Καρκινος στο περιτοναιο

Ξεκίνησε από tvr7, Αύγουστος 18, 2011, 11:13:25 πμ

« προηγούμενο - επόμενο »

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Κάτω

tvr7

Αύγουστος 18, 2011, 11:13:25 πμ Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 18, 2011, 02:23:27 μμ από tvr7
Καλησπερα σε ολους σας κ καλο καλοκαιρι!!!!!

θα ηθελα να σας ρωτισω αν γνωριζει κανεις πως αντιμετωπιζεται ο καρκινος στο περιτοναιο!!!  

Δυστυχως η θεια μου απο καρκινο στισ οωθηκες περασε εκει κ μετα απο 3 χρονια χειμοθεραπειων ο ογκοσ εχει φτασει τα 12 εκατοστα!!! η Θεια μου νοσηλευεται στο Υγεια κ επιβλεπων γιατροσ εινια ο κος Κοσμιδιης. Τα 3 χρονια που μασ περασαν δεν ηθελε καν να ακουσει τη λεξη χειρουργειο .... κ τωρα ποθ μεγαλωσε ο ογκος το θεωρει την μονη λυση!!!  

Υπαρχει κ ενας αλλος γιατρο ο κος Τεντες στο Δδυμοτειχο ποθ κανει μια επαναστατικη μεθοδο για το συγκεκριμονο ειδος καρκινου.....  
Ξερει κανεισ τιποτα???????

Ευχαριστω !!! :'(

fani

Καλησπέρα,

Αυτό που μπορώ να σου πω για τον Τεντέ είναι πως αυτό κάνει ενδοπεριτοναική θεραπεία.Αυτό το είδος της θεραπείας γίνεται στην Ελλάδα μόνο από αυτόν και από τον Σπηλιώτη που από όσο έχω καταλάβει συνεργάζονται. Εγώ έχω μιλήσει με τον Σπηλιώτη (στο Μεταξά είναι) και αυτό που μου είπε είναι πως κατά τη διάρκεια του χειρουργείο εκτός του κανονικού χειρουργείο, γίνεται και θεραπεία πάνω στο ίδιο το όργανο που πάσχει και επίσης μπορεί να εισχωρήσει και ένα σύστημα στο περιτόναιο όπου μπορεί να χρησιμοποιηθεί αργότερα για έκχυση φάρμακου(κατά τη διάρκεια της κανονικής θεραπείας). Αυτή η μέθοδος είναι καινούργια σχετικά και με όσους γιατρούς έχω μιλήσει μου έχουν πει πως δεν έχει καθοριστεί ακόμα αν η μέθοδος αυτή είναι κάτι καλό ή όχι, οι απόψεις διίστανται δηλαδή. Κατά την γνώμη μου δε μπορώ να καταλάβω γιατί να μη βοηθάει. Επίσης μία γυναίκα από εδώ μέσα έχει κάνει χειρουργείο στον Τεντέ ίσως θα σε βοηθούσε η δικιά της εμπειρία.
Ελπίζω να σε βοηθήσα

tvr7

Ευχαριστω πολυ Φανη,

αν γνωριζες το ονομα της γυναικας που εχει παει στο κο Τεντε η καποιο αλλο τροπο να επικοινωνησω μαζι της....

ευχαριστω πολυ!! :)

fani

Το όνομα της γυναίκας είναι ευθυμία, στοιχεία άλλα δεν έχω μέσα από εδώ την είχα βρει.Αν ψάξεις στη λίστα μελων θα τη βρεις και από μπορείς να επικοινωνήσεις μέσω προσωπικών μηνυμάτων (ίσως και μέσω μειλ).

tvr7

Σ ευχαριστω πολυ.....

ειχε χειρουργησει την ιδια ??  γνςριζεις !!

tvr7

Αύγουστος 23, 2011, 08:31:28 πμ #5 Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 23, 2011, 10:59:48 μμ από tvr7
θα ηθελα να ευχαριστησω και δημοσια την βοηθεια και τις συμβουλες που μας  εδωσε η Ευθυμια....

και παλι ευχαριστω πολυ!!! ;D

Να μην παράλειψω κ την βοήθεια της Φανής ....

katya

Καλησπέρα σε όλους! Θέλω τη βοήθειά σας... Μιλήστε μου για τους δύο αυτούς γιατρούς που αναλαμβάνουν χειρουργεία στο περιτόνιαιο. Είναι ο μπαμπάς μου άρρωστος και είναι νέος, μόλις 57 χρονών... Δεν μπορώ να τον αφήσω έτσι, πρέπει να σκεφτώ όλες τις εναλλακτικές. Τους έχει δει κανένας σας? 

nikoleta

Παράθεση από: katya στις Απρίλιος 13, 2013, 03:26:57 μμ
Καλησπέρα σε όλους! Θέλω τη βοήθειά σας... Μιλήστε μου για τους δύο αυτούς γιατρούς που αναλαμβάνουν χειρουργεία στο περιτόνιαιο. Είναι ο μπαμπάς μου άρρωστος και είναι νέος, μόλις 57 χρονών... Δεν μπορώ να τον αφήσω έτσι, πρέπει να σκεφτώ όλες τις εναλλακτικές. Τους έχει δει κανένας σας? 

Katya, επικοινώνησε άμεσα με τον Τέντε.
Σου  έχω στείλει πμ σχετικό.
Τον είδαμε εμείς τα Χριστούγεννα, κάναμε και την ειδική εξέταση που κάνει, είναι καταπληκτικός γιατρός και άνθρωπος.
Μίλησα και με την Ευθυμία που αναφέρετε παραπάνω και με βοήθησε πολύ.

el18289

Καλησπέρα θα ήθελα αν ειναι ευκολο να μου παραθέσετε τα στοιχεια των 2 αυτων γιατρων γιατι θα ήθελα να ρωτησω για των πατερα μου.Είναι μολις 52 ετων και λενε οτι δεν μπορει να γινει χειρουργείο. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Despina

Καλησπερα. Και εμεις τον ιδιο δυσκολο δρομο εχουμε . Ο μπαμπας μου εχει εδω και 20 μηνες καρκινο στο παγκρεας ανεγχειρητο. Καναμε χμθ και ακτινες. Τωρα παρουσιασε μετασταση στο περιτοναιο .οι γιατροι δεν εδωσαν καμια ελπιδα. Λιγο καιρο επιβιωσης. Ενα..δυο  μηνες.  Το γεγονος οτι ο οργανισμος του λειτουργει τελεια και δεν δεν ταιριαζει με την αξονικη ειναι ακρως ανησυχητικο .πολλοι λενε για τελευταια αναλαμπη . Εκεινος ποτε δεν εμαθε τιποτα και η εικονα του ειναι ενος υγιεστατου ανθρωπου. Ειναι 59 χρονων και μεχρι να τον βρει αυτο δεν ειχε πιει ουτε ντεπον. Σας παρακαλω αν γνωριζεται κατι ενηνερωστε με. Λενε ο πονος γινεται ελαφρυτερος οταν τον μοιραζεσαι και ολοι εμεις δυστυχως εχουμε τον ιδιο πονο και αγαπη για τους δικους μας ανθρωπους.

ANGELA

Να εισαι συνεχεια διπλα του,να τον στηριζεις και να του λες συνεχεια ποσο τον αγαπας...προσευχησου στον Θεο να κανει εκεινος οτι ειναι καλυτερο για τον μπαμπα σου,ισως εσενα σε ακουσει και κανει το θαυμα που δεν εκανε σε ολους εμας...μεσα απο την ψυχη μου σου ευχομαι να γινει καλα και να ειναι μεσα στις σπανιες περιπτωσεις που βγηκαν νικητες απο το τερας,εγω ως την τελευταια στιγμη αυτο πιστευα για τον δικο μου μπαμπα...!
Οτι κι αν γινει να θυμασαι οτι ο θανατος της εδω ζωης ειναι το εισητηριο για την αιωνια!

Παράθεση από: Despina στις Ιούλιος 09, 2013, 12:42:22 πμ
Καλησπερα. Και εμεις τον ιδιο δυσκολο δρομο εχουμε . Ο μπαμπας μου εχει εδω και 20 μηνες καρκινο στο παγκρεας ανεγχειρητο. Καναμε χμθ και ακτινες. Τωρα παρουσιασε μετασταση στο περιτοναιο .οι γιατροι δεν εδωσαν καμια ελπιδα. Λιγο καιρο επιβιωσης. Ενα..δυο  μηνες.  Το γεγονος οτι ο οργανισμος του λειτουργει τελεια και δεν δεν ταιριαζει με την αξονικη ειναι ακρως ανησυχητικο .πολλοι λενε για τελευταια αναλαμπη . Εκεινος ποτε δεν εμαθε τιποτα και η εικονα του ειναι ενος υγιεστατου ανθρωπου. Ειναι 59 χρονων και μεχρι να τον βρει αυτο δεν ειχε πιει ουτε ντεπον. Σας παρακαλω αν γνωριζεται κατι ενηνερωστε με. Λενε ο πονος γινεται ελαφρυτερος οταν τον μοιραζεσαι και ολοι εμεις δυστυχως εχουμε τον ιδιο πονο και αγαπη για τους δικους μας ανθρωπους.

Πάνω