Αντικαρκινική Κοινότητα Συνδρομή RSS
Οκτώβριος 01, 2014, 11:10:04 πμ *
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Νέα: Καλώς ήρθατε στην Αντικαρκινική Κοινότητα. Η δημοσίευση θεμάτων και σχολίων, επιτρέπεται μόνο σε εγγεγραμμένα μέλη.
Φόρτωση
Σύνθετη αναζήτηση
   Αρχική   Επικοινωνία Σύνδεση Εγγραφή  

Προσοχή...

1. Αποφεύγετε την χρήση greeklish (ελληνικά με λατινικούς χαρακτήρες). Είναι δυσανάγνωστα και δυσκολεύουν την λειτουργία της αναζήτησης.
2. Μην χρησιμοποιείτε την σελίδα της «Επικοινωνίας», για ερωτήσεις ιατρικού χαρακτήρα. Δημοσιεύστε την ερώτησή σας στους πίνακες συζητήσεων.
3. Τα δημοσιευμένα άρθρα και τα μηνύματα που τα συνοδεύουν, δεν υποκαθιστούν σε καμμία περίπτωση τις συμβουλές των γιατρών σας!
4. Ο σκοπός της κοινότητας, είναι η ανταλλαγή πληροφοριών που μπορούν να αποβούν χρήσιμες. Μην τις ανταλλάσετε με προσωπικά μηνύματα, αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος.
5. Δεν επιτρέπεται η δημοσίευση ονομάτων γιατρών, τα οποία συνοδεύονται από σοβαρές καταγγελίες, που μπορεί να επιφέρουν μηνύσεις για συκοφαντική δυσφήμιση.
Σελίδες: 1 ... 15 16 17 18 19 [20] 21 22 23 24 25 ... 41   Κάτω
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: καρκίνος παχέως εντέρου και μετάσταση στο συκώτι  (Αναγνώστηκε 410386 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Κontessa
Ανώτερο μέλος
Εκτός σύνδεσης Εκτός σύνδεσης

Φύλο: Γυναίκα

« Απάντηση #570 στις: Μάρτιος 29, 2012, 12:19:45 πμ »

Εξετασεις καθε χρονο με εισαγωγη σε νοσοκομειο απο μονος του γιατι ειχε ζαχαρο!!!
Υπερηχο ανω κατω κοιλιας, τριπλεξ καρωτιδας, δεικτες, γαστροσκοπηση, κολονοσκοπηση και ποσες ακομα δεν θυμαμαι ολα καλα του ελεγαν... Αφου ειδε τις εξετασεις η ογκολογος κα μας ειπε αν τις ζητουσε καποιος γιατρος... Σκεψου...
Πολυ ατυχος λεει .... Γιαυτο τωρα ειναι πεσμενος σου λεει το εψαχνα...
Αστα...
Καταγράφηκε
kontze
Ανώτερο μέλος

Φύλο: Άντρας
Ελλάς Ελλάς

Τόπος: PATRA

« Απάντηση #571 στις: Μάρτιος 29, 2012, 03:16:39 μμ »

Είναι πραγματικά περίεργο πως ένας οργνισμός εκδηλώνει τη νόσο από τη μία στιγμή στην άλλη!

Ο πατέρας μου πρίν την αιμορραγία από το έντερο είχε κάνει τις συνιθησμένες εξετάσεις αίματος και δεν έιχε τίποτα!
Και είναι επισης βασικό να τονίσουμε ότι οι καρκινικοί δείκτες δεν είναι 100% ασφαλείς για να θέσουν διάγνωση. Υπάρχει περίπτωση να μην ανέβουν πάνω από τα φσυιολογικά όταν η νόσος είναι ενεργή όπως απίσης μπορεί να ανέβουν λόγω άλλης πάθησης και όχι του καρκίνου.

Με αφορμή τα παραπάνω, θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας μία μέθοδο που έμαθα και κάνει πιθανή διάγνωση ύπαρξης καρκίνου στον οργανισμό ακόμα και 24 μήνες πρίν την όποια εκδήλωση της νόσου. Ονομάζεται Navarro Test και μπορείτε να διαβάσετε λεπτομέρειες παρακάτω:

http://navarromedicalclinic.com/

Γίνεται εξέταση μέσω των ούρων στις Φιλιππίνες!. Το κόστος είναι 55 δολάρια και δεν έχει καμία παρενέργεια.

Το αποτέλεσμα, φυσικά δεν σου δίνει την πληροφορία του που ή ποσο αλλά αν βγεί θετικό τότε ΄θα πρέπει να κάνεις περαιτερω εξετάσεις για να εντοπίσεις τη νόσο νωρίς.

Τη συστήνουν σα μέθοδο αυτοί που προτέινουν το Protocel, κύριως για να δείς την εξέλιξη (όσο πέφτει το νούμερο) της νόσου με τη θεραπέια. Το κάνεις για να έχεις μία βαση και μετά συνεχίζεις κάθε 4-6 μήνες για να δέις πώς πάς.

Ο πατέρας μου το έκανε πρώτη φορά στις 26/10/2011 και το αποτέλεσμα ήταν 51,8.

Θα το ξανακάνει να δόυμε αν υπήρχε βελτίωση με το Protocel τις επόμενες ημέρες...
Καταγράφηκε
Κontessa
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #572 στις: Μάρτιος 29, 2012, 03:55:42 μμ »

Καλησπερα και παλι!! Εχω τοση υπερενταση που νομιζω θα σκασω!!
Εκλεισα για Γερμανια και οταν το ειπα στον πατερα μου να παμε κατερρευσε... Θελω λιγο χρονο μας ελεγε σε δεκαπεντε μερες... Αφηστε με θελω να σταματησω την χημειοθεραπεια και αλλα...
Ποσο δυσκολο ειναι οταν αλλαζουν οι ρολοι απο παιδι να γινεσαι γονιος του πατερα σου...
Ειμαι στεναχωρημενη γιαυτο που του ετυχε αλλα πανω απολα γιατι φανταζομαι τι σκεφτεται και τι περναει...
Ομως εμεις κατω δεν το εχουμε βαλει , ετσι εχουμε αποφασισει, παρολο που αντιμετωπιζουμε κατι τοσο δυσκολο!!!

Το ξερω οτι σας εχω πρηξει απλα επειδη για εκεινον ειναι πολυ δυσκολο το να φυγει εξω, νιωθω τεραστια ευθυνη ....
Πηραμε και τον Τσιωτο και του μιλησε και ετσι λιγο ηρεμησε!!!
Βεβαια δεν ειναι ογκολογος αλλα επειδη ειναι Ο χειρουργος και παντα ειναι διπλα μας , του εχει εμπιστοσυνη!!
 Οποιος εχει αυτη την εμπειρια και θελει , ας μου πει κατι...
Το ξερω οτι σας το εχω ξαναπει ,απλα το εχω αναγκη...

Ξεχασα να σας πω οι καρκινικοι δεικτες σημερα ο cea απο 250 πηγε 180 και ca 19,9 απο 39.200 πηγε 39.000...

Καταγράφηκε
mariao
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #573 στις: Μάρτιος 29, 2012, 04:59:06 μμ »

Kontessa
Ζητάει χρόνο και είναι κουρασμένος ψυχικά κ σωματικά και οι αναποδιές είναι χτυπήματα κάτω απ τη μέση.
Αυτό είναι αναμενόμενο και το είχε κ ο πατέρας μου. Μην απογοητεύεσαι...ειναι φυσιολογικό.
Είναι και το θέμα της γλώσσας που θα του φαίνεται βουνό.
Πότε θα πάτε?
Εαν πάτε από την Δευτέρα, θα συναντήσετε εκει και άλλους Ελληνες για να κάνει παρέα.
Θα μπει σε ρυθμό όταν δει πόσο υποστηρικτικοί είναι οι γιατροί εκεί.
Επιπλέον θα χαλαρώσει καθώς μέσα στο πρόγραμμα είναι και θεραπείες αναζωογονιτικές όπως πχ μασάζ, ρεφλεξολογία κα.
ολα καλά θα πάνε.
Καταγράφηκε
Κontessa
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #574 στις: Μάρτιος 29, 2012, 05:29:00 μμ »

Ναι από Δευτέρα ! Την αδελφή μου σκεφτομαι τι θα κάνει τοσες μέρες!!!
Θα του το πω πάντως για τους Ελληνες μήπως αισθανθεί καλύτερα!!
Σευχαριστω για όλα!!
Καταγράφηκε
kontze
Ανώτερο μέλος

Ελλάς Ελλάς

« Απάντηση #575 στις: Μάρτιος 29, 2012, 06:55:39 μμ »

Kontessa

Η περίπτωση σας μου θυμίζει ακριβώς τη δική μας. Επειδή του πατέρα μου δεν του είχαμε πει για τις μεταστασεις στο ήπαρ όταν του ανακοινωσαμε για το χειρουργείο γίναμε μαλιά κουβάρια. Δεν ήθελε να το κάνει και μας ζητούσε συνεχώς να τον αφήσουμε ήσυχο γιατι δεν αντέχει άλλο.
Όταν δε μετά το χειρουργειο δεν του είπαμε για την υποτροπή και του είπαμε για Γερμανία τα ίδια. Είναι φυσιολογικό να αντιδρά κάποιος που έχει ταλαιπωρηθεί τόσο πολύ έτσι.
Δεν μπορεί κανείς να καταλάβει τη ψυχολογία του ασθενή απλα θέλει ψυχολογική στήριξη και δύναμη.

Πήρατε τη σωστή απόφαση.
Καταγράφηκε
kontze
Ανώτερο μέλος

Ελλάς Ελλάς

« Απάντηση #576 στις: Μάρτιος 29, 2012, 07:01:30 μμ »

Όσο για την αδερφή σου, επειδή έχω παει 3 φορές, μην ανυσηχεις γιατι και για τους συνοδούς το μέρος είναι πολύ φιλόξενο και δεν θα νοιώσει κάν οτι είναι σε κλινική.
Καταγράφηκε
Κontessa
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #577 στις: Μάρτιος 29, 2012, 07:07:46 μμ »

Ασε καταλαβαίνω!!
Τώρα προέκυψε άλλο θέμα η γιατρός λέει να μην ταξιδέψει λόγω της οξείας θρομβωσης που έπαθε την προηγούμενη Τριτη!
Κάνει δυο φορές αντιπηκτικες ενέσεις την ημέρα, και το πόδι δεν είναι πια πρησμενο ούτε πονάει!!
Εγώ γιατρός δεν είμαι αλλά δεν μπορώ να πάρω και την ευθύνη πάνω μου ! Μίλησα και με χειρουργό μας είπε να κάνει αύριο εξέταση προθρομβινης αλλά μας είχε πει εφόσον κάνει αντιπηκτικες δεν έχει πρόβλημα!
Έστειλα εμαιλ και στον herzog , ντρέπομαι βέβαια που τον πρηζω αλλά τι να κάνω έχουμε και ένα σωρό θέματα !!!

Έχω κλείσει εισητηρια και στην κλινική ότι θα πάμε!!!
Γιατί τόση αναποδια δεν ξέρω...
Καταγράφηκε
kontze
Ανώτερο μέλος

Ελλάς Ελλάς

« Απάντηση #578 στις: Απρίλιος 02, 2012, 11:54:50 πμ »

Ένα ελπιδοφόρο μήνυμα για νέο φάρμακο που αφορά στα περισσότερα γνωστά είδη καρκίνου.

Με λίγα λόγια ξεγυμνώνει την ασπίδα προστασίας του καρκινικού κυττάρου και το κάνει ορατό και ευάλωτο στο ανοσοποιητικό σύστημα του οργανισμού.

Το πρόβλημα βέβαια παραμένει ότι θα αργήσει να βγεί στην διάθεση ασθενών αφού τώρα δοκιμάζεται στα ποντίκια και μετά θέλει κάποια χρόνια για να γίνουν μελέτες σε ανθρώπους και να πάρει έγκριση κτλπ. Πάντως, ίσως η πιο λογική ανακάλυψη σε σχέση με όλες τις άλλες ανακαλύψεις που ακούμε κατά καιρούς για νέα επαναστατικά φάρμακα κατά του καρκίνου.

Δείτε το άρθρο εδώ:

http://www.real.gr/DefaultArthro.aspx?page=arthro&id=134507&catID=19
Καταγράφηκε
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΑ
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #579 στις: Απρίλιος 02, 2012, 02:26:19 μμ »

Πράγματι δίνει πολλές ελπίδες έτσι όπως περιγράφεται....Μακάρι να αντιμετωπίζεται η συγκεκριμένη νόσος σαν κοινή γρίπη....Μακάρι να σωθούν εκατ. άνθρωποι που υποφέρουν παγκοσμίως....Ίδωμεν....
Καταγράφηκε
Κontessa
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #580 στις: Απρίλιος 02, 2012, 03:37:32 μμ »

Εμεις ειμαστε ακομη εδω....
Η γιατρος μας απειλησε την Παρασκευη οτι εμεις θα παρουμε την ευθυνη ενος ανθρωπου, ο οποιος ναι μεν δεν πεφτουν οι καρκινικοι δεικτες( ca19,9 39000) αλλα αν παμε Γερμανια με τις υπερθερμιες μπορει να γεμισει παντου και αν ερθει χειροτερα μετα ουτε θεραπεια δεν θα μπορει να κανει....
Ειχαμε μεινει με την μαμα μου τα ειπε και στον πατερα μου...
Αν ηταν στο χερι μου θα ειχαμε φυγει αλλα ειναι και η μαμα μου στη μεση!!
Τωρα ψαχνω και για αλλους ογκολογους εχω ξενερωσει τελειως!!!
Ετσι οπως μου κουνησε το δαχτυλο ακομα το σκεφτομαι!!!

Καταγράφηκε
kontze
Ανώτερο μέλος

Ελλάς Ελλάς

« Απάντηση #581 στις: Απρίλιος 02, 2012, 03:58:40 μμ »

Είναι πλέον 100% σίγουρο οτι ο γιατρός σας δεν έχει ιδέα τι είναι οι υπερθερμίες και σίγουρα κάτι άλλο έχει στο μυαλό του.
Οι υπερθερμίες ΔΕΝ κάνουν κακό και ΔΕΝ επιδεινώνουν τη νόσο. Αντιθέτως βοηθούν στην καταστολή της νόσου.
Προτέινω να μεταφέρεις το κώλυμα στον Herzog και να δείτε τι θα σας πεί.
Καταγράφηκε
Κontessa
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #582 στις: Απρίλιος 02, 2012, 04:10:05 μμ »

Του ειχα πει ,οταν την ειχε ρωτησει η αδερφη μου , του herzog, οτι ελεγε οτι εχει 10% ποσοστο θανατων και μου ειπε οherzog οτι αν ειχαμε τετοια ποσοστα δεν θα καναμε αυτη τη δουλεια!!!
Δικιο εχει αλλα γιατρος δεν ειμαι !!!
 Μπορω να παρω ολη την ευθυνη;;;
Επισης μας ειπε για εναν στη Θεσσαλονικη τσαρλατανο που κανει την ιδια δουλεια!!! Ειναι φθηνη λεει η υπερθερμια γιαυτο την ενεκριναν και απο υπουργειο...
Βγαζεις ακρη...
Να σας πω την αληθεια κατι αλλο θα κανουμε απλα ψαχνω τι!!
Παντως εχω ανοιχτο και το ενδεχομενο της Γερμανιας!!
Ελπιζω να εχω χρονο...
Καταγράφηκε
kontze
Ανώτερο μέλος

Ελλάς Ελλάς

« Απάντηση #583 στις: Απρίλιος 02, 2012, 04:16:44 μμ »

Κατανοώ τους προβληματισμούς σου γιατι έχω βρεθεί στη θέση σου. Εύχομαι να πάρετε τη σωστή απόφαση και να ακούσετε τη λογική και το ένστικτό σας...
Καταγράφηκε
mariao
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #584 στις: Απρίλιος 02, 2012, 04:43:50 μμ »

Τι να σου πω βρε Κοντεσσα,
Το ποιος παίρνει την ευθήνη είναι ένα τεράστιο θέμα και φυσικά ακόμα μεγαλύτερο θέμα είναι τι αίσθημα ευθήνης έχει ο καθένας μας.
Εξάλλου από την προσωπική μου εμπειρία τα πράγματα με τον πατέρα μου εφτιαξαν οταν αποφασίσαμε να πάρουμε αποφάσεις με γνωμονα λογικά συμπεράσματα και μόνο.
Με λίγα λόγια τα "πάει καλά" των ογκολόγων δεν συμβάδιζαν με την εικόνα του πατέρα μου.

1. Όταν βγήκε από το τελευταίο χειρουργίο μας έμεινε ο καθετήρας δώρο καθως τον φορούσε 2 μήνες στο νοσοκομείο κ μετα δεν μπορούσε να ουρήσει. Ε...μας έλεγαν τότε "ενταξει μωρε ας μεινει με τον καθετήρα...ξέρεις πόσοι ζουνε ετσι, υπάρχουν αξεσουάρ, δεν θα φαίνεται δεν πειράζει κλπ. μην επιβαρυνθει μιας επέμβασης και άλλες ανοησίες. Καμία σημασία στην ποιότητα ζωής.
Πήγαμε και κάναμε επέμβαση στον προστάτη με λέιζερ κ επισκληρίδειο κ έμεινε μόνο 1 μέρα νοσοκομείο.

2. Στα 2 χρόνια, από την κατάχρηση ΧΜΘ, 7 σπόνδυλοι στη μέση του συρρικνώθηκαν και δεν μπορούσε να σταθεί από τον πόνο.
Λες και δεν τρέχει τπτ οι ογκολόγοι, ειναι φυσιολογική παρενέργια κλπ. καμία λύση. Του δίνανε μορφίνη και εκεί ήταν πραγματικά το μεγάλο δράμα, καθως έβλεπες ένα κοφτερό μυαλό σαν του πατέρα μου να χάνεται...σε συνδιασμό με τη χμθ είχε παραισθησεις, απαντούσε ξαφνικά στα Αρχαία Ελληνικά, και άλλα παλαβα. Δραμα. Απελπιστήκαμε ρωτάγαμε τι να κάνουμε? απαντούσαν "υπομονή, μπορεί να τα συνηθίσει".
Πήραμε πρωτοβουλία κ έκανε κυφοπλαστική. (οι ογκολόγοι δεν συμφωνούσαν) Σωθήκαμε!

3. Μας είπαν πριν 7 μήνες "τέλος δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι"
πήγαμε Γερμανία (κανείς ογκολόγος δεν συμφωνούσε) και σήμερα είναι πολύ καλύτερα από ότι ήταν πριν 7 μήνες.

4. Τωρα για άλλη μια φορά μετά από την αιμοραγία ακούσαμε το ίδιο και πάλι. Μην πάτε δεν αξίζει να ταλαιπωρείτε τον ανθρωπό δεν γίνεται να κάνει τέτοιο ταξιδι, δεν προκειται να του κάνουν τπτ περισσότερο οι Γερμανοι κλπ.

Κι όμως, ο μπαμπάς μου γυρισε χθες πολύ καλύτερα από οταν πήγε, με όρεξη, με σταθερό βάρος σωματος, πιο δυνατός.
Αντε τωρα να τους το εξηγήσεις αυτό.
Οταν κάποιος δεν έχει διαθεση να καταλάβει δεν πρόκειται να καταλάβει ότι και να κάνεις. Δεν ειναι καν σε θέση να δει!

Μάλλον το παράκανα αλλά έχω ξενερώσει κ εγώ με τις αυθεντίες και με την τρομοκρατία. Κατά τη γνώμη μου η τρομοκρατική συμπεριφορά κρύβει άμυνα, φόβο και κόμπλεξ.
Σου κούναγε και το δάχτυλο...
Ντροπή της!
Καταγράφηκε
Μανώλης
Πλήρες μέλος

« Απάντηση #585 στις: Απρίλιος 02, 2012, 05:01:20 μμ »

Εγώ πιστευω ότι δεν θέλουν να τους φεύγουν ασθενείς. Κι εγώ είχα κάποιες αντιδράσεις αλλά πολύ πολύ ήπιες. Μου φτιάξανε κι ένα report στα αγγλικά με το ιστορικό μου και τις θεραπείες που είχα πάρει μέχρι τότε. Βέβαια στο επίπεδο αυτής της γιατρού της Kontessa δεν υπήρχε περίπτωση να πέσουν. Ειλικρινά έμεινα άφωνος. Τέλος πάντων η απόφαση είναι σε σας αλλά έστω και σαν εμπειρία νομίζω ότι πρέπει να δοκιμάσετε. Υπ ' όψιν ότι έκανα 7 υπερθερμίες εγώ και είδα να κάνουν οι άλλοι , περίπου 200. Κανένας δεν έπαθε κάτι. Απεναντίας κάποιοι σώθηκαν.
Καταγράφηκε
Κontessa
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #586 στις: Απρίλιος 02, 2012, 05:36:02 μμ »

Παιδια σας ευχαριστω πολυ!! Μαρια , Μανωλη, Κωστα!!
Και εγω εχω αυτη την εντυπωση οτι εκει θα καταληξουμε στη Γερμανια, εχω κανει τις προετιμασιες μου!
Ζητησα να μου γραψουν ακριβως τι χημειοθεραπεια πηρε ο πατερας μου απο το Δεκεμβριο! Πριν που ημασταν αλλου τα εχω!!
Θα ξαναδω τον χειρουργο μας και θα του τα πω με το νι και με το σιγμα!!
Επισης για καποιο λογο αισθανομαι οτι μας βλεπουν ως πελατες... Ενω στην αρχη ειμασταν ενθουσιασμενοι μαζι της τωρα βλεπω τα πραγματα αλλιως... Ξαφνικα αρχισε να μας προτεινει λυσεις π.χ rf και χειρουργειο με χημειοεμβολιασμο νομιζω και διαφορα αλλα , τα ειπε μπροστα στον μπαμπα μου και καλα κατι θα κανουμε....
Εγω ομως ξερω, γιατι μου ειχε πει ο χειρουργος μας ,οτι ολα αυτα στην περιπτωση του παγκρεατος ειναι κοροιδια!! Το παγκρεας ειναι τοσο επιθετικο που θα ξαναδωσει σενα μηνα στο συκωτι η οπου αλλου!!!
Την ωρα που προτεινε ολα τα παραπανω καταλαβα......

Ο πατερας μου λεει της εχω εμπιστοσυνη αλλα δεν θελω να του τα πω ολα !! Δεν φταιει σε κατι να στρεσαρεται οπως εμεις!!
Ειμαι πολυ απογοητευμενη με τους γιατρους!! Βεβαια καποιος μπορει να πει οτι φταιμε εμεις που δεν θελουμε να αντιληφθουμε την σοβαροτητα της καταστασης...
Θελω ομως να το παλεψω!!
Θα την βρω την ακρη!!
Καταγράφηκε
mariao
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #587 στις: Απρίλιος 02, 2012, 09:59:23 μμ »

...Βεβαια καποιος μπορει να πει οτι φταιμε εμεις που δεν θελουμε να αντιληφθουμε την σοβαροτητα της καταστασης...

Εαν προεξοφλήσουμε την κατάσταση είναι σαν να παραδίδουμε τα όπλα ευθείς εξαρχής και άνευ όρων για εναν πόλεμο στον οποίο στην πραγματικότητα δεν γνωρίζουμε επαρκώς τον εχθρό.
Μπορεί να ακούγεται τρελό αλλά πρακτικά δεν θα είχε κανένα απολοίτως όφελος μια τέτοια αποδοχή ουτε για τον ασθενή ούτε για τους υπολοιπους μας.
Βεβαίως έτσι δεν θα πονοκεφάλιαζαν και τόσο οι ογκολόγοι....
Καταγράφηκε
Κontessa
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #588 στις: Απρίλιος 02, 2012, 10:51:50 μμ »

Εχεις δικιο!!

Επειδη μου συστησαν ενα πανεπιστημιακο νοσοκομειο της γερμανιας το οποιο εξειδικευεται στο παγκρεας και βρηκα πολλα ενφιαφεροντα πραγματα, μεχρι και μοριακη αναλυση εχουν, η τοπικη υπερθερμια λεγεται regional hyperthermia RHT Απορία αυτη κανει ο herzog??
Καταγράφηκε
mariao
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #589 στις: Απρίλιος 02, 2012, 11:17:56 μμ »

Ακριβώς αυτό είναι η τοπική υπερθερμία, αλλά σε περίπτωση μεταστάσεων προτείνει συνήθως και την ολόσωμη υπερθερμία η οποία προλαμβάνει την εξάπλωση των καρκινικών κυτάρων και βοηθάει το ανοσοποιητικό συστημα αφού από την μια φέρνει το σώμα σε κατάσταση υψηλού πυρετού ενω από την άλλη βάλονται τα καρκινικά αποκτόνταςέτσι μεγαλύτερη ευαισθησία στη ΧΜΘ.
Καταγράφηκε
Κontessa
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #590 στις: Απρίλιος 02, 2012, 11:28:08 μμ »

Ξερεις κατι; Μεσα απο το site βρηκα και κλινικες δοκιμες οι οποιες γινονται σε συνεργασια με το πανεπιστημιο! Στο Μοναχο γινεται gemzar μαζι με cisplatin και υπερθερμια! Ειναι στο 3 σταδιο της κλινικης μελετης!

Εστειλα και εκει εμαιλ!
Καταγράφηκε
Κontessa
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #591 στις: Απρίλιος 05, 2012, 10:08:09 μμ »

Ο πατερας μου εχει πεσει πολυ ψυχολογικα... Δεν θελει να κανει κατι, δεν σηκωνεται απο το κρεβατι, δεν θελει να φαει, τον πηρα τωρα να του πω να δει μπασκετ και μου ειπε δεν εχει ορεξη...
Ειμαι πολυ στεναχωρημενη γιατι ξερω οτι ο καρκινος του παγκρεατος κανει καταθλιψη , δεν εχεις ορεξη να φας και μετα αδυνατιζεις!
Με την Γερμανια τους εχω σε αναμονη ο herzog δεν μου απαντησε ακομη(του ειπα τις ενστασεις της γιατρου) και γενικα ψαχνω για ογκολογους και κατι αλλο να κανω!
Εχω στειλει Αμερικη εμαιλ, στη Γερμανια .
Επειδη ενας φιλος του πατερα μου (που εχει σπουδασει Γερμανια οχι ιατρικη) τον πηρε και του ειπε να παει μονο σε πανεπιστημιακο νοσοκομειο , εχω να αντιμετωπισω και αυτο...
Λιγο που το εψαξα ο herzog δεν ειναι γραμμενος στον ευρωπαικο οργανισμο για τις υπερθερμιες.. Ξερεις κανεις κατι γιαυτο;;
Ειναι μονο πανεπιστημιακες κλινικες στη γερμανια και σε διαφορες αλλες ευρωπαικες χωρες ,ενταγμενες στον οργανισμο υπερθερμιων.
Τι θα κανουμε δεν ξερω... Σαν οικογενεια εχουμε αποδιοργανωθει τελειως! Μαλλον καταρρεουμε και εμεις!
Καταγράφηκε
mariao
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #592 στις: Απρίλιος 05, 2012, 11:29:46 μμ »

kontessa,
εγω στον Herzog έχω εμπιστοσύνη διότι δεν ασχολείται μονο με το να καταπολεμίσει τον καρκίνο αλλά κ με το να ενυσχήσει τον ανθρωπο που είναι ίσως το πιο σημαντικό.
Εχεις κάποια αμφιβολία οτι τα σχηματα που ακολουθούνται είναι στανταρ κ καθορίζοντα από τα διεθνή πρωτόκολα πανγκοσμίως?
Ολοι τα ίδια σχήματα κάνουν. Το θέμα είναι οτι ο ανθρωπινος οργανισμος δεν αντέχει να τα ακολουθεί για καιρό και καταρέει.
Εμεις πήγαμε στο Gustav Russy στη Γαλλία. Ενα από τα καλύτερα Πανεπιστημιακά στον κόσμο για τον μεταστατικό καρκίνο του παχέος εντέρου με εξειδίκευση στο συκώτι. Κόντεψαν να τον ξεκάνουν στη ΧΜΘ. Τρίχες δηλ. κάνουν ακριβώς οτι και εδώ. Τα ίδια πρωτόκολλα κ κανένα ενδιαφέρον για τη γενική κατασταση του ανθρώπου.

Στον Herzog ο πατέρας μου είχε πάει μισοπεθαμένος, χωρίς καμία όρεξη κ είμασταν όλοι μας παντελως απογοητευμένοι.
Πήγαμε γιατι δεν υπήρχε τπτ αλλο να κάνουμε. Δεν πιστεύαμε οτι θα μπορούσε κανεις να αντρέψει την κατάσταση.
Και την ανέστρεψε.
Του έχω εμπιστοσύνη.
Η κατάθληψη του πατέρα σου νομίζω οτι ξεκινάει από την απογοήτευσή του, κ οχι από τον καρκίνο αυτόν καθεαυτόν. Ισως πάλι απλώς να θέλει το χρόνο του ο ανθρωπος...δεν ειναι ευκολο να ισορροπίσει κανεις μεσα σε μια τέτοια κατάσταση.

Σκέφτομαι αν θελεις να ρωτήσω τον πατέρα μου αν δεν έχει αντίρρηση να μιλήσουν με τον δικό σου για την εμπειρία της Γερμανίας? Μπορεί να τον ξε-αγχώσει και τον κινητοποιήσει αν μιλήσει με κάποιον άλλο ασθενή...
Σε κάθε περίπτωση μην απογοητεύεσαι. Από το λίγο που γνωριζόμαστε ειμαι σίγουρη οτι Θα βρείτε κάποιο τρόπο να προχωρήσετε!
Ευχομαι καλό βράδυ και ένα πιο αισιόδοξο ξημέρωμα!
Καταγράφηκε
Κontessa
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #593 στις: Απρίλιος 05, 2012, 11:51:13 μμ »

Σευχαριστω πολυ Μαρια!!!
Ναι θα του το πω να μιλησουν, νομιζω οτι θα του κανει καλο!!
Και εγω ετσι νομιζω καταρρεει γιατι δεν εχει ελπιδα ,παει καθε εβδομαδα κανει την χημειοθεραπεια, η οποια τον εχει ξεκανει, δεν εχει δυναμεις , ορεξη ,γευση , τιποτα.
Τσακωθηκε η αδελφη μου μαζι του, εκεινος θεωρει οτι τα εχουμε βαλει με την ογκολογο....καταλαβαινεις!
Ουτε το μωρο δεν τον κινητοποιει πια ....σκεφτεται τα δικα του, τον νιωθω...

Θα το παλεψω ,αυριο θα τα οριστικοποιησω ολα!
Σευχαριστω και παλι, θα σε ενημερωσω!
Θα ονειρευτω κατι αισιοδοξο...
Καταγράφηκε
kontze
Ανώτερο μέλος

Ελλάς Ελλάς

« Απάντηση #594 στις: Απρίλιος 10, 2012, 06:25:36 μμ »

Καλησπέρα σε όλους.

Ενα ακόμα ελπιδοφόρο άρθρο...

http://news.in.gr/science-technology/article/?aid=1231190735
Καταγράφηκε
alexst2006
Μέλος
**

Ελλάς Ελλάς

Τόπος: Μυτιλήνη

« Απάντηση #595 στις: Απρίλιος 11, 2012, 09:55:20 πμ »

καλημέρα στην παρέα, και του χρόνου να είμαστε γεροί,
το άρθρο ειναι καταπληκτικό και αφού το βλέπω να κυκλοφορεί σε καμία δεκαετία,  μάλλον θα το προλάβω  και αν υπάρχει κράτος μέχρι τότε να το χορηγούν και δωρεάν .
Καλό Πάσχα σε όλους. Φιλί Φιλί Φιλί Φιλί Φιλί Φιλί Φιλί Φιλί Φιλί Φιλί Φιλί Φιλί Φιλί Φιλί Φιλί Φιλί

Καταγράφηκε

Η δυναμή μου πέλαγος, κ' η θέλησή μου βράχος.
Κontessa
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #596 στις: Απρίλιος 11, 2012, 10:22:52 μμ »

Καλησπερα! Ο μπαμπας μου απο σημερα το πρωι ειναι Γερμανια με την αδελφη μου!
Εκανε και τοπικη υπερθερμια και απο οτι ειπε πιεστηκε λιγο σαν να παραζεσταθηκε!!
Ολα καλα εχει και ενα ζευγαρι ελληνων και τωρα το απογευμα βγηκαν και περπατησαν λιγο.

Περισυ Μεγαλη Τεταρτη χειρουργηθηκε ο μπαμπας μου... Φετος παλι δεν θα κανουμε Πασχα ολοι μαζι... Ας ειναι για καλο και δεν με πειραζει καθολου!
Το αλλο κουλο εχθες πριν φυγει του εκανα αιματολογικες και σημερα το πρωι μαθαινω οτι ο ca19,9 επεσε απο 39000 στο 27000 και ο cea απο 185 στο 146 , οι προηγουμενες εξετασεις ειχαν γινει πριν δυο εβδομαδες!
Εχει να κανει χημειοθεραπεια λογω αναιμιας και χαμηλων αιμοπεταλιων!

Εμαθα και κατι αλλο για παγκρεας και συκωτι πολυ ελπιδοφορο αλλα με συγκεκριμρνη προδιαγραφη, για να μην σας πω βλακειες θα ξεκαθαρισω αυριο ακριβως τι πρεπει να κανεις και θα σας πω!!!

Αυτα τα νεα απο το μετωπο!!

Μηπως ξερει κανεις αν μπορουμε να στειλουμε φαρμακα με κουριερ στη γερμανια;
Καταγράφηκε
mariao
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #597 στις: Απρίλιος 17, 2012, 12:20:40 μμ »

Καλημέρα Kontessa και χρόνια πολλά.
καλή ενδειξη οτι πέφτουν οι δεικτες.

Για την τοπική υπερθερμία χρειάζεται λίγος χρόνος να το συνηθίσει και να "ξεαγχωθεί" επίσης αλλά σε γενικές γραμμές ο πατέρας μου τουλάχιστον δεν αισθανόταν δυσάρεστα.

Για τα φαρμακα δεν ξέρω αλλά ειναι δυσκολο να μεταφέρεςι φάρμακα γενικώς.

Τι σας είπε Ο Herzog για το λίπωμα?
Καταγράφηκε
Κontessa
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #598 στις: Απρίλιος 17, 2012, 04:04:29 μμ »

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!
Σας ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες σχετικά με την Γερμανία!
Mariao σευχαριστω για όλα !
Ο Μπαμπας μου είναι πολύ ευχαριστημένος με την Γερμανία , με την οργάνωση με την μεθοδικότητα με όλα!!
Την πρώτη μέρα δεν ήξερε και πίστευε ότι όσο πιο πολύ τον ζεσταινε η υπερθέρμια τόσο καλύτερα ήταν , έτσι δεν τους είπε να το χαμηλώνουν και νιώθει ένα βάρος εκεί που ήταν η τομή!!
Έκανε μετάγγιση διότι του έπεσε ο αιματοκριτης και ο herzog απορεί πως άντεξε με τόση χημείοθεραπεια, αν δεν φτάσουν τα αιμοπεταλια 140 δεν θα κάνει άλλη!!
Προτείνει μάλλον κάτι εναλλακτικό που πηγαίνει κατευθείαν στους όγκους!
Εννοείται ότι το λιπωμα είναι υγρά μετά το χειρουργείο και φυσικά δεν έχει καμία προτεραιότητα αυτή τη στιγμή. Ο,τι είχε πει και ο Τσιωτος.
Η αποκατάσταση του είναι λίγο αργή διότι ακόμα νιώθει καταβεβλημενος λόγω κακού ανοσοποιητικού και αυτό προσπαθούν να βελτιώσουν .
Ευελπιστούμε για το καλύτερο πάντως το σίγουρο είναι ότι είναι σε καλά χέρια , και να θες λέει ο Μπαμπας μου δεν σε αφήνουν να πεθάνεις εκεί!!
Ήταν να μην παει τώρα τον βλέπω να κάνει ταξιδάκια αναψυχής!!!
Ελπίζω να είστε όλοι καλά με υγεία σωματική και ψυχική !

Καταγράφηκε
Μανώλης
Πλήρες μέλος

« Απάντηση #599 στις: Απρίλιος 17, 2012, 04:11:18 μμ »

Eύχομαι τα καλύτερα Kontessa!
Καταγράφηκε
Αντικαρκινική Κοινότητα

Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 15 16 17 18 19 [20] 21 22 23 24 25 ... 41   Πάνω
  Εκτύπωση