Αντικαρκινική Κοινότητα Συνδρομή RSS
Νοέμβριος 23, 2014, 07:32:13 πμ *
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Νέα: Καλώς ήρθατε στην Αντικαρκινική Κοινότητα. Η δημοσίευση θεμάτων και σχολίων, επιτρέπεται μόνο σε εγγεγραμμένα μέλη.
Φόρτωση
Σύνθετη αναζήτηση
   Αρχική   Επικοινωνία Σύνδεση Εγγραφή  

Προσοχή...

1. Αποφεύγετε την χρήση greeklish (ελληνικά με λατινικούς χαρακτήρες). Είναι δυσανάγνωστα και δυσκολεύουν την λειτουργία της αναζήτησης.
2. Μην χρησιμοποιείτε την σελίδα της «Επικοινωνίας», για ερωτήσεις ιατρικού χαρακτήρα. Δημοσιεύστε την ερώτησή σας στους πίνακες συζητήσεων.
3. Τα δημοσιευμένα άρθρα και τα μηνύματα που τα συνοδεύουν, δεν υποκαθιστούν σε καμμία περίπτωση τις συμβουλές των γιατρών σας!
4. Ο σκοπός της κοινότητας, είναι η ανταλλαγή πληροφοριών που μπορούν να αποβούν χρήσιμες. Μην τις ανταλλάσετε με προσωπικά μηνύματα, αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος.
5. Δεν επιτρέπεται η δημοσίευση ονομάτων γιατρών, τα οποία συνοδεύονται από σοβαρές καταγγελίες, που μπορεί να επιφέρουν μηνύσεις για συκοφαντική δυσφήμιση.
Σελίδες: [1]   Κάτω
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΚΑΡΚΙΝΟ ΤΟΥ ΠΝΕΥΜΟΝΑ  (Αναγνώστηκε 11192 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
poupsi
Μέλος
**
Εκτός σύνδεσης Εκτός σύνδεσης

Φύλο: Γυναίκα

« στις: Μάρτιος 23, 2011, 01:53:31 πμ »

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΣΤΟ FORUM.ΗΘΕΛΑ  ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ Ο ΚΑΡΚΙΝΟΣ ΤΟΥ ΠΝΕΥΜΟΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΑΣΤΑΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΘΥΡΕΟΕΙΔΗ Η ΑΣΧΕΤΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ.ΕΓΩ ΕΧΕΙ 16,5 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΧΕΙΡΟΥΡΓΗΘΗΚΑ ΑΠΟ ΚΑΡΚΙΝΟ ΤΟΥ ΘΥΡΕΟΕΙΔΗ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ.ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΗΠΙΑ ΡΑΔΙΕΝΕΡΓΟ ΙΩΔΙΟ ΗΤΑΝ ΤΟΝ 2007.
Καταγράφηκε
Μανώλης
Πλήρες μέλος

Φύλο: Άντρας

« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 23, 2011, 09:57:16 πμ »

Άσχετοι μεταξύ τους αν και αδενοκαρκινώματα και οι δυο. Θεωρώ όμως ότι ο καρκίνος του θυρεοειδή είναι ο λιγότερο επικίνδυνος και ο πιο ιάσιμος από όλους τους καρκίνους σε αντίθεση με εκείνον του πνεύμονα. Εσύ γιατί παίρνεις ιώδιο ? Εχεις προβλήματα?
Καταγράφηκε
poupsi
Μέλος
**

« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 23, 2011, 06:21:33 μμ »

ego xirourgithika proti fora to 1994 me istologiki "thilodes karkinoma".Meta gia 7 xronia den ipia radienergo iodio logo kakis epilogis giatrou, pou den mou ipe na pio iodio.Meta apo 7 xronia parousiasa metastasi stous traxilikous lemfadenes aristera, kai tous ebgala. Meta ipia 4 fores iodio, sinoliki dosi
650 milicuri. Tora kano eksetasis me iperihografima ke ormones.Esi ipies iodio;
Καταγράφηκε
Μανώλης
Πλήρες μέλος

« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 23, 2011, 11:01:25 μμ »

Έκανα μια θεραπεία με ιώδιο 2-3 μήνες μετά την επέμβαση. Έκτοτε κάνω εξετάσεις ανά εξάμηνο περίπου και όλα πάνε καλά. Εχω κάνει ολόσωμο σπινθηρογράφημα αλλά και pet scan στα οποία δεν υπαρχει κανένα πρόβλημα. [δεν υπάρχει πρόσληψη ραδιοφαρμάκου στην περιοχή].
Καταγράφηκε
poupsi
Μέλος
**

« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 24, 2011, 12:25:43 πμ »

ΘΥΡΕΟΣΦΑΙΡΙΝΗ ΠΟΣΟ ΕΧΕΙΣ;ΤΟ ΑΔΕΝΟΚΑΡΚΙΝΩΜΑ ΣΤΟΝ ΠΝΕΥΜΟΝΑ ΠΟΤΕ ΤΟΝ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΣ;ΠΩΣ ΞΕΡΟΥΝ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΘΥΡΕΟΕΙΔΗ;
Καταγράφηκε
Μανώλης
Πλήρες μέλος

« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 24, 2011, 12:31:07 πμ »

Θυρεοσφαιρίνη έχω 0,1. Τον καρκίνο στον πνεύμονα τον ανακάλυψα το 2005 και από τις ιστολογικές εξετάσεις και του πνεύμονα και του θυρεοειδή το συμπέρασμα είναι ότι είναι 2 διαφορετικοί καρκίνοι. Εκτός αυτού αν ο πνεύμονας ήταν μετάσταση του θυρεοειδούς θα έπρεπε με το ιώδιο να εξαφανιστεί.
Καταγράφηκε
poupsi
Μέλος
**

« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 24, 2011, 07:59:54 μμ »

ΣΤΟΝ ΠΝΕΥΜΟΝΑ ΧΕΙΡΟΥΡΓΗΘΗΚΕΣ;ΑΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΗΣΟΥΝ ΚΑΠΝΙΣΤΗΣ;
Καταγράφηκε
Μανώλης
Πλήρες μέλος

« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 24, 2011, 10:38:50 μμ »

έγραψα κι αλλού ότι η περίπτωση μου δεν είναι χειρουργήσιμη. Κάπνιζα μέχρι 12 χρόνια πριν μου διαγνωστεί ο καρκίνος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Καταγράφηκε
Μανώλης
Πλήρες μέλος

« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 25, 2011, 12:11:08 μμ »

εσύ τι θυρεοσφαιρίνη έχεις ?
Καταγράφηκε
poupsi
Μέλος
**

« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 25, 2011, 05:31:17 μμ »

ΕΧΩ 4.ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΔΕΝ ΠΗΡΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΡΑΔΙΕΝΕΡΓΟ ΙΩΔΙΟ ΚΑΙ ΑΠΟ 9 ΘΥΡΕΟΣΦΑΙΡΙΝΗ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΕΠΕΣΕ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΣΤΟ 4.ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΟΤΙ Ο ΚΑΡΚΙΝΟΣ ΤΟΥ ΘΥΡΕΟΕΙΔΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΧΡΟΝΙΑ "ΗΡΕΜΕΙ¨.ΕΙΔΙΚΑ ΤΟ ΘΗΛΩΔΕΣ ΚΑΡΚΙΝΩΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΕΠΙΘΕΤΙΚΗ ΜΟΡΦΗ.ΕΣΥ ΕΧΕΙΣ ΜΗΔΕΝΙΚΗ ΘΥΡΕΟΣΦΑΙΡΙΝΗ.ΜΑΛΛΟΝ ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙΣ ΑΛΛΟ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ.ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΟΛΑ ΤΑ ΣΠΙΝΘΗΡΟΓΡΑΦΗΜΑΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ,ΑΛΛΑ ΕΙΧΑ ΥΨΗΛΗ ΘΥΡΕΟΣΦΑΙΡΙΝΗ.ΕΙΧΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ ΜΕ 33 ΘΥΡΕΟΣΦΑΙΡΙΝΗ.
Καταγράφηκε
Μανώλης
Πλήρες μέλος

« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 25, 2011, 07:23:16 μμ »

Εύχομαι να έχεις ξεμπερδέψει κι εσύ αφού όλα τα σπινθηρογραφήματα ήταν αρνητικά. Μου κάνει όμως εντύπωση πως ένας γιατρός δεν σου είπε για ιώδιο μετά την επέμβαση. Τόσο αλμπάνηδες ήταν?
Πάντως όντως οι περισσότεροι καρκίνοι του θυρεοειδή είναι πολύ ήπιοι. Ο δικός μου ήταν χαμηλής διαφοροποιήσης αλλά παρόλα αυτά μέχρι στιγμής πάει καλά. Να σου πω την αλήθεια δεν ασχολούμαι πλέον με αυτόν αφού έχω άλλο πολύ πιο σοβαρό θέμα να ασχοληθω. Αυτό μου λέει και ο ενδοκρινολόγος ενώ οι ογκολόγοι δεν ασχολούνται καθόλου.
Καταγράφηκε
poupsi
Μέλος
**

« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 25, 2011, 09:00:00 μμ »

ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΕΠΑΡΧΙΑ ( ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ )ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΕΝΔΟΚΡΙΝΟΛΟΓΟΙ.ΤΩΡΑ ΟΜΩΣ ΜΕ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ Ο ΤΕΩΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΤΟΥ ΘΕΑΓΕΝΕΙΟΥ.(ΠΗΡΕ ΣΥΝΤΑΞΗ).ΜΠΟΡΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΛΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΕΙΣ ΤΟΝ ΑΓΙΟ ΡΑΦΑΗΛ,ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΘΑΥΜΑΤΟΥΡΓΟΣ.ΞΕΡΩ ΜΙΑ ΚΥΡΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΚΑΡΚΙΝΟ ΣΤΟΝ ΟΙΣΟΦΑΓΟ ΜΕ ΜΕΤΑΣΤΑΣΗ ΣΕ ΠΕΝΤΕ ΟΡΓΑΝΑ ΚΑΙ ΠΗΓΕ ΣΤΟ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙ, ΣΤΗ ΜΥΤΙΛΗΝΗ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΓΥΡΙΣΕ ΣΠΙΤΙ ΤΗΣ, ΕΚΑΝΕ ΕΜΕΤΟ ΤΟΥΣ ΟΓΚΟΥΣ.ΤΟΝ ΕΙΔΕ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΤΗΣ,ΠΟΥ ΤΗΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΛΑ.ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ, Η ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΘΕΟΣ.
Καταγράφηκε
spa
Νέο μέλος
*

« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 24, 2011, 02:06:42 πμ »

kalisperaa   mia erotisi na kano se kapoio atomo nosileytike sto nosokomio k ixe ponous stin kilia  ekane exetaseis kai edixan oti ta dio meri tou pneumona inai pneumonia k to allo de xeroun akoma perimenoun tin exetasi  ti pithanotites iparxoun na inai karkinos  i pneumonia ti pistevete
Καταγράφηκε
poupsi
Μέλος
**

« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 07, 2011, 11:48:55 μμ »

ΤΕΛΙΚΑ, ΤΙ ΕΓΙΝΕ;ΗΤΑΝ ΚΑΡΚΙΝΟΣ Η ΠΝΕΥΜΟΝΙΑ;
Καταγράφηκε
spa
Νέο μέλος
*

« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 07, 2011, 11:53:16 μμ »

telika ekane broxoskopisi  kai  itan   pneumonia esi ti pistevete
Καταγράφηκε
poupsi
Μέλος
**

« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 09, 2011, 08:52:04 μμ »

ΔΕΝ ΣΑΣ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΑΞΟΝΙΚΗ Η ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ;ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ Η ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΝΟΣΗΛΕΥΘΗΚΕ; ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΝ ΗΤΑΝ ΚΑΤΙ ΥΠΟΠΤΟ ΘΑ ΣΑΣ ΕΛΕΓΑΝ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ.
Καταγράφηκε
spa
Νέο μέλος
*

« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 09, 2011, 09:24:04 μμ »

kanane kai axoniki  kai magnitiki kai  broxoskopisii      i axoniki k i magnitiki den edixan tpt dio stigmata pneumonia  100 % kai to allo de xeroun
Καταγράφηκε
mariao
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 10, 2011, 08:10:30 μμ »

Ας ελπίσουμε οτι κάναν σωστα τη δουλειά τους και ειναι έτσι τα πράγματα.
Αυτο που σας λένε δεν ξέρουν...τι χρειάζεται για να μάθουν?
Υπάρχει κάποιος τρόπος?
Καταγράφηκε
Αντικαρκινική Κοινότητα

Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: