ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!!

(1/2) > >>

sigano potamaki:
Καλησπερα σε ολους και ευχομαι εναν ομορφο χειμωνα! Το 2004 διαγνωστηκε μια σπανια μορφη καρκινου στον πατερα μου,ετων τοτε 49, στρωματικοι ογκοι εντερου η αλλιως Gist. Μια ασθενεια η οποια ''αντιμετωπιζεται'' , αν μπορω να χρησιμοποιησω αυτη τη λεξη, με φαρμακα κατα τησ λευχαιμιας. Μετα απο πονο στην κοιλια λοιπον και ''διαγνωση'' σκωληκοειδιτιδας βρεθηκαν ογκοι σε μεγεθος πορτοκαλιου οπως μας ειχαν πει και ξεκινησε μετα απο καποιους μηνες τη πρωτη θεραπεια.. Για χρονια ηταν σα να μην εχει συμβει το οτιδηποτε καθως ειναι και ανθρωπος που προσπαθει ο,τι του συμβαινει να το διασκεδαζει και να μην πεφτει ψυχολογικα.. Απο το 2009 αρχισαν οι υποτροπες, αλλαγη φαρμακων, αυξηση δοσεων με αποτελεσμα 0. Χειρουργειο το μαρτιο του 2010, χειρουργειο τον οκτωβρη του 2010, (ενα αλλο χειρουργειο το γεναρη του 2011 για μοσχευματα στα ποδια καθως ειχε προβλημα) και παλι υποτροπες.. 2 ιουλιου λοιπον φετος, μετα απο εντονους πονους μπαινει στο νοσοκομειο με ''διαγνωση''  κολιτιδα αν θυμαμαι καλα.. Τελικα μια γιατρος (να ναι καλα) τους επεισε πως επροκειτο για ειλεο.. Αυτο που ηξερα για τον ειλεο ειναι πως ενα μεγαλο πσοοστο ανθρωπων που παθαινουν ειλεο μπορει να καταληξει.. Κι ομως τη γλιτωσε γιατι ηταν και παλι ευδιαθετος και δεν αφησε τιποτα να τον ριξει! Αποφασιστηκε λοιπον χειρουργειο αμεσα παλι για να μην υπαρξει και 2ος ειλεος. Αφου δεν τον ανελαβε ο χειρουργος που ειχ τα τελευταια 6 χρονια βρηκαμε αλλον. Πηγαμε και μετα απο καποιες μερεσ αναμονης μπηκε στο χειρουργειο στις 12 ιουλιου, ενα χειρουργειο απο τις 9 τ πρωι μεχρι τις 6 περιπου το απογευμα.. Να σημειωσω πως τα προηγουμενα που ειχε κανει διαρκουσαν 2-3 ωρες.. Τον ειδαμε στην ανανηψη πολυ καταβεβλημενο κ ακουγαμε τις νοσοκομες να του λενε να προσπαθησει να κουνησει τα ποδια του.. Κατι δεν πηγαινε καλα κ ηταν φανερο.. Ολο το βραδυ εψαχνε η μητερα μου γιατρους καθως δεν εδιναν σημασια να τους πει πως το ενα ποδι ειναι παγωμενο.. Αφου λοιπον περασε ηνυχτα το επομενο πρωι αμεσως χειρουργειο καθως ειχε δημιουργηθει θρομβος.. Βγαινει ο γιατρος μας λεει υπαρχει μεγαλος κινδυνος να το χασει αλλα θα κανουμε ο,τι μπορουμε.. Τελειωνει κ αυτο ''λυνεται'' ο θρομβος κ μπαινουμε παλι στην ανανηψη.. Απορω με τη δυναμη του και τη δικη μας.. Χαμενος απ τις ναρκωσεις και τους πονους.. Το ιδιο βραδυ η κατασταση ανεξελεγκτη, πρεπει λενε να γινει ακρωτηριασμος αλλιως εινα πιθανο να καταστραφουν αλλα οργανα ακομα και να χασει τη ζωη του.. Ας γινει κ αυτο  λοιπον! 2 μερες μετα ακρωτηριασμος ενος μελους. Κ παλι στην ανανηψη να μας ζηταει να του κουνησουμε λιγο το ποδι γιατι ποναει.. Κ τι να πεις....? Υπομονη και παντα ενα χαμογελο.. Εγραψα πολλα το ξερω αλλα ειναι πολυ δυσκολες στιγμες για ολους μας.. Ειμαι 21 χρονων η αδερφη μου 23 η μητερα μου 46 κ ο πατερασ μου σημερα 55. Νιωθω πως αν μας φυγει θα καταρρευσουμε ολοι. Ομως πρεπει να βαλω καλα στο μυαλο μου πως αν γινει αυτο θα ειναι για το καλο του.. Καλυτερα μια αξιοπρεπης ζωη μεχρι καποια ηλικια παρα μερικα χρονια ακομα βασανων.. Με συγχωρειτε για τη ζαλαδα!!! Υγεια και ευτυχια σε ολους!!

fani:
Καλησπέρα,
καταρχάς έχετε περάσει πάρα πολλά και έχετε αντέξει. Θα μπορούσαν να έχουν συμβεί πολύ χειρότερα όπως είπες κ όμως δεν έγιναν έχεις τον άνθρωπο σου κοντά σου και αυτό είναι το σημαντικό. Θα σου έλεγα αν έχει πόνους ή και πιο γενικά να δοκιμάσει και κάποιες άλλες θεραπείες ως συμπληρωματικές, όπως για παράδειγμα το ρέικι σε εμάς έχει βοηθήσει πάρα πολύ. Κάποια πράγματα δε είναι στο χέρι μας αλλά να μη χάνεις την ελπίδα σου, έχω ακούσει για πάρα πολλούς ανθρώπους που οι γιατροί δεν τους έδιναν ελπίδες και όμως έχουν περάσει χρόνια και είναι καλά.
Σε τι κατάσταση είσαστε τώρα,είστε εκτός νοσοκομείου?Ποιος γιατρός σας χειρούργησε?
Υγεία και ευτυχία.

GMICH:
Καλησπέρα

Σε παρακαλώ μπορείς να μου πείς τι έιναι το ρέικι ?

mariao:
Τι λες ρε κοπελια...Τι περνάτε!!!
έχω μεινει με το στόμα ανοιχτό! Απιστευτες επιπλοκές ...
Σας ευχομαι κουράγιο και δυναμη.
Για να είμαι ειλικρινής δεν καταλαβαινω την εξέλιξη...μου φαινεται παντελώς εξωφρενική.
Συνεχίζουμε να μιλάμε για GIST? καθώς με GIST ζουνε πλέον και 20 χρόνια μετα τη διάγνωση με γκλιβεκ και κάποια άλλα νεωτερα φάρμακα...δηλαδή χρονια νόσος.
Πες μας που εγινε το χειρουργείο νοσοκομείο και χειρουργός να ξερουμε να αποφεύγουμε!!!

Κουράγιο και πάλι και δυναμη!

sigano potamaki:
Το ρεικι δε γνωριζω τι ειναι ουτε εγω, αν μπορειτε να μας πειτε οντως.. Πονους δε μπορω να πω πως εχει.. Ειναι πολυ μπερδεμαν τα πραγματα.. Μια περιπου εβδομαδα μετα το τελευταιο χειρουργειο, εγινε αξονικη κ εντοπιστηκε ενας ογκος στην κυστη 8 εκατοστων, χωρις να μας εχει ειδοποιησει για αυτο ο ''χειρουργος''. Οταν τον ρωτησε η μητερα μου αργοτερα της ειπε πως για να αφαιρεθει πρεπει να γινει ολικη κυστεκτομη και αφαιρεση των εσω γεννητικων οργανων.. Ο συγκεκριμενος, που ανθρωπο δε θα ηθελα να τον χαρακτηρισω ειναι φραγκοφονιας και ενας απλος χασαπης.. Δεχεται λογικα, ο,τι χειρουργειο εμφανιστει στο τραπεζι και προκειμενου να κανει εναν καλο καθαρισμο θα σου φαει 2-3 οργανα.. Στην προκειμενη περιπτωση αναγραφεται στο πρακτικο του χειρουργειου πως εγινε τρωση κυστης και ουρητηρα, αφαιρεση 40 εκατοστων λεπτου εντερου κι 5 παχεως.. Εχει γινει και ουρητηροστομια.. Πραγματικα για το συγκεκριμενο ον θα ηθελα να πω πολλα αλλα δεν ειναι ωρα..  Αυτη τη στιγμη ειμαστε στο σπιτι, ευτυχως εχουμε παρει τα πανω μας παρόλες τις δυσκολιες, βαλαμε τεχνητο μελος, περπαταμε με πατεριτσα και ειμαστε 20 κιλα κατω καθως ηταν ασιτος 20 περιπου μερες και 3 χειρουργεια τον εξουθενωσαν.. Παντως αναφορικα στις περιπτωσεις ανθρωπων που εζησαν κ παλεψαν παραπανω γνωριζω, δε παυω να ελπιζω.. Αλλωστε κ μεχρι τωρα ηταν τυχερος.. Τα ''στοιχεια'' για τη συγκεκριμενη νοσο μιλανε για ζωη γυρω στα 4 χρονια ενω ο γλυκος μου μπαμπας παλευει κ ειναι ηδη στα 7.. Τι να πουμε.... Απλα, ναι, υγεια και ευτυχια....   @mariao Καλησπερα! Μιλαμε για gist ναι.. το γκλιβεκ δουλεψε παρα πολυ καλα απο το 2004 μεχρι το 2008 περιπου καθως το '09 αρχισαν υποτροπες.. Συνεχισε με sutent, tasigna, sprycel και πριν μερικεσ μερες γυρισε παλι στο sutent.. Οπως καταλαβαινετε κανενα δε λειτουργησε μετα.. Φαινεται πως πλεον , οπως μας ειπε κι ενας γιατρος, οι ογκοι μεγαλωνουν πολυ και επιθετικα ισως και αυτος που εχει μεινει μεσα τωρα να καταστρεψει καποιο οργανο αλλα ελπιζουμε.. Ο κυριος χασαπης βρισκεται στο πανεπιστημιακο νοσοκομειο ηρακλειου εχουν ακουστει διαφορα για εκεινον, αν καποιος γνωριζει θα καταλαβει αμεσως.. Ευχαριστω πολυ, να ειστε κ εσεις καλα! :)

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα