ονοματα των καλυτερων χειρουργων

Ξεκίνησε από herc2k, Δεκέμβριος 26, 2011, 11:45:48 μμ

« προηγούμενο - επόμενο »

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Κάτω

herc2k

μας χτυπησε και εμας την πορτα, εχω την μητερα μου με καρκινο στο σιγμοειδές , ευτυχως μετα απο εξετασεις (pet scan) δεν βρεθηκαν μεταστασεις
οποτε βουρ στο χειρουργειο με αισιοδοξια. ψαχνουμε λοιπον χειρουργο ΑΜΕΣΑ
Θα ηθελα να μου πειτε/προτεινεται ονοματα χειρουργων που σας εκαναν επεμβαση και πήγε καλα (και οσους δεν πηγε καλα για να τους αποφυγουμε)
θα προτιμουσα χειρουργους με ειδικευση Λαπαροσκοπικής Χειρουργικής Παχέος Εντέρου και οχι απλα να γραφει γενικος χειρουργος (δεν ειναι καλυτερα ετσι?)
εχω βρει καποια ονοματα που μαλιστα που ασχολουνται με την Ρομποτική Χειρουργική δια του Ρομποτικού συστήματος DaVinci.
εχει κανει κανεις τετοια επεμβαση?  εντυπωσεις?? 

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΑ

Καλό σου βράδυ και χρόνια πολλά.Καταρχάς ψυχραιμία,θα σου είναι πολύτιμη.Εγώ από τη δεκαετή μου εμπειρία κι ύστερα από 4 χειρουργεία του συζύγου,έχω να σου προτείνω τον κ.Κατσαραγάκη ο οποίος χειρουργεί στο Ιπποκράτειο.Είναι εξαιρετικός επιστήμονας και υπέροχος άνθρωπος.Δεν θα χάσεις τίποτα,αν τον δεις.Ίσα-ίσα θα σε ηρεμήσει και θα σου εμπνεύσει σιγουριά.Είναι επένδυση για την ιατρική αυτός ο άνθρωπος.Τώρα σχετικά με τη ρομποτική χειρουργική,δεν έχω κάποια εμπειρία,ίσως θα σε διαφωτίσει κάποιος άλλος συνομιλητής.Καλό σου βράδυ,χρόνια πολλά και καλή τύχη.

mariao

Herc2k,
Davinci σε ποιόν?
Το μηχάνημα είναι εξαιρετικό δες ποσες εγχειρίσεις έχει κάνει αυτός ο χειρουργός που διάλεξες με το Davinci.
Ουτε που θα το καταλάβει το χειρουργείο κάτι το οποίο είναι πολύ σημαντικό!!!
Ενας φίλος χειρουργήθηκε στον Κωνσταντινίδη με Davinci και έχει να πει τα καλύτερα.

Καλή σας επιτυχία!

herc2k

thanx για τις απαντησεις
αυτοι που βρηκα μεχρι στιγμης στα γρηγορα  μεσω ινετερνετ μονο και αυριο μεθαυριο 8α κλεισω ραντεβου να τους δω απο κοντα ειναι μονο οι
Παναγιώτης Κ. Γλέντης
Μιχαήλ Βοργιάς
δεν ξερω για αλλους και ελπιζω αν μου πειτε εσεις μερικα ονοματα να μην πηγαινω στην τυχη

herc2k

τελικα μπηκαμε στο αγιος σαββας και την εγχειρηση θα την κανει ο εκει διευθυντης χειρουργικης Πλατανιωτης, απο συγγενεις και φιλους ακουσαμε τα καλυτερα λογια και ετσι η μητερα μου ειπε να παμε καπου στα σιγουρα.
προσωπικα θα προτιμουσα σε αλλους χειρουργους που θα εκαναν την επεμβαση με το da vinci.
ειναι μεσα αυτη τη στιγμη και πιθανοτατα θα γινει η εγχειρηση  δευτερα ή τριτη
ελπιζω να πανε ολα καλα

mariao

herc2k

καλησπερα και καλη χρονια
η εγχειρηση εγινε προχτες , λαπαροσκοπηση ειπαν, ολα καλα μας λενε μεχρι στιγμης και οτι τα πραγματα ηταν καλυτερα απο οτι περιμενανε
με χαλασε που γεμισαν τρυπες τα χερια της μανας ,οι ασχετες νοσηλευτριες εσπασαν ολες τις φλεβες μεχρι να καταφερουν να βαλουν πεταλουδα
.....ολους τους νεους τους πανε εκει για πρακτικη μαλλον

χρειαζεται να προσεξουμε τιποτα κατα τη διαρκεια της αναρρωσης??  οπως το να κινείται οσο μπορει για να μην γεμίσει κηλες ?

τελοςπαντων τωρα λογικα ψαχνουμε για προληπτικη χημειοθεραπεια εχετε να προτεινεται ονοματα? συνδιασμος φαρμακων? καλυτερα ακτινες?
υπερ και κατα χειμιοθεραπειας  ,ακτινες?
κατι να προσεξουμε σε αυτο?
ευχαριστω

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΑ

Καλησπέρα!!!!Καταρχάς χαίρομαι που πήγαν όλα καλά κατά την επέμβαση της μανούλας σου!!!!Εύχομαι ο νέος χρόνος να σας πάει γούρι και να εξελιχθούν όλα κατ΄ευχήν....Σε ότι αφορά την εύρεση ογκολόγου εγώ για πολλαστή φορά συστήνω τον κ.Σαμαντά στους Αγίους Αναργύρους της Κηφισιάς.Όλοι τους εκεί είναι εξαιρετικοί στη δουλειά τους,έτσι κρίνω εγώ από την πολυετή μου συνεργασία μαζί τους...Καλή τύχη σε ότι αποφασίσετε....Περιμένω νέα...Περαστικά!!! ;)

mariao

herk για τον Σαμαντά εχω ακούσει και εγω τα καλύτερα.
Αλλος ένας πολύ καλός ειναι ο Κοσμας στο Μεταξα.
Φαίνεται οτι το προλάβατε! όλα καλά θα πάνε.

Στον Αγ. Σαββα στην 1η ΧΜΘ έκαψαν τις φλέβες του πατέρα μου και από τα δυο χέρια!!!

kontze

Ιανουάριος 09, 2012, 02:30:39 μμ #9 Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 15, 2012, 11:40:22 μμ από kontze
Και εμείς  στην ομάδα του Σ*****α είμασταν και ευτυχώς φύγαμε... Ήταν τότε που μας είπαν ότι δεν παιρνει τίποτε άλλο απλά ένα φάρμακο συντήρησης! Να είναι καλά που με τον τρόπο τους κοιτάξαμε και αλλού και είδαμε΄άσπρη ημέρα. Δυστυχώς και εκεί ακολοθούν τα κλασσικά σχήματα με την στατιστική σειρά και άν είσαι τυχερός έχεις πάρει το σωστό. Δεν ακούν τίποτα για μοριακή και εξειδικευμένη χημειοθεραπεία και είναι ένα ακόμα κλασσικό ογκολογικό κέντρο. Θα ήθελα όμως εδώ να τονίσω ότι σαν υποδομή είναι άψογο και σαν άνθρωποι άριστοι. Εγώ απλά αναφέρομαι στο θέμα αποτέλεσμα... όπου εκεί δεν μείναμε ικανοποιημένοι αφού ο πατέρας μου έκανε λάθος σχήματα με πολύ σοβαρές παρενέργειες και με συνεχείς αρνητικές εξελίξεις για περίπου 8 μήνες!

mariao

Κωστα δεν το ήξερα οτι ήσασταν στην ομάδα του Σαμαντά...

Από την άλλη στην Ελλάδα έχω να σας πω οτι αυτό που περιγράφει ο Κωστας δηλαδή την εμμονή με τα πρωτόκολλα (λειτουργούν δε λειτουργούν) και τις παρωπίδες σε κάθε τι καινούργιο την έχουν όλοι οι ογκολόγοι ακόμα και όταν στα συνέδριά τους αναφέρονται σε εξατομικευμένες θεραπείες!!!
Το βέβαιο ωστόσο ειναι οτι πολλοι από αυτούς, εκτός από ανενημέρωτοι και προσκωλημένοι στα πρωτόκολλα, είναι επισης και ανοργάνωτοι και αδιάφοροι και είρωνες και πολλά άλλα αρνητικά.
Πάλι καλά που ηταν ειλικρινείς μαζί σας βρε Κώστα!!!
Και εγώ για το Ζήρα το ίδιο λέω. Ευτυχώς που ήταν ειλικρινής μαζί μας και τουλάχιστον μας ειπε οτι δεν μπορεί να κάνει κατι περισσοτερο...οπότε προέκυψε η Γερμανία.
Πάντως εαν βρείτε ογκολόγο σε νοσοκομείο που να δέχεται τις μοριακές εξετάσεις και να βασίζει τη ΧΜΘ αγωγή σε αυτές, να μου το πείτε και εμένα γιατί μεχρι τωρα δεν έχω βρει!

sigano potamaki

Καλησπερα και καλη χρονια.. Ηθελα να ρωτησω αν χειρουργει ακομα ο κ.Κατσαραγακης, γιατι κατι ειχα ακουσει οτι δε χειρουργει πλεον γνωριζετε??

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΑ

Kαλό βράδυ.Σε ότι αφορά τον Κατσαραγάκη,ξέρω πως χειρουργεί κανονικά...Δεν νομίζω να κάνω λάθος...Έχω βέβαια αρκετό καιρό να του μιλήσω και να τον δω.Ο άνθρωπος αυτός,θα το ξαναπώ και θα καταντήσω γραφική και κουραστική,είναι χωρίς αμφιβολία επένδυση στην ιατρική της χώρας μας.Όποιος είχε την τύχη να τον γνωρίσει,σίγουρα θα ένιωσε από την πρώτη στιγμή σιγουριά,ηρεμία,εμπιστοσύνη...Είναι επιστήμονας,άνθρωπος,πατέρας....Αν θέλεις πιο πολλές λεπτομέρειες,στείλε μου μήνυμα ....Καλό σας ξημέρωμα...

herc2k

τελικα ολα οκ μεχρι στιγμης εγινε το χειρουργειο, εκοψαν 40 εκατοστα ειπαν εντερο , το λήκυθο .
Την επομενη εβδομαδα θα παμε για βροχοσκοπηση να τσεκαρουν τι υπαρχει στο πνευμονα , αν και μας ειπαν να μην ανησυχούμε
γιατι ειναι πολυ μικρο , και το petscan δεν ειχε δειξει κατι τοτε αλλα θελουν να το σιγουρέψουν.

mariao

Ωραία φιλε μου,
ελπίζω να μην ειναι τίποτε στον πνεύμονα.
Καλή συνέχεια :)

herc2k

2 χρονια μετα την εγχειρηση ολα πανε καλα, δεν χρειαστηκαν χημειοθεραπείες τελικα , αφαιρεθηκε πληρως ο ογκος  ενα μικρο θεμα στην τουλαετα το ειχει παντως αλλα οκ λογικο  ολοκληρο κομματι αφαιρεσαν
τους πνευμονες συνεχιζουμε  να κοιταμε μονο γιατι βρηκαν κατι  και ελεγχουμε αν μεγαλωνει

Natasha

Κανεις δεν περιμένει την στιγμή που θα ακούσει πως ένας δικός του άνθρωπος πάσχει απο την νόσο αυτη....!
Μεχρι που μια ημέρα χτύπησε κ την δίκη μας πορτα....
Διαγνώστηκε με καρκίνο παχέως εντέρου χωρις κανένα δείγμα πριν τη διάγνωση ....!!! Απλα ηταν πεσμένος κ αιματοκρίτης και το σίδηρο και ξεκινήσαμε με μια απλή γαστροσκόπηση όπου ναι μεν φαινόταν το πρόβλημα αλλα χρειάστηκε κ κολονοσκόπηση για να σιγουρευτούμε την πηγή κ το ακριβές σημείο .... τελικά φτάσαμε να επισκεφτούμε έναν ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ πρωτα άνθρωπο κ μετα γιατρό στο ΤΖΑΝΕΙΟ, τον κύριο Κοντοστόλη! Έπρεπε ομως να έχουμε κ την συμβουλή ενός ογκολόγος... μας πρότειναν έναν απο το Μεταξά...κ. Κ****Σ... στην κοσμάρα του! !! Ποτε δεν τον έβρισκες στο τηλέφωνο αν δεν καλούσες πρωτα 10 φορές....
Και κυρίως;;;; ποτε δεν θυμόταν για ποιον μιλάμε!!!! Έπρεπε κάθε φορα να του θυμίζουμε για ποιον ειναι και απο τη πάσχει....
Αποτέλεσμα...δεν προλάβαμε να κάνουμε τιποτα, και τωρα απλα περιμένουμε να χάσει τη μάχη με τη ζωή....
Ο λόγος που μπήκα στο site αυτο ειναι διότι είδα να εξυμνούν έναν απαράδεκτο γιατρό.... αυτόν που προανέφερα....
ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ!!!!
Έβαλε τον άνθρωπο μου σε θεραπεία χωρις μετάγγιση, ενώ είχε 19 αιματοκρίτη , 6 αιμοσφαιρίνη και 750000 αιμοσφαίρια!!!!
Αποτέλεσμα να μου "μεινει" κυριολεκτικά στα χέρια, λίγες μέρες μετα κ να χειρουργηθεί άμεσα με κίνδυνο της ζωής του για θρόμβωση!!!!
Εγω το θεωρώ απαράδεκτο!!!!
Προσέξτε πολυ ποιους εμπιστεύεστε!
Εμάς κάηκε η γούνα μας .... αλλα δεν θα το αφήσω ετσι!!!!

sensor

Μάλιστα Κα Natasha...!!! Επειδή άκουσα την όλη συζήτηση έξω απ' το γραφείο του κου Κ***ά, τώρα ρίχνεις λάσπη γιατί προφανώς δεν υπέκυψε στους εκβιασμούς που έκανες γιά να σου συνταγογραφήσει τις πανάκριβες διατροφές που σας συστήσανε οι θεράποντες στην ιδιωτική κλινική που τον πήγες...! Δεν ήταν υποχρεωμένος να το κάνει εφ' όσον ήταν επιλογή άλλων γιατρών. Και εσύ τώρα έρχεσαι να δυσφημίσεις επί τούτου ένα γιατρό που καθ' ομολογία όλων είναι κορυφαίος και χαίρει απεριόριστης εκτίμησης απ' όλους στο χώρο της Ογκολογίας και της Ιατρικής γενικότερα, και όχι μόνο στην Ελλάδα, επειδή κάποιος δικός σου ασθενής δεν πήγε καλά, όταν τον πήγατε στο Μεταξά χωρίς να έχει γίνει σοβαρό και όπως πρέπει χειρουργείο...! Οσο γιά το Χειρουργό και "σπουδαίο" άνθρωπό που αναφέρεις απ' το Τζάνειο μάλλον φοράει "κοντή στολή" ;) >:( ??? και έτσι μπορεί να είναι κανένας κουρέας ή χασάπης, αλλά μάλλον γιά σκιτζή τον κόβω, μιάς και ΔΕΝ ξέρει να κάνει σοβαρά χειρουργεία, γιατί έχω βιώσει περιστατικό απ' το συγγενικό περιβάλλον και άκουσα και άλλα παραδείγματα και από άλλους εκεί, που ο συγκεκριμένος χειρουργός ανοίγει και τις περισσότερες φορές που δεν μπορεί να αφαιρέσει τίποτα μετά τα κάνει μούσκεμα αφήνοντας έναν άρρωστο με υποθρεψία και τελείως εξασθενημένο...! Ε μην περιμένουμε μετά ο ογκολόγος και πόσο μάλλον με τη χημειοθεραπεία να μπαλώσει την ανικανότητα του κάθε σκιτζή χειρουργού.....! Ούτε οι γιατροί του ΕΣΥ και ο συγκεκριμένος που αναφέρεις, ο κ. Κοσμάς, να σου απαντάνε κάθε λίγο και λιγάκι στα κινητά τηλέφωνα και να θυμώνται με το όνομα αμέσως τον άρρωστο, όταν βλέπουν και έχουν στο κεφάλι τους 50-100+ ασθενείς την ημέρα...! Μάλλον εσύ κινείσαι πάντα με σκοπιμότητα και υστεροβούλία...!
Υ.Γ. Μ' αρέσει που χρησιμοποιείς και παραπλανητικό ψευδώνυμο (Natasha)...... Κα Ν****Α Π***Α..... γιατί φαίνεται ότι όλες σου οι κινήσεις, όπως και στο συγκεκριμένο θέμα πιυ γράφεις, είναι τυχοδιωκτικές...!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

mariao

Sensor,
Μιλάς για κάποια περίπτωση περιστατικού που αναφέρεται 1 χρόνο + πίσω, σαν να έγινε χθες και να το είδες με τα μάτια σου!!!!!

Ο σκοπός αυτού του site είναι ενημερωτικός και επειδή βασίζεται στις εμπειρίες που έχει ο καθένας μας καλό θα ήταν να μην υπάρχει εμπάθεια, μια και το σύτημα Υγείας είναι από μόνο του τραγικό και λάθη ή παραλήψες σαν τις αναφερόμενες είναι πολύ ευκολο να ξεφύγουν του ελέγχου.

Ο καθένας μπορεί να διαβάσει και να κρίνει από μόνος του, δεν υπάρχει λόγος προσωπικής αντιπαράθεσης.

Ευχαριστώ

sensor

Ναι Mariao γιατί έτυχε να είμαι στον προθάλαμο του γραφείου εκείνη την ημέρα και να ακούσω όλη τη συζήτηση...! Οσο για τον 1 χρόνο μετά, τώρα ανακάλυψα το forum σας και τη λάσπη που μπήκε και ρίχνει ΑΔΙΚΩΣ η συγκεκριμένη "κυρία", της οποίας τυχαίνει να ξέρω και τόσο την ποιότητα της, όσο και την (αναξιο)πιστία της...!!!
Αυτό και μόνο γιά να υπάρχει σοβαρή πληροφόρηση αν θέλετε και όχι π α ρ α π λ η ρ ο φ ό ρ η σ η εδώ μέσα...!!! Ευχαριστώ !

mariao

Προφανώς υπάρχει κάποιου είδους εμπάθεια εδώ....
Sensor, δεν ξέρω εαν εργάζασαι στον χώρο του συστήματος Υγείας, αλλά από τον τρόπο που εκφράζεσαι διαφαίνεται μια σκληρότητα την οποία ο ασθενής και οι συνοδοί του τη βιώνουν μέσω του συστήματος υγείας και πιστεψέ με δεν είναι ευχαριστο συναίσθημα.
Λοιπόν, για να ξεκαθαρίσουμε τα πράγματα μια και υποτίθεται οτι είμαστε στην Ευρώπη του 2017 και όχι στον Μεσαίωνα....
Ναί ο εκάστοτε Γιατρός είναι υποχρεωμένος να ακούει τον ασθενή και εφόσον μπορεί, να τον διευκολύνει όπως μπορεί πχ γράφοντας συμπληρώματα διατροφής που έχει πρότείνει ένας άλλος γιατρός και άλλα παρόμοια και να το κάνει χωρις προβλήματα.
Ναί ο εκάστοτε Γιατρός είναι υποχρεωμένος και θα έπρεπε να επιδιώκει να συνεργάζεται με άλλους συναδέρφους του είτε βρίσκονται στον ιδιωτικό είτε στον δημόσιο τομέα εφόσον με αυτόν τον τρόπο διασφαλίζεται καλύτερα η αντιμετώπιση της υγείας του ασθενούς.
Ναι ο γιατρός ή κάποιος βοηθός θα πρέπει να είναι διαθέσιμος κάποια ώρα της ημέρας για να μιλήσει με τους ασθενείς του.
Και το κυριότερο ένας ογκολόγος θα πρέπει μεταξύ αλλων να έχει το ρόλο του συντονισμού των ενεργειών ζητώντας την συνεργασία διαφόρων ειδικοτήτων όταν κρίνεται απαραίτητο, όχι οταν ο ασθενής του καταρεύσει και η κατάσταση φτάσει στο απροχώρητο αλλά προκειμένου να μην καταρεύσει κατι που απαιτεί παρατήρηση, στοχο και σχεδιασμό.  Σε περίπτωση που τα παραπάνω δεν καλύπτονται σε ένα ανεκτό βαθμό από τον εκάστοτε Ιατρό - ογκολόγο, λυπάμαι πολυ αλλά προτρέπω άπαντες να κρίνουν αυτόνομα τα δεδομένα με βάση την λογική σκέψη.
Οσοι φέρονται σαν αυθεντίες χρήζουν ιδιαίτερης προσοχής επειδή αυτό είναι δειγμα ενός κλειστου τρόπου σκέψης και......μαντεψτε τι, ο κλειστός τροπος σκέψης είναι ακριβώς το αντιθετο της επιστημονικής σκέψης.
Αυτά...

Πάνω