Αντικαρκινική Κοινότητα Συνδρομή RSS
Σεπτέμβριος 16, 2014, 03:52:22 πμ *
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Νέα: Καλώς ήρθατε στην Αντικαρκινική Κοινότητα. Η δημοσίευση θεμάτων και σχολίων, επιτρέπεται μόνο σε εγγεγραμμένα μέλη.
Φόρτωση
Σύνθετη αναζήτηση
   Αρχική   Επικοινωνία Σύνδεση Εγγραφή  

Προσοχή...

1. Αποφεύγετε την χρήση greeklish (ελληνικά με λατινικούς χαρακτήρες). Είναι δυσανάγνωστα και δυσκολεύουν την λειτουργία της αναζήτησης.
2. Μην χρησιμοποιείτε την σελίδα της «Επικοινωνίας», για ερωτήσεις ιατρικού χαρακτήρα. Δημοσιεύστε την ερώτησή σας στους πίνακες συζητήσεων.
3. Τα δημοσιευμένα άρθρα και τα μηνύματα που τα συνοδεύουν, δεν υποκαθιστούν σε καμμία περίπτωση τις συμβουλές των γιατρών σας!
4. Ο σκοπός της κοινότητας, είναι η ανταλλαγή πληροφοριών που μπορούν να αποβούν χρήσιμες. Μην τις ανταλλάσετε με προσωπικά μηνύματα, αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος.
5. Δεν επιτρέπεται η δημοσίευση ονομάτων γιατρών, τα οποία συνοδεύονται από σοβαρές καταγγελίες, που μπορεί να επιφέρουν μηνύσεις για συκοφαντική δυσφήμιση.
Σελίδες: [1]   Κάτω
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: PET SCAN  (Αναγνώστηκε 18327 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
fani
Μέλος
**
Εκτός σύνδεσης Εκτός σύνδεσης

Φύλο: Γυναίκα

« στις: Δεκέμβριος 16, 2010, 07:56:54 μμ »

Γεια σε όλους, ελπίζω να είστε όσο το δυνατόν καλύτερα. Πρέπει να κάνουμε για την μητέρα μου που είναι 51 την εξέτεσα Pet Scan για να δουμε την εξέλιξη της νόσου (χειρουργήθηκε από καρκίνο των ωοθηκών τέλη Σεπτέμβρη) και μας ζήτησαν Pet Scan. Το μηχάνημα για αυτή την εξέταση υπάρχει στον Ευαγγελισμό, στο Ιατρικό κέντρο Αθηνών, στην Ακαδημία Αθηνών, στο Υγεία.Δεν είμαστε από Αθήνα και είναι από τις πιο καθοριστικές εξετάσεις για εμάς. Αν μπορούσε κάποιος να μας πει τη γνώμη του για αυτά τα κέντρα θα μας βοηθούσε πολύ γιατι δεν ξέρουμε που να πάμε ακούμε πολλά. Σας ευχαρίστω πολύ και εύχομαι το καλύτερο για όλους, καλό βράδυ
Καταγράφηκε
Π-Δ
Διαχειριστής

Φύλο: Άντρας
Ελλάς Ελλάς

Google Talk
WWW E-mail
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 17, 2010, 12:33:37 πμ »

Το Pet Scan είναι τομογραφία, πολύ πιο ακριβής και λεπτομερής από την αξονική ή την μαγνητική και ιδιαίτερα σημαντική στην διάγνωση εξέλιξης του καρκίνου. Κοστίζει όμως και ακριβά. Από κάποιον που άκουσα πριν λίγο καιρό, είπε ότι πλήρωσε κάπου 700€. Δεν θυμάμαι όμως που την έκανε. Καλύτερα να πάρεις τηλέφωνο και να ρωτήσεις αν δικαιολογούν και κάποιο ποσό στο ταμείο σου. Πάντως, εξ ορισμού οι ιδιωτικές κλινικές είναι πανάκριβες.
Καταγράφηκε

Παρακαλώ, μην μου στέλνετε ΠΜ ή e-mail με ερωτήσεις ιατρικού χαρακτήρα. Δεν είμαι γιατρός κι ως εκ τούτου δεν απαντώ σε τέτοια μηνύματα. Δημοσιεύστε τις ερωτήσεις σας στο forum.
fani
Μέλος
**

« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 17, 2010, 12:41:02 μμ »

Επειδή η μαγνητική και η αξονική δείχνουν σε εμάς δύο εντελώς διαφορετικα πράγματα ειναι απαραίτηο τα την κάνουμε στο πιο αξιόπιστο μηχάνημα με όσο το δυνατόν καλύτερους γιατρούς.Είναι ακριβή σε σχεση με άλλλες εξετάσεις τα ταμεία δικαιολογούν ένα ποσό δεν υπάρχει σπουδαία διαφορά τιμής για ιδιωτικό με κρατικό. Μας νοιάζει να ξέρουμε κάποιες πληροφορίες για το κάθε νοσοκομείο όποιος ξέρει να μας βοηθήσει σχετικά με αυτό, ευχαριστούμε πάρα πολύ
Καταγράφηκε
Π-Δ
Διαχειριστής

Φύλο: Άντρας
Ελλάς Ελλάς

Google Talk
WWW E-mail
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 17, 2010, 12:54:04 μμ »

Από την στιγμή που δεν τίθεται θέμα νοσηλείας, δεν νομίζω ότι έχει σημασία σε ποιο θα το κάνεις. Αφού δεν τίθεται οικονομικό θέμα όμως, τότε καλύτερα σε ιδιωτικό. Από το Ιατρικό που έχω εμπειρία, έχουν καλή εξυπηρέτηση και οργάνωση.

Υ.Γ. Όταν λες «η μαγνητική και η αξονική δείχνουν σε εμάς δύο εντελώς διαφορετικά πράγματα», παίζει ρόλο η χρονική περίοδος που έγιναν αυτές, καθώς στο μεταξύ διάστημα, μπορεί να έχουν επέλθει αλλαγές, προς το καλύτερο ή προς το χειρότερο.
Καταγράφηκε

Παρακαλώ, μην μου στέλνετε ΠΜ ή e-mail με ερωτήσεις ιατρικού χαρακτήρα. Δεν είμαι γιατρός κι ως εκ τούτου δεν απαντώ σε τέτοια μηνύματα. Δημοσιεύστε τις ερωτήσεις σας στο forum.
fani
Μέλος
**

« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 17, 2010, 05:01:24 μμ »

Δεν είναι θέμα διαστήματος που μεσολάβησε είναι λάθος η μία από τις δύο πιθανότατα η αξονική για αυτό μας νοιάζει αξιοπιστία γιατρού και μηχανήματος και τίποτα άλλο, ευχαριστω πολλύ για όλα
Καταγράφηκε
nmartha
Νέο μέλος
*

« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 08, 2011, 05:22:00 μμ »

καλησπερα..πριν μια βδομαδα διαγνωστικε στη μητερα μου κακοηθεια στο αιμα..που μας την ειπαν τα αποτελεσματα της βιοψιας ως μυελοινοση..ακομα οι γιατροι δεν μας εχουν πει κατι ..μεχρι να τελειωσει ενας κυκλος εξετασεων..χθες ενας γιατρος μας ειπε οτι λογο μυελοινοσης επρεπε να αυξηθει η σπληνα της μητερας μου, η οποια βρισκεται σε φυσιολογικα ορια..απο χθες λοιπον αρχισαν να μπαινουν σκεψεις στους γιατρους μηπως η μυελοινοση ειναι δευτερευουσα παθηση και το προβλημα ξεκιναει απο αλλου.
ειχα ακουσει για αυτο το pet scan και ειπα να ρωτησς αν γνωριζει κανεισ αν μπορουμε να το κανουμε για να μαθουμε με σιγουρια που ακριβως βρισκεται το προβλημα...θα εχουμε σιγουρα αποτελεσματα με το pet scan?αξιζει να το κανει κανεις για να ειναι πιο σιγουρος και να ξερει τι εχει να αντιμετωπισει??επισης ειναι βλαβερο για τη μητερα μου?εχει μεγαλη ποσοτητα ραδιενεργων στοιχειων???
ευχαριστω παρα πολυ εκ των προτερων για καθε απαντηση.
Καταγράφηκε
nikoleta
Μέλος
**

« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 08, 2011, 07:20:04 μμ »

Kαλησπέρα και εύχομαι το καλύτερο δυνατό για την μητέρα σου.
Με τις ίδιες απορίες ήμουν και εγώ ακριβώς την προηγούμενη εβδομάδα γιατί έπρεπε να κάνει pet scan ο σύζυγος, προκειμένου να δουν αν υπάρχει κάτι άλλο πέραν του όγκου στο πάγκρεας που γνωρίζαμε ήδη και ο οποίος έχει υποχωρησει με τις θεραπείες και αν όλα ήταν καλά να προχωρήσουμε σε χειρουργείο.
΄Εκανε το pet scan στο Ιατρικό και ευτυχώς όλα είναι καλά και αύριο προχωράμε σε χειρουργείο.
Νομίζω ότι είναι η πιο αξιόπιστη εξέταση που υπάρχει και αξίζει να την κάνει κάποιος καρκινοπαθής, δείχνει τα πάντα, φαντάσου ότι εμάς έδειξε ακόμη και ένα καλόγηρο που βγάζει συνήθως ο σύζυγος στον δεξιό γλουτό. Δεν θα πρέπει να έρθει σε επαφή ο ασθενής με εγγύους και παιδιά για τουλάχιστον 8 ώρες, εμένα ο σύζυγος την έκανε το πρωί και ήρθε σπίτι το βράδυ γιατί έχουμε μικρό παιδάκι. Δεν είναι επίπονη καθόλου, και το αποτέλεσμα βγαίνει την επόμενη μέρα. Δεν ξέρω αν σε ενδιαφέρει το κόστος της, είναι 1800€ στο Ιατρικό και 2150€ στο Υγεία. Γίνεται και στον Ευαγγελισμό που είναι κρατικό αλλά με μεγάλη αναμονή και απ΄οτι μου είπαν πάλι πληρώνεις 1500€. Το ΙΚΑ καλύπτει το κοστος της εξέτασης και τα υπόλοιπα ασφαλιστικά ταμεία μεγάλο μέρος της. Ελπίζω να σε βοήθησα , εύχομαι τα καλύτερα στη μητέρα σου.
Καταγράφηκε
poupsi
Μέλος
**

« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 08, 2011, 09:35:16 μμ »

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ Ο ΠΕΤ-ΣΚΑΝ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΣΩΤΗΡΙΑ.ΕΙΜΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΗ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ.ΠΛΗΡΩΣΑ 1600 ΕΥΡΩ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 2 ΧΡΟΝΙΑ.ΠΡΑΓΜΑΤΙ, ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΞΙΟΠΙΣΤΗ ΕΞΕΤΑΣΗ, ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ.Η ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΕΠΙΒΛΑΒΗΣ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΛΟ ΠΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΩΣ ΕΞΕΤΑΣΗ.ΩΣΤΟΣΟ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΤΗ ΣΥΣΤΗΣΕΙ ΓΙΑΤΡΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙΣ.ΔΕΝ ΕΝΔΕΙΚΝΥΤΑΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΤΥΠΟΥΣ ΤΩΝ ΚΑΡΚΙΝΩΝ.
Καταγράφηκε
fani
Μέλος
**

« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 08, 2011, 11:41:48 μμ »

nmartha καλησπέρα και καλή δύναμη. Στη δική μας περίπτωση η PET/CT ήταν κατατοπιστική και θεωρείται εξέταση με μεγαλύτερη με ακρίβεια από όλες τις άλλες. Η γνώμη μου είναι να βρείτε έναν ογκολόγο που να εμπιστεύεστε για να σας παρακολουθεί και να σας κατευθύνει (αυτό βέβαια δεν πρέπει να σε εμποδίσει από όταν το κρίνεις ότι χρειάζεται να παίρνεις κάποια άλλη γνώμη). Στην ουσία αυτό που σε συμβουλεύω είναι να ρωτήσεις το γιατρό σας και να κινηθείς ανάλογα με ότι σας πει. Εύχομαι ότι καλύτερο καλό βράδυ
Καταγράφηκε
nmartha
Νέο μέλος
*

« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 09, 2011, 10:08:58 πμ »

σας ευχαριστω ολους παρα πολυ για τις απαντησεις σας.ευχομαι οτι καλητερο και πανω απ'ολα δυναμη σε ολους...
Καταγράφηκε
mariama
Νέο μέλος
*

« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 11, 2012, 11:44:15 πμ »

Καλημέρα και καλό κουράγιο σε όλους! Ήθελα να ρωτήσω κι εγώ, επειδή δεν είμαι από την Αθήνα, πού βρίσκεται το καλύτερο και το πιο καινούριο μηχάνημα για PET SCAN, γιατί διαβάζω ότι όσο πιο καινούριο είναι και πιο καλό, τόσο λιγότερη ακτινοβολία δέχεσαι, κι αυτό είναι καλύτερο για τον οργανισμό μας. Καταλαβαίνω ότι έχω ακόμη πολλη ακτινοβολία να δεχθώ, αλλά αν μπορώ να κάνω το καλύτερο δυνατό, κι αν έχω επιλογές θα το προτιμούσα. Μήπως ξέρει κάποιος να με βοηθήσει? Μου έχουν προτείνει τον Ευαγγελισμό και το Υγεία. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Καταγράφηκε
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΑ
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 11, 2012, 02:28:22 μμ »

Στον Ευαγγελισμό γνωρίζω πως έχει το pet scan και μάλιστα μιλούν για πολύ καλούς διαγνώστες...Η λεπτομέρεια της πληρωμής τώρα:μάλλον δίνεις τα χρήματα και κατόπιν τα παίρνεις από το ταμείο σου.Μακάρι να μην άλλαξαν τα πράγματα λόγω Δ.Ν.Τ.......Το ποσό είναι αρκετά υψηλό απ΄όσο είμαι σε θέση να γνωρίζω.Καλή σου τύχη και καλή δύναμη στον αγώνα σου!!!!!!!! Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
sigano potamaki
Μέλος
**

« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 11, 2012, 10:34:54 μμ »

''Η λεπτομέρεια της πληρωμής τώρα:μάλλον δίνεις τα χρήματα και κατόπιν τα παίρνεις από το ταμείο σου''

Και σιγα μην επιστρεψουν πισω λεφτα.. Σπρωχνουν τον ασθενη να πληρωνει, στην αναγκη του,
και του λενε πως θα τα παρει απ τα ταμεια.. Λες και δε ξερουν.... Α ρε χαλια.... Δε ντρεπονται λιγο...
Απο το Δημοσιο χρωστανε σε εμας δαπανες που φτανουν τις 10.000 ευρω και μας λενε πως δε προκειται να παρουμε τιποτα
ειδικα τωρα.. Δεν εχουν μια λεει, πριν 4μηνες ηταν υπο διαλυση και υπο μετακομιση για τον ΕΟΠΥΥ , ετσι μου ελεγαν συγκεκριμενα..
Α να χαθουνε πια... Εχουν ισοπεδωσει τα παντα....
Καταγράφηκε
Αντικαρκινική Κοινότητα

Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: