Αντικαρκινική Κοινότητα Συνδρομή RSS
Οκτώβριος 23, 2014, 04:44:44 μμ *
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Νέα: Καλώς ήρθατε στην Αντικαρκινική Κοινότητα. Η δημοσίευση θεμάτων και σχολίων, επιτρέπεται μόνο σε εγγεγραμμένα μέλη.
Φόρτωση
Σύνθετη αναζήτηση
   Αρχική   Επικοινωνία Σύνδεση Εγγραφή  

Προσοχή...

1. Αποφεύγετε την χρήση greeklish (ελληνικά με λατινικούς χαρακτήρες). Είναι δυσανάγνωστα και δυσκολεύουν την λειτουργία της αναζήτησης.
2. Μην χρησιμοποιείτε την σελίδα της «Επικοινωνίας», για ερωτήσεις ιατρικού χαρακτήρα. Δημοσιεύστε την ερώτησή σας στους πίνακες συζητήσεων.
3. Τα δημοσιευμένα άρθρα και τα μηνύματα που τα συνοδεύουν, δεν υποκαθιστούν σε καμμία περίπτωση τις συμβουλές των γιατρών σας!
4. Ο σκοπός της κοινότητας, είναι η ανταλλαγή πληροφοριών που μπορούν να αποβούν χρήσιμες. Μην τις ανταλλάσετε με προσωπικά μηνύματα, αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος.
5. Δεν επιτρέπεται η δημοσίευση ονομάτων γιατρών, τα οποία συνοδεύονται από σοβαρές καταγγελίες, που μπορεί να επιφέρουν μηνύσεις για συκοφαντική δυσφήμιση.
Σελίδες: [1]   Κάτω
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ονοματα των καλυτερων χειρουργων  (Αναγνώστηκε 11453 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
herc2k
Νέο μέλος
*
Εκτός σύνδεσης Εκτός σύνδεσης

Φύλο: Άντρας

« στις: Δεκέμβριος 26, 2011, 11:45:48 μμ »

μας χτυπησε και εμας την πορτα, εχω την μητερα μου με καρκινο στο σιγμοειδές , ευτυχως μετα απο εξετασεις (pet scan) δεν βρεθηκαν μεταστασεις
οποτε βουρ στο χειρουργειο με αισιοδοξια. ψαχνουμε λοιπον χειρουργο ΑΜΕΣΑ
Θα ηθελα να μου πειτε/προτεινεται ονοματα χειρουργων που σας εκαναν επεμβαση και πήγε καλα (και οσους δεν πηγε καλα για να τους αποφυγουμε)
θα προτιμουσα χειρουργους με ειδικευση Λαπαροσκοπικής Χειρουργικής Παχέος Εντέρου και οχι απλα να γραφει γενικος χειρουργος (δεν ειναι καλυτερα ετσι?)
εχω βρει καποια ονοματα που μαλιστα που ασχολουνται με την Ρομποτική Χειρουργική δια του Ρομποτικού συστήματος DaVinci.
εχει κανει κανεις τετοια επεμβαση?  εντυπωσεις?? 
Καταγράφηκε
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΑ
Ανώτερο μέλος

Φύλο: Γυναίκα

« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 27, 2011, 12:58:13 πμ »

Καλό σου βράδυ και χρόνια πολλά.Καταρχάς ψυχραιμία,θα σου είναι πολύτιμη.Εγώ από τη δεκαετή μου εμπειρία κι ύστερα από 4 χειρουργεία του συζύγου,έχω να σου προτείνω τον κ.Κατσαραγάκη ο οποίος χειρουργεί στο Ιπποκράτειο.Είναι εξαιρετικός επιστήμονας και υπέροχος άνθρωπος.Δεν θα χάσεις τίποτα,αν τον δεις.Ίσα-ίσα θα σε ηρεμήσει και θα σου εμπνεύσει σιγουριά.Είναι επένδυση για την ιατρική αυτός ο άνθρωπος.Τώρα σχετικά με τη ρομποτική χειρουργική,δεν έχω κάποια εμπειρία,ίσως θα σε διαφωτίσει κάποιος άλλος συνομιλητής.Καλό σου βράδυ,χρόνια πολλά και καλή τύχη.
Καταγράφηκε
mariao
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 27, 2011, 02:35:24 πμ »

Herc2k,
Davinci σε ποιόν?
Το μηχάνημα είναι εξαιρετικό δες ποσες εγχειρίσεις έχει κάνει αυτός ο χειρουργός που διάλεξες με το Davinci.
Ουτε που θα το καταλάβει το χειρουργείο κάτι το οποίο είναι πολύ σημαντικό!!!
Ενας φίλος χειρουργήθηκε στον Κωνσταντινίδη με Davinci και έχει να πει τα καλύτερα.

Καλή σας επιτυχία!
Καταγράφηκε
herc2k
Νέο μέλος
*

« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 27, 2011, 02:47:32 πμ »

thanx για τις απαντησεις
αυτοι που βρηκα μεχρι στιγμης στα γρηγορα  μεσω ινετερνετ μονο και αυριο μεθαυριο 8α κλεισω ραντεβου να τους δω απο κοντα ειναι μονο οι
Παναγιώτης Κ. Γλέντης
Μιχαήλ Βοργιάς
δεν ξερω για αλλους και ελπιζω αν μου πειτε εσεις μερικα ονοματα να μην πηγαινω στην τυχη
Καταγράφηκε
herc2k
Νέο μέλος
*

« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 29, 2011, 10:50:52 μμ »

τελικα μπηκαμε στο αγιος σαββας και την εγχειρηση θα την κανει ο εκει διευθυντης χειρουργικης Πλατανιωτης, απο συγγενεις και φιλους ακουσαμε τα καλυτερα λογια και ετσι η μητερα μου ειπε να παμε καπου στα σιγουρα.
προσωπικα θα προτιμουσα σε αλλους χειρουργους που θα εκαναν την επεμβαση με το da vinci.
ειναι μεσα αυτη τη στιγμη και πιθανοτατα θα γινει η εγχειρηση  δευτερα ή τριτη
ελπιζω να πανε ολα καλα
Καταγράφηκε
mariao
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 30, 2011, 09:23:15 πμ »

Herk καλή σας επιτυχία!!!
 Χαμόγελο
Καταγράφηκε
herc2k
Νέο μέλος
*

« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 06, 2012, 03:09:23 πμ »

καλησπερα και καλη χρονια
η εγχειρηση εγινε προχτες , λαπαροσκοπηση ειπαν, ολα καλα μας λενε μεχρι στιγμης και οτι τα πραγματα ηταν καλυτερα απο οτι περιμενανε
με χαλασε που γεμισαν τρυπες τα χερια της μανας ,οι ασχετες νοσηλευτριες εσπασαν ολες τις φλεβες μεχρι να καταφερουν να βαλουν πεταλουδα
.....ολους τους νεους τους πανε εκει για πρακτικη μαλλον

χρειαζεται να προσεξουμε τιποτα κατα τη διαρκεια της αναρρωσης??  οπως το να κινείται οσο μπορει για να μην γεμίσει κηλες ?

τελοςπαντων τωρα λογικα ψαχνουμε για προληπτικη χημειοθεραπεια εχετε να προτεινεται ονοματα? συνδιασμος φαρμακων? καλυτερα ακτινες?
υπερ και κατα χειμιοθεραπειας  ,ακτινες?
κατι να προσεξουμε σε αυτο?
ευχαριστω
Καταγράφηκε
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΑ
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 06, 2012, 10:09:57 μμ »

Καλησπέρα!!!!Καταρχάς χαίρομαι που πήγαν όλα καλά κατά την επέμβαση της μανούλας σου!!!!Εύχομαι ο νέος χρόνος να σας πάει γούρι και να εξελιχθούν όλα κατ΄ευχήν....Σε ότι αφορά την εύρεση ογκολόγου εγώ για πολλαστή φορά συστήνω τον κ.Σαμαντά στους Αγίους Αναργύρους της Κηφισιάς.Όλοι τους εκεί είναι εξαιρετικοί στη δουλειά τους,έτσι κρίνω εγώ από την πολυετή μου συνεργασία μαζί τους...Καλή τύχη σε ότι αποφασίσετε....Περιμένω νέα...Περαστικά!!! Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
mariao
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 08, 2012, 09:04:16 μμ »

herk για τον Σαμαντά εχω ακούσει και εγω τα καλύτερα.
Αλλος ένας πολύ καλός ειναι ο Κοσμας στο Μεταξα.
Φαίνεται οτι το προλάβατε! όλα καλά θα πάνε.

Στον Αγ. Σαββα στην 1η ΧΜΘ έκαψαν τις φλέβες του πατέρα μου και από τα δυο χέρια!!!
Καταγράφηκε
kontze
Ανώτερο μέλος

Ελλάς Ελλάς

Τόπος: PATRA

« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 09, 2012, 02:30:39 μμ »

Και εμείς  στην ομάδα του Σ*****α είμασταν και ευτυχώς φύγαμε... Ήταν τότε που μας είπαν ότι δεν παιρνει τίποτε άλλο απλά ένα φάρμακο συντήρησης! Να είναι καλά που με τον τρόπο τους κοιτάξαμε και αλλού και είδαμε΄άσπρη ημέρα. Δυστυχώς και εκεί ακολοθούν τα κλασσικά σχήματα με την στατιστική σειρά και άν είσαι τυχερός έχεις πάρει το σωστό. Δεν ακούν τίποτα για μοριακή και εξειδικευμένη χημειοθεραπεία και είναι ένα ακόμα κλασσικό ογκολογικό κέντρο. Θα ήθελα όμως εδώ να τονίσω ότι σαν υποδομή είναι άψογο και σαν άνθρωποι άριστοι. Εγώ απλά αναφέρομαι στο θέμα αποτέλεσμα... όπου εκεί δεν μείναμε ικανοποιημένοι αφού ο πατέρας μου έκανε λάθος σχήματα με πολύ σοβαρές παρενέργειες και με συνεχείς αρνητικές εξελίξεις για περίπου 8 μήνες!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 15, 2012, 11:40:22 μμ από kontze » Καταγράφηκε
mariao
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 09, 2012, 04:09:20 μμ »

Κωστα δεν το ήξερα οτι ήσασταν στην ομάδα του Σαμαντά...

Από την άλλη στην Ελλάδα έχω να σας πω οτι αυτό που περιγράφει ο Κωστας δηλαδή την εμμονή με τα πρωτόκολλα (λειτουργούν δε λειτουργούν) και τις παρωπίδες σε κάθε τι καινούργιο την έχουν όλοι οι ογκολόγοι ακόμα και όταν στα συνέδριά τους αναφέρονται σε εξατομικευμένες θεραπείες!!!
Το βέβαιο ωστόσο ειναι οτι πολλοι από αυτούς, εκτός από ανενημέρωτοι και προσκωλημένοι στα πρωτόκολλα, είναι επισης και ανοργάνωτοι και αδιάφοροι και είρωνες και πολλά άλλα αρνητικά.
Πάλι καλά που ηταν ειλικρινείς μαζί σας βρε Κώστα!!!
Και εγώ για το Ζήρα το ίδιο λέω. Ευτυχώς που ήταν ειλικρινής μαζί μας και τουλάχιστον μας ειπε οτι δεν μπορεί να κάνει κατι περισσοτερο...οπότε προέκυψε η Γερμανία.
Πάντως εαν βρείτε ογκολόγο σε νοσοκομείο που να δέχεται τις μοριακές εξετάσεις και να βασίζει τη ΧΜΘ αγωγή σε αυτές, να μου το πείτε και εμένα γιατί μεχρι τωρα δεν έχω βρει!
Καταγράφηκε
sigano potamaki
Μέλος
**

« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 16, 2012, 11:41:19 μμ »

Καλησπερα και καλη χρονια.. Ηθελα να ρωτησω αν χειρουργει ακομα ο κ.Κατσαραγακης, γιατι κατι ειχα ακουσει οτι δε χειρουργει πλεον γνωριζετε??
Καταγράφηκε
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΑ
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 17, 2012, 12:45:41 πμ »

Kαλό βράδυ.Σε ότι αφορά τον Κατσαραγάκη,ξέρω πως χειρουργεί κανονικά...Δεν νομίζω να κάνω λάθος...Έχω βέβαια αρκετό καιρό να του μιλήσω και να τον δω.Ο άνθρωπος αυτός,θα το ξαναπώ και θα καταντήσω γραφική και κουραστική,είναι χωρίς αμφιβολία επένδυση στην ιατρική της χώρας μας.Όποιος είχε την τύχη να τον γνωρίσει,σίγουρα θα ένιωσε από την πρώτη στιγμή σιγουριά,ηρεμία,εμπιστοσύνη...Είναι επιστήμονας,άνθρωπος,πατέρας....Αν θέλεις πιο πολλές λεπτομέρειες,στείλε μου μήνυμα ....Καλό σας ξημέρωμα...
Καταγράφηκε
herc2k
Νέο μέλος
*

« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 22, 2012, 02:36:14 πμ »

τελικα ολα οκ μεχρι στιγμης εγινε το χειρουργειο, εκοψαν 40 εκατοστα ειπαν εντερο , το λήκυθο .
Την επομενη εβδομαδα θα παμε για βροχοσκοπηση να τσεκαρουν τι υπαρχει στο πνευμονα , αν και μας ειπαν να μην ανησυχούμε
γιατι ειναι πολυ μικρο , και το petscan δεν ειχε δειξει κατι τοτε αλλα θελουν να το σιγουρέψουν.
Καταγράφηκε
mariao
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 22, 2012, 03:12:19 μμ »

Ωραία φιλε μου,
ελπίζω να μην ειναι τίποτε στον πνεύμονα.
Καλή συνέχεια Χαμόγελο
Καταγράφηκε
herc2k
Νέο μέλος
*

« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 29, 2014, 01:23:48 μμ »

2 χρονια μετα την εγχειρηση ολα πανε καλα, δεν χρειαστηκαν χημειοθεραπείες τελικα , αφαιρεθηκε πληρως ο ογκος  ενα μικρο θεμα στην τουλαετα το ειχει παντως αλλα οκ λογικο  ολοκληρο κομματι αφαιρεσαν
τους πνευμονες συνεχιζουμε  να κοιταμε μονο γιατι βρηκαν κατι  και ελεγχουμε αν μεγαλωνει
Καταγράφηκε
Αντικαρκινική Κοινότητα

Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: