καρκίνος παχέως εντέρου και μετάσταση στο συκώτι

Ξεκίνησε από eleni, Νοέμβριος 27, 2009, 08:37:48 μμ

« προηγούμενο - επόμενο »

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Κάτω

Roxy

Καλησπερα σε ολους,
και καλο κουραγιο και δυναμη σε ολους.! Εμεις τελικα σημερα πηραμε τα αποτελεσματα της βιοψιας και μιλησαμε με τον ογκολογο. Δυστυχως μας ειπε οτι στα δειγματα που πηρανε υπηρχαν ελευθερα καρκινικα κυτταρα οποτε το χειρουργειο το ξεχναμε προς το παρον. Η αλλη λυση ειναι ξανα χημειοθεραπειες για ενα τριμηνο ανα 15 μερες θα ξανακανουμε pet scan και θα δουμε μηπως συνεχισουμε για αλλους 3 μηνες. Η μαμα μου μπαινει τη Δευτερα και ξεκιναει. Ο ογκολογος μας ειπε οτι η κλινικη εικονα της δεν αλλαζει απο αυτη που εδειξε το pet scan απλα θελει να ειναι τελειως καθαρο το συκωτι για να κανουμε την επεμβαση. Ευτυχως ο ογκολογος ειναι καλος ανθρωπος και ξερει να δινει κουραγιο και να ανεβαζει την ψυχολογια του ασθενη. Αυτα τα νεα μας...
Joan ευχομαι πραγματικα να ειναι παροδικος ο πυρετος της μαμας σου (και η δικη μου εκανε οταν εκανε χημειοθεραπειες).

Joan

Καλημερα σε ολους παιδια...
Ο πυρετος εχει πεσει 2 μερες τωρα οποτε ευχομαι να μην ξανανεβασει (φτου φτου σκορδα :) ) κ τωρα εχουμε τις παρερνεργειες της χημειο που τη μαμα μ την ανησυχουν αλλα εγω καθοτι εχω διαβασει κ τις ξερω ειμαι οκ.
Αλλα αυτοι οι γιατροι βρε παιδι μου δ σου λενε τπτ, βγηκε απο το νοσοκ αφου εκανε την 2 αλλα πρωτη ολοκληρωνενη χημειο κ δες της δωσανε καποιες οδηγιες τπτ κ να τρωει λεει ο,τι θελει.  ???
Τεσπα τα ψαχνω εγω κ παιρνουμε κ το γιατρο ευτυχως τουλαχιστον ξεπερασε το κολλημα να μην ´ενοχλεί´ τον γιατρο συνεχεια.
Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας βοηθανε πραγματικα καθε μερα ρε γμτ εχω κ καποια καινουργια ανησυχια, απορια ολο κατι προκυπτει.
Τεσπα αυτη τη φορα θα μπουμε στο 10 ημερο για την 3 χημειο κ οχι στις 15 γτ δεν ολοκληρωσαμε την πρωτη, απλα ευχομαι να εχει συνελθει πληρως, καναμε και το ενεσακι προχτες κ θα κανουμε αιματος 2 μερες πριν ξαναμπει.

Mariao, αν σ πω οτι δεν εχω δει τις τιμες που λες απλα μ εχει πει ο γιατρος οτι ειναι καλες οι ηπατικες, θα μου πεις τι σκατα κανω ε;;;;
Εχω ζητησει επανηλλημενα τις εξετασεις να τις εχω στο φακελο μου κ ολο κωλυσιεργουν.

Θα το διευθετησω την αλλη εβδομαδα ομως που θα ξαναμπουμε κ θα σου πω...
Αυτα για την ωρα keeping u updated καλα κουραγια παιδια ο Θεος μαζι μας!!!

Joan

Roxy,

Εχω στο μυαλο μου αυτο που ειχε πει καποια στιγμη ο kontze για τοξικοτητα του συκωτιου απο τις χημειο το εχετε συζητησει αυτο καθολου με το γιατρο;
Καλη συνεχεια νε εχετε κ δυναμη κ στον επομενο κυκλο....

Roxy

Καλησπερα σε ολους!
Joan,
Δεν εχουμε συζητησει κατι τετοιο με το γιατρο αλλα φανταζομαι οτι κατι τετοιο ειναι ενα απο τα πολλα ρισκα των χημειοθεραπειων. Δεν ξερω αλλα θα τον ρωτησω την επομενη φορα που θα τον δω! Εσεις ολα καλα? Πως τα παει η μαμα σου?

FRATTINA

Παράθεση από: GeoP30 στις Απρίλιος 30, 2012, 10:03:18 πμ
Καλημερα Κοντεσσα...
πως ειναι σημερα ο μπαμπας?

Δεν ξερω , εαν θελεις να δοκιμασεις ισως τον γενετιστη ( που πηγαμε και τον δικο μου πατερα και ειδαμε καλα αποτελεσματα στην ψυχολογια και την ποιοτητα ζωης του) !
Τα στοιχεια του τα εχω γραψει στο θεμα ( καρκινος του πνευμονα σε συγγενικο προσωπο , νομιζω το εχεις δει ) !!!

Μπορει να βοηθησει...! Απλα στοιχιζει αρκετα !

ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΙ ΑΛΛΟ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΤΕ. ΤΙΣ ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ; HTAN ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΕΣ;

yotasam

Ο πατέρας μου αναρρώνει καλά από την εγχείρηση και θα κλείσουμε ραντεβού με τη Μάλλιου για να δούμε πότε θα ξεκινήσει χ/θ. Βγήκαν και τα αποτελέσματα της μοριακής και γράφει για απουσία ανταπόκρισης σε: FU/capecitabine, platinum, irinotecan, anti-EGFR.
Αυτά είναι κινέζικα για μένα αλλά μάλλον δεν ανταποκρίνεται σε πολλά, έτσι δεν είναι;Τι λέτε και εσείς;

Πώς πάτε οι υπόλοιποι; Εύχομαι σε όλους καλή πορεία.

kontze

yotasam

Καλή ανάρρωση και εύχομαι και ίαση.

Αυτά που σου είπε ο μοριακός είναι από τα βασικά φάρμακα για παχύ έντερο και ιδαίτερα τοξικά. Φαντάσου λοιπόν να παίρνει κάποιος όλες τις παρενέργειες χωρίς κανένα όφελος. Τα anti-EGFR φάρμακα είναι αναστολείς υποδοχέων βιολιογικά (είδος χημείας) με λιγότερες παρενέργειες και συνήθως τα δίνουν συμπληρωματικά με την κλασσική χημειοθεραπεία. Με απλά λόγια η χημειοθεραπεία "σκοτώνει" τα καρκινικά κύτταρα ενώ οι αναστολείς σταματούν την τροφή του όγκου.
Στην ίδια φάση ήταν ο πατέρας μου στην δεύτερη μοριακή ανάλυση μετά από το χειρουργείο στο συκώτι όταν από όλα τα διαθέσιμα μόνο η ιρρινοτεκάνη και το avastin είχαν ανταπόκριση.

Το ερώτημα είναι, σας πρότεινε φάρμακα? Και αν ναι ποιά είναι?

Και πάλι έυχομαι ότι καλύτερο...  

yotasam

Παράθεση από: kontze στις Οκτώβριος 08, 2012, 12:56:16 μμ
yotasam

Καλή ανάρρωση και εύχομαι και ίαση.

Αυτά που σου είπε ο μοριακός είναι από τα βασικά φάρμακα για παχύ έντερο και ιδαίτερα τοξικά. Φαντάσου λοιπόν να παίρνει κάποιος όλες τις παρενέργειες χωρίς κανένα όφελος. Τα anti-EGFR φάρμακα είναι αναστολείς υποδοχέων βιολιογικά (είδος χημείας) με λιγότερες παρενέργειες και συνήθως τα δίνουν συμπληρωματικά με την κλασσική χημειοθεραπεία. Με απλά λόγια η χημειοθεραπεία "σκοτώνει" τα καρκινικά κύτταρα ενώ οι αναστολείς σταματούν την τροφή του όγκου.
Στην ίδια φάση ήταν ο πατέρας μου στην δεύτερη μοριακή ανάλυση μετά από το χειρουργείο στο συκώτι όταν από όλα τα διαθέσιμα μόνο η ιρρινοτεκάνη και το avastin είχαν ανταπόκριση.

Το ερώτημα είναι, σας πρότεινε φάρμακα? Και αν ναι ποιά είναι?

Και πάλι έυχομαι ότι καλύτερο...  

Δεν μπορώ να είμαι σίγουρη αν πρότεινε γιατί όπως είπα για μένα αυτά που διαβάζω είναι κινέζικα. Ελπίζω να απαντηθούν όλες οι απορίες μας την Πέμπτη στη Μάλλιου.

yotasam

Τα νέα μας.
Η ογκολόγος αφου διάβασε τη μοριακή ήταν κατηγορηματική για το να μην κάνει ο πατέρας μου χ/θ εφόσον κανένα φάρμακο δεν είναι συμβατό. Πρότεινε μόνο υπερθερμίες, συμπληρώματα και καλή διατροφή με την ελπίδα να ενισχύσουμε το ανοσοποιητικό του ώστε να κατασταλεί ο καρκίνος. Θα ακολουθήσει την ενδοφλέβια αγωγή με συμπληρώματα που προτείνει ο Πιστοφίδης και επιπλέον θα παίρνει το milk thistle και φαρμακευτική αλόη σε φυσική μορφή. Της μίλησα και για την Gerson διατροφή που έχω ήδη πει στον πατέρα μου να ακολουθεί και μου είπε ότι καλά έκανα.

Εγώ είμαι λίγο μπερδεμένη και δεν είμαι σίγουρη ότι κάνουμε το καλύτερο δυνατό. Χωρίς καμιά χημική θεραπεία αισθάνομαι λίγο ξεκρέμαστη. Τι να πω. Η Μάλλιου με διαβεβαίωσε ότι η μοριακή είναι απόλυτα αξιόπιστη και ότι πρέπει να εμπιστευτούμε τα αποτελέσματά της.

Ο πατέρας μου θα κάνει και εξετάσεις για να δούμε σε ποια κατάσταση βρίσκεται. Αυτό που τώρα μας απασχολεί άμεσα είναι κάποια υγρά που έχει ο πατέρας μου από τον πρωκτό και φοβόμαστε για απόστημα. Θα κλείσει ραντεβού με τον χειρούργο να τον δει, αν και μετεγχειρητικά δεν είμαστε και πολύ ευχαριστημένοι από την ανταπόκρισή του.

Κontessa

Yotasam εύχομαι τα καλύτερα για τον πατέρα σου!!
Η γνώμη μου είναι σίγουρα να πάρεις τον Τσιωτο να τον δει εφόσον είναι και ο χειρουργός του και φυσικά συζήτησε μαζί του το θέμα της χημειοθεραπειας...
Επίσης παρακολούθησε και τους καρκινικους δείκτες , πόσο είναι τώρα;;
Επίσης μπορείς να πάρεις και τη γνώμη και ενός αλλού όγκολογος..
Το χειρουργείο είναι πολύ σημαντικό αλλά νομίζω ότι και μετά χρειάζεται φαρμακευτική υποστήριξη
Καλή συνέχεια

mariao

Yotasam,
Αυτη είναι μια εξέλιξη που δυσκολεύει πολύ τα πράγματα.
Διότι πραγματικά δεν ξέρεις τι να πιστέψεις και τι να κάνεις.

Το χωρίς καθόλου ΧΜΘ είναι ισως πολύ τρομακτικό, μάλιστα όταν οι περισσότεροι ογκολόγοι θα του χωριγουσαν οπωσδήποτε.(ασχετα εαν δεν υπήρχε ανταπόκριση, θα έπερνε με τη σειρά όλα τα πρωτόκολλα)
Από την άλλη ξέρω οτι η υπερθερμία σε συνδιασμό με την 5-FU (φλουρολακίλη) έχει πολύ καλύτερα αποτελέσματα σαν συνδιασμός.
Ισως έχει νόημα να ρωτήσεις το μοριακό εαν υπήρχε έστω και μικρή ανταπόκριση στη 5-FU.
Δεν έχω τι να σου πω για να σε βοηθήσω να πάρεις απόφαση.
Από τη δική μου εμπειρία πάντως, οταν ήρθαμε σ αυτό το δείλημα, αφού επισκευτήκαμε καμιά 10αρια ογκολόγους, και όλοι μας είπαν να κάνουμε ΧΜΘ με πλατίνες αντίθετα από τον Μοριακό, που επέμενε οτι δεν θα είχε κανένα όφελος και θα διαλυοταν ο οργανισμός του, αποφασίσαμε να ακολουθησουμε τους πολλούς (και μάλιστα στη Γαλλία) και την πατήσαμε.
Η νόσος προχωρούσε και το ανοσοποιητικό του πατέρα μου κατέρευσε. Έφτασε τα 47 κιλά με φοβερή αδυναμία, επειδή δεν υπήρχε ανταπόκριση αυξησαν τη δόση με αποτέλεσμα οξεια οστεοπώρωση με κατάγματα και συρίκνωση σε 7 σπονδύλους και φοβερό πόνο, που αντιμετωπίστηκε με ένα ακόμα χειρουργείο.
Εγιναν δηλ. τα πράγματα όπως τα είπε ο μοριακός.
Σταματήσαμε τη ΧΜΘ με δική μας πρωτοβουλία και ακολουθησαμε τις υπερθερμίες στη Γερμανία αρχικά μόνο με εναλλακτικές μεθόδους + βιταμίνες και μόλις συνήλθε σε συνδιασμό με 5fu και avastin σε μικρές δόσεις.

FRATTINA

Γεια σας κι από εμένα.

Εμείς σήμερα το πρωί κάναμε την πρώτη ΧΘ στου Γεννηματά αφού προηγήθηκαν αιματολογικές εξετάσεις.  Σας θυμίζω πως υπήρχε καρκίνος παχέως εντέρου με μετάσταση στο συκώτι. Ολα αυτά τα μάθαμε φέτος τον Αύγουστο που έκανε κωλονοσκόπηση και αμέσως μετά χειρουργείο όπου διαπιστώθηκε η μετάσταση. Μου είπε λοιπόν πως είναι σοβαρή η κατάσταση αλλά αν δεν κάνει ΧΜ στατιστικά έχει 6 μήνες ζωής και με ΧΜ κάπου στα 3 χρόνια!!!! Βέβαια από ότι ακούω ακόμα και με ΧΘ σε αυτές τις περιπτώσεις -με πολλές εστίες μολυσμένες και στους δύο λοφούς- ζουν ελάχιστους μήνες. Επίσης τον ρώτησα αν μπορούμε να πάρουμε βιταμίνες, συμπληρώματα κλπ και μου είπε να μην αγχώνομαι γιατί θα μου πει εκείνος όταν χρειαστεί.... Σήμερα μου ζήτησε να πάρω ΠΑΡΑΦΙΝΗ από τον Ευαγγελισμό που χειρουργήθηκε για να δει για ένα φάρμακο αν μπορεί να της χορηγηθεί και έχουμε ραντεβού την άλλη εβδομάδα για την δεύτερη ΧΜ. Δεν μπορούσα να πω και πολλά μαζί του διότι η πεθερά μου δεν ξέρει για το συκώτι κι έπρεπε να είμαι προσεκτική. Προσπαθώ να μάθω από εσάς για να κάνω πιο εύστοχες ερωτήσεις. Διαβάζοντας παραπάνω εσάς να είστε τόσο διαβασμένοι, αγχώθηκα. Εγώ δεν ξέρω τίποτα για μοριακούς, συνδυασμούς φαρμάκων, βιολογικές θεραπείες κλπ. Πάντως κοιμήθηκε το μεσημέρι κι εκτός από μια μικρή ζαλάδα είναι καλά μέχρι στιγμής.

Από οτι κατάλαβα άλλα πράγματα συνιστούν οι μοριακοί ίσως περισσότερο βιολογικά κι άλλα οι ογκολόγοι. Την παραφίνη δεν θα έπρεπε να την ζητήσει από την αρχή;

ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

kontze

Πολύ πιθανόν να σας ζήτησε ιστό σε κύβο παραφίνης για να δεί εάν υπάρχει ή όχι μετάλλαξη kras ώστε να της συμπληρώσει ERBITUX ή VECTIBIX. Ναι θα έπρεπε να το κάνει έξ´ αρχής αλλά δεν είναι ότι έχει αργήσει. Το θέμα είναι ότι αυτές οι λύσεις είναι ημίμετρα και μόνο η μοριακή ανάλυση μπορεί να δείξει εάν πρέπει να πάρει κάτι ή όχι. Ο πατέρας μου είχε κάνει kras και έδειξε ότι μπορεί να πάρει ERBITUX. Μετά από πολλούς κύκλους με συνεχή επιδείνωση απλά η μοριακή ανάλυση μετά από 6 μήνες επιβεβαίωσε ότι ο πατέρας μου έπαιρνε ένα φάρμακο (erbitux) χωρίς να φέρει αυξημένα EGFR στο οποίο στόχευε το φάρμακο...

FRATTINA

Παράθεση από: kontze στις Οκτώβριος 12, 2012, 09:55:06 μμ
Πολύ πιθανόν να σας ζήτησε ιστό σε κύβο παραφίνης για να δεί εάν υπάρχει ή όχι μετάλλαξη kras ώστε να της συμπληρώσει ERBITUX ή VECTIBIX. Ναι θα έπρεπε να το κάνει έξ´ αρχής αλλά δεν είναι ότι έχει αργήσει. Το θέμα είναι ότι αυτές οι λύσεις είναι ημίμετρα και μόνο η μοριακή ανάλυση μπορεί να δείξει εάν πρέπει να πάρει κάτι ή όχι. Ο πατέρας μου είχε κάνει kras και έδειξε ότι μπορεί να πάρει ERBITUX. Μετά από πολλούς κύκλους με συνεχή επιδείνωση απλά η μοριακή ανάλυση μετά από 6 μήνες επιβεβαίωσε ότι ο πατέρας μου έπαιρνε ένα φάρμακο (erbitux) χωρίς να φέρει αυξημένα EGFR στο οποίο στόχευε το φάρμακο...

Η ΜΟΡΙΑΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΙΔΙΩΤΙΚΑ; ΚΙ ΑΝΤΕ ΝΑ ΤΟ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙΣ ΣΤΟΝ ΟΓΚΟΛΟΓΟ!!!! Ο ΕΛΕΓΧΟΣ ΤΗΣ ΠΑΡΑΦΙΝΗΣ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΚΟΣΤΙΖΕΙ 150 ΕURO. ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΩ.... ΤΩΡΑ ΤΙ ΕΝΝΟΟΥΣΕ ΤΟΝ ΚΥΒΟ, ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ, ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΠΑΩ!!!. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΗΛΕΦΩΝΟ.   

kontze

Η μοριακή ανάλυση γίνεται ιδιωτικά και ουσιαστικά εγώ γνωρίζω τον μοριακό ογκολόγο Σωτήρη Νοκολόπουλο. Φυσικά με την προϋπόθεση ότι θα δεχθεί ο ογκολόγος τα αποτελέσματα της.

Σε οτι έχει να κάνει με το κύβο παραφίνης ουσιαστικά είναι το μέσο αποθήκευσης και συντήρησης του ιστού από βιοψία ή χειρουργείο. Για να σας είπε έτσι τότε λογικά απλά πρέπει να του πάτε το υλικό και θα αναλάβει αυτός που να το στείλει για να γίνει η εξέταση. Εμείς το είχαμε κάνει στη genakor και αν θυμάμαι καλά είχε κοστίσει 220 ευρώ το 2010, όταν μετά όλη η μοριακή ανάλυση μασ κοστισε 500 ευρώ για πλήρη ανάλυση 30+ γονιδίων και οχι μόνο ενός!

Ολα αυτά βέβαια εάν έχω υποθέσει σωστά και αφορά έλεγχο KRAS.

FRATTINA

Παράθεση από: kontze στις Οκτώβριος 12, 2012, 10:49:52 μμ
Η μοριακή ανάλυση γίνεται ιδιωτικά και ουσιαστικά εγώ γνωρίζω τον μοριακό ογκολόγο Σωτήρη Νοκολόπουλο. Φυσικά με την προϋπόθεση ότι θα δεχθεί ο ογκολόγος τα αποτελέσματα της.

Σε οτι έχει να κάνει με το κύβο παραφίνης ουσιαστικά είναι το μέσο αποθήκευσης και συντήρησης του ιστού από βιοψία ή χειρουργείο. Για να σας είπε έτσι τότε λογικά απλά πρέπει να του πάτε το υλικό και θα αναλάβει αυτός που να το στείλει για να γίνει η εξέταση. Εμείς το είχαμε κάνει στη genakor και αν θυμάμαι καλά είχε κοστίσει 220 ευρώ το 2010, όταν μετά όλη η μοριακή ανάλυση μασ κοστισε 500 ευρώ για πλήρη ανάλυση 30+ γονιδίων και οχι μόνο ενός!

Ολα αυτά βέβαια εάν έχω υποθέσει σωστά και αφορά έλεγχο KRAS.

ΣΩΣΤΑ ΕΧΕΙΣ ΥΠΟΘΕΣΕΙ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΕΛΕΓΧΟ KRAS

Joan

Καλησπερα σε ολους και τα καλυτερα!

Fratina ειμαστε ακριβως στα ιδια με διαγνωση τελη Αυγουστου κ Εντερο με πολλαπλεσ σηκωτι, στο Γεννηματα ειναι καλα εμεις ειμαστε Αγιο Σαββα επειδη ειναι καθαρα ογκολογικο.
Σου ευχομαι τα καλυτερα και για αρχη μακαρι το K-RAS σας να ειναι αγριου τυπου να παρετε το extra φαρμακο!!

Kontze, μηπως ξερεις τα διαφορα μεταξυ Erbitux και Vectibix?
Στη μαμα μ δινουνε το Vectibix αλλα εγω συνεχια ακουω κ διαβαζω για το Erbitux.

Επισης, αν θα μπορουσες να μου απαντησεις και σε αυτο, προσπαθω να ψησω τη μαμα μ να παμε Γερμανια, αλλα οι γονεις μ ειναι αρνητικοι (αγχωμενοι βασικα) γτ θελουν πρωτα να γινουν οι χημειοθεραπειες, ο 1ος κυκλος τουλαχιστον, δλδ. 6 ενω εχουμε κανει 3 και αφου βεβαια συμφωνησει κ ο γιατρος (πραγμα που αμφιβαλλω, μεχρι στιγμης γτ οποτε τον ρωταω για εξωτερικο μου λεει οτι κανουνε τα ιδια κ εδω κ σεμιναρια με τα καινουρια φαρμακα μπλα μπλα μπλα που εγω τα ακουω βερεσε).
Ξερω ομως οτι με τις υπερθερμιες τουλαχιστον θα εχει κ λιγοτερες παρερνεγειες απο τις χημειο, ειναι αληθεια?

Εγω ομως βιαζομαι τρελα την βλεπω κ ετσι χαλια κ φρικαρω... πολλες παρενεργειες ρε γμτ.

Ειναι τρελη καθηστερηση να περιμενουμε να τελειωσει τουλαχιστον ο 1ος κυκλος ή καλυτερα ετσι να δουμε κιολας αν εχουν κανει κατι οι χημειο? ΜηπΚαλησπερα σε ολους και τα καλυτερα!

Kontze, μηπως ξερεις τα διαφορα μεταξυ Erbitux και Vectibix?
Στη μαμα μ δινουνε το Vectibix αλλα εγω συνεχια ακουω κ διαβαζω για το Erbitux.

Επισης, αν θα μπορουσες να μου απαντησεις και σε αυτο, προσπαθω να ψησω τη μαμα μ να παμε Γερμανια, αλλα οι γονεις μ ειναι αρνητικοι γτ θελουν πρωτα να γινουν οι χημειοθεραπειες, ο 1ος κυκλος τουλαχιστον, δλδ. 6 ενω εχουμε κανει 3 και αφου βεβαια συμφωνησει κ ο γιατρος (πραγμα που αμφιβαλλω, μεχρι στιγμης γτ οποτε τον ρωταω για εξωτερικο μου λεει οτι κανουνε τα ιδια κ εδω κ σεμιναρια με τα καινουρια φαρμακα μπλα μπλα μπλα που εγω τα ακουω βερεσε).
Ξερω ομως οτι με τις υπερθερμιες τουλαχιστον θα εχει κ λιγοτερες παρερνεγειες απο τις χημειο, ειναι αληθεια?

Εγω ομως βιαζομαι τρελα την βλεπω κ ετσι χαλια κ φρικαρω... πολλες παρενεργειες ρε γμτ.

Ειναι τρελη καθηστερηση να περιμενουμε να τελειωσει τουλαχιστον ο 1ος κυκλος ή μηπως πρεπει να χαλαρωσω λιγο τους ρυθμους μου κ καλυτερα ετσι να δουμε κιολας αν εχουν κανει κατι οι χημειο?

kontze

Joan

Η δικιά μου γνώμη είναι ότι δεν υπάρχει ουσιαστική διαφορά. Είναι και τα δυό anti-EFGR φάρμακα διαφορετικών εταιρειών. Το θέμα βέβαια είναι ότι ακόμα και αν το kras δεν έχει μεταλλαχθεί εάν ο όγκος δεν έχει αυξημένο EGFR  η λήψη οπουδήποτε από τα δύο είναι περιττή!!!

Ο πατέρας μου έπαιρνε το ERBITUX για 6 μηνες με επιδείνωση και όταν πλέον είδαν οτι δεν γίνεται τίποτα μας είπαν να πάρει για συντήρηση το VECTIBIX!!! Ολα αυτά τότε μας οδήγησαν στην απόφαση να πάμε Γερμανία. Ναι υποστηρίζω ότι η λύση της Γερμανίας είναι η καλύτερη από όλες τις πλευρές. Αν μοορείτε να πάτε μην το σκέφτεστε καθόλου. Απλά για εμένα μία μοριακή ανάλυση προηγουμένωσ θα βοηθόυσε και το Γερμανό.

kontze

yotasam

Τα νέα μας.
Ο μοριακός μας είπε μετά από ερώτησή μας ότι με τα δεδομένα που έχουμε είναι δύσκολο να πούμε αν κάποιο φάρμακο θα είναι καλύτερο ή χειρότερο και μας παρέπεμψε σε κάποιο που είναι σε κλινικές δοκιμές. Φέξε μου και γλίστρησα...δηλαδή.
Τελικά αποφασίσαμε να μην κάνει χ/θ αλλά να ενδυναμώσει τον οργανισμό του με συμπληρώματα από το στόμα και ενδοφλέβια, τα οποία μας συνέστησε και ο Πιστοφίδης. Παρεπιπτόντως θα ανοίξει κέντρο για υπερθερμίες στην Αθήνα τέλη Νοέμβρη. Τώρα στη Θεσσαλονίκη στοιχίζουν περίπου 1000 ευρώ με 80% συμμετοχή του ΕΟΠΠΥ.
Τουλάχιστον βρε παιδιά να μην καταπέσει από τις παρενέργειες της χ/θ και αν κάνει και άλλες μεταστάσεις να είναι όσο γίνεται πιο δυνατός ο οργανισμός του για να τις αντιμετωπίσει.
Στείλαμε και mail στη Γερμανία για υπερθερμίες και περιμένουμε απάντηση για να δούμε αν το αντέχουμε οικονομικά.
Περιμένουμε και τα αποτελέσματα των εξετάσεων αίματος που θα κάνει μέσα στην εβδομάδα.

Μαζί με την καλή διάθεση, τη δύναμη και την αισιοδοξία μας ελπίζουμε να πάνε όλα καλά.

FRATTINA

Παράθεση από: yotasam στις Οκτώβριος 16, 2012, 03:58:33 μμ
Τα νέα μας.
Ο μοριακός μας είπε μετά από ερώτησή μας ότι με τα δεδομένα που έχουμε είναι δύσκολο να πούμε αν κάποιο φάρμακο θα είναι καλύτερο ή χειρότερο και μας παρέπεμψε σε κάποιο που είναι σε κλινικές δοκιμές. Φέξε μου και γλίστρησα...δηλαδή.
Τελικά αποφασίσαμε να μην κάνει χ/θ αλλά να ενδυναμώσει τον οργανισμό του με συμπληρώματα από το στόμα και ενδοφλέβια, τα οποία μας συνέστησε και ο Πιστοφίδης. Παρεπιπτόντως θα ανοίξει κέντρο για υπερθερμίες στην Αθήνα τέλη Νοέμβρη. Τώρα στη Θεσσαλονίκη στοιχίζουν περίπου 1000 ευρώ με 80% συμμετοχή του ΕΟΠΠΥ.
Τουλάχιστον βρε παιδιά να μην καταπέσει από τις παρενέργειες της χ/θ και αν κάνει και άλλες μεταστάσεις να είναι όσο γίνεται πιο δυνατός ο οργανισμός του για να τις αντιμετωπίσει.
Στείλαμε και mail στη Γερμανία για υπερθερμίες και περιμένουμε απάντηση για να δούμε αν το αντέχουμε οικονομικά.
Περιμένουμε και τα αποτελέσματα των εξετάσεων αίματος που θα κάνει μέσα στην εβδομάδα.

Μαζί με την καλή διάθεση, τη δύναμη και την αισιοδοξία μας ελπίζουμε να πάνε όλα καλά.

Επειδή είμαι καινούργια στο forum και δεν έχω καταφέρει ακόμα να έχω ολοκληρωμένη εικόνα για την κάθε περίπτωση που διαβάζω ήθελα να σε ρωτήσω το εξής και σε πρακαλώ με με παρεξηγήσεις. Κάνατε όλη την μοριακή εξέταση αυτή που στοιχίζει αρκετά (κάπου 500 euro) και μετά ο μοριακός είπε ότι με τα δεδομένα που έχετε δεν μπορεί να πει ποιο φάρμακο κάνει; Σε ρωτώ γιατί θέλω να κάνω ανάλογη ερώτηση την παρασκευή στον ογκολόγο μας επειδή μας έχει προτείνει τον έλεγχο KRAS. Ελεγα να του προτείνω αυτή που ελέγχει τα 30+ κύτταρα. Μήπως όμως τελικά δεν βοηθάει; Την περίπτωση του γενετιστή Γεωργακόπουλου που έχει αναφέρει κι άλλος εδώ την έχεις ψάξει; Στο τηλέφωνο που μίλησα μαζί του, είπε πως δίνει ηπατικά ένζυμα, βιταμίνες, d3 και διατροφή έσι ώστε να μην έχέι παρενέργειεσ από τη ΧΗΜΕΙΟΘΕΡΑΠΕΊΑ. Αραγε κάνουν τίποοτα όλα αυτά ή μας κοροίδεύουν;

yotasam

Επειδή είμαι καινούργια στο forum και δεν έχω καταφέρει ακόμα να έχω ολοκληρωμένη εικόνα για την κάθε περίπτωση που διαβάζω ήθελα να σε ρωτήσω το εξής και σε πρακαλώ με με παρεξηγήσεις. Κάνατε όλη την μοριακή εξέταση αυτή που στοιχίζει αρκετά (κάπου 500 euro) και μετά ο μοριακός είπε ότι με τα δεδομένα που έχετε δεν μπορεί να πει ποιο φάρμακο κάνει; Σε ρωτώ γιατί θέλω να κάνω ανάλογη ερώτηση την παρασκευή στον ογκολόγο μας επειδή μας έχει προτείνει τον έλεγχο KRAS. Ελεγα να του προτείνω αυτή που ελέγχει τα 30+ κύτταρα. Μήπως όμως τελικά δεν βοηθάει; Την περίπτωση του γενετιστή Γεωργακόπουλου που έχει αναφέρει κι άλλος εδώ την έχεις ψάξει; Στο τηλέφωνο που μίλησα μαζί του, είπε πως δίνει ηπατικά ένζυμα, βιταμίνες, d3 και διατροφή έσι ώστε να μην έχέι παρενέργειεσ από τη ΧΗΜΕΙΟΘΕΡΑΠΕΊΑ. Αραγε κάνουν τίποοτα όλα αυτά ή μας κοροίδεύουν;
[/quote]

Κάναμε τη μοριακή που ελέγχει ό,τι μπορεί να ελεγχθεί και στοίχισε 800 ευρώ στον Νικολόπουλο.
Όσον αφορά τα συμπληρώματα και τις εναλλακτικές θεραπείες προσωπικά είμαι πολύ υπέρ γιατί γενικότερα τα ακολουθώ στη ζωή μου για μένα και την οικογενειά μου. Φυσικά και δεν ξέρω τι γίνεται σε βαριές περιπτώσεις όπως στον καρκίνο αλλά σε ελαφριές περιπτώσεις (αλλεργίες, στομάχι, ΓΟΠ, άσθμα κ.τλ.)  έχουμε δει οικογενειακώς θεαματικά αποτέλεσματα. Ο καρκίνος όμως σίγουρα είναι άλλη υπόθεση. Εντούτοις, θεωρώ ότι αν κάνεις χ/θ είναι επιβεβλημένο να τονώσεις τον οργανισμό σου με συμπληρώματα καθώς η χημεία καταβάλλει ως γνωστόν όχι μόνο τα καρκινικά κύτταρα αλλά και τα φυσιολογικά.
Εμείς την απόφαση την πήραμε μαζί με τον πατέρα μου. Είχε τρεις εναλλακτικές, να κάνει χ/θ με συμπληρώματα με κίνδυνο να καταρρεύσει και να μην του κάνει τίποτα η χ/θ, μόνο συμπληρώματα για ενίσχυση και καλή ψυχολογία για να το παλέψει και τίποτα με οδηγό την τύχη μόνο. Επιλέξαμε τη δεύτερη επιλογή λόγω κυρίως της μοριακής που έδειχνε ότι η χ/θ μάλλον θα είναι άσκοπη.
Εσείς ποιον ογκολόγο έχετε; Δέχεται τα αποτελέσματα της μοριακής;
Εγώ δεν σου κρύβω ότι είμαι η μόνη στην οικογένεια που, παρόλο που γενικότερα συμφωνώ με την επιλογή μας, σκέφτομαι να πάρουμε μια δεύτερη γνώμη.

FRATTINA

Είναι στου Γεννηματά ο Ξυνόγαλος. Τώρα ξεκινήσαμε συνεργασία μαζί του. Δεν λέει και πολλά-πολλά. Η αλήθεια είναι πως είναι αρχή ακόμα κι εμείς έχουμε δύο μεγάλα εμπόδια. Η πεθερά μου δεν ξέρει για την μετάσταση στο συκώτι, νομίζει οτι ήταν στο έντερο και έχει αφαιρεθεί και τώρα κάνει προληπτικές θεραπείες και το δεύτερο είναι το οικονομικό. Δυστυχώς δεν έχει οικονομική δυνατότητα για να ακολουθήσει θεραπείες κλπ. Το κάνουμε εμείς αυτό. Ομως επειδή μάνα είναι μόνο μία, θα κάνουμε οτι μπορούμε στα μέτρα του δυνατού. Τον ρώτησα για τα συμπληρώματα και τις βιταμίνες και μου είπε οτι θα μου πει οταν χρειαστεί και να μην αγχώνομαι. Να μην αγχώνομαι οταν ακούς οτι στο συκώτι ο χρόνος ζωής είναι λίγος. Τουλάχιστον οπως λες κι εσύ να μην υποφέρει. Θα του πω για την μοριακή κι ελπίζω να μη με κράξει. Κι εμείς σκεφτόμασταν πάρα πολύ να μη κάνει καθόλου ΧΘ αλλά μας είπε πως αν δεν κάνει έχει στατιστικά 6 μήνες ζωής.... αν κάνει έχει 3 χρόνια!!!!! Δεν ξέρω τι πρέπει να πιστέψω. Πάντως από την πρώτη θεραπεία είχε μούδιασμα στα χέρια, ζαλάδα και λίγη ναυτία. Ελεγχόμενη βέβαια η κατάσταση. Σκέφτομαι πάντως να την πάω και στον Γεωργακόπουλο αλλά δεν θα πρέπει να συμφωνεί και ο ογκολόγος. Αν κάνω κάτι χωρίς να το ξέρει ίσως δεν είναι σωστό. Μπρος γκεμός και πίσω ρέμα. Ελπίζω την παρασκευή να μου λύσει κάποιες απορίες μου.

yotasam

Θεωρώ ότι το μεγαλύτερο εμπόδιο στις περιπτώσεις του καρκίνου είναι η τρομοκρατία που σου επιβάλλουν οι γιατροί.
Όταν ψάχναμε για χειρούργο πήγαμε στους Αγ. Αναργύρους και όταν τολμήσαμε να ρωτήσουμε για το τι θεραπεία ακολουθείται εκεί μετά την εγχείρηση, υπονοώντας φυσικά και τη μοριακή ανάλυση, μόνο που δεν μας δείρανε (λεκτικά εννοώ). Μετά από αυτή την αντιμετώπιση στην παρούσα φάση δεν τολμώ να ρωτήσω τη γνώμη ενός ογκολόγου σε δημόσιο νοσοκομείο, αν και θα το ήθελα.
Ο πατέρας μου εγχειρίστηκε σε ιδιωτικό. Βλέποντας και εκεί εκ των υστέρων πόσο μοχθούν για πελατεία, δεν τολμώ ούτε και ιδιωτικής κλινικής ογκολόγο να ρωτήσω. Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα.
Όμως δεν επιτρέπω στον εαυτό μου να τρομοκρατηθώ από κανέναν. Αν θέλω να ρώτησω κάποιον άλλο παράλληλα με το γιατρό που παρακολουθεί τον πατέρα μου θα το κάνω, όπως και το κάναμε. Μετά την εγχείρηση ο χειριούργος προσπάθησε να με πείσει ότι η μοριακή που κάνουνε εκτός του ιδιωτικού νοσοκομείου όπου δούλευε αυτός είναι άχρηστη. Δεν τον ακούσαμε. Κάναμε αυτό που εμείς θεωρούσαμε σωστό.
Στο μόνο που ελπίζω είναι ότι ο Θεός μας βοηθάει να παίρνουμε τις σωστές αποφάσεις. Δυστυχώς είναι πολλά τα συμφέροντα από όλες τις μεριές και έτσι είναι δύσκολο να αποφασίσεις.
Υπάρχει κανείς που γράφει σε αυτό το θέμα να μας πει αν τελικά έχει βρει κάποιον άλλο ογκολόγο εκτός από τη Μάλλιου που να δέχεται και να μπορεί να αξιολογήσει τα αποτελέσματα της μοριακής;Αυτό θα με βοηθούσε ιδιαίτερα στην παρούσα φάση.

Κontessa

Παράθεση από: yotasam στις Οκτώβριος 16, 2012, 08:45:03 μμ
Θεωρώ ότι το μεγαλύτερο εμπόδιο στις περιπτώσεις του καρκίνου είναι η τρομοκρατία που σου επιβάλλουν οι γιατροί.
Όταν ψάχναμε για χειρούργο πήγαμε στους Αγ. Αναργύρους και όταν τολμήσαμε να ρωτήσουμε για το τι θεραπεία ακολουθείται εκεί μετά την εγχείρηση, υπονοώντας φυσικά και τη μοριακή ανάλυση, μόνο που δεν μας δείρανε (λεκτικά εννοώ). Μετά από αυτή την αντιμετώπιση στην παρούσα φάση δεν τολμώ να ρωτήσω τη γνώμη ενός ογκολόγου σε δημόσιο νοσοκομείο, αν και θα το ήθελα.
Ο πατέρας μου εγχειρίστηκε σε ιδιωτικό. Βλέποντας και εκεί εκ των υστέρων πόσο μοχθούν για πελατεία, δεν τολμώ ούτε και ιδιωτικής κλινικής ογκολόγο να ρωτήσω. Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα.
Όμως δεν επιτρέπω στον εαυτό μου να τρομοκρατηθώ από κανέναν. Αν θέλω να ρώτησω κάποιον άλλο παράλληλα με το γιατρό που παρακολουθεί τον πατέρα μου θα το κάνω, όπως και το κάναμε. Μετά την εγχείρηση ο χειριούργος προσπάθησε να με πείσει ότι η μοριακή που κάνουνε εκτός του ιδιωτικού νοσοκομείου όπου δούλευε αυτός είναι άχρηστη. Δεν τον ακούσαμε. Κάναμε αυτό που εμείς θεωρούσαμε σωστό.
Στο μόνο που ελπίζω είναι ότι ο Θεός μας βοηθάει να παίρνουμε τις σωστές αποφάσεις. Δυστυχώς είναι πολλά τα συμφέροντα από όλες τις μεριές και έτσι είναι δύσκολο να αποφασίσεις.
Υπάρχει κανείς που γράφει σε αυτό το θέμα να μας πει αν τελικά έχει βρει κάποιον άλλο ογκολόγο εκτός από τη Μάλλιου που να δέχεται και να μπορεί να αξιολογήσει τα αποτελέσματα της μοριακής;Αυτό θα με βοηθούσε ιδιαίτερα στην παρούσα φάση.

Εμενα παντως στην περιπτωση του μπαμπα μου δεν μου ειχε πει να κανω την μοριακη μεσα στο νοσοκομειο απλα μου ειχε πει οτι αυτο δεν σημαινει οτι θα σωθει και οτι ο καρκινος δεν ειναι κατι τοσο απλο ......(στο λεω γιατι ειχαμε τον ιδιο).
Παντως εγω στην θεση σου θα επαιρνα και τη γνωμη και αλλου ογκολογου...  Στο εχω ξαναπει!!!
Δεχονται δεν δεχονται την μοριακη παρε γνωμη και δες το ενστικτο σου τι σου λεει....

mariao

Αυτός ο Γιαννιός που έχει και πολλές περγαμηνές τι μέρος του λόγου είναι τελικά?
Κάποιος ήταν να τον επισκεπτεί. Τι εντύπωση σας είχε κάνει?

yotasam

Παράθεση από: mariao στις Οκτώβριος 16, 2012, 10:25:45 μμ
Αυτός ο Γιαννιός που έχει και πολλές περγαμηνές τι μέρος του λόγου είναι τελικά?
Κάποιος ήταν να τον επισκεπτεί. Τι εντύπωση σας είχε κάνει?

Να σας πω ότι ο Ιωάννης Γιαννιός είναι επιστημονικός συνεργάτης του Νικολόπουλου:
http://www.molecular-view.com/index.php/el/company/partners-a-staff/62-john-giannios

Οπότε δεν μπορούμε να απευθυνθούμε σε αυτόν εφόσον είναι πολύ πιθανό ο ίδιος να έχει κάνει τη μοριακή ανάλυση του πατέρα μου. Απίστευτο!!!!

mariao

Yotasam,
Ο Γιαννιός είναιεπιστημονικός συνεργάτης του Νικολόπουλου τους τελευταίους μηνες.
Δεν ηταν οταν ψάχναμε εμεις ογκολόγο.
Επίσης την ανάλυση τηνν κάνει μοριακός βιολόγος ενω ο Γιαννιός ειναι ογκολόγος.
Το ερώτημα είναι εαν ειναι αυτός σε κάποιο νοσοκομείο.
Αλλά σε κάθε περίπτωση προσωπικά το βλέπω πολύ δυσκολο να απευθυνθεις σε ογκολόγο και να μη σε ταράξει στη ΧΜΘ.
Τι να σου πω, επειδή έχω βρεθει στη θέση σου ξέρω ποσο δυσκολο είναι να πάρεις απόφαση. Προσπάθησε να βρεις κάποιον ογκολόγο που να ακούσει τι θέλεις να του πεις, άκου τη γνωμη του και εμπιστεύσου το ενστικτό σου.
Καληνυχτα

FRATTINA

Παράθεση από: kontze στις Αύγουστος 28, 2012, 05:41:34 μμ
Και βασικό... μιλάμε για το πολύ 500 ευρώ για τη μοριακή ανάλυση.
[/quot

ΑΦΟΥ ΕΚΑΝΕ Η ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΧΗΜΕΙΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΑΣ ΖΗΤΗΣΕ ΕΛΕΓΧΟ K-RAS. ΒΡΗΚΑ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΑ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΗ ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΜΟΡΙΑΚΗ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΕΛΕΓΧΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 30 ΚΥΤΤΑΡΑ ΚΛΠ ΚΑΙ Η ΟΠΟΙΑ ΣΤΟΙΧΙΖΕΙ 500 EURO ΚΑΙ ΟΧΙ 150 ΟΠΩΣ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΖΗΤΑ. ΕΚΑΝΕ ΠΩΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΜΑΛΛΟΝ ΕΝΝΟΩ ΚΙ ΑΛΛΟΥΣ ΚΑΡΚΙΝΙΚΟΥΣ ΔΕΙΚΤΕΣ. ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΟΤΑΝ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΡΟΛΑΒΕΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΩ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΣΥΝΟΜΙΛΙΕΣ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΣΟΥ ΠΟΥ ΕΠΙΜΕΝΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΛΗΡΕΣ ΜΟΡΙΑΚΟ ΠΡΟΦΙΛ ΟΠΟΤΕ ΙΣΩΣ Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΗΤΑΝ ΣΑΦΗΣ. ΠΑΝΤΩΣ ΕΚΑΝΕ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΠΩΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ. ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΑΡΚΕΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΕΛΕΓΧΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΠΕΡΙΘΩΡΙΑ ΓΙΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ. ΗΜΟΥΝ ΚΑΙ ΑΤΥΧΗ ΓΙΑΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΛΙΠΟΘΥΜΗΣΕ ΕΝΑΣ ΑΣΘΕΝΗΣ ΚΑΙ ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑΜΕ ΝΑ ΔΙΑΚΟΨΟΥΜΕ. ΟΤΑΝ ΕΠΙΣΗΣ ΤΟΝ ΕΙΧΑ ΡΩΤΗΣΕΙ ΓΙΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΑ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΟΜΑΙ ΚΙ ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΕΚΕΙΝΟΣ. Η ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΣΤΗΝ ΜΙΚΡΟΣΚΟΠΙΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ΓΡΑΦΕΙ: ΛΕΜΦΑΔΕΝΕΣ, ΜΕΤΑΣΤΑΤΙΚΗ ΔΙΗΘΗΣΗ ΣΕ 3 ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΣΥΝΟΛΙΚΑ 19 ΑΝΕΥΡΕΘΕΝΤΕΣ ΛΕΜΦΑΔΕΝΕΣ ΚΑΙ ΠΑΘΟΛΟΓΟΑΝΑΤΟΜΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ ΚΑΤΑ ΑJCC/2012: pT3N1b. EΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΡΟΧΩΡΗΜΕΝΗ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΆ; Ο ΧΕΙΡΟΥΡΓΟΣ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΣΙΜΗ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ. ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΔΕΧΤΗΚΑΜΕ ΤΙΣ ΧΗΜΕΙΟΘΕΡΑΠΕΙΕΣ. ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΓΙΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ.

yotasam

Δυστυχώς φαντάζομαι ότι είναι στο μπλοκ αυτών που δεν δέχονται τα αποτελέσματα της μοριακής για αυτό και έκανε την απάντηση τσίχλα.
Έχουμε μπλέξει σε έναν πόλεμο ανάμεσα στους γιατρούς και τα θύματα δυστυχώς είναι οι ασθενείς. Αντί να κοιτάξουν το καλύτερο των ασθενών κοιτάζουν τη ματαιοδοξία και την τσέπη τους.
Frattina καλό μας κουράγιο και σου εύχομαι την καλύτερη έκβαση.

Αυτό που κατάλαβα εγώ ως τώρα είναι ότι αν δεν είσαι ψαγμένος από μόνο σου τίποτα δεν γίνεται.

Εμάς μας απάντησε ο Γερμανός. Μας είπε και αυτός ότι από την μοριακή δεν είναι σίγουρο ότι θα του κάνει καλό η χ/θ και ότι αν πάει Γερμανία θα του κάνει τοπικές υπερθερμίες με μια-δυο ήπιες ολικές για 3 εβδομάδες. Πρότεινε και αυτός εναλλακτικές θεραπείες (συμπληρώματα, ομοιο, οζονοθεραπεία, οξυγονοθεραπεία, magnet fields, thymus. Φυσικά για το οικονομικό που τον ρώτησα ούτε κουβέντα.

To thymus από πού μπορώ να το πάρω φτηνά, για πείτε μου;

Παράθεση από: FRATTINA στις Οκτώβριος 22, 2012, 02:31:16 πμ
Παράθεση από: kontze στις Αύγουστος 28, 2012, 05:41:34 μμ
Και βασικό... μιλάμε για το πολύ 500 ευρώ για τη μοριακή ανάλυση.
[/quot

ΑΦΟΥ ΕΚΑΝΕ Η ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΧΗΜΕΙΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΑΣ ΖΗΤΗΣΕ ΕΛΕΓΧΟ K-RAS. ΒΡΗΚΑ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΑ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΗ ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΜΟΡΙΑΚΗ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΕΛΕΓΧΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 30 ΚΥΤΤΑΡΑ ΚΛΠ ΚΑΙ Η ΟΠΟΙΑ ΣΤΟΙΧΙΖΕΙ 500 EURO ΚΑΙ ΟΧΙ 150 ΟΠΩΣ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΖΗΤΑ. ΕΚΑΝΕ ΠΩΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΜΑΛΛΟΝ ΕΝΝΟΩ ΚΙ ΑΛΛΟΥΣ ΚΑΡΚΙΝΙΚΟΥΣ ΔΕΙΚΤΕΣ. ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΟΤΑΝ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΡΟΛΑΒΕΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΩ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΣΥΝΟΜΙΛΙΕΣ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΣΟΥ ΠΟΥ ΕΠΙΜΕΝΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΛΗΡΕΣ ΜΟΡΙΑΚΟ ΠΡΟΦΙΛ ΟΠΟΤΕ ΙΣΩΣ Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΗΤΑΝ ΣΑΦΗΣ. ΠΑΝΤΩΣ ΕΚΑΝΕ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΠΩΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ. ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΑΡΚΕΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΕΛΕΓΧΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΠΕΡΙΘΩΡΙΑ ΓΙΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ. ΗΜΟΥΝ ΚΑΙ ΑΤΥΧΗ ΓΙΑΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΛΙΠΟΘΥΜΗΣΕ ΕΝΑΣ ΑΣΘΕΝΗΣ ΚΑΙ ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑΜΕ ΝΑ ΔΙΑΚΟΨΟΥΜΕ. ΟΤΑΝ ΕΠΙΣΗΣ ΤΟΝ ΕΙΧΑ ΡΩΤΗΣΕΙ ΓΙΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΑ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΟΜΑΙ ΚΙ ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΕΚΕΙΝΟΣ. Η ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΣΤΗΝ ΜΙΚΡΟΣΚΟΠΙΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ΓΡΑΦΕΙ: ΛΕΜΦΑΔΕΝΕΣ, ΜΕΤΑΣΤΑΤΙΚΗ ΔΙΗΘΗΣΗ ΣΕ 3 ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΣΥΝΟΛΙΚΑ 19 ΑΝΕΥΡΕΘΕΝΤΕΣ ΛΕΜΦΑΔΕΝΕΣ ΚΑΙ ΠΑΘΟΛΟΓΟΑΝΑΤΟΜΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ ΚΑΤΑ ΑJCC/2012: pT3N1b. EΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΡΟΧΩΡΗΜΕΝΗ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΆ; Ο ΧΕΙΡΟΥΡΓΟΣ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΣΙΜΗ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ. ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΔΕΧΤΗΚΑΜΕ ΤΙΣ ΧΗΜΕΙΟΘΕΡΑΠΕΙΕΣ. ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΓΙΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ.

Πάνω