Αντικαρκινική Κοινότητα Συνδρομή RSS
Οκτώβριος 23, 2014, 12:20:08 μμ *
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Νέα: Καλώς ήρθατε στην Αντικαρκινική Κοινότητα. Η δημοσίευση θεμάτων και σχολίων, επιτρέπεται μόνο σε εγγεγραμμένα μέλη.
Φόρτωση
Σύνθετη αναζήτηση
   Αρχική   Επικοινωνία Σύνδεση Εγγραφή  

Προσοχή...

1. Αποφεύγετε την χρήση greeklish (ελληνικά με λατινικούς χαρακτήρες). Είναι δυσανάγνωστα και δυσκολεύουν την λειτουργία της αναζήτησης.
2. Μην χρησιμοποιείτε την σελίδα της «Επικοινωνίας», για ερωτήσεις ιατρικού χαρακτήρα. Δημοσιεύστε την ερώτησή σας στους πίνακες συζητήσεων.
3. Τα δημοσιευμένα άρθρα και τα μηνύματα που τα συνοδεύουν, δεν υποκαθιστούν σε καμμία περίπτωση τις συμβουλές των γιατρών σας!
4. Ο σκοπός της κοινότητας, είναι η ανταλλαγή πληροφοριών που μπορούν να αποβούν χρήσιμες. Μην τις ανταλλάσετε με προσωπικά μηνύματα, αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος.
5. Δεν επιτρέπεται η δημοσίευση ονομάτων γιατρών, τα οποία συνοδεύονται από σοβαρές καταγγελίες, που μπορεί να επιφέρουν μηνύσεις για συκοφαντική δυσφήμιση.
Σελίδες: 1 2 [Όλοι]   Κάτω
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Καρκίνος του πνεύμονα σε συγγενικό πρόσωπο  (Αναγνώστηκε 60698 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Jopak
Νέο μέλος
*
Εκτός σύνδεσης Εκτός σύνδεσης

Φύλο: Άντρας

« στις: Ιούλιος 16, 2011, 03:08:14 μμ »

Καλησπέρα, είμαι νέο μέλος στο φόρουμ όπως επίσης και νέος όσον αφορά την εμπειρία του καρκίνου του πνεύμονα και γενικά του καρκίνου.

Λοιπόν ας μπω κατευθείαν στο κυρίως θέμα, πριν περίπου μια βδομάδα ο πατέρας μου ένιωθε ενοχλήσεις στον λαιμό και γενικά είχε ξερόβηχα, εδώ θα αναφέρω ότι ήταν καπνιστης μέχρι τα 25 του όπου και το σταμάτησε και σήμερα στην ηλικία των 57 δεν έχει ξανακαπνίσει από τότε. όπως έλεγα και πριν πριν περίπου μια εβδομάδα είχε ξερόβηχα και πήγε στον γιατρό όπου του έκανε ακτινογραφία, η ακτινογραφία έδειχνε μια σκιά στον αριστερό πνεύμονα οπότε τον στείλανε να κάνει μια αξονική για να επιβεβαιώσουμε την ακτινογραφία.
Εκεί ήταν που χάσαμε την γη κάτω από τα πόδια μας όταν ο ακτινολόγος μας είπε οτι πολυ πιθανόν πρόκειται για καρκίνο του πνεύμονα, μέσα σε λίγες ημέρες κάναμε και την βρογχοσκόπηση όπου επιβεβαιωθήκαν και οι φόβοι μας ότι όντος πρόκειται για καρκίνο μεγέθους περίπου 6 εκατοστών. Ακόμη δεν ξέρουμε αν υπάρχουν μεταστάσεις σε γειτονικά όργανα η το είδος του καρκίνου που έχουμε να αντιμετωπίσουμε, περιμένουμε τις εξετάσεις να βγούν μέσα στην εβδομάδα.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι τα εξής, ένας όγκος 6 εκατοστών είναι μεγάλος για καρκίνο του πνεύμονα; Πόσο καιρό πρίν είναι πιθανόν να έκανε την εμφανισή του ο καρκίνος και περίπου ποια είναι τα ποσοστά επιβιώσης.
Καταγράφηκε
poupsi
Μέλος
**

Φύλο: Γυναίκα

« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 17, 2011, 11:49:18 μμ »

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΕΧΩ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟΝ ΚΑΡΚΙΝΟ ΤΟΥ ΘΥΡΕΟΕΙΔΗ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 4 ΧΡΟΝΙΑ.ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟΝ ΚΑΡΚΙΝΟ ΤΟΥ ΠΝΕΥΜΟΝΑ, ΜΕΓΑΛΟ ΡΟΛΟ ΣΤΗΝ ΕΠΙΒΙΩΣΗ ΠΑΙΖΕΙ Ο ΤΥΠΟΣ ΤΟΥ ΚΑΡΚΙΝΟΥ ΚΑΘΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΟΙ ΜΕΤΑΣΤΑΣΕΙΣ.ΟΣΟ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΧΕΙΡΟΥΡΓΗΘΕΙ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΣΟΥ,ΤΟΣΟ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.ΕΠΙΣΗΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΕΙΤΕ ΚΑΛΟ ΟΓΚΟΛΟΓΟ ΠΟΥ ΝΑ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΡΚΙΝΟ ΤΟΥ ΠΝΕΥΜΟΝΑ.ΠΑΝΤΩΣ, ΜΠΟΡΕΙ ΑΝΕΤΑ ΝΑ ΖΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΕ ΕΝΑΝ ΠΝΕΥΜΟΝΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΟΛΑ ΓΡΗΓΟΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΕΤΕ ΕΜΠΕΙΡΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΟ.ΕΥΧΟΜΑΙ ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ.
Καταγράφηκε
Jopak
Νέο μέλος
*

« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 23, 2011, 01:07:17 μμ »

Πλέον ξέρουμε ότι πρόκειται για μη-μικροκυταρικό καρκίνο του πνεύμονα αλλά δεν ξέρουμε σε ποια υποομάδα του μη-μικροκυταρικού ανήκει, μέχρι στιγμής δεν έχουν γίνει μεταστάσεις σε άλλα όργανα κάτι που είναι θετικό σύμφωνα με τα λεγόμενα των γιατρών.
Επίσης ο ογκολόγος μας είπε ότι σε αυτή την φάση δεν παίρνει χειρουργείο λόγο του μεγέθους του όγκου (6 εκατοστά) και επίσης επειδή έχουμε διογκομένους λεμφαδένες θα ήταν καλύτερα να αρχίσουμε με κάποια θεραπεία ώστε να μειωθεί ο όγκος και να υποχωρήσει και από τους λεμφαδένες και μετά μπορούμε να μιλήσουμε για εγχείρηση.

Τι πρέπει να περιμένουμε απο τις χημειοθεραπείες? Δηλαδή θα έχει εμετούς, αδυναμίες μετά την θεραπεία? Μας είπαν ότι πρέπει να κάνουμε γύρω στις 6 μία κάθε 20 ημέρες.
Καταγράφηκε
mariao
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 25, 2011, 08:08:28 μμ »

Jopak καλως ήρθες,

Θα σου πρότεινα να μιλήσεις με το Μανώλη ο οποίος έχει και τη μεγαλύτερη εμπειρία από όλους μας σ αυτό το θέμα...
Με τις ΧΜΘ τα πράγματα ειναι περίεργα...
Σίγουρα θα έχει κάποιες περενέργιες αλλά μπορεί και να μην είναι τοσο δυσκολο όσο ακούγεται.
Όντως η απουσία μεταστάσεων είναι πολύ καλό νέο.
επιπλέον θα σου έλεγα να πάρεις γνώμη και από τον Μπαγκουσλί εξειδικευμένο χειρουργός για πνεύμονες.
Επιπλέον κάποτε είχε πέσει το μάτι μου σε ένα αρθρο που υπέγραφε κάποιος χειρουργός Λαδάς για περιπτώσεις που θεωρούνεται αχειρούργητες με μια νέα τεχνική λειζερ...
http://www.inews.gr/96/giorgos-ladas-o-ellinas-cheirourgos-pou-skotonei-tous-ogkous.htm
καλή δυναμη!
Καταγράφηκε
Jopak
Νέο μέλος
*

« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 26, 2011, 08:50:47 μμ »

Σήμερα είχαμε την πρώτη χημειοθεραπεία και μέχρι στιγμής δεν υπάρχουν κάποιες παρενέργειες, ο γιατρός μας είπε ότι σε περίπου 3 βδομάδες θα αρχίσουν να πέφτουν τα μαλλιά, αλλά αυτό που με ενόχλησε ήταν ότι περίμενα να βρίσκεται στο στάδιο 2β, δηλαδή πάνω απο 3 εκατοστά όγκος με πειραγμένους λεμφαδένες αλλά ο γιατρός μας είπε ότι βρίσκεται στο στάδιο 3β, στο οποίο όσο μπόρεσα να βρω είναι για όγκους μη εγχειρήσημους με μεταστάσεις αλλά μέχρι τώρα δεν έχουμε μεταστάσεις και λογικό είναι να είμαι λιγο αναστατωμένος γιατί δεν είναι ότι ποιο αισιόδοξο....
Καταγράφηκε
mariao
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 27, 2011, 08:44:29 πμ »

Jopak καλημέρα,
Αυτή την απορία σου την εξέφρασες στο γιατρό?

Πάντως είναι πιο αισιόδοξο από το ΙV που είμαστε εμείς....

Αντε καλή Αρχή
Καταγράφηκε
Jopak
Νέο μέλος
*

« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 27, 2011, 02:23:10 πμ »

Καλησπέρα έχουν περάσει πάνω από 3 μήνες από τότε που ξεκινήσαμε τις χημιοθεραπείες και από τότε έχουν συμβεί αρκετά... Οι πρώτες 3 χημειοθεραπείες που κάναμε είχαν μικρό αποτέλεσμα, ο όγκος μειώθηκε μόνο κατά ένα εκατοστό... οπότε περάσαμε στις ακτινοθεραπείες 36 στον αριθμό και κάπου στην μέση αρχίσαμε νέες χημιοθεραπείες παράλληλα με τις ακτινοθεραπείες. Μέχρι και 3 βδομαδες πριν όλα ήταν καλά οσον αφορά την φυσική κατάσταση του πατέρα μου, δηλαδή είχε όρεξη για φαγητο και γενικά είχε καλή διάθεση. Σιγά σιγά όμως άρχισε να χάνει την ορεξή του και όποτε έπρεπε να μετακινηθεί κουραζόταν πολύ εύκολα και είχε δυσκολία στην αναπνοή επίσης σχεδον κάθε μέρα είχε πυρετο που κυμαινόταν απο 37,4 μέχρι και 38+ κάποιες φορές. Μέχρι που πριν περίπου 2 μέρες έφτασε στο σημείο να μην μπορεί να αναπνεύσει και κάναμε εισαγωγή στο νοσοκομείο, πλέον ειναι μόνιμα στο οξυγόνο, οι γιατροί λένε ότι έχει μαζέψει στους πνεύμονες φλέγμα το οποίο οφείλεται όπως λένε σε λοίμωξη του αναπνευστικού και αυτό δυσκολεύει την αναπνόη του.
 Είναι φυσιολογικό να συμβαίνουν αυτά παρόλο που έκανε τόσες θεραπείες? δεν θα έπρεπε να είναι κάπως καλύτερα η όλα αυτά οφείλονται στην θεραπεία και είναι μέρος των παρανεργείων αυτής? Επίσης πρέπει να κάνει ακόμη άλλες 2 χημειοθεραπείες αλλά φοβάμαι μήπως δεν μπορέσει να τις κάνει λόγο της λοίμωξης που εμφάνισε.

Ξέρει καποιός να απαντήσει στις ερωτήσεις μου?
Καταγράφηκε
sigano potamaki
Μέλος
**

« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 16, 2012, 11:33:23 μμ »

Kαλησπερα Jopak ευχομαι ο,τι καλυτερο πραγματικα με τον πατερα σου.. Ειναι ολα καλα?
Καταγράφηκε
Jopak
Νέο μέλος
*

« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 17, 2012, 01:26:18 πμ »

Δυστυχώς όχι, τα πράγματα έγιναν χειρότερα 2 ημέρες μετά την εισαγωγή του στο νοσοκομείο, οι γιατροί διέγνωσαν περικαρδίτιδα και υγρά στους πνεύμονες... Έκανε εγχείρηση για την περικαρδίτιδα ώστε να του αφερεθεί το υγρό γύρω από την καρδιά και τους πνεύμονες και σαν μην έφταναν όλα αυτά είχε πάθει τενοντίτιδα στον δεξιό ώμο μέ τον τρόπο που ξάπλωνε για τις ακτινοθεραπείες με αποτέλεσμα να μην μπορεί να κοιμηθεί σωστά, ελπίζω να είναι τενοντίτιδα και όχι μετάσταση στα οστα... τουλάχιστον οι γιατροί μας είπαν ότι πρόκειται για τενοντίτιδα.
Καταγράφηκε
mariao
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 17, 2012, 08:56:56 πμ »

Αυτό που περνάτε ειναι μεγάλη ταλαιπωρία, αλλά θα σου έλεγα να μην το συσχετίσεις με μετάσταση...
Το κακό είναι οτι θα του πάρει αρκετό χρόνο για να αναρώσει και θέλει και πολύ προσπάθεια από τον ίδιο.
Ειδικά για το υγρό δεν θέλει να είναι σε ανάπαυση. Θα πρέπει να κάνει ασκήσεις με το φυσερό, υποθέτω οτι σας έχουν δόσει κάτι τέτοιο και να μην το βάλει κάτω...
Περασαμε και εμείς κάτι ανάλογο με τον πατέρα μου ο οποίος κόλλησε ενδονοσοκομιακό μικρόβιο στο Ιατρικό και φαντάσου οτι 2 χρόνια μετά η σκιά στους πνεύμονες παραμένει και ουτε πρόκειται να φύγει!
Υπομονή κουράγιο και αισιοδοξία!!!
Ευχομαι από καρδιά όλα να πάνε καλά Jopak
Καταγράφηκε
dgu
Νέο μέλος
*

« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 09, 2012, 12:43:57 πμ »

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΕ ΚΑΘΕ ΕΝΑΝ ΜΑΣ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ.
ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ ΚΙ ΕΓΩ ΣΕ ΕΝΑ ΦΟΡΟΥΜ ΑΠΟ ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΕΠΙΣΚΕΠΤΟΜΑΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩΝΤΑΣ ΝΑ ΒΡΩ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΔΥΝΑΤΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΙΣΤΟΡΙΑ.
ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΚΑΤΑΡΧΑΣ ΕΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΤΟΥΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΤΕΣ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΣΕΛΙΔΩΝ
Η ΔΙΚΙΑ ΜΑΣ ΙΣΤΟΡΙΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΚΤΩΒΡΙΟ ΤΟΥ 2011 ΟΠΟΥ ΔΙΕΓΝΩΣΑΝ ΑΔΕΝΟΚΑΡΚΙΝΩΜΑ ΠΝΕΥΜΟΝΑ ΜΗ ΜΙΚΡΟΚΥΤΑΡΡΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ ΙΙΙ2 ΑΣΥΜΠΤΩΤΟ ΒΕΒΑΙΑ (ΠΩΣ ΑΛΛΩΣΤΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΙΩΣ?)ΠΑΡΕΠΙΠΤΟΝΤΩΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΑΠΑΤΕΩΝΙΑ ΤΟ ΟΛΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΚΑΡΚΙΝΟΥ ΑΠΟ ΤΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΤΟΥ ΟΛΑ..ΝΑ ΜΗΝ ΜΑΚΡΥΓΟΡΩ ΚΑΝΑΜΕ ΣΥΝΔΥΑΣΜΕΝΗ ΧΗΜΕΙΟ(ΜΟΝΟ ΜΕ ΠΛΑΤΙΝΑ ΟΜΩΣ ΣΑΝ ΕΝΙΣΧΥΤΙΚΟ ΤΗΣ ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΙΑΣ)-ΑΚΤΙΝΟ ΜΕ ΤΟ ΣΚΕΠΤΙΚΟ ΕΝΟΣ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΟΥ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟΥ ΣΤΟ ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΜΕΓΑΛΗ ΣΥΡΡΙΚΝΩΣΗ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 90% ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΜΕΙΝΑ ΜΕ ΕΡΩΤΗΜΑΤΙΚΑ..ΜΟΛΙΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΜΕ ΤΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΕ ΕΝΑΣ ΔΕ ΟΖΟΣ ΛΕΕΙ ΣΤΟ ΕΠΙΝΕΦΡΙΔΙΟ ΚΑΙ ΔΥΟ ΜΕΤΑ-ΕΣΤΙΕΣ ΣΤΟ ΗΠΑΡ..ΑΥΤΑ ΠΩΣ ΜΕΤΑΦΡΑΖΟΝΤΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΘΑ ΠΑΜΕ ΓΙΑ PET SCAN NA ΔΟΥΜΕ..ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΔΕΝ Μ'ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΙ ΕΧΩ ΤΗΝ ΑΜΦΙΒΟΛΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΗΜΑ ΠΟΥ ΚΑΝΑΜΕ(?)ΑΛΛΟΣ ΟΓΚΟΛΟΓΟΣ (ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΚΛΙΝΙΚΗ ΤΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΕΙ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΣΥΝΔΥΑΣΜΕΝΗ ΧΗΜΕΙΟ ΜΕ ΧΟΡΗΓΗΣΕΙ 3 ΦΑΡΜΑΚΩΝ AVASTIN-ALIMTA ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΔΕΝ ΤΟ ΘΥΜΑΜΑΙ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΗ ΣΥΜΦΩΝΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΠΟΤΕ(!) ΤΙΣ ΧΗΜΕΙΟ ΒΕΒΑΙΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΤΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΜΟΝΟ 1 ΚΑΘΕ 21 ΜΕΡΕΣ.ΔΕΝ ΤΟ ΕΠΕΛΕΞΑ ΓΙΑΤΙ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΜΙΑ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΟ.ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΜΕΓΑΛΟ ΑΔΙΕΞΟΔΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.ΠΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΜΠΙΣΤΕΥΤΕΙΣ ΕΝΑ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ?ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ Η ΣΩΣΤΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ?ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΤΙ ΟΤΙ ΚΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΓΝΩΜΗ ΜΙΑ ΙΔΕΑ..
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΣΤΕ ΕΔΩ ΑΝ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΙΙΙΙΙΙ!!!!!!ΝΑ ΠΤΩΧΕΥΣΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!!
ΝΑ 'ΣΤΑΙ ΚΑΛΑ...ΔΥΝΑΜΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΤ'ΕΥΧΗΝ!!!
Καταγράφηκε
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΑ
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 09, 2012, 06:56:22 μμ »

Καλό σου απόγευμα dgu...Σίγουρα το να μπορεί κάποιος ασθενής να υποβληθεί σε χειρουργείο έχοντας καρκίνο,είναι χωρίς αμφιβολία μεγάλη ευκαιρία να κερδίσει πολλά από τη ζωή του...Εγώ μάλλον θα καταστώ υποκειμενική διότι στα δημόσια και μόνο νοσοκομεία βρίσκω εδώ και 10 χρόνια λύσεις που κρατούν τον συγγενή μου στη ζωή και μάλιστα ποιοτική ζωή!Αν θέλεις παίρνεις και δεύτερη γνώμη για τον δρόμο που θα ακολουθήσετε αλλά να θυμάσαι πως και στα δημόσια νοσοκομεία της χώρας υπάρχουν άνθρωποι που γνωρίζουν άριστα τη δουλειά τους,είναι άριστοι ως χαρακτήρες και θα τύχετε εξαιρετικής μεταχείρησης,ΑΡΚΕΙ να διαλέξετε τους σωστούς.....Μακάρι όλα να πάνε καλά.....Μακάρι τούτο το φόρουμ να κλείσει,έχεις απόλυτο δίκιο....Εγώ το εύχομαι καθημερινά....Ας κοιτάξουμε τον καρκίνο στα μάτια κι ας τον παλέψουμε...Για ότι μπορώ να σε βοηθήσω,είμαι στη διάθεσή σου....
Καταγράφηκε
alexst2006
Μέλος
**

Ελλάς Ελλάς

Τόπος: Μυτιλήνη

« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 09, 2012, 11:19:57 μμ »

... συμφωνω κι εγω για τα νοσοκομεια του ΕΣΥ. υπαρχουν φοβεροι επιστημονες εκει μεσα. παραδειγμα ο Ευαγγελισμος.
 Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Η δυναμή μου πέλαγος, κ' η θέλησή μου βράχος.
mariao
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 11, 2012, 04:08:24 μμ »

dgu,
καλησπέρα,
Ενδεχωμένως να εχεις δικιο για την θεραπεία που λές οτι ισως δηλαδή να ηταν καλύτερο να πάρει συνδιασμένη ΧΜΘ.
Κατά τη γνωμη μου βέβαια είναι πολύ χειρότερο να παίρνεις περισσότερα φάρμακα από όσα είναι απαραίτητα από οτι να παίρνεις λιγότερα.
Φυσικά το καλύτερο είναι η κατάλληλη αγωγή που μάλλον δεν την είχατε.
Στον καρκίνο εκφράζονται διαφορετικά γονίδια με παράξενο τρόπο, αλλιώτικο από τον φυσιολογικό και εμπλέκονται διαφοροι μηχανισμοί για διάφορες διεργασίες στα κυτταρα που όντας καρκινικά ενεργούν επίσης με διαφορετικό τρόπο.
Το ζήτημα λοιπόν είναι τι ακριβως καταπολεμούν τα φαρμακα που παίρνει ο κάθε ασθενης καθως δεν υπάρχει δυστυχώς 1 φαρμακο που να κάνει όλη τη δουλειά.
Το γεγονός οτι υπήρξε μεγάλη συρίκνωση δείχνει οτι μια μεγάλη μερίδα καρκινικών μηχανισμών και κυτταρων στο σωμα του πατερα σου τα οποία ηταν ανιχνεύσιμα εκείνη την εποχή καταπολεμίθηκαν με εξαιρετικό τρόπο.
Το θέμα λοιπόν προκύπτει επειδή κατα πάσα πιθανότητα τα κυταρα που δεν σκοτώθηκαν ανέπτηξαν άλλους μηχανισμούς αμυνας προκυμένου να επιβιώσουν οπότε πυροδοτήθηκαν μηχανισμοί που ευνοουν τις μεταστάσεις σε άλλα όργανα.

Θα πρέπει πάντως τώρα να προσαρμοστει η θεραπεία στα νέα δεδομένα και να συνδιαστει κ με άλλα φάρμακα.

Όσο για τα νοσοκομεία κ τους γιατρούς πιστευω οτι ειναι στον ανθρωπο αν και ειναι βεβαια συχνότερο φαινόμενο τα περισσότερα λαμόγια να ειναι κ σε δημόσια νοσοκομεία που σε συνδιασμό με αγνοια κ αδιαφορία εχουν δυτυχώς τα γνωστα αποτελέσματα.

Ευχομαι να ειναι καλυτερα τα πράγματα κ να καταφέρετε να κάνετε το πολυπόθυτο χειρουργειο.
Καταγράφηκε
GeoP30
Πλήρες μέλος

« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 26, 2012, 01:36:08 μμ »

καλησπερα παιδια !
εμεις καναμε και την δευτερη ΧΜΘ , ολα πηγανε μια χαρα! Και τωρα ερχομαστε και στη δουλεια κανονικα ! Αυτα τα νεα μας για την ωρα ! Ολα πανε οσο καλυτερα γινεται ..!! Το ιδιο ευχομαι για ολους σας (και καλυτερα ακομα)!
Να ειστε ολοι καλα !  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
mariao
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 26, 2012, 07:56:41 μμ »

Ωραιότατα!
Ευχομαι να συνεχίσουν ακόμα καλύερα!
 Χαμόγελο
Καταγράφηκε
GeoP30
Πλήρες μέλος

« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 20, 2012, 11:27:39 πμ »

καλημερα ,
καναμε και την τριτη ΧΜΘ την Μ.Δευτερα και την Μ.Πεμπτη ημασταν χωριο  ,μεχρι την Δευτερα του Πασχα ! Παρενεργειες σχεδον καθολου , μονο μια ελαχιστη καταπτωση την Μ.Τριτη αλλα οχι σε φοβερο σημειο ,σχεδον απαρατηρητη δηλαδη ! απο Μ.Πεμπτη μεχρι και Δευτερα του Πασχα που ημασταν στο χωριο και παρολο που εκανε τα ενεσακια για την αυξηση των αιμοποεταλιων ,τα οποια συνηθως τον ριχνουν ..ηταν περδικι !! Ουτε τον εριξαν ουτε τιποτα ... και βεβαια ηταν πολυ χαρουμενος που ημασταν ολοι μαζι Πασχα (το Μ.Σαββατο τον ειδα μονο λιγο down μετα την Ανασταση..μελαγχολησε αλλα ευτυχως του περασε γρηγορα... την Κυριακη του Πασχα τραγουδουσε απο το πρωι και εκανε πλακες σε ολους μας ..  Σαρκασμός  Σαρκασμός  Σαρκασμός ) !!

Εχτες εκανε αξονικες γιατι τελειωσε ο πρωτος κυκλος ΧΜΘ και ο γιατρος μας ειπε ,οτι ολα ειναι καλα! Δεν εχει προχωρησει και το ηδη υπαρχον προβλημα στον πνευμονα μας , παρουσιαζει μια σμικρυνση ! Το Σαββατο εχουμε ραντεβου και με τον αρχιγιατρο , γιατι αυτος που βλεπουμε εδω ειναι ο βοηθος του (ο οποιος ειναι πολυ καλος γιατρος και ανθρωπος) ! Ο γιατρος ειναι στην Κρητη μονιμα και ανεβοκατεβαινει στην Αθηνα μερικες φορες μεσα στον μηνα ! Το Σαββατο εχει ραντεβου ο πατερας μου να δουμε τι θα του πει ! ο βοηθος ειπε παντως πως θα συνεχισουμε με την ιδια συνταγη !

Θελω να ελπιζω οτι δεν μας παραμυθιαζουν για να μην πεσει η ψυχολογια μας ! Βεβαια να σας πω την αληθεια ο πατερας μου φαινεται πολυ πιο υγιης απο οτι πριν ξεκινησει τις ΧΜΘ , εχει καλη φυσικη κατασταση και του χει ελαττωθει κατα πολυ ο βηχας ! Σημερα εχει ερθει στη δουλεια και αυτη την ωρα ,μαλιστα , εχει βγει εξω και βολταρει !

Θελω επισης να σας πω το εξης : εχει δοκιμασει κανεις απο εσας γενετιστη ? εμεις πηγαμε και νομιζω πως το γεγονος οτι δεν τον εριξε η τριτη ΧΜΘ οσο η πρωτη και η δευτερη , εχει παρα πολυ να κανει με το οτι ο γενετιστης του εχει δωσει να παιρνει 50 βιταμινες την ημερα ! Μετα απο μια εξεταση ουρων και αιματος που του εκανε , βρηκε ποια στοιχεια λειπουν απο τον οργανισμο και τα κυτταρα του , και μας εδωσε ενα κατεβατο απο βιταμινες κι αλλο ενα χαρτι με διατροφη που πρεπει να ακολουθει ! Παιδια δεν ξερω...εγω πραγματικα νομιζω οτι στη ποιοτητα ζωης του ασθενη , ΚΑΝΕΙ ΘΑΥΜΑΤΑ ...το βλεπω απο τον πατερα μου καθε μερα που περναει και σας συστηνω να το δοκιμαστε  !

Ευχομαι τα πραγματα να πανε για ολους μας οσο καλυτερα γινεται !! Καθε μερα το ευχομαι για ολο τον κοσμο που αντιμετωπιζει αναλογα προβληματα και για ολες τις οικογενειες που συμπαραστεκονται και συμπασχουν!! ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ , ΚΑΘΕ ΩΡΑ και ΚΑΘΕ ΛΕΠΤΟ !

Να ειστε καλα !
Καταγράφηκε
mariao
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 20, 2012, 12:06:02 μμ »

Καλημέρα GeoP30,
χαίρομαι για τον μπαμπά σου, φαίνεται οτι ξεκινήσατε καλά!

Θα μπορούσες να μας δόσεις περισσότερα στοιχεία για αυτόν τον "γενετιστή"?
πως τον λένε?

Ευχαριστώ
Καλή συνέχεια και ευχομαι και εγώ ολα να πηγαίνουν προς το καλύτερο για όλους μας
 Χαμόγελο
Καταγράφηκε
GeoP30
Πλήρες μέλος

« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 20, 2012, 12:23:07 μμ »

βεβαιως μπορω να σας δωσω πληροφοριες ! Τον λενε Γεωργακοπουλο . Παρακατω θα βρεις ενα συνοπτικο βιογραφικο του και τα στοιχεια του!
Μαζι του ειναι και ο Κυριος Τσουκαλας , που ειναι εξισου καλος γιατρος ! Εμας μια γνωστη μας που ειχε καρκινο και το ξεπερεσε.. μας συνεστησε τον Κυριο Γεωργακοπουλου, επειδη κι εκεινη προτιμησε αυτον αναμεσα στους 2  , γιατι  εχει ενα τροπο ο συγκεκριμενος να σου ανεβαζει την ψυχολογια !χεχε!! Ειναι παρα πολυ καλος και χαμογελαστος ανθρωπος !! Συνεχεια με το χαμογελο στα χειλη ειναι ! Δυσκολο να μην τον συμπαθησεις με την πρωτη ματια..!!

Βεβαια οι εξετασεις και η επισκεψη ειναι λιγο τσουχτερες (παει γυρω στα 400 δηλαδη) , και μετα το τσουβαλι βιταμινων που θα δωσει ,αναλογα παντα με τις εξετασεις αιματος και ουρων..κοστιζει και αυτο αρκετα...!

Παντως αυτες τις εξετασεις θα παω κι εγω να τις κανω,...ειναι καλες για ολους , γιατι σου δειχνει ακριβως τι λειπει απο τον οργανισμο σου και σε βοηθαει να αντιμετωπισεις διαφορα θεματα που εχεις (η μπορει να αποκτησεις στο μελλον) με το ανοσοποιητικο σου !

"Δρ. Ελευθέριος Γεωργακόπουλος
Νευροφυσιολόγος Ιατρικής Σχολής Χαϊδελβέργης
Μοριακός Βιολόγος – Γενετιστής
Μέλος της Ακαδημίας Επιστημών της Νέας Υόρκης

Ο Δρ. Γεωργακόπουλος είναι από τους κορυφαίους επιστήμονες παγκόσμια στο χώρο του με τεράστιο επιστημονικό έργο και διακρίσεις.

Ειδικεύτηκε στη Γενετική από τον επιφανή Καθηγητή του Πανεπιστημίου της Χαϊδελβέργης K.-H. Matzura και στη Νευροφυσιολογία από τον ονομαστό Καθηγητή της Ιατρικής Σχολής του ίδιου Πανεπιστημίου, M. Zimmerman.

Είναι Μέλος της Ακαδημίας Επιστημών της Νέας Υόρκης, ενώ έχει συνεργαστεί ερευνητικά και επιστημονικά με νομπελίστες στο χώρο της ιατρικής και της βιολογίας. Συνεργάστηκε επί 3 ετίας με τον Carlos Cordon Cardo, που τιμήθηκε με το βραβείο Νόμπελ για την ανακάλυψη του γονιδίου για τον καρκίνο του μαστού, HER2.

Έχει δραστηριοποιηθεί στα πεδία της βιοτεχνολογίας, της μοριακής διάγνωσης, της νανοβιοτεχνολογίας και των μοριακών εφαρμογών μεταξύ άλλων.

Με μεγάλο επιστημονικό και ερευνητικό έργο, είναι κάτοχος 17 εθνικών και διεθνών πατεντών και έχει βραβευθεί με πολυάριθμα εθνικά και διεθνή βραβεία.

Στη διάρκεια της επιστημονικής του σταδιοδρομίας ίδρυσε και οργάνωσε την Μονάδα Μοριακής Βιολογίας και Γενετικής στο Ιατρικό Κέντρο Αθηνών, όπου ανέπτυξε ιδιαίτερη δραστηριότητα με την εκτέλεση 5 ερευνητικών προγραμμάτων, στον επιθηλιακού τύπου καρκίνο και στην δυνατότητα πρώιμης διάγνωσης της μικρομεταστατικής νόσου σε καρκίνους επιθηλιακών οργάνων.

Διεύθυνε την εταιρεία Acrogenomics Inc, εισηγμένη στον χρηματιστήριο της Νέας Υόρκης, μια από της μεγαλύτερες εταιρείες στο κόσμο σε θέματα γενετικής και νανoτεχνολογίας. Το ερευνητικό πρόγραμμα της εταιρείας στόχευσε στην ανάπτυξη νανοσωματιδίων και την ταυτοποίηση των ιδιοτήτων τους για την χρήση τους σε κλινικές εφαρμογές.

Το 2008 ανέλαβε την Δ/νση του συστήματος ποιότητας βλαστοκυττάρων του ομίλου Υγεία.

Από το Δεκέμβριο του 2008 συνεργάζεται με τον Dr. Τσουκαλά στην θεραπευτική εφαρμογή Ιατρικών Πρωτοκόλλων Κλινικής Βιολογίας. Το από κοινού ερευνητικό και κλινικό τους έργο, έχει οδηγήσει σε διεθνής συνεργασίες και αναγνωρίσεις, με πιο πρόσφατη τον Νοέμβριο του 2010 στο Παγκόσμιο Συνέδριο Λειτουργικής Ιατρικής. "

Ιατρείο Dr. Δ. Τσουκαλά
            Dr. Ελ. Γεωργακόπουλου
                                                                             Ωράριο λειτουργίας ιατρείου
                                                                      από 10:00 - 14:30 και από 16:00 - 20:00
Σκουφά 2 Κολωνάκι  ΤΚ 106-73                              Δευτέρα με Παρασκευή

τηλ.              210 3611054                                                       
                    210 3646084                                           
φαξ. 210 3611054

Καταγράφηκε
mariao
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #19 στις: Απρίλιος 20, 2012, 01:54:12 μμ »

Από το βιογραφικό και όλα όσα κάνει, φαίνεται εξαιρετικός και επειδή έχει ευρύ φάσμα γνωστικών αντικειμένων νομίζω είναι ο καλύτερος
συμβουλος-ενορχιστρωτής για να καθοδηγίσει κάποιον που πάσχει από καρκίνο να κάνει τις σωστές κινήσεις στη σωστή στιγμή.

Μπράβο Geo.
Εξαιρετική έρευνα. Δεν τον είχα ξανακούσει.
Καταγράφηκε
GeoP30
Πλήρες μέλος

« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 20, 2012, 02:22:12 μμ »

Ας ειναι καλα η  γυναικα που μας τον συνεστησε ,γιατι κι εμεις δεν ειχαμε ξανακουσει ποτε κατι τετοιο ! Ας ειναι καλα..!!

Και στην αρχη ομολογω οτι δυσκολευτηκαμε καπως να πεισουμε τον πατερα μου , γιατι ηταν αρνητικος με την εννοια του οτι δεν ηθελε να παρει κι αλλα φαρμακα !!
Του το ριξαμε στο φιλοτιμο..ξερεις "αμα δεν θελεις να το κανεις για σενα καντο για μας" ..κατι λιγο εγω , κατι λιγο η μανα μου ,κατι λιγο ο αρραβωνιαρης μ (που τον εχει σε μεγαλη εκτιμηση ο πατερας μου ομολογουμενως..χεε)..τον ψησαμε να παει την πρωτη επισκεψη...!! Μετα ειδε κι εκεινος οτι τελικα τον βοηθανε οι βιταμινες (και φυσικα δεν ειναι φαρμακα ,αλλα βιταμινες οποτε δεν επιβαρυνουν τον οργανισμο..ισα ισα δηλαδη) ,και πειστηκε !
Προχτες που ειχε παλι ραντεβου μαζι του , και ξαναμιλησανε ,του ελυσε  πολλες ακομα αποριες που ειχε ο πατερας μου και τον βοηθησε πολυ ψυχολογικα με 2 κουβεντες μονο που το ειπε , στο να εχει λιγοτερο αγχος για τις χτεσινες του αξονικες εξετασεις !!!

Μακαρι μεσα απο αυτο εδω το φορουμ , να φανει χρησιμος και σε αλλους ανθρωπους ωστε να βελτιωσουν την ποιοτητα ζωης τους και να ανεβασουν την ψυχολογια τους ! ΜΑΚΑΡΙ !  Χαμόγελο

Καταγράφηκε
GeoP30
Πλήρες μέλος

« Απάντηση #21 στις: Μάιος 07, 2012, 11:23:24 πμ »

καναμε την τεταρτη ΧΜΘ ( SPA, οπως συνηθιζει να το λεει ο μπαμπας ) και σημερα ειμαστε στην δουλεια κανονικα !
Βεβαια και τις προηγουμενες μερες που δεν ερχοταν (με εξαιρεση την Παρασκευη το απογευμα που ειχε καμια ζαλαδες ) , ηταν στους δρομους !
Την Παρασκευη το πρωι , πηγε στο νοσοκομειο για να κανει ενα τεστ αιματος ,το οποιο το πηγανε στο Κρατικο στο τμημα ιστοσυμβατοτητας εαν δεν κανω λαθος !
Επισης πληρωσε και μεσω τραπεζης ενα ποσο , για να σταλουν τα πλακιδια του (που εχουν τα κομματια απο τις βιοψιες του) , στο πανεπιστημιο της Κρητης , οπου ειναι ο ογκολογος μας.
Αφου εξεταστουν και τα αποτελεσματα του τεστ αιματος και τα πλακιδια του , θα δει ο γιατρος αν μπορει ο οργανισμος του πατερα μου να δεχθει ενα καινουριο αποτελεσματικο φαρμακο ! (αν εχω καταλαβει καλα δηλαδη , γι αυτο τον λογο του κανουν αυτες τις παραπανω εξετασεις ) !
Την αλλη εβδομαδα επισης εχουμε ραντεβουμε τον γενετιστη , για να κανει κι εκει την δευτερη εξεταση , να δει ο δοκτωρας εαν πρεπει να του μειωσει καποια απο την δοσολογια των βιταμινων η οχι , εαν πρεπει να του αλλαξει καποιες βιταμινες κτλ κτλ ! Θα δουμε γενικοτερα κατα ποσο εχει δυναμωσει το κυτταρο του !

Το τελευταιο παντως χαρτι που πηραμε απο το νοσοκομειο ελεγε οτι συγκριτικα με την προηγουμενη αξονικη του Φεβρουαριου , παρατηρειται βαθμος ελαττωσης των διαστασεων της εξεργασιας του δεξιου πνευμονα και των διασπαρτων οζωδων αλλοιωσεων του ιδιο λοβου κατα 10 % εως 20%.
Ελλατωση της υπεζωκοτικης συλλογης δεξια
Δεν παρατηρειται υπεζωκοτικη συλλογη αριστερα
δεν παρατηρειται περικαρδιακη συλλογη.
Οι μασχαλιαιες χωρες απεικονιζονται ελευθερες λεμφαδενικων διογκοσεων
Απο τον ελεγχο των οστεινων δομων  δεν παρατηρουνται εστιες υποπτες δευτεροπαθων εντοπισεων .

Και το γενικο συμπερασμα ειναι
Ηπια βελτιωση οσον αφορα τις διαστασεις των συμπαγων αλλοιωσεεων του δεξιου νευμονα
Σημαντικη ελλατωση ηε υπεζωκοτικης συλλογης δεξια

Αυτα ηταν τα επισημα αποτελεσματα μετα τις τελευταιες αξονικες .
Καταγράφηκε
kontze
Ανώτερο μέλος

Ελλάς Ελλάς

Τόπος: PATRA

« Απάντηση #22 στις: Μάιος 07, 2012, 09:39:17 μμ »

GeoP30 ακούγονται πολύ θετικά τα αποτελέσματα οπότε σίγουρα κάτι θετικό έχουν οι ενέργειες σας. Εύχομαι όλα να πάνε καλά...
Καταγράφηκε
alexst2006
Μέλος
**

Ελλάς Ελλάς

Τόπος: Μυτιλήνη

« Απάντηση #23 στις: Μάιος 08, 2012, 12:13:05 πμ »

μπράβο GeoP30 σας εύχομαι τα καλύτερα!! Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Η δυναμή μου πέλαγος, κ' η θέλησή μου βράχος.
GeoP30
Πλήρες μέλος

« Απάντηση #24 στις: Μάιος 24, 2012, 02:39:38 μμ »

καλησπερα παιδια!
Εχτες καναμε το 5ο μας SPA ..και προχωραμε ! Για την ωρα ειμαστε μια χαρα..δεν εχουμε παρενεργειες..συνηθως 3 και 4 μερα πεφτουμε λιγακι..και αυτο γιατι μας επηρεαζουν κυριως τα ενεσακια για την αυξηση των αιμοπεταλιων και των λευκων !

Αντιμετωπισαμε θεμα με τα φαρμακα..το taxotere..δεν το δινουν λεει οι φαρμακοποιοι πλεον..πρεπει να το προμηθευεται ο καθενας απο το νοσοκομειο που κανει την ΧΜΘ! Μας το εδωσαν στο νοσοκομειο εχτες , αλλα σημερα που πηγαν οι δικοι μου να πληρωσουν νοσηλεια και την κασκα που βαζει για να μην του πεφτουν τα μαλλια ..και να παρει πισω το βιβλιαριο του...τον εβαλαν και το πληρωσε το φαρμακο κανονικοτατα ! Και ξερετε για τι τιμες μιλαμε φανταζομαι ....

Ελπιζω να βελτιωθουν τα πραγματα με τους φαρμακοποιους και το υπουργειο υγιειας..γιατι δυστυχως θα "φυγει" κοσμος που δεν θα εχει να πληρωσει τα φαρμακα του , κι αυτο ειναι ΤΟΣΟ μα ΤΟΣΟ αδικο !!

Καλη δυναμη σε ολους !
Καταγράφηκε
GeoP30
Πλήρες μέλος

« Απάντηση #25 στις: Μάιος 24, 2012, 05:09:09 μμ »

τελικα απο οτι μου ειπε η μανα μου , δεν τους αφησε ο γιατρος μας να το πληρωσει το φαρμακο..και τωρα περιμενουμε να μας παρουν απο το νοσοκομειο τηλεφωνο για να δουμε τι θα γινει τελικα!

γι οτι νεοτερο θα σας κραταω ενημερους..για να ξερετε κι εσεις για τους δικους σας ανθρωπους!
Καταγράφηκε
GeoP30
Πλήρες μέλος

« Απάντηση #26 στις: Ιούνιος 12, 2012, 01:38:26 μμ »

καταφεραμε εχτες τελικα να προμηθευτουμε και το φαρμακο της επομενης ΧΜΘ και μπαινουμε αυριο με το καλο για την 6η ΧΜΘ !
Τελειωνει και ο δευτερος κυκλος..και την επομενη εβδομαδα εχουμε παλι εξετασεις απο πανω μεχρι κατω , για να δουμε που βρισκομαστε ! Πολυ αγχος , πολυ αγωνια ... !! ΟΥΦ !!

Ποτε περασε τοσος καιρος ...ποτε τελειωνει ο δευτερος κυκλος ΧΜΘ...χαμπαρι δεν εχω παρει ! Ολα τρεχουν τοσο γρηγορα...αυτος ο ρημαδοχρονος εχει πατησει ενα τρελο γκαζι τους τελευταιους μηνες ...! Και οσο εγω ευχομαι να γυρνουσε ο χρονος πισω..η εστω να σταματουσε πριν απο μερικους μηνες...τοσο πιο πολυ γκαζωνει...!! Ας ελπισουμε μονο οτι ολα θα ειναι για το καλυτερο ... !!

Καλη δυναμη .. σε ολους..!! Στελνω την θετικη μου ενεργεια σε ολους οσους ταλαιπωρουνται απο αυτη την ασθενεια και σε εσας ,τους συγγενεις και φιλους !!

Φιλί

Καταγράφηκε
GeoP30
Πλήρες μέλος

« Απάντηση #27 στις: Ιούνιος 25, 2012, 01:09:25 μμ »

Τα νεα μας μεχρι στιγμης εχουν ως εξης ..
η κατασταση μας ειναι σταθερη , δεν εχουμε μεταστασεις , ουτε αυξηση του ηδη υπαρχοντος προβληματος! (δεν εχουμε και περαιτερω μειωση βεβαια , περαν απο το 20% μειωσης  που ειχαμε μετα τις 3 πρωτες ΧΜΘ) !
Το Σαββατο ειναι το ραντεβου μας με τον αρχιατρο , οπου πιθανον να εισηγηθει μια διαφορετικη (πιο επιθετικη ισως) φαρμακευτικη αγωγη , για τις τελευταιες 3 ΧΜΘ , ετσι ωστε να καταφερουν να ελαττωσουν κι αλλο το ηδη υπαρχον προβλημα , και να το βαλουν για νανακια ... !!!

Περισσοτερα νεα θα εχω εντος των επομενων ημερων !

Νομιζω οτι παμε καλα !!  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
dgu
Νέο μέλος
*

« Απάντηση #28 στις: Ιούνιος 27, 2012, 11:41:23 μμ »

Χαίρομαι για σας GeoP30 και με την θετική και επιθετική διάθεση που διακρίνω απο τα γραφόμμενα σου ότι έχεις θα τα πάτε μια χαρα.
Περιμένουμε νέα σου...Όλα να πάνε κατ΄ευχήν!!
Περνάμε δύσκολα τι να λέμε..επίθεση και αισιοδοξία και πάνω απ'όλα να ζούμε την κάθε μέρα που περνάει με ευγνωμοσύνη στην ίδια τη ζωή και ΧΑΡΑ!!
Και εμείς τελειώσαμε τον πρώτο κύκλο μετά απο 3 χημειο και τώρα θα δούμε πως θα συνεχίσουμε..
Εγώ δεν γράφω συχνα αλλά βλέπω τα νέα σας και πάντα κάνω μια ευχή..
ΦΙΛΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ 
Καταγράφηκε
GeoP30
Πλήρες μέλος

« Απάντηση #29 στις: Ιούνιος 28, 2012, 11:44:02 πμ »

Σε ευχαριστω πολυ dgu ! Ελπιζω να πηγαινετε κι εσεις καλα !
Καλη τυχη και σε σενα , και σε ολους φυσικα !

Τωρα ειμαι στην αναμονη για το τι θα πει ο μεγαλος γιατρος !
Οι δεικτες που ειδα ηταν
CEA 22.8 (αυτος ειναι ο μονος πανω απο τα ορια) !
Ca 19-9  19.1< 37 ( ειμαστε ok)
PSA  δεν θυμαμαι ακριβως αλλα θυμαμαι οτι ηταν κατω απο τα ορια!

Αυτο που με ανησυχει ειναι οτι εχει αυξηθει παλι ο βηχας του  Λύπη  και φοβαμαι μην μεγαλωνει παλι αυτο το πραμα μεσα του !!!

Περιμενουμε με αγωνια το ραντεβου του Σαββατου με τον μεγαλο γιατρο , για να δουμε τι και πως θα συνεχισουμε!

Καλα κουραγια σε ολους μας  !
Καταγράφηκε
GeoP30
Πλήρες μέλος

« Απάντηση #30 στις: Ιούλιος 02, 2012, 01:31:21 πμ »

Αλλα περιμεναμε βασικα κι αλλα μας ειπανε , τα οποια δεν ξερω εαν ειναι καλα η κακα !
Δεν θα κανει πιο επιθετικη αγωγη τελικα .
Ο γιατρος αποφασισε να του κοψει το ενα φαρμακο ,θα συνεχισει μονο το Taxotere , και θα κανει κατι σαν συντηρηση πλεον! Δηλαδη οι επομενες τρεις θεραπειες ( ξεκινωντας απο την Τεταρτη) , θα ειναι καθε 28 μερες πλεον , αντι για καθε 21 που ηταν μεχρι τωρα , και μονο με το ενα φαρμακο (αντι για τα 2 που εβαζε μεχρι τωρα)!
Ο γιατρος του ειπε , οτι στη δεδομενη δεν γινεται να συρρικνωθει αλλο το προβλημα του , και αυτο που θελει ειναι το κρατησει σταθερο , οπως ειναι τωρα δηλαδη ! Ετσι του ειπε , εχει πολλες πιθανοτητες να το κρατησει στασιμο οπως ειναι τωρα , εχει καποιες πιθανοτητες να υποτροπιασει (δηλαδη να ξαναμεγαλωσει) , και ελαχιστοτατες πιθανοτητες να μικρυνει κι αλλο !
Θα συνεχισουμε για τις επομενες 3 θεραπειες με το σχημα του Taxotere μονο , θα κανει παλι τις εξετασεις του στο τελος  ..και απο κει και περα βλεπουμε παλι !

Δεν ξερω παιδια , εσεις τι λετε ?

Κι εγω εχω μπερδευτει..δεν ξερω εαν αυτο ειναι καλο η κακο..και ο μπαμπας εχει απογοητευτει γιατι περιμενε να ακολουθησει πιο επιθετικη θεραπεια , για να συρρικνωσει ακομα περισσοτερο το προβλημα ! Ηλπιζε ακομα και στην πληρη ιαση , το οποιο απο οτι καταλαβαμε τωρα δεν γινεται σιγουρα και δεν ξερουμε εαν θα μπορεσει να γινει και καποια στιγμη στο μελλον!

Καταγράφηκε
mariao
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #31 στις: Ιούλιος 02, 2012, 10:04:48 πμ »

Αγαπητε GeoP30,
κατα τη γνωμη μου ήρθε η στιγμη να το ψάξετε περισσότερο το θέμα. Ο γενετιστής τι γνωμη έχει επί του θέματος?
Ερωτήσεις (συγνωμη εαν κατι από αυτα τα έχεις απαντήσει στο παρελθον)
1. Τι μέγεθος εχει ο όγκος? Μιλάμε για πρωταρχικό όγκο και άρα πρώιμο στάδιο η μεταστατικό? Είναι μόνο ένας?
2. Σας εχουν μιλήσει για χειρουργείο?
3. Έχετε κάνει μοριακές εξετάσεις για φαρμακοευαισθησία?
4. Εχετε ρωτήσει εαν μπορεί να αντιμετωπιστεί εναλλακτικά με το Cyberknife?

Οι δείκτες είναι ελπιδοφόρα χαμηλοί.
Κατα τη γνωμη μου πρέπει να κινηθείτε τωρα καθώς όλα δείχνουν οτι η νόσος είναι σε ύφεση.
Θέλει υπομονή και ψυχραιμία.
Καλή δυναμη

Υπάρχει επισης ένας χειρουργός ο Νταχάμπρε, ο οποίος είναι κορυφαίος θωρακοχειρουργός με εξειδίκευση στους πνεύμονες και από τις περιγραφές ασθενών, εξαιρετικός Ανθρωπος.

Δε χάνετε τίποτε να ρωτήσετε...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 02, 2012, 10:11:09 πμ από mariao » Καταγράφηκε
GeoP30
Πλήρες μέλος

« Απάντηση #32 στις: Ιούλιος 02, 2012, 01:36:20 μμ »

εχω το χαρτι στο σπιτι και δεν θυμαμαι τις διαστασεις καθολου !
Ειναι αδενοκαρκινωμα και μας ειπανε οτι δεν παιρνει χειρουργειο ! Απο οτι εχω καταλαβει επισης δεν ειναι μονο ενας γιατι στο προηγουμενο χαρτι που πηραμε απο το νοσοκομειο ελεγε ελαττωσης των διαστασεων της εξεργασιας του δεξιου πνευμονα και των διασπαρτων οζωδων αλλοιωσεων του ιδιο λοβου κατα 10 % εως 20% (οποτε μαλλον δεν μιλαμε μονο για εναν ογκο) !
Οταν ειχαμε κανει τις εξετασεις για μεταστασεις την πρωτη φορα , απο το κεντρο που ειχαν κανει τις εξετασεις του ειπανε οτι βλεπουν καποιες αλλοιωσεις στα οστα (στα πλευρα και στην μεση) , αλλα ογκολογος τον ψηλαφισε , τον εξετασε και του ειπε οτι δεν ειναι μεταστασεις ,αλλα αλλοιωσεις λογω ηλικιας και ισως απο καποιο χτυπημα! Εκ τοτε δεν τον εχουν βαλει να ξανακανει εξετασεις για τα οστα και στο προηγουμενο επισης χαρτι που ειχαμε παρει απο το νοσοκομειο ελεγε "Απο τον ελεγχο των οστεινων δομων  δεν παρατηρουνται εστιες υποπτες δευτεροπαθων εντοπισεων " ! Επιπλεον εχουν περασει κοντα 6 μηνες απο τοτε και ο πατερας μου δεν ποναει , ουτε στην μεση του , ουτε στα πλευρα του...εαν ειχε μετασταση δεν θα πονουσε Απορία

Με τον γενετιστη ραντεβου ο μπαμπας εχει σε κανενα μηνα παλι , αλλα επειδη θα παω εγω αυριο με τη μανα μου για δικα μας θεματα , θα πω στη μανα μου να παρει και τις τελευταιες εξετασεις μαζι , να δουμε τι θα πει ο γενετιστης!

Μοριακες εξετασεις δεν εχουμε κανει και ουτε εχουμε ρωτησει για cyberknife ! Εγω θα το πω στους γονεις μου , αλλα οι γονεις ξερεις ειναι λιγο δυσκολοι με τα πιο εναλλακτικα , εδω καναμε αμαν και πως να τον ψησουμε να παει στον γενετιστη ! Τι ειναι ακριβως το Cyberknife , ετσι ωστε αμα με ρωτησει να ξερω τι θα του πω ... !!!

Για τον Νταχαμπρε ξερω , μου τον εχουν ξαναπει και τυχαινει να ειναι και γνωστος φιλης της αδερφης μου ! Οποτε θα μιλησω και με την αδερφη μου , να δουμε μηπως μπορουμε εστω κρυφα αρχικα να κανουμε κατι ..κι αν μας πει κατι ελπιδοφορο να το φερουμε και στον μπαμπα σιγα σιγα !

Οι δεικτες του ειναι καλοι οντως , σε σχεση με οσα εχω διαβασει απο εσας ,και γενικοτερα στο ιντερνετ και εμενα μου φαινονται σχετικα καλοι !

Καταγράφηκε
mariao
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #33 στις: Ιούλιος 02, 2012, 02:47:44 μμ »

GeoP30,
Εαν υπάρχει υποψία για μετασταση στα οστά δεν θα τον παρέπεμπαν για χειρουργείο καθως αντιβαίνει τα πρωτόκολλα. Θα σας ελεγαν ενα ξερό αχειρούργητο. οπότε εαν έχει ξεκαθαριστεί οτι δεν υπάρχει μετασταση θα σου έλεγα να ξαναμιλήσετε με χειρουργό.
Ο Νταχάμπρε είναι κορυφαίος και λόγω τις τόσο μεγάλης εμπειρίας του αναλαμβάνει και δυσκολες περιπτώσεις.
Το Cyberknife ειναι ένα μηχάνημα μιας τεχνολογίας που ονομάζεται Στερεοτακτική Ακτινοχειρουργική και η οποία κερδίζει έδαφος τα τελευταία χρόνια.
Το αποτέλεσμα θεωρείται εφάμιλλο του χειρουργείου, και χρησιμοποιήται σε περιπτώσεις που δεν μπορεί να μπεί νυστέρι είτε λόγω της θέσεως του όγκου, είτε λόγω της γενικής καταστασης του ασθενούς. Δεν ειναι επίπονο, δεν ειναι αιμοραγικό, μπαίνει μια ακτίνα πλήρως καθοδιγούμενη από τον ακτινοχειρουργό η οποία προσαρμόζεται προσομειώνοντας τις κινήσεις του σώματος και καταστρέφει μόνο τον ιστό που νοσει.
Εαν θα κατεβήτε Αθηνα να κλεισετε ενα ραντεβού με τον Σαλβαρά (Διευθυντης Cyberknife) στο Ιατρόπολις ο οποίος σε εμας, ειχε κάνει πολύ μεγαλη εντύπωση.
Σκέψου οτι μας εξηγουσε 2 ώρες γιατί δεν γίνεται να κανει ο πατέρας μου Cyberknife και στο τέλος δεν μας πήρε και επίσκεψη.
Απιστευτος ηταν...
Ρίξε μια ματια γενικά για την ακτινοχειρουργική στο παρακάτω λινκ (τελευταίες σελίδες).

Από αυτά που έχεις πει σκέφτομαι οτι είναι ίσως η καλύτερη περίπτωση και μάλιστα στη θέση σου δεν θα καθυστερούσα καθόλου να μιλήσω με το γιατρό γιατί από αυτά που διαβάζω, παίζει ρόλο το στάδιο.

http://c3424254.r54.cf0.rackcdn.com/Angel_12052012_028_verigos.pdf

Καλή δύναμη, καλή φωτιση και καλες αποφάσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 02, 2012, 03:41:47 μμ από mariao » Καταγράφηκε
GeoP30
Πλήρες μέλος

« Απάντηση #34 στις: Ιούλιος 02, 2012, 04:16:49 μμ »

Σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες !

Θα κανουμε οτι μπορουμε , και φυσικα οτι μας αφησει ο μπαμπας , γιατι ειναι και λιγο αγυριστο κεφαλι και δεν δεχεται πολλα   Θυμός !

Και παλι σε ευχαριστω πολυ !
Καταγράφηκε
kontze
Ανώτερο μέλος

Ελλάς Ελλάς

« Απάντηση #35 στις: Ιούλιος 02, 2012, 07:34:19 μμ »

Η Μαρία έχει απόλυτο δίκιο. Πρέπει να πάρετε και άλλη γνώμη.
Ο CEA αν και χαμηλός είναι πάνω από το όριο οπότε ενδεχομένως αυτό να δείχνει μία ενεργότητα.
Δείτε τις λύσεις που προτείνει η Μαρία και εγώ προτείνω παράλληλα και άλλη εναλλακτική (Protocel). Έχω γράψει σε προηγούμενα posts σχετικά και πιστεύω σε αυτό. Παίρνει μόνο αυτό ο πατέρας μου από τον Δεκέμβριο και νιώθει άριστα. Η χημειοθεραπεία δυστυχώς σπανίως θεραπεύει τον καρκίνο. Και εννοείται ότι δεν μπορει ένας ασθενής να παίρνει τόση τοξικότητα επί μακρόν!
Δεν θέλω να σας αποπροσανατολίσω αλλά θα πρέπει να ψαχτείτε αρκετά πριν ακολουθήσετε κάτι.
Αυτό με την συντήρηση δεν το κατάλαβα ποτέ. Όταν πέρσι είπαν έτσι του πατέρα μου με 8 εστίες ενεργές στο ήπαρ τότε ήταν που ευτυχώς δεν τους ακούσαμε και δοκιμάσαμε άλλη άποψη!

Κουράγιο και εύχομαι το καλύτερο.
Καταγράφηκε
GeoP30
Πλήρες μέλος

« Απάντηση #36 στις: Ιούλιος 02, 2012, 09:23:31 μμ »

εχω ξεκινησει ηδη το ψησιμο να παρουμε κι αλλη αποψη..και τον βλεπω να το σκεφτεται παντως !
Δεν ειναι τελειως αρνητικος ! Για να δουμε ..
Καταγράφηκε
GeoP30
Πλήρες μέλος

« Απάντηση #37 στις: Ιούλιος 03, 2012, 12:07:31 μμ »

Η μαμα μιλησε εχτες μονη της με τον  βοηθο του γιατρο , που κυριως αυτος εχει αναλαβει τον πατερα μου   , και της ειπε  οτι ειναι τυχερος ο πατερας μου και οτι η κατασταση του ειναι στασιμη ! Τον ρωτησε η μανα μου , εαν εχει αρχισει η αντιστροφη μετρηση και ο γιατρος της ειπε , ΟΧΙ ! Θα του κανει 2 συντηρητικες θεραπειες ειπε , και θα κανει τις εξετασεις του μετα την δευτερη παλι (και οχι την τριτη) , για να δει σε τι κατασταση ειναι ,και μετα αναλογως τα αποτελεσματα ειναι πιθανον να του το αλλαξει παλι ! Της ειπε της μαμας μου (και στον μπαμπα μου το ειπε ) , να μην ανησυχει και οτι δεν θα τον αφησει ετσι !
Καταγράφηκε
mariao
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #38 στις: Ιούλιος 03, 2012, 09:19:01 μμ »

Μάλιστα.
Για μενα Geo ισχυουν οσα ειχαμε πει προηγουμένως.
Αυτα τα "δε θα σ αφησω ετσι" και "το περιμένουμε να δουμε", τα εχω ξανακουσει. Οσες φορές περιμέναμε να δουμε την κατασταση στασιμότητας διαδεχονταν η κατάσταση εξαρσης...Σκέψου το και λογικά.Δεν υπάρχει ΧΜΘ που να μην κανει κακό στο σωμα.Εαν δεν υπάρχει όφελος από την χρηση της, τότε δυτυχως κάνει μονο κακό στο σώμα.
Οπότε εαν με τη ΧΜΘ υπάρχει στασιμότητα θα έψαχνα στη θέση σου εναλλακτικές λύσεις κατα πρώτον τσεκάροντας εαν παίρνει χειρουργείο η cyberknife τα οποία σε οδηγούν στην Ιαση. Επιπλέον εφόσον η νοσος ειναι στασιμη τωρα ειναι η καταληλη στιγμη για αυτο καθως ειναι μεγάλο λάθος να μπει κάποιος στο χειρουργείο εαν η νοσος ειναι σε εξαρση.
Και ο μπαμπάς σου εαν του πεις οτι πιστευεις οτι πρέπει να δειτε έναν καλό χειρουργό δεν νομίζω να αρνηθει αλλά και πάλι ο Νταχαμπρε από τις εξετασεις θα κρίνει...οπότε μια πρωτη επαφη μπορείτε να την εχετε και χωρίς αυτόν.

Αυτά πιστευω αλλά και πάλι θα σου έλεγα να κάνεις αυτό που θα σε κάνει να αισθάνθεις εσυ καλύτερα.
Καλή δυναμη
Καταγράφηκε
GeoP30
Πλήρες μέλος

« Απάντηση #39 στις: Ιούλιος 04, 2012, 09:56:12 πμ »

εγω εχω την ιδια αποψη με εσενα  ! οτι δεν θα ηταν κακο να ζητησουμε αλλη μια γνωμη ! Το ειπα και στους 2 !
Ο πατερας μου το ψιλοσκεφτεται και η μανα μου με κατσαδιασε ,γιατι λεει πρεπει να συνεχιζεις με τον γιατρο που ξεκινας , απο οτι της εχουν πει και οι φιλες της που πασχουν απο την νοσο , και την παλευουν για παρα πολλα χρονια!

Οποτε ειμαι σχεδον παλι στο μηδεν !

Ο γενετιστης παντως εχτες που ειδε τα αποτελεσματα του πατερα μου , ειπε οτι παμε αρκετα καλα !Οτι εχουμε διαψευσει τουλαχιστον τα πρωτα προγνωστικα των ογκολογων,που λεγανε οτι σε εξι μηνες θα εχει  αναπνευστικα και θα αρχιζει σιγα σιγα η κατω βολτα  ! Μεχρι στιγμης τιποτα απο ολα αυτα δεν εχει συμβει , και η κατασταση του πατερα μου ειναι καλυτερη απο την αρχικη του κατασταση ! Μας ειπε,επισης, να μην ακουμε τις παπαριες των γιατρων , γιατι ολα ειναι θεμα ψυχολογιας κατα κυριο λογο και πηρε αμεσως τηλεφωνο τον πατερα μου για να του ανεβασει την ψυχολογια! Εδωσε δυο καινουρια συμπληρωματα στον πατερα μου , που εχουν κατα κυριο λογο αντικαρκινικη και αντιφλεγμονωδη δραση !

Αυτα για την ωρα !
Θα συνεχισω να προσπαθω μηπως τους ψησω για δευτερη γνωμη , αλλιως θα δω μηπως την παρω μονη μου κρυφα στην αρχη και τους την ξεφουρνισω σιγα σιγα !
Καταγράφηκε
mariao
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #40 στις: Ιούλιος 04, 2012, 03:19:54 μμ »

Μπράβο σου Geo, προσπάθησε να βλέπεις όσο το δυνατό ποιο αντικειμενικά τις εξελίξεις και να παιρνεις την περισσότερη δυνατή πληροφόρηση.
Υπάρχει μια φοβία γυρω από το θέμα "καρκινος" που εκδηλώνεται σε πολλούς με συναισθηματα δεους προς τους γιατρούς.(αυτός με παρακολουθεί, με ξέρει τώρα, έχει μελετησει την περίπτωση μου, θα με σωσει)
Βασικά την περάσαμε και εμείς αυτη τη φάση.
Ο πατέρας μου αρχικώς δεν ήθελε να αλλάξει γιατρό...με πολύ ψηστήρι έγινε...αλλά τελευταία που το συζητούσαμε πίστευε οτι αν είχαμε φυγει από τον Λυγ_ _ _ _η και το Ιατρικό νωρίτερα θα πήγαιναν καλύτερα τα πράγματα.

Οπότε δεν είσαι στο μηδεν σε καμία περίπτωση.
καλή συνέχεια
Καταγράφηκε
kontze
Ανώτερο μέλος

Ελλάς Ελλάς

« Απάντηση #41 στις: Ιούλιος 05, 2012, 10:10:30 πμ »

Η δική μου άποψη πλέον έπειτα από πολλές λούμπες είναι πάντα πρέπει στο γιατρό σου να θέτεις συγκεκριμένες ερωτήσεις και να πιέζεις να λάβεις σαφείς και ξεκάθαρες απαντήσεις (ακόμα και το 'δεν γνωρίζω/δεν ξέρω' είναι σαφείς απαντήσεις). Το στύλ δεν θα σε αφήσουμε έτσι εμένα δεν με καλύπτει (και μας έχει τύχει και με τον πατέρα μου). Πλεόν αυτά που ρωτάω είναι τι πλάνο δράσης έχει ο γιατρός, τι περιμένουμε από τη θεραπεία, αν τη κανουμε με σκοπό τη θεραπεία ή παρηγορητικά και ή για ανακούφιση των συμπωμάτων και φυσικά τι επιστώσεις θα έχει στην ποιότητα ζωής και στον οργανισμό. Αυτά είναι τα βασικά που πρέπει να σας πεί ο γιατρός για να πάρετε τις αποφάσεις σας.

Σε ότι έχει να κάνει με το πλάνο δράσης πρέπει ο γιατρός να έχει κάποια στρατηγική (όπως λέει και η Μαρία) με σκοπό τα καλύτερα αποτελέσματα. Για παράδειγμα, αν πάει στο τέλος της θεραπείας δούμε σταθερότητα ή ακόμα και μείωση θα προσπαθήσουμε χειρουργείο ή άλλου είδους επέμβαση. Αν δεν παέι καλά θα πρέπει εγκαίρως να αλλάξουμε σχήμα κλτπ.

Το βασικότερο είναι έπίσης αν ο γιατρός έχει να σας πεί τι έχει καταφέρει με την συγκεκριμένη θεραπεία σε άλλους άσθενείς που αντιμετώπισαν τη νόσο όπως εσείς και ποια έιναι τα επιτυχή αποτελέσματα του και η εμπειρία του.

Πρέπει να γίνετε πιεστικοί γιατί αυτά που παίρνουν οι άνθρωποί μας έιναι άκρως τοξικά και έχει νόημα μόνον όταν δίνονται από τους ογκολόγους λαμβάνοντας υπ' 'οψη όλα τα θετικά και αρνητικά. Πρώτα από όλα η ποιότητα ζωής του ασθενή.
Καταγράφηκε
GeoP30
Πλήρες μέλος

« Απάντηση #42 στις: Ιούλιος 05, 2012, 12:31:52 μμ »

εχτες που εκανε την θεραπεια του , του ειπε ο γιατρος το πλανο που εχει !
Θα του κανει 2 (την χθεσινη και την επομενη) μονο με το Taxotere ! Αμεσως μετα , θα κανεις εξετασεις για να δει που βρισκομαστε και μετα αναλογα με τις εξετασεις θα του δωσει αλλο σχημα (παλι για 2 θεραπειες) , το οποιο εξαρταται απο το τι αποτελεσματα θα εχει βεβαια ! Και μετα θα ξανακανει εξετασεις ! Σκοπος του ειναι να το κρατησει σταθερο τωρα για τις επομενες 2 , και να μην κουρασει αλλο τον οργανισμο του πατερα μου με μεγαλη τοξικοτητα , και μετα αναλογα και με τα αποτελεσματα βεβαια , να του χορηγησει καποιο αλλο σχημα με σκοπο την περαιτερω μειωση !

Επισης καταφερα να ψησω την μητερα μου , μολις βγουν οι εξετασεις του οι επομενες , να τις παμε ολες να τις δειξουμε στον Νταχαμπρε ! Να δουμε τι θα μας πει κι εκεινος !

Η βλακεια ειναι οτι εκτος απο τον γενετιστη , εγω προσωπικα δεν εχω καταφερει να δω κανενα απο τους αλλους γιατρους (και να σας πω την αληθεια τον μεγαλογιατρο δεν θελω να τον δω στα ματια μου , γιατι νομιζω οτι αν τον δω θα ακουσει καντηλι που πιθανον να μην εχει ξανακουσει ποτε στη ζωη του ...για τον τροπο αντιμετωπισης που ειχε στο τελευταιο ραντεβου με τον πατερα μου.... ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟ ΒΡΕ ΠΑΠΑΡΑ να λες στον ασθενη , δεν υπαρχει ιαση ,οτι εκανε το φαρμακο το εκανε και τωρα καθε μερα που ζεις καλη ειναι Απορία Δηλαδη ...πραγματικα ΠΟΣΟ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟΝ ΒΡΙΣΩ δεν ξερετε ....)!!

Ευτυχως που ο βοηθος του προσπαθει και δεν τα παραταει  ,και απο οτι καταλαβα θα τον παρακαμψει τον μεγαλο και θα κανει εκεινος οτι μπορει για να φτιαξει κι αλλο την κατασταση , γιατι βλεπει λεει πνευμα στα ματια του πατερα μου , που δεν ειναι πνευμα ανθρωπου που πασχει απο την νοσο , και που θα τον ριξει η νοσος κατω !!

Ελπιζω οτι καποια στιγμη θα καταφερω κι εγω να τον δω τον βοηθο και να του κανω καποιες ερωτησεις  !

το καλο ειναι οτι η ποιοτητα ζωης του πατερα μου , ακομα και μετα απο 7 ΧΜΘ ειναι παρα πολυ καλη! Και αυτο πιστευω οτι ωφειλεται καθαρα στον γενετιστη και φυσικα στην ψυχικη δυναμη του πατερα μου!

Και παλι σας ευχαριστω παρα πολυ παιδια !  Χαμόγελο

Καταγράφηκε
mariao
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #43 στις: Ιούλιος 05, 2012, 02:19:53 μμ »

Geo η γνωμη μου ειναι να μην περιμένεις 2 μηνες να δεις το Νταχαμπρε.
Κατι που ισως δεν ξέρεις ειναι οτι για να γινει χειρουργειο σε καρκινοπαθη, συνηθως αφηνουν να περάσει κάποιο διαστημα χωρις ΧΜΘ αναλόγως τα φαρμακα που παιρνει.
(πχ. στην περιπτωση μας 1 μηνας, σε εσάς θα μπορουσε να ειναι το διαστημα της συντηριτικής αγωγης...)
επιπλέον ακόμα και εαν ο όγκος μπορει να αφαιρεθεί χειρουργικά δεν θα πρέπει να γινει χειρουρουργειο εαν η νόσος ειναι σε εξαρση. Η καταληλη στιγμη ειναι οταν ειναι σταθεροποιημενη η σε υφεση.
Δηλαδή για την περιπτωση του μπαμπά σου μοιάζει τωρα να ειναι σωστη στιγμη χρονικά...
Επισης ακόμα δεν εχετε ξεκαθαρη αποψη...να ξερετε τι γίνεται...παίρνει χειρουργειο η οχι και γιατι?
οποτε θα ξερεις και πως να κινηθεις με τον ογκολόγο η να ψαχτεις με το cybeknife.

Οσο για τους ογκολόγους εχουν τοσο συνηθισει το θανατο που δεν τους λεει τιποτε πλέον...εχουν γινει χοντροπετσοι! Οπότε οτι και να πεις δικιο εχεις. Από την άλλη επειδη ακριβως ο "μεγαλος" ηταν τοσο ωμός για αυτό το λόγο ισως θα επρεπε να κινητοποιηθειτε μια ώρα αρχιτερα...

Καλη συνεχεια.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 05, 2012, 02:31:54 μμ από mariao » Καταγράφηκε
ΑΡΚ
Νέο μέλος
*

« Απάντηση #44 στις: Αύγουστος 13, 2012, 12:45:03 μμ »

Γεοπ30, πως ειναι ο πατερας σου?
Ηθελα να σας ευχαριστω ολους για την πληροφοριες στο φορουμ μια και μου δινει ιδεα το τι θα αντιμετωπισει ενα συγγενικο μου προσωπο.

Θα ηθελα να καταλαβω την διαφορα μεταξυ των διαφορων φαρμακων που χρησιμοποιουνται για χημειοθεραπεια.
Τι ειναι η πλατινα?
Εχει διαφορα ι ακτινοβοληση απο το cyberknife?
Καταγράφηκε
ΑΡΚ
Νέο μέλος
*

« Απάντηση #45 στις: Αύγουστος 13, 2012, 12:45:51 μμ »

και τι ειναι η πλευροδεση? Ειναι αποτελεσματικη εναντιον του καρκινου η απλως βοηθαει στην αναπνοη?
Καταγράφηκε
mariao
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #46 στις: Αύγουστος 13, 2012, 03:20:08 μμ »

APK,
υποθέτω πλευρόδεση σας ειπαν να κάνει διότι έχει μαζέψει υγρό στον πνεύμονα.
Ρίξε μια ματιά στο παρακάτω link. είναι διαφωτιστικό.
http://www.lungcancer.gr/portal/content/karkinos/oz_20071017295.php3

Υπάρχουν διάφορα χημειοθεραπευτικά σχήματα (συνδιασμοί φαρμάκων) που ακολουθούνται συμφωνα με τα ισχύοντα πρωτόκολλα. Μια χημειοθεραπευτική προσέγιση είναι το σχημα με βάση πλατίνες. Θεωρείται επιθετική-βαριά χημειθεραπεία και έχει αρκετές παρενέργιες σε σχέση με άλλα πιο ήπια σχηματα αλλά το πιο βασικό από όλα είναι να μεταβολίζεται από τον οργανισμό και να λειτουργεί στον ασθενή.
Σας μίλησε για μονοκλωνικά αντισώματα (πχ TARCEVA) που δρούν πιο στοχευμένα?

Ως προς την ακτινοβολία το cyberknife σαφως υπερέχει άλλων μηχανιμάτων καθως είναι απολύτως στοχευμένο.
Δες στο παρακάτω link και καλό θα ήταν να κλεισετε και ένα ραντεβού με τον Δρ. Σαλβαρά, ο οποίος είναι ο διευθυντής της μονάδας και ανθρωπος πολύ αξιόλογος και υπομονετικός. Θα σας βοηθήσει να καταλάβετε και να αξιολογίσετε καλύτερα την κατάσταση είτε μπορείτε να εποφεληθείτε από το cyberknife είτε οχι.
http://www.iatropoli.gr/cyberknife/

Καλή συνέχεια και κουράγιο.

« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 13, 2012, 09:01:51 μμ από mariao » Καταγράφηκε
ΑΡΚ
Νέο μέλος
*

« Απάντηση #47 στις: Αύγουστος 15, 2012, 12:22:39 μμ »

Ευχαριστώ πολύ mariao.

Ο πατέρας μπήκε πάλι στο νοσοκομείο λόγw δύσπνοιας και μάλλον οι γιατροί αποφάσισαν να του βάλουν καθετήρα (αφού του αφαίρεσαν 1 λίτρο υγρό!!). Μάλλον η προγραμματισμένη χημειοθεραπεία αναβλήθηκε οποτε προσπαθώ να καταλάβω τι σημαίνει.

Το υγρό μου φαίνεται αρκετά πολύ (1 λίτρο) και το γεγονός ότι η XM αναβλήθηκε φοβάμαι ότι μπορεί να σημαίνει ότι η κατάσταση δεν είναι καθόλου καλή και προσέχουν περισσότερο την ποιότητα ζωής του πατέρα μου (όσο απομένει)?

Καταγράφηκε
ΑΡΚ
Νέο μέλος
*

« Απάντηση #48 στις: Αύγουστος 15, 2012, 12:26:40 μμ »

θα ηθελα να προσθεσω οτι το φορουμ ειναι πολυ χρησιμο και θα βοηθαγε πολυ αν υπηρχε καποιος τροπος ωστε οι ανθρωποι που περναν αυτες τις τρομερες δοκιμασιες μπορουν να μιλησουν με αλλους συμπασχοντες..
Καταγράφηκε
mariao
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #49 στις: Αύγουστος 16, 2012, 08:43:54 μμ »

ΑΡΚ,
Για το 1 λίτρο μην ανησυχείς τοσο...ειναι συνηθισμένο το φαινόμενο. Από τον πατερα μου είχαν αφαιρέσει 1.5 λίτρο πριν από 2 χρόνια...μετά του εδωσαν ενα φυσερό και έκανε ασκήσεις για να μην ξαναδημιουργηθει και επισης αν θυμαμαι καλά εκανε τότε και καποιες φυσιοθεραπείες στον πνευμονα. Σας προτεινε κανεις κατι από τα δυο? Αν όχι ρωτα τους εαν μπορεί να βοηθηθεί από κατι από τα δυο. ΧΜΘ δεν κάνουν γιατί θα πρέπει να σταθεροποιηθεί η κατασταση του και να σιγουρευτούν οτι δεν θα ξαναδημιουργηθεί υγρό. θα αφήσουν να περάσει καμια βδομάδα τουλάχιστον πιστευω.

τωρα σχετικά με το άλλο θέμα περι συζητησεως των δοκιμασιών, ειλικρινά δεν πιστεύω οτι κατι τέτοιο θα είχε θετικά αποτελέσματα...
Εχει πολύ θετικά αποτελέσματα όταν υπάρχει πλαίσιο υποστήρηξης, δηλαδή ομάδα με ειδικό ψυχολόγο που είναι σε θέση να φέρει τα πράγματα σε ισορροπία και να βάλει όρια οταν χρειαστεί. Αλλά οχι μεσα στην ανωνυμία του internet και μαλιστα με τόσο δυσκολα θέματα...
Καταγράφηκε
GeoP30
Πλήρες μέλος

« Απάντηση #50 στις: Αύγουστος 20, 2012, 02:37:03 μμ »

Καλησπερα παιδια !Ελπιζω να ειστε καλα !
Επεστρεψα κι εγω απο τις διακοπες με γεματες μπαταριες και ετοιμη ( οσο μπορω δηλαδη) για εναν ζορικο χειμωνα !

Οσο ελειψα ο μπαμπας ανεβασε μια μερα πυρετο , αλλα το πλακωσανε στα χαπια και την επομενη ητανε περδικι! Απλα λογω του πυρετου , τον εβαλε ο γιατρος μας να κανει τις εξετασεις του πολυ πιο νωρις απο το προγραμματισμενο γιατι ανησυχησε ! Οποτε την επομενη το πυρετου μπηκε μεσα για φουλ εξετασεις !  Η κατασταση μας θεωρηθηκε σταθερη με μια μικρη επιδεινωση ,και γι αυτο επειδη ο γιατρος δεν θελει να το ρισκαρει , του αλλαξε τα φαρμακα και αυριο μπαινει για ΧΜΘ με Carboplatin και Alimta . Αυτα ξερω για την ωρα ...γιατι ακομα δεν εχω παει απο το πατρικο μου , να δω και τα χαρτια με τα αποτελεσματα των εξετεσεων ,και ελπιζω να μην μου απεκρυψαν τιποτα για να μην μου χαλασουν τις διακοπες (τους εχω πολυ ικανους γι αυτο...)!
Παντως σημερα που τον ειδα τον μπαμπα στην δουλεια , μου φανηκε καλυτερα απο οτι τον αφησα να σας πω την αληθεια! Εχει βγαλει και γενακια τωρα και ητα πολυ ευτυχισμενος..χχε!!
Ελπιζω να παει καλα και να μην εχει πολλες δυσαρεστες παρενεργειες μετα το αυριανο , γιατι θελει να ξανανεβει στο χωριο για καμια 15αρια μερες..και ξερω οτι αυτο του κανει παρα πολυ καλο! Και πραγματικα το ευχομαι να τα καταφερει !
Καταγράφηκε
ΑΡΚ
Νέο μέλος
*

« Απάντηση #51 στις: Οκτώβριος 03, 2012, 11:14:00 μμ »

Γεια σε ολους..

Εχουμε αρχισει χημειοθεραπειες και το παλευουμε. Δυστυχως οι χημειοθεραπειες επηρεαζουν πολυ την γευση του και ειδικα τις πρωτες μερες ολα του πικριζουν. Τον πιεζουμε να τρωει οσο το δυνατον πιο καλα και να τρωει οτιδηποτε μπορει υποθετικα να εμποδιζει τον καρκινο (σκορδο/κουνουπιδι/ πρασινο τσαι κτλπ).

Η πλευροδεση μαλλον εχει πετυχει γιατι το υγρο εχει μειωθει παρα πολυ και δεν αυξανεται. Δυστυχως εχει αρχισει να ποναει λιγο και φοβομαστε οτι μπορει να εχουμε εχουμε μετασταση. Στη τελευταια αξονικη εγραφε οτι "Παρουσια ιστου πυκνοτητας μαλακων μοριων " σε ενα σημειο. Δεν καταλαβαινω αν αυτα ειναι πληροφοριες για μεταστασεις η οχι.

Γενικα ειναι κοντα 2-3 μηνες απο τοτε που το πρωτο μαθαμε.. Εχει χασει λιγα κιλα και περισσοτερα εχει επηρεαστει ψυχολογικα γιατι ηταν σε πολυ καλη κατασταση για την ηλικια του μεχρι τοτε. Αυτο που προσπαθουμε να ξεπερασει ειναι το ψυχολογικο που το φοβαμαι πιο πολυ απο το καρκινο.

Ευχομαστε να συνεχισει ετσι και να το καταπολεμισει και να μην ποναει περισσοτερο..

καλο κουραγιο σε ολους.

Καταγράφηκε
GeoP30
Πλήρες μέλος

« Απάντηση #52 στις: Μάρτιος 22, 2013, 12:04:28 μμ »

Καλησπερα παιδια !

Την Τριτη το μεσημερι , εχασα τον μπαμπα μου! Ηταν θεριο μεχρι τελευταιας στιγμης !
Ευτυχως δεν ταλαιπωρηθηκε πολυ και δεν υπεφερε ! Μεχρι και 15 μερες πριν ξεκινησει το ταξιδι του , ηταν στα ποδια του ! Κι οπως ελεγε παντα "εγω αγωνιστης γεννηθηκα , κι αγωνιστης θα πεθανω" ετσι κι εγινε!

Ευχομαι καλη δυναμη και καλη συνεχεια σε ολους σας !
Εγω θα συνεχισω να επισκεπτομαι την κοινοτητα ,και αν μπορεσω σε κατι να βοηθησω θα το κανω πολυ ευχαριστως!

Σας ευχαριστω ολους!
Καταγράφηκε
kontze
Ανώτερο μέλος

Ελλάς Ελλάς

« Απάντηση #53 στις: Μάρτιος 22, 2013, 02:07:32 μμ »

GeoP30

Λυπάμοι πολύ για την απώλεια σας. Να ζήσετε να τον θυμάστε...
Καταγράφηκε
ΑΡΚ
Νέο μέλος
*

« Απάντηση #54 στις: Μάρτιος 22, 2013, 04:42:41 μμ »

Καλησπερα παιδια !

Την Τριτη το μεσημερι , εχασα τον μπαμπα μου! Ηταν θεριο μεχρι τελευταιας στιγμης !
Ευτυχως δεν ταλαιπωρηθηκε πολυ και δεν υπεφερε ! Μεχρι και 15 μερες πριν ξεκινησει το ταξιδι του , ηταν στα ποδια του ! Κι οπως ελεγε παντα "εγω αγωνιστης γεννηθηκα , κι αγωνιστης θα πεθανω" ετσι κι εγινε!

Ευχομαι καλη δυναμη και καλη συνεχεια σε ολους σας !
Εγω θα συνεχισω να επισκεπτομαι την κοινοτητα ,και αν μπορεσω σε κατι να βοηθησω θα το κανω πολυ ευχαριστως!

Σας ευχαριστω ολους!

Therma Syllhpitiria GeOP30.

Na ton thymaste. Poly dynamh se olh tin oikogeneia sou.

Καταγράφηκε
ΑΝΤΥ
Πλήρες μέλος

Ελλάς Ελλάς

« Απάντηση #55 στις: Μάρτιος 22, 2013, 07:59:13 μμ »

λυπάμαι πάρα πολύ ... θερμά συλληπητήρια και κουράγιο ... τίποτα άλλο δε λέμε τις τελευταίες μέρες ... αμάν πια ...
Καταγράφηκε
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΑ
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #56 στις: Μάρτιος 22, 2013, 11:11:39 μμ »

Λαίλαπα πραγματικά....Πολλοί χάθηκαν από δω μέσα τον τελευταίο καιρό.....Πολλοί μένουν πίσω πονεμένοι,λυπημένοι,μόνοι με αναμνήσεις που πονάνε.....Κανείς μας δεν ξέρει που πάνε αυτοί που φεύγουν.....Ένα είναι σίγουρο:μας βλέπουν μέσα από την ψυχή μας,μας νιώθουν κι είναι κοντά μας.....το σώμα τους ξεκουράστηκε από την αρρώστια,λυτρώθηκαν από τα βάσανα και καθημερινή μάχη......η ψυχή τους όμως,η αύρα τους είναι αθάνατη...... Κλάμα Κλάμα Κλάμα Κλάμα Κλάμα Κλάμα Κλάμα
Καταγράφηκε
ΑΝΤΥ
Πλήρες μέλος

Ελλάς Ελλάς

« Απάντηση #57 στις: Μάρτιος 23, 2013, 12:39:55 πμ »

Ένα είναι σίγουρο:μας βλέπουν μέσα από την ψυχή μας,μας νιώθουν κι είναι κοντά μας.....το σώμα τους ξεκουράστηκε από την αρρώστια,λυτρώθηκαν από τα βάσανα και καθημερινή μάχη......η ψυχή τους όμως,η αύρα τους είναι αθάνατη...... Κλάμα Κλάμα Κλάμα Κλάμα Κλάμα Κλάμα Κλάμα
[/quote]

AYTO EINAI TO MONO ΠΟΥ ΠΑΡΗΓΟΡΕΙ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ...
Καταγράφηκε
CM
Νέο μέλος
*

« Απάντηση #58 στις: Μάιος 21, 2013, 03:49:56 μμ »

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ GEO,
Η ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΔΙΑΓΝΩΣΤΗΚΕ ΜΕ ΚΑΡΚΙΝΟ ΤΟΥ ΠΝΕΥΜΟΝΑ    ΚΑΙ ΜΕΤΑΣΤΑΣΗ ΣΤΑ ΟΣΤΑ,ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ,ΚΑΙ ΑΥΡΙΟ ΞΕΚΙΝΑΜΕ ΧΜΘ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΣΕΡΙ 3 ΗΜΕΡΕΣ ΜΑΣ ΕΙΠΑΝΕ.ΔΙΑΒΑΣΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΓΡΑΦΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΓΕΝΕΤΙΣΤΗ,ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΕΠΙΣΚΕΨΗ+ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ+ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ  ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΟΛΟ ΣΤΑ 400  ΕΥΡΩ?ΔΕΝ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΝΕΝΑ ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ??
Καταγράφηκε
Αντικαρκινική Κοινότητα

Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [Όλοι]   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: