολύ.
Μπήκε μόλις εσπευμένα στο ΓΝΑ.
Η ογκολόγος λέει είναι μάλλον από το avastin το οποίο θα πρέπει να το σταματίσουμε.
Περιμένω να μιλήσω με το Herzog αλλά δεν ξέρω τι μπορεί να μου κάνει από την Γερμανία...

Μάλλον θα πρέπει να μιλήσουμε και με χειρουργό και δεν ξέρω σε ποιόν να απευθηνθούμε.
Εχετε να μου προτείνετε κάποιον με εξειδίκευση Εντερο???
Καλός κ Τίμιος και Ανθρωπος που να μην μας αντιμετωπίσει σαν τελειωμένη περιπτωση???
Καταγράφηκε
Κontessa
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #502 στις: Φεβρουάριος 23, 2012, 03:03:38 μμ »

Mariao ξέρεις την περίπτωση μας! 20 χειρουργοι στον κόσμο κάνουν την επέμβαση που έκανε ο πατέρας μου! Όταν είχα ραντεβού με τον τσιωτο περίμενε και μια γιατρός που την είχε χειρουργησει στο εντερο ήταν πολύ καλά! Άλλη περίπτωση χωρίς μετασταση!
Είναι ο μόνος γιατρός που του έχω εμπιστοσύνη.... Άσχετα που δέχεται πόλεμο από άσχετα γιατρουδακια!!!
Αν θες πες μου να σου στείλω στοιχεία επικοινωνίας!!
Σε θέλω δυνατή!!
Καταγράφηκε
sigano potamaki
Μέλος
**

« Απάντηση #503 στις: Φεβρουάριος 23, 2012, 03:38:57 μμ »

Εχω άσχημα νεα.
Ο πατερας μου μετα την τελευταια επισκεψη στη Γερμανια έκανε αιμοραγια.
Ξεκίνησε με μικρή αιμόπτυση στη Γερμανία αλλά στην Ελλάδα είχε αιμοραγία από το εντερο...πολύ.
Μπήκε μόλις εσπευμένα στο ΓΝΑ.
Η ογκολόγος λέει είναι μάλλον από το avastin το οποίο θα πρέπει να το σταματίσουμε.
Περιμένω να μιλήσω με το Herzog αλλά δεν ξέρω τι μπορεί να μου κάνει από την Γερμανία...

Μάλλον θα πρέπει να μιλήσουμε και με χειρουργό και δεν ξέρω σε ποιόν να απευθηνθούμε.
Εχετε να μου προτείνετε κάποιον με εξειδίκευση Εντερο???
Καλός κ Τίμιος και Ανθρωπος που να μην μας αντιμετωπίσει σαν τελειωμένη περιπτωση???

mariao θελω να σου πω να μην αγχωνεσαι και να μην τρελενεσαι οσο ειναι δυνατον βεβαια. Εμεις τρομοκρατηθηκαμε με την ποσοτητα αιματος υποθετω κι εσεις. Απλα επειδη μας προτειναν κωλονοσκοπηση και δε δεχτηκαμε λογω του οτι ειναι πολυ ευαισθητο το εντερο και μπορει να τραυματιστει δε ξερουμε ακομα απο τι προκληθηκε . Το οτι σταματησε ειναι καθησυχαστικο. Απλα σου λεω τις υποθεσεις που εκαναν σε εμας για να σε καθυσηχασω οσο μπορω κι εγω. Μπορει να ηταν απλα μια αιμορροιδα η μια ραγαδα μεσα στο εντερο που εσπασε απ την πιεση να ενεργηθει. Συγκεκριμενα ο πατερας μου ειχε θεμα με το να ενεργηθει δε γνωριζω τι συμβαινει με τον πατερα σας. Απ την αλλη μπορει να εσπασε κ καποιο αγγειακι λογω του οτι οι ογκοι σε εμας μεγαλωνουν συνεχως και πιεζουν τα παντα στην κοιλια και να ηταν απο κει η παρουσια αιματος. Με λιγα λογια , η αιμορραγια , ασχετα αν στην αρχη τρομοκρατειται ο καθενας, μπορει να ειναι κατι απλο που δε το βαζει καν ο νους μας.
Υπομονη και δυναμη χρειαζομαστε ολοι μας, βλεποντας ειδικα τι μπορει να περνανε οι δικοι μας το μονο που μας απομενει ειναι να τους χαμογελαμε και να του προσφερουμε ο,τι μπορουμε. Ναι μεν οταν υπαρχει καποιος αρρωστος σε ενα σπιτι ειναι ''αρρωσταινουμε'' ολοι μας, αλλα ο γολγοθας που ανεβαινουν εκεινοι ειναι μεγαλυτερος απο το καθε δικο μας ζορι.
Ευχαριστω πολυ για τα λογια ολων σας και ευχομαι ο,τι καλυτερο να συμβει στους ανθρωπους μας.. Και σε ολο τον κοσμο που ταλαιπωρειται.
Καταγράφηκε
kontze
Ανώτερο μέλος

Ελλάς Ελλάς

« Απάντηση #504 στις: Φεβρουάριος 23, 2012, 06:25:23 μμ »

Μαρία

Λυπάμαι πολυ για την ταλαιπωρία που τραβά ο πατέρας σου και εύχομαι γρήγορα να το ξεπεράσει. Είναι γεγονός οτι το Avastin κάνει αιμορραγίες και μάλιστα κάποιες φορές σοβαρές. Ενδεχομένως και η
προηγειθησα αιμοπτυση να ήταν από αυτό. Πρέπει να κάνετε τις απαραίτητες εξετάσεις για να εντοπίσετε το λόγο. Ψυχραιμία λοιπόν και πιστεύω οτι θα δεις οτι δεν είναι κατι αοβαρό αλλά απόρροια των χημειθεραπειών.
Σε ότι έχει να κάνει με χειρουργό, ο πατέρας μου χειρουργηθηκε στον Λευκό Σταυρό αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι ο χειρουργόσ του είναι ειδικός πέρα άπό την γενική χειρουργική και για παρόμοια περίπτωση. Πιθανόν τώρα να χρειάζεστε γαστρεντερολόγο και τις κατάλληλες εξετάσεις.

Κράτα μας ενήμερους. Όλα θα πάνε καλά!
Καταγράφηκε
kontze
Ανώτερο μέλος

Ελλάς Ελλάς

« Απάντηση #505 στις: Φεβρουάριος 23, 2012, 06:41:58 μμ »

Siganou potamaki
Συγχαρητήρια για την δύναμη και το κουράγιο σου. Είναι σημαντικό για τον άνθρωπο μας να κάνουμε οτι μπορούμε για να τον βοηθήσουμε όσο είναι εφικτό και να τον στηρίξουμε ψυχολογικά.
Είμαστε εδώ σε οτι χρειαστείτε.
Καταγράφηκε
Roxy
Πλήρες μέλος

« Απάντηση #506 στις: Φεβρουάριος 24, 2012, 10:54:54 πμ »

Καλημερα σε ολους! Σιγανο ποταμακι ειναι συγκλονιστικα αυτα που περιγραφεις και ευχομαι ο Θεος να σας βοηθησει να αντιμετωπισετε την κατασταση οσο καλυτερα γινεται. ΜαριαΟ ψυχραιμια και κουραγιο σου ευχομαι! Οσο για χειρουργο του εντερου ειναι δυο που θεωρω καταπληκτικους, ο Μαυραντωνης (στο Ντυναν) και ο Παππης (στο Υγεια). Απο εμπειρια και μαρτυριες αλλων ειναι εξαιρετικοι!!!
Καταγράφηκε
Κontessa
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #507 στις: Φεβρουάριος 24, 2012, 10:25:39 μμ »

Καλησπερα δυστυχως τα νεα μας δεν ειναι καλα... Υπαρχουν πλεον δυο εστιες στο περιτοναιο οι οποιες μαλλον δινουν τους υψηλους καρκινικους δεικτες ο ca 19,9 πηγε 40000 και cea 360 η ογκολογος μιλαει για μετασταση πλεον του συκωτιου στην κοιλια και οχι του παγκρεατος!!! Η τελευταια μαγνητικη εδειξε νεκρωμενη την μεγαλη εστια του συκωτιου και η μαζα στο παγκρεας ειχε φυγει ομως οι καρκινικοι δεικτες δεν επεφταν και ετσι φτασαμε να μιλαμε για περιτοναιο!!! Βεβαια η ογκολογος μιλαει για αργη εξελιξη διοτι διαφορετικα θα ειχε ηδη πεθανει...
Και τωρα ερχομαι στο θεμα μου!!
Σημερα θα γινει συμβουλιο με ενα ειδικο χειρουργο δεν ξερω ονομα θα μαθω, ο οποιος μπορει να χειρουργησει αυτο το σημειο της κοιλιας βεβαια θα δει μαγνητικες και θα αποφασισει!! Η ογκολογος βεβαια λεει οτι  δεν ειναι διασπαρτες οι εστιες και γιαυτο παιρνει χειρουργειο, θεωρει, ειναι δυο ενωμενες!
Δεν ξερω ποιο ειναι το καλυτερο να σκεφτουμε υπερθερμιες να χειρουργηθει εδω;  εξω;;Τι;
Δεν ξερω γιατι δεν τον αφηνει εστω και λιγο να ηρεμησει .... Παλι σημερα ηταν χαλια εκλαιγε , τι να σκεφτει ο ανθρωπος και για το συκωτι δεν ξερει απλα το λιπωμα που ειχε , το οποιο ειναι υποπτο για την ογκολογο του λεμε οτι ψαχνουμε!!!
Που και αυτο ειναι αληθεια εχουμε κανει δυο παρακεντησεις δεν υπαρχει κακοηθεια λενε, παρολο αυτα το θεωρουν υποπτο!
Αν σκεφτεστε κατι πειτε μου!!
Καληνυχτα
Καταγράφηκε
sigano potamaki
Μέλος
**

« Απάντηση #508 στις: Φεβρουάριος 24, 2012, 10:29:38 μμ »

kontessa ποσα χειρουργεια μετρατε μεχρι σημερα?
Καταγράφηκε
Κontessa
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #509 στις: Φεβρουάριος 24, 2012, 10:37:08 μμ »

Ενα το απριλιο του 2011 παγκρεας με μετασταση στο συκωτι!! Πολυ δυσκολο χειρουργειο 20 χειρουργοι στον κοσμο το κανουν και παλι καλα ο ενας ειναι στην Ελλαδα!
Καταγράφηκε
Αντικαρκινική Κοινότητα

Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 12 13 14 15 16 [17] 18 19 20 21 22 ... 41   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: