ΕΞΕΤΑΣΗ ΓΙΑ ΚΑΡΚΙΝΟ ΤΟΥ ΟΡΧΕΟΣ

(1/4) > >>

NIK:
Γεια σας. Θα μπορούσα να ρωτήσω κάτι σημαντικό για μένα. Πριν μια βδομάδα είχα την έμμονη ιδέα πως πάσχω από καρκίνο του όρχεος με αφορμή ένα μικρό σαν γρομπαλάκι στον δεξί μου όρχι. Επισκέφτηκα την επόμενη μέρα έναν ουρολόγο-ανδρολόγο και μετά από εξέταση με ψηλάφηση των όρχεων μου είπε να μην ανησυχώ δεν έχω απολύτως τίποτα αυτο που πιάνω είναι μέρος της επιδιδυμίδας το πάνω μέρος ή κάτι τέτοιο μου είπε δεν θυμάμαι και πως είναι απολύτως φυσιολογικό. Τον ρώτησαν αν χρειάζεται υπέρηχος ή άλλες εξετάσεις και μου απάντησε πως όχι δεν υπάρχει λόγος δεν έχεις απολύτως τίποτα. Εντούτοις η ιδέα δεν μπορεί να μου φύγει με τίποτα. Υπάρχει η δυνατότητα να έχει κάνει λάθος ο γιατρός και να μην κατάλαβε πως έχω καρκίνο μόνο με την ψηλάφηση των όρχεων; Πρόκειται για καλό γιατρο έμπειρο που εργάζεται και στο Ικα και το ιατρείο του είναι συνεχώς γεμάτο. Μήπως αντιμετωπίζω ψυχολογικό πρόβλημα; Και πως θα το ξεπεράσω; μου φαίνεται τώρα πως αρχίζω να νιώθω και ενοχλήσεις ενώ συνεχώς ψηλαφίζω και εγώ τους όρχεις μου. ΜΠορείτε να με συμβουλεύσετε κάτι; Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον μου αφιερώσει λίγο χρόνο.

skeptic:
Φίλε μου πήγαινε και σε άλλο ιατρό,πάρε μια 2η γνώμη ή κάνε μια αιματολογική εξέταση για τους δείκτες σου:CEA AFP BHCG να ησυχάσεις.

sims:
me lene dimitri k eimai 28 etwn.exw thn entyposi oti pasxoume apo to idio provlima k einai psixologikis fysews.egw prin ena xrono ais8an8ika ena pono stn aristero orxi.mpika sto internet diavasa sxetika k fovi8ika poli.psilafiza k gw ena mikro ogko panw sti epididimida k sto swma tou orxi mia mikri anomalia.piga ti epomeni mera sto giatro k afou me perase apo yperixo mou eipe oti den exw tpt.egw den mporesa na isixasw k se ena diastima 7 minwn piga se se allous 3 giatrous legontas mou oloi to idio ,,oti dld den exw tpt.exei perasei idi enas xronos o ponos dn ypoxorise k 8elw na ksanapaw na me eksetasoun.alla eksakolou8w na fovame.

jim:
geia sas i8ela na rwtisw an sigoura fainetai o karkinos tou orxeos apo tis analuseis aimatos?mia tuxon diogwsh simainei kai karkinos?

skeptic:
Παράθεση από: jim στις Σεπτέμβριος 10, 2010, 05:57:22 μμ

geia sas i8ela na rwtisw an sigoura fainetai o karkinos tou orxeos apo tis analuseis aimatos?mia tuxon diogwsh simainei kai karkinos?

Μια διόγκωση στον όρχι δε σημαίνει καρκίνος: http://www.urology.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=81&Itemid=64

jim,η εξέταση που δείχνει την συγκεκριμένη πάθηση είναι οι δείκτες,όπως έγραψα παραπάνω( CEA AFP BHCG)Όταν αυτές οι τιμές στους δείκτες,αυξάνονται,κάτι τρέχει και είναι απαραίτητες οι περαιτέρω εξετάσεις.Δεν είμαι ιατρός,είμαι καρκινοπαθής από το 1996 και από τότε κάνω αυτές τις εξετάσεις 2 φορές το χρόνο,ως πρόληψη,γιατί το πρώτο που συμβαίνει στον οργανισμό,είναι η αύξηση στις τιμές αυτές πολύ πριν από τυχόν διόγκωση.Ελπίζω να βοήθησα..

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα