καρκίνος παχέως εντέρου και μετάσταση στο συκώτι

<< < (184/246) > >>

FRATTINA:
Παράθεση από: kontze στις Οκτώβριος 12, 2012, 11:49:52 μμ

Η μοριακή ανάλυση γίνεται ιδιωτικά και ουσιαστικά εγώ γνωρίζω τον μοριακό ογκολόγο Σωτήρη Νοκολόπουλο. Φυσικά με την προϋπόθεση ότι θα δεχθεί ο ογκολόγος τα αποτελέσματα της.

Σε οτι έχει να κάνει με το κύβο παραφίνης ουσιαστικά είναι το μέσο αποθήκευσης και συντήρησης του ιστού από βιοψία ή χειρουργείο. Για να σας είπε έτσι τότε λογικά απλά πρέπει να του πάτε το υλικό και θα αναλάβει αυτός που να το στείλει για να γίνει η εξέταση. Εμείς το είχαμε κάνει στη genakor και αν θυμάμαι καλά είχε κοστίσει 220 ευρώ το 2010, όταν μετά όλη η μοριακή ανάλυση μασ κοστισε 500 ευρώ για πλήρη ανάλυση 30+ γονιδίων και οχι μόνο ενός!

Ολα αυτά βέβαια εάν έχω υποθέσει σωστά και αφορά έλεγχο KRAS.

ΣΩΣΤΑ ΕΧΕΙΣ ΥΠΟΘΕΣΕΙ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΕΛΕΓΧΟ KRAS

Joan:
Καλησπερα σε ολους και τα καλυτερα!

Fratina ειμαστε ακριβως στα ιδια με διαγνωση τελη Αυγουστου κ Εντερο με πολλαπλεσ σηκωτι, στο Γεννηματα ειναι καλα εμεις ειμαστε Αγιο Σαββα επειδη ειναι καθαρα ογκολογικο.
Σου ευχομαι τα καλυτερα και για αρχη μακαρι το K-RAS σας να ειναι αγριου τυπου να παρετε το extra φαρμακο!!

Kontze, μηπως ξερεις τα διαφορα μεταξυ Erbitux και Vectibix?
Στη μαμα μ δινουνε το Vectibix αλλα εγω συνεχια ακουω κ διαβαζω για το Erbitux.

Επισης, αν θα μπορουσες να μου απαντησεις και σε αυτο, προσπαθω να ψησω τη μαμα μ να παμε Γερμανια, αλλα οι γονεις μ ειναι αρνητικοι (αγχωμενοι βασικα) γτ θελουν πρωτα να γινουν οι χημειοθεραπειες, ο 1ος κυκλος τουλαχιστον, δλδ. 6 ενω εχουμε κανει 3 και αφου βεβαια συμφωνησει κ ο γιατρος (πραγμα που αμφιβαλλω, μεχρι στιγμης γτ οποτε τον ρωταω για εξωτερικο μου λεει οτι κανουνε τα ιδια κ εδω κ σεμιναρια με τα καινουρια φαρμακα μπλα μπλα μπλα που εγω τα ακουω βερεσε).
Ξερω ομως οτι με τις υπερθερμιες τουλαχιστον θα εχει κ λιγοτερες παρερνεγειες απο τις χημειο, ειναι αληθεια?

Εγω ομως βιαζομαι τρελα την βλεπω κ ετσι χαλια κ φρικαρω... πολλες παρενεργειες ρε γμτ.

Ειναι τρελη καθηστερηση να περιμενουμε να τελειωσει τουλαχιστον ο 1ος κυκλος ή καλυτερα ετσι να δουμε κιολας αν εχουν κανει κατι οι χημειο? ΜηπΚαλησπερα σε ολους και τα καλυτερα!

Kontze, μηπως ξερεις τα διαφορα μεταξυ Erbitux και Vectibix?
Στη μαμα μ δινουνε το Vectibix αλλα εγω συνεχια ακουω κ διαβαζω για το Erbitux.

Επισης, αν θα μπορουσες να μου απαντησεις και σε αυτο, προσπαθω να ψησω τη μαμα μ να παμε Γερμανια, αλλα οι γονεις μ ειναι αρνητικοι γτ θελουν πρωτα να γινουν οι χημειοθεραπειες, ο 1ος κυκλος τουλαχιστον, δλδ. 6 ενω εχουμε κανει 3 και αφου βεβαια συμφωνησει κ ο γιατρος (πραγμα που αμφιβαλλω, μεχρι στιγμης γτ οποτε τον ρωταω για εξωτερικο μου λεει οτι κανουνε τα ιδια κ εδω κ σεμιναρια με τα καινουρια φαρμακα μπλα μπλα μπλα που εγω τα ακουω βερεσε).
Ξερω ομως οτι με τις υπερθερμιες τουλαχιστον θα εχει κ λιγοτερες παρερνεγειες απο τις χημειο, ειναι αληθεια?

Εγω ομως βιαζομαι τρελα την βλεπω κ ετσι χαλια κ φρικαρω... πολλες παρενεργειες ρε γμτ.

Ειναι τρελη καθηστερηση να περιμενουμε να τελειωσει τουλαχιστον ο 1ος κυκλος ή μηπως πρεπει να χαλαρωσω λιγο τους ρυθμους μου κ καλυτερα ετσι να δουμε κιολας αν εχουν κανει κατι οι χημειο?

kontze:
Joan

Η δικιά μου γνώμη είναι ότι δεν υπάρχει ουσιαστική διαφορά. Είναι και τα δυό anti-EFGR φάρμακα διαφορετικών εταιρειών. Το θέμα βέβαια είναι ότι ακόμα και αν το kras δεν έχει μεταλλαχθεί εάν ο όγκος δεν έχει αυξημένο EGFR  η λήψη οπουδήποτε από τα δύο είναι περιττή!!!

Ο πατέρας μου έπαιρνε το ERBITUX για 6 μηνες με επιδείνωση και όταν πλέον είδαν οτι δεν γίνεται τίποτα μας είπαν να πάρει για συντήρηση το VECTIBIX!!! Ολα αυτά τότε μας οδήγησαν στην απόφαση να πάμε Γερμανία. Ναι υποστηρίζω ότι η λύση της Γερμανίας είναι η καλύτερη από όλες τις πλευρές. Αν μοορείτε να πάτε μην το σκέφτεστε καθόλου. Απλά για εμένα μία μοριακή ανάλυση προηγουμένωσ θα βοηθόυσε και το Γερμανό.

kontze:
Joan

Δες εδώ για VECTIBIX & ERBITUX:

http://www.oncologyanalytics.com/papers/Erbitux_versus_Vectibix.pdf

yotasam:
Τα νέα μας.
Ο μοριακός μας είπε μετά από ερώτησή μας ότι με τα δεδομένα που έχουμε είναι δύσκολο να πούμε αν κάποιο φάρμακο θα είναι καλύτερο ή χειρότερο και μας παρέπεμψε σε κάποιο που είναι σε κλινικές δοκιμές. Φέξε μου και γλίστρησα...δηλαδή.
Τελικά αποφασίσαμε να μην κάνει χ/θ αλλά να ενδυναμώσει τον οργανισμό του με συμπληρώματα από το στόμα και ενδοφλέβια, τα οποία μας συνέστησε και ο Πιστοφίδης. Παρεπιπτόντως θα ανοίξει κέντρο για υπερθερμίες στην Αθήνα τέλη Νοέμβρη. Τώρα στη Θεσσαλονίκη στοιχίζουν περίπου 1000 ευρώ με 80% συμμετοχή του ΕΟΠΠΥ.
Τουλάχιστον βρε παιδιά να μην καταπέσει από τις παρενέργειες της χ/θ και αν κάνει και άλλες μεταστάσεις να είναι όσο γίνεται πιο δυνατός ο οργανισμός του για να τις αντιμετωπίσει.
Στείλαμε και mail στη Γερμανία για υπερθερμίες και περιμένουμε απάντηση για να δούμε αν το αντέχουμε οικονομικά.
Περιμένουμε και τα αποτελέσματα των εξετάσεων αίματος που θα κάνει μέσα στην εβδομάδα.

Μαζί με την καλή διάθεση, τη δύναμη και την αισιοδοξία μας ελπίζουμε να πάνε όλα καλά.

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

[*] Προηγούμενη σελίδα