Αντικαρκινική Κοινότητα Συνδρομή RSS
Δεκέμβριος 19, 2014, 09:55:58 πμ *
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Νέα: Καλώς ήρθατε στην Αντικαρκινική Κοινότητα. Η δημοσίευση θεμάτων και σχολίων, επιτρέπεται μόνο σε εγγεγραμμένα μέλη.
Φόρτωση
Σύνθετη αναζήτηση
   Αρχική   Επικοινωνία Σύνδεση Εγγραφή  

Προσοχή...

1. Αποφεύγετε την χρήση greeklish (ελληνικά με λατινικούς χαρακτήρες). Είναι δυσανάγνωστα και δυσκολεύουν την λειτουργία της αναζήτησης.
2. Μην χρησιμοποιείτε την σελίδα της «Επικοινωνίας», για ερωτήσεις ιατρικού χαρακτήρα. Δημοσιεύστε την ερώτησή σας στους πίνακες συζητήσεων.
3. Τα δημοσιευμένα άρθρα και τα μηνύματα που τα συνοδεύουν, δεν υποκαθιστούν σε καμμία περίπτωση τις συμβουλές των γιατρών σας!
4. Ο σκοπός της κοινότητας, είναι η ανταλλαγή πληροφοριών που μπορούν να αποβούν χρήσιμες. Μην τις ανταλλάσετε με προσωπικά μηνύματα, αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος.
5. Δεν επιτρέπεται η δημοσίευση ονομάτων γιατρών, τα οποία συνοδεύονται από σοβαρές καταγγελίες, που μπορεί να επιφέρουν μηνύσεις για συκοφαντική δυσφήμιση.
Σελίδες: [1] 2  Όλοι   Κάτω
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Βοηθεια!Ογκος στον εγκεφαλο  (Αναγνώστηκε 27171 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
konstantina
Μέλος
**
Εκτός σύνδεσης Εκτός σύνδεσης

Φύλο: Γυναίκα

« στις: Μάιος 12, 2012, 02:11:48 πμ »

Βοηθεια!Εχω τη γιαγια μου με ογκο στον εγκεφαλο.Οι γιατροι ειπαν οτι εχει 6 μεχρι ενα χρονο ζωης.Κι οτι δεν χειρουργειται.Με ακτινοβολια απο καποιο συγχρονο μηχανημα το οποιο στοχευει μονο τον ογκο και οχι τα υγιη κυτταρα ,μπορει και να παραταθει η ζωη της περισσοτερο ισως.Ο γιατρος δεν μου γεμιζει το ματι,δεν μου αρεσει.Μηπως κανεις γνωριζει κανεναν καλο γιατρο,περισσοτερο γιατρο και λιγοτερο πωλητη?Μηπως κανεις ξερει κανενα γιατρο καλο που να συνδιαζει και εναλλακτικες μεθοδους ?Πρεπει να κινηθουμε γρηγορα...
Καταγράφηκε
mariao
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #1 στις: Μάιος 12, 2012, 01:03:27 μμ »

Γεια σου Κωσταντινα,
για ακτινοβολίες στον εγκέφαλο θα σου πρότεινα να δειτε τον Δρ. Σαλβαρα στο Ιατροπολις στο Χαλάνδρι με κλειστά ματια.
Ο ανθρωπος είναι εξαιρετικός και ως γιατρός και ως ανθρωπος. Ακτινοβολεί με το cyberknife το οποίο είναι συγχρονο μηχάνημα και στοχεύει ακριβώς στον όγκο. Η δράση του ειναι σχεδον το ίδιο αποτελεσματική με τη χειρουρική αφαίρεση. Γινεται στοχευμένη ακτινοβολία μονο στο σημείο του όγκου και μπορεί να χρειαστεί μόνο 1 η 2 συνεδρίες ανάλογα με τον όγκο και χωρίς ιδιαίτερες παρενέργειες.
Η διαδικασία καλύπτεται επισης από όσο ξέρω από τα ταμεία.

Μπορείς να δεις περισσότερα στο παρακάτω link.
http://iatropoli.gr/cyberknife/index.php?option=com_content&view=category&id=73&Itemid=232

Το τηλ. του Ιατρόπολις είναι το 210 6796000     
Δρ. Νικόλαος Σαλβαράς
Ακτινοθεραπευτής Ογκολόγος

Θα χρειαστείτε και ογκολόγο αλλά δεν ξέρω καποιον που να έχει ασχοληθεί εξειδικευμένα με το θέμα του εγκεφάλου για να σου συστήσω. Σε κάθε περίπτωση νομίζω οτι προηγείται το θέμα του ακτινολόγου οποτε θα σου προτεινα να μιλήσεις με τον Σαλβαρά μηπως και εκείνος έχει να σου προτείνει κάποιον.

προσπάθησε να είσαι όσο το δυνατό πιο ψύχραιμη και να μην χάνεις το κουράγιο σου.
είναι πολύ μεγάλο σοκ αλλά σκέψου οτι εφόσον το παλέψετε, μπορείτε και να το νικήσετε!
καλή συνέχεια
Καταγράφηκε
konstantina
Μέλος
**

« Απάντηση #2 στις: Μάιος 13, 2012, 04:15:42 μμ »

Ευχαριστω παρα πολυ.Θα απευθυνθω κι εκει.Εχω ξανακουσει τ ονομα του γιατρου αυτου.Μας εχουν πει οτι το μονο που μπορουμε να καταφερουμε ειναι να ζησει λιγο περισσοτερο.Το ποσο περισσοτερο δεν το ξερουμε.Αρχικα ειδαν τις εξετασεις νευροχειρουργοι στο γεννηματα και φωναξαν εκει καποιον γιατρο,Μιχαλοπουλος Ευθυμιος λεγεται,απο το ΥΓΕΙΑ,o οποιος αφου πηρε φορα και μιλαγε για το ποτε να παμε να μας γραψει τη θεραπεια,αργοτερα καταλαβε πως δεν θα παμε χωρις εξηγησεις και μας εξηγησε πως υπαρχει ενα καινουριο μηχανημα που στοχευει μονο τον ογκο και χωρις παρενεργειες ιδιαιτερες μπορει να συρικνωσει τον ογκο.Οπως και αλλα που ρωτησαμε.Ξερει κανεις για τον γιατρο αυτον?Η τεχνικη λεγεται VMAT.Μας ειπε πως ειναι το καλυτερο που μπορει να κανει,βεβαια μας το περιεγραψε σαν μοναδικο ,ενω εγω με ενα ψαξιμο στο ιντερνετ βλεπω πως υπαρχουν κι αλλες τεχνικες που στοχευουν μονο στον ογκο.Ισως να εννουσε πως ειναι μοναδικο στο ειδος του και οτι αυτο θα φερει τα καλυτερα αποτελεσματα.
Οποιος εχει παρομοια εμπειρια ας την γραψει εδω,θα βοηθησει.
Βλεπω πως αυτο το θεμα ειναι μαλλον μια μεγαλη μπισνα!Φοβερα και τρομερα μηχανηματα τα οποια εχουν μαζευτει στα ιδιωτικα,μονο και μονο για να δωσουν λιγο χρονο παραπανω.Μου φαινεται πως ο καθενας προωθει το δικο του.
Ρωτησαμε και για θεραπειες οπως π.χ. οξυζενε,φυλλα ελιας,κουκουτσι απο βερικοκο και αλλα που εχουμε βρει.Ο γιατρος δεν τα αρνηθηκε αλλα ειπε οτι αυτες ειναι οι ενδεδειγμενες θεραπειες ακτινοβολια,χειρουργειο,χμθ.Εγω πιστευω και βλεπω τωρα πως ολο το θεμα ειναι αρκετα μπισνα για να πιστεψω πως ειναι ο μονος δρομος.Υπερσυγχρονα μηχανηματα ,εταιριες,ιδιωτικες κλινικες κ.τ.λ. και πολλα φραγκα.
Οποιος θελει ας πει την γνωμη η εμπειρια του.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 13, 2012, 04:31:12 μμ από konstantina » Καταγράφηκε
mariao
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #3 στις: Μάιος 13, 2012, 07:34:20 μμ »

Κωσταντίνα εχω κουραστεί να τα βαζω με το συστημα και τους Αγιους-Θεους Ογκολογους...
Η γνωμη μου για τους περισσότερους είναι η χειρότερη. Και για αυτούς και για το συστημα που στηρίζουν. Ειναι κοντόφθαλμοι και στρουθοκαμηλίζουν με τις ζωές των άλλων.

Εχω ξεχωρίσει την Σαββίνα Μάλλιου η οποία όμως ιδιωτεύει.
Αν ψάξεις θα βρεις διάφορα αρθρα της στο Internet.

Τον Μιχαλόπουλο δεν τον ξέρω αλλά όπως μου περιγράφεις το συμβάν μου βρωμάει μπίσνα όπως και εσένα.

Οταν απευθυνθήκαμε στον Σαλβαρά, ο οποίος δεν μπορούσε να βοηθείσει τον πατέρα μου τελικά λογω της έκτασης του καρκινου, μου έκαναν εντυπωση 5 πράγματα.
1. Ηταν γλυκίτατος με θετική σκέψη και ξεκάθαρο λόγο χωρίς το παραμικρό υφος αυθεντίας. (πιστεψέ με δεν το συναντας συχνά αυτό)
2. Ηξερε τις υπερθερμίες ως εναλλακτική μέθοδο. Ηταν ο 1ος και ο τελευταίος γιατρός του χώρου μεχρι τώρα, που ηταν ενημερωμένος. Δεν ηταν αρνητικός ακριβως γιατί ήξερε. Πιστεψέ με συνολικά έχω επισκευτεί πάρα πολλούς και έχουμε αλλάξει ογκολόγο 4 φορές.
3. Ημασταν στο Ιατρείο του για πάνω από 1 ώρα για να μας εξηγεί για ποιο λόγο δεν θα είχε ο πατέρας μου όφελος με τη χρήση του Cybeknife.
4. Παρόλο που δεν θα είχε περαιτέρω όφελος από εμάς, δεν πήρε επίσκεψη.
5. Μας συστησε στον Δρ. Θάνο ο οποίος ήταν εξίσου Εξαιρετικός!

Ε λοιπόν δεν μου έχει ξανασυμβεί αυτός ο συνδυασμός με άλλο γιατρό μέχρι τώρα!
Γιαυτό τον συστήνω ανεπιφύλακτα.
Είναι επεξηγηματικός, ενημερωμένος, καθόλου κομπλεξικός και ψάχνεται!!!

Ενα έχω να σου πω.
Ακολούθα το ενστικτό σου και ρωτα ότι απορρίες έχεις χωρίς να σκέφτεσε μηπως ειναι βλακεία.
Μην φεύγεις από το Ιατρείο κανενός έχοντας κενά.
Ευχομαι καλή τυχη.
Καταγράφηκε
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΑ
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #4 στις: Μάιος 13, 2012, 11:32:57 μμ »

Εδώ που φτάσαμε τώρα,μάλλον οι απαντήσεις μεταξύ μας θα είναι απόλυτα επεξηγηματικές...Επειδή είμαι καινούργια στο θέμα ακτινοβολιών,θέλω να μάθω κάποια πράγματα:υπάρχει περίπτωση να μην κάνει τίποτα το cyber knife στην περίπτωσή μας;να δούμε και τον κ.Θάνο δείχνοντάς του την αξονική;οι ακτινοβολίες έχουν πάντα παρενέργειες;ποιά η διαφορά με τις νέες μεθόδους;τώρα πια μήπως πέσουμμε θύματα πειραματισμών;έστω και χτυπάμε τον όγκο του εγκεφάλου,με το συκώτι,με το μεσοθωράκιο,με τον πνεύμονα τι κάνουμε;Ερωτήματα πολλά...... Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία Κλάμα Κλάμα Κλάμα Κλάμα Κλάμα Κλάμα Κλάμα
Καταγράφηκε
konstantina
Μέλος
**

« Απάντηση #5 στις: Μάιος 14, 2012, 12:52:09 πμ »

Ο γιατρος αυτος που μας προτειναν και πηγαμε,ειναι ακτινοθεραπευτης ογκολογος.Πρεπει αραγε να βρουμε καποιον ο οποιος να ειναι σκετο ογκολογος?Το κακο ειναι οτι δεν μας εχουν πει καν τι ειδους ογκος ειναι ,εκτος απ το οτι ειναι κακοηθης και δεν ειναι επιθετικος. Κατι διαβασα για το δικο σου περιστατικο mariao οτι το αντιμετωπισαν καλυτερα στη γερμανια.Αν θελεις μου λες την εμπειρια σου αυτη ,μηπως βρουμε κι εμεις καμια ακρη απο κει.Υπαρχει περιπτωση λες να μπορει να θεραπευτει η να ζησει αρκετα περισσοτερο απ οσο μας λενε,αν ψαχτουμε αλλου?Οι γιατροι στο Γεννηματα μας ειπαν 6μηνες με 1χρονο.Ο γιατρος του ΥΓΕΙΑ μας ειπε οτι δεν ξερει γιατι η αντιδραση του οργανισμου διαφερει απο ατομο σε ατομο και οτι εχει καποιον που εχει ζησει 3 χρονια.
Εχω μια υποψια πως οι γιατροι που ειδαν τη γιαγια μου μεχρι τωρα εκαναν απλα προωθηση και πωληση γιατι μας ειπαν πως δεν γινεται χειρουργειο γιατι θα την ταλαιπωρησει χωρις λογο αφου δεν θα κερδισει τιποτα ,αλλα δεν ανεφεραν την μεθοδο με το cyberknife.Ετσι ωστε να γινει πιο ολοκληρωμενη θεραπεια .Βεβαια ισως να εκριναν πως ουτε κι αυτο ειχε νοημα.
Το σημαντικοτερο ομως ο γιατρος δεν ανεφερε καν αλλες μεθοδους,οπως αυτη των πρωτονιων,αλλα επαινουσε και μιλουσε για το μηχανημα σα να ηταν κατι πρωτακουστο και μοναδικο που υπαρχει μονο εκει και αυτος εχει το καλυτερο και ειναι τρομερο κτλ. Απ την αλλη ισως και να εχουν ολες το ιδιο αποτελεσμα οποτε θα ηταν ασκοπο να τις αναφερει,αλλα δεν χρειαζοταν και τοσο κομπιασμα απ τη στιγμη που δεν υπαρχει μεν το ιδιο ακριβως ,ακολουθουν ομως τον ιδιο δρομο,δεν πειραζουν τα υγιη κυτταρα κατι για το οποιο κομπιαζε πως μονο το δικο του μηχανημα κανει.
Η μητερα μου φοβαται να μην χασει χρονο γιατι ο γιατρος ηταν πολυ βιαστικος και μου ειπε πως μαλλον θα την παει εκει για την ακτινοθεραπεια γιατι πρεπει να ξεκινησει και θα απευθυνθει μετα και σε αλλους αναλογα και με τ αποτελεσματα.
Καταγράφηκε
konstantina
Μέλος
**

« Απάντηση #6 στις: Μάιος 14, 2012, 12:57:00 πμ »

Εδώ που φτάσαμε τώρα,μάλλον οι απαντήσεις μεταξύ μας θα είναι απόλυτα επεξηγηματικές...Επειδή είμαι καινούργια στο θέμα ακτινοβολιών,θέλω να μάθω κάποια πράγματα:υπάρχει περίπτωση να μην κάνει τίποτα το cyber knife στην περίπτωσή μας;να δούμε και τον κ.Θάνο δείχνοντάς του την αξονική;οι ακτινοβολίες έχουν πάντα παρενέργειες;ποιά η διαφορά με τις νέες μεθόδους;τώρα πια μήπως πέσουμμε θύματα πειραματισμών;έστω και χτυπάμε τον όγκο του εγκεφάλου,με το συκώτι,με το μεσοθωράκιο,με τον πνεύμονα τι κάνουμε;Ερωτήματα πολλά...... Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία Κλάμα Κλάμα Κλάμα Κλάμα Κλάμα Κλάμα Κλάμα

Απ ο,τι καταλαβα εχουν αλλα οχι τοσο σημαντικες οσο πριν.γιατι δεν πειραζουν τα υγιη κυτταρα,ειναι στοχευμενες.τουλαχιστον γι αυτην που μας προτειναν εμας.Αλλα και για αλλες που εχω βρει μεσω ιντερνετ,αυτο νομιζω ειναι που διαφερει.για τα υπολοιπα δεν ξερω.
Καταγράφηκε
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΑ
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #7 στις: Μάιος 14, 2012, 01:10:56 πμ »

Εμείς την Πέμπτη έχουμε ραντεβού με τον γιατρό στην Κηφισιά.Εκεί θα ρωτήσω τα πάντα για να μπορέσω να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα.....χάθηκα.....Το μόνο που με νοιάζει είναι η ποιότητα ζωής του ασθενούς.Τώρα είναι μια χαρά,σχετικά.....Τρώει,μιλάει,κινείται λίγο,βλέπει φίλους...δεν θέλω να γίνει φυτό......Ζω εφιαλτικές στιγμές,αλήθεια.... Κλάμα Κλάμα Κλάμα Κλάμα Κλάμα
Καταγράφηκε
konstantina
Μέλος
**

« Απάντηση #8 στις: Μάιος 14, 2012, 01:51:45 πμ »

Επισης ξερει κανεις αν κανει πρωτα ακτινοβολια μπορει να κανει μετα και χειρουργειο η πρεπει να γινει πρωτα το χειρουργειο αλλιως μετα δεν θα μπορει να το κανει?Γιατι η μητερα μου εχει γραψει ηδη την ακτινοβολια που θα γινει στο ΥΓΕΙΑ κι εχει εγκιριθει.Αλλα θελουμε να δουμε και τον γιατρο Σαλβαρο μηπως μπορει να κανει κι εκεινος κατι η μας κατευθυνει καλυτερα.Μπορει η ακτινοβολια να προκαλεσει καποια μετασταση?Εν τω μεταξει μας ειπαν οτι πρεπει να κανει εξετασεις για να δουμε αν ειναι μεταστατικος και χωρις να τις εχουμε κανει αυτες τις εξετασεις ,ξεκιναει ακτινοβολια.Δεν πρεπει να ξερουν αν ειναι μεταστατικος η δεν εχει σημασια επειδη μας συνεστησαν να κανει μονο ακτινοβολια?
Καταγράφηκε
mariao
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #9 στις: Μάιος 14, 2012, 02:22:27 πμ »

Πράγματι η θεραπεία πρωτονιων είναι 'οτι ποιο εξελιγμένο υπάρχει.
Αλλά γίνεται σφαγή. Γινεται σε 2 χωρες στην Ευρώπη (Ελβετία & Σουηδία απ οσο θυμάμαι) και μετά Αμερική και όπως καταλαβαίνεις πέρα από το κόστος υπάρχει σειρά αναμονής και προηγούνται νέοι, παιδιά και εκείνοι που βρίσκονται σε αρχικά σταδια με μεμονομένες εστίες.
Σχετικά με το χειρουργείο βασίστηκες σε ότι είπαν οι ογκολόγοι ή μιλησες κ με χειρουργό?
Αυτό είναι πολύ σημανικό καθώς από την εμπειρία μου οι ογκολόγοι χορηγούν ΧΜΘ, οι ακτινολόγοι ακτινοβολίες και οι χειρουργοί χειρουργείο.
Σπάνια κάποιος από αυτούς βλέπει το θέμα σφαιρικά.
Ενας καλός χειρουργός για να πάρετε μια γνωμη είναι ο Τσιώτος στο Μετροπόλιταν.

Κωσταντίνια
η ποιότητα είναι πολύ σημαντική! Νομίζω καλά κάνεις και επικεντρώνεσαι σ αυτή.
Καλή συνέχεια.
Καλή δύναμη και ψυχραιμία!

Καταγράφηκε
konstantina
Μέλος
**

« Απάντηση #10 στις: Μάιος 14, 2012, 03:14:46 πμ »

Πράγματι η θεραπεία πρωτονιων είναι 'οτι ποιο εξελιγμένο υπάρχει.
Αλλά γίνεται σφαγή. Γινεται σε 2 χωρες στην Ευρώπη (Ελβετία & Σουηδία απ οσο θυμάμαι) και μετά Αμερική και όπως καταλαβαίνεις πέρα από το κόστος υπάρχει σειρά αναμονής και προηγούνται νέοι, παιδιά και εκείνοι που βρίσκονται σε αρχικά σταδια με μεμονομένες εστίες.
Σχετικά με το χειρουργείο βασίστηκες σε ότι είπαν οι ογκολόγοι ή μιλησες κ με χειρουργό?
Αυτό είναι πολύ σημανικό καθώς από την εμπειρία μου οι ογκολόγοι χορηγούν ΧΜΘ, οι ακτινολόγοι ακτινοβολίες και οι χειρουργοί χειρουργείο.
Σπάνια κάποιος από αυτούς βλέπει το θέμα σφαιρικά.
Ενας καλός χειρουργός για να πάρετε μια γνωμη είναι ο Τσιώτος στο Μετροπόλιταν.

Κωσταντίνια
η ποιότητα είναι πολύ σημαντική! Νομίζω καλά κάνεις και επικεντρώνεσαι σ αυτή.
Καλή συνέχεια.
Καλή δύναμη και ψυχραιμία!

για τα πρωτονια βρηκα σ ενα αρθρο που λεει πως υπαρχουν κι εδω.Στον αγιο Σαββα και σ ενα ιδιωτικο.
Το οτι δεν εχει νοημα να χειρουργηθει μας το ειπαν οι νευροχειρουργοι στο Γεννηματα.Και ο ακτινοθεραπευτης ογκολογος που μας συστησαν.Γιατι δεν θα της προσφερει τιποτα παρα λιγους μηνες παραπανω,και θα ταλαιπωρηθει τζαμπα.Αλλα εγω θα ελεγε να ρωτησουμε τον γιατρο που ειπες στο ιατροπολις αφου χειρουργει.Τι γιατρος ειναι ,ακτινολογος?Τι να κανω να ρωτησω εναν ογκολογο,εναν ακτινολογο κι εναν χειρουργο?Ελεος μορφωμενοι ανθρωποι και δεν μπορουν να σε καθοδηγησουν με ανοιχτο μυαλο για το καλυτερο του ασθενη?
Bασικα εγω θελω να επεκτεινουμε τον χρονο.Φυσικα εννοειται με ποιοτητα ,αλλιως δεν εχει  νοημα.
Πιο πανω εχω γραψει ξανα ,και σε ρωταω και για την Γερμανια που ανεφερες σε αλλο θεμα του forum.Mαλλον δεν το ειδες...Αν εχεις τη διαθεση ριξε μια ματια.Το προηγουμενο post μου ειναι Χαμόγελο
Καταγράφηκε
mariao
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #11 στις: Μάιος 14, 2012, 08:35:41 πμ »

Κοιτα στη Γερμανία κάνουν υπερθερμίες ως εναλλακτική θεραπεία αλλά το θέμα είναι οτι απ΄όσο θυμάμαι δεν εφαρμίζεται στον καρκίνο του εγκεφάλου.
Παρόλαυτά επειδή συνδιάζουν και άλλες εναλλακτικές μεθόδους μπορείς να ρωτήσεις στέλνοντας κάποιο mail, τι γίνεται σε περιπτώσεις σαν τη δική σας.

http://www.fachklinikdrherzog.de/

Dr. Herzog's Special Hospital
for Integrated Oncology
and Hyperthermia Center
Kurstr. 16 - 18
D-63667 Nidda / Bad Salzhausen 
Germany
Phone: +49 6043 / 983 - 0   Fax: +49 6043 / 983 - 194
E-mail: info@hospitaldrherzog.de

Σχετικά με την θεραπεία Πρωτονίων απίστευτο μου φαίνεται να γινεται στον Αγ. Σάββα. Ισως να μεσολαβούν για να πάει ο ασθενείς στην Σουηδία η στην Ελβετία. Εγω το είχα ψάξει πολύ πέρισυ το θέμα των πρωτονίων αλλά οπως σου είπα είναι δυσεύρετοι οι επιταχυντές.
Χλωμό μου φάινεται εν μέσω κρίσης να αγοράστηκε επιταχυντής Πρωτονίων στην Ελλάδα.
Κατάχλωμο.
 Χαμόγελο
Καταγράφηκε
konstantina
Μέλος
**

« Απάντηση #12 στις: Μάιος 16, 2012, 04:30:39 πμ »

Κοιτα στη Γερμανία κάνουν υπερθερμίες ως εναλλακτική θεραπεία αλλά το θέμα είναι οτι απ΄όσο θυμάμαι δεν εφαρμίζεται στον καρκίνο του εγκεφάλου.
Παρόλαυτά επειδή συνδιάζουν και άλλες εναλλακτικές μεθόδους μπορείς να ρωτήσεις στέλνοντας κάποιο mail, τι γίνεται σε περιπτώσεις σαν τη δική σας.

http://www.fachklinikdrherzog.de/

Dr. Herzog's Special Hospital
for Integrated Oncology
and Hyperthermia Center
Kurstr. 16 - 18
D-63667 Nidda / Bad Salzhausen 
Germany
Phone: +49 6043 / 983 - 0   Fax: +49 6043 / 983 - 194
E-mail: info@hospitaldrherzog.de

Σχετικά με την θεραπεία Πρωτονίων απίστευτο μου φαίνεται να γινεται στον Αγ. Σάββα. Ισως να μεσολαβούν για να πάει ο ασθενείς στην Σουηδία η στην Ελβετία. Εγω το είχα ψάξει πολύ πέρισυ το θέμα των πρωτονίων αλλά οπως σου είπα είναι δυσεύρετοι οι επιταχυντές.
Χλωμό μου φάινεται εν μέσω κρίσης να αγοράστηκε επιταχυντής Πρωτονίων στην Ελλάδα.
Κατάχλωμο.
 Χαμόγελο

Οντως ελεγε οτι συνεργαζεται με το Πανεπιστημιο της Ουψαλα,τωρα που ξαναδιαβασα το αρθρο.Και το ιδιωτικο ηταν ενα γραφειο το οποιο αναλαμβανει ασθενεις ως μεσαζοντας για να φυγουν για εξω.Δεν το ειχα καταλαβει.Για την περιπτωση της γιαγιας μου δεν εχω βρει τιποτα που να μπορει να την θεραπευσει.Μονο για να της δωσει λιγο χρονο.Εκτος απο διαφορα που εχω βρει μεσω ιντερνετ αλλα δεν ειναι ενδεδειγμενες θεραπειες.Ειναι τυπου φυλλα ελλιας.Εσυ εχεις δοκιμασει τιποτα τετοιο?Υπαρχουν πολλα που υποσχονται θεραπεια αλλα σε καποιες περιπτωσεις τις θεραπειες αυτες τις εχουν ανακαλυψει γιατροι,οι οποιοι μετα περιθωριοποιηθηκαν. Οπως αυτη που την ανακαλυψε οπως διαβασα και σε αλλα αρθρα μεταξει αλλων ενας γιατρος ο οποιος εχει τιμηθει με 2 νομπελ,αλλα δεν αξιοποιηθηκε.Αυτο ειναι ενα απ τα link απ οπου διαβασα γι αυτο σε περιπτωση που θελει καποιος να το διαβασει. http://www.facebook.com/note.php?note_id=110324579021415.
Ελπιζω να πηγαινουν καλυτερα τα πραγματα και με τον πατερα σου...Τι απαισια ασθενεια...ποτε θα βρεθει επιτελους ενας τροπος να θεραπευτει πιο ανθρωπινα...
Καταγράφηκε
kontze
Ανώτερο μέλος

Φύλο: Άντρας
Ελλάς Ελλάς

Τόπος: PATRA

« Απάντηση #13 στις: Μάιος 16, 2012, 09:24:45 πμ »

Κωνσταντίνα Καλημέρα,

Εφόσον ψάχνεις γηια ενάλλκτικές θεραπείες για τη γιαγιά σου, έχω να σου προτείνω το Protocel το οποίο το παίρνει ο πατέρας μου καπό τον Δεκέμβριο. Έχει πολύ καλές στατιστικές, δεν έχει καμία τοξικότητα και δεν είναι ακριβό.
Φυσικά κα εμείς πάμε ψάχνοντας και δεν είμαστε απόλυτοι με τίποτα. Απλά τουλάχιστον αυτό δεν προκαλεί καμία αρνητική επίπτωση στην υγεία του ασθενή, αντιθέτως.

Το παραγγελνω από την Αμερική με πιστωτική και σε 1-2 εβδομάδες είναι Ελλάδα.
Ο διανομέας για το Protocel είναι

http://www.yourvitamindepot.bizhosting.com/

Πρέπει να γνωρίζεις οτι η χημεοθεραπεια σταματά τη δράση του οπότε πρέπει να διαβάσεις σχετικά με τι πρέπει να παίρνεις και τι όχι με το Protocel.

Στο παρακάτω link μπορείς να δεις το σχετικο αμερικάνικο forum που έχει δημιουργηθεί για το Protocel:

http://elonnascorner.com/

Για οτι άλλο θες μου λες... Παράλληλα μπορείς να μου στείλεις το email σου αν θες πιο αναλυτικές λεπτομέρειες και άρθρα σχετικά.
Καταγράφηκε
konstantina
Μέλος
**

« Απάντηση #14 στις: Μάιος 17, 2012, 09:34:03 πμ »

Μηπως κανεις ξερει κανεναν ογκολογο?γιατι ο ενας μας λεει οτι μπορει να μειωθει με ακτινοβολια κι ο αλλος μας λεει οχι.Ο ογκολογος ακτινολογος μας λεει οτι μπορει να μειωθει και να κερδισει λιγο χρονο παραπανω και ενας αλλος ογκολογος που πηγε σημερα η μητερα μου να γραψει καποιες εξετασεις μας ειπε να μην την πηγαινοφερνουμε τζαμπα γιατι δεν γινεται τιποτα και να μην κανει την ακτινοβολια.Ο ογκος ειναι γλοιωμα.
Καταγράφηκε
konstantina
Μέλος
**

« Απάντηση #15 στις: Μάιος 17, 2012, 09:38:54 πμ »

Για το protocell,μπηκα σ ενα forum και ειδα αρκετες μαρτυριες .φαινεται καλη περιπτωση.Αλλα δεν βρηκα τι συστατικο ακριβως ειναι.κυκλοφοορυν νομιμα αυτα τα φαρμακα?δεν χρειαζονται εγκριση απο την fda?μ ενδιαφερει η εναλλακτικη λυση γιατι ουτως η αλλως δεν γινεται τιποτα με την "ορθοδοξη" οδο.
Το email μου ειναι konstantin-a-1@hotmail.com.Οποιος θελει ας μου στειλει την εμπειρια του η γνωση του εδω η στο email.Προτιμοτερο εδω αλλα οπου θελει ο καθενας.
Καταγράφηκε
mariao
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #16 στις: Μάιος 17, 2012, 11:13:52 πμ »

Μηπως κανεις ξερει κανεναν ογκολογο?γιατι ο ενας μας λεει οτι μπορει να μειωθει με ακτινοβολια κι ο αλλος μας λεει οχι.Ο ογκολογος ακτινολογος μας λεει οτι μπορει να μειωθει και να κερδισει λιγο χρονο παραπανω και ενας αλλος ογκολογος που πηγε σημερα η μητερα μου να γραψει καποιες εξετασεις μας ειπε να μην την πηγαινοφερνουμε τζαμπα γιατι δεν γινεται τιποτα και να μην κανει την ακτινοβολια.Ο ογκος ειναι γλοιωμα.

Στη θέση σου θα έβλεπα τον Σαλβαρά με την ελπίδα οτι μπορεί να κάνει cyberknife.
Ειναι το πιό αποδωτικό μέσο (εκτός του χειρουργείου) και με τις λιγότερες παρενέργιες.
καλή συνέχεια
Καταγράφηκε
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΑ
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #17 στις: Μάιος 17, 2012, 11:01:15 μμ »

Σήμερα πήγαμε στο ραντεβού με τους ακτινοθεραπευτές κι έκανε εξομοίωση....Θα υποβληθεί σε 5 ακτινοβολίες δίχως λέει σπουδαίες παρενέργειες..ίσως πτώση μαλλιών και ελαφρά τάση για εμετό.....γνώριμα σε μας αυτά λόγω των χμθ που κάνει επί πολλά χρόνια.....Ευχηθείτε μου καλή τύχη,το έχω ανάγκη..εκείνος για μια ακόμα φορά είναι τέρας ψυχραιμίας-εγώ δε,κοντεύω να πεθάνω από το σοκ της εξέλιξης.....Δευτέρα λοιπόν,στη 1.30 ξεκινάμε.....Καλό μας ξημέρωμα..... Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία
Καταγράφηκε
mariao
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #18 στις: Μάιος 18, 2012, 12:51:53 πμ »

Κωσταντίνια, καλή τυχη και επιτυχιμένη θεραπεία!
Καταγράφηκε
GeoP30
Πλήρες μέλος

« Απάντηση #19 στις: Μάιος 18, 2012, 11:32:35 πμ »

Καλη τυχη και απο εμενα !
Καταγράφηκε
kontze
Ανώτερο μέλος

Φύλο: Άντρας
Ελλάς Ελλάς

Τόπος: PATRA

« Απάντηση #20 στις: Μάιος 18, 2012, 12:43:38 μμ »

Καλή επιτυχία!!!!
Καταγράφηκε
konstantina
Μέλος
**

« Απάντηση #21 στις: Μάιος 19, 2012, 12:46:28 πμ »

Σήμερα πήγαμε στο ραντεβού με τους ακτινοθεραπευτές κι έκανε εξομοίωση....Θα υποβληθεί σε 5 ακτινοβολίες δίχως λέει σπουδαίες παρενέργειες..ίσως πτώση μαλλιών και ελαφρά τάση για εμετό.....γνώριμα σε μας αυτά λόγω των χμθ που κάνει επί πολλά χρόνια.....Ευχηθείτε μου καλή τύχη,το έχω ανάγκη..εκείνος για μια ακόμα φορά είναι τέρας ψυχραιμίας-εγώ δε,κοντεύω να πεθάνω από το σοκ της εξέλιξης.....Δευτέρα λοιπόν,στη 1.30 ξεκινάμε.....Καλό μας ξημέρωμα..... Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία

καλη τυχη,ολα να πανε καλα! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
oly
Νέο μέλος
*

« Απάντηση #22 στις: Μάιος 21, 2012, 04:05:18 μμ »

Καλησπερα,ευχομαι καλη επιτυχια γιατους συνανθρωπους μας που ξικηνουν θεραπειες!Κωνσταντίνα καταρχάς χρονια σου πολλα κ οτι καλύτερο για τον άνθρωπο σου.ο θείος μου ειναι στην ιδια θέση ,από 9 γνώμες οι 3μονο αναλάμβαναν χειρουργείο,ο ογκος μεγάλος με βάθος,μας ελεγμένα τον αφήσουμε μην υποφέρει.όμως άνθρωπος 50ετων λες θα κανΩ τα παντα..οι ακτινοβολίες σε τέτοιο μεγάλο ογκο μας είπαν δε κανουν τπτ απλα τις δίνουμε σα παρηγοριά οτι κατι προσπάθησαν. Καταλήξαμε στο εκλογή στο μητροπολιτών ,εκει υπάρχειειδικός μαγνητικη τομογράφο κ εδειξε πια νεύρα να προσέξουν,χειρουργηθει κ αφαίρεσαν προς μεγάλη επιτυχία το80% κ τωρα θα αρχίσει ακτινοβολίες.ευτυχώς η ασφάλεια κάλυψε κ πηγαμε εκει.καλοί νευροχειρουργος ειναι ο μακρηγιαννακης ασκληπειο Βούλας κ ο Σακκάς Ευαγγελισμό.πάρτε κ άλλες γνώμες!οευχομαι κάθε επιτυχία!οι γιατροί μπορει να λένε αλλα ο θεός ξέρει!να χουμε πίστη
Καταγράφηκε
konstantina
Μέλος
**

« Απάντηση #23 στις: Μάιος 25, 2012, 04:25:18 πμ »

Καλησπερα,ευχομαι καλη επιτυχια γιατους συνανθρωπους μας που ξικηνουν θεραπειες!Κωνσταντίνα καταρχάς χρονια σου πολλα κ οτι καλύτερο για τον άνθρωπο σου.ο θείος μου ειναι στην ιδια θέση ,από 9 γνώμες οι 3μονο αναλάμβαναν χειρουργείο,ο ογκος μεγάλος με βάθος,μας ελεγμένα τον αφήσουμε μην υποφέρει.όμως άνθρωπος 50ετων λες θα κανΩ τα παντα..οι ακτινοβολίες σε τέτοιο μεγάλο ογκο μας είπαν δε κανουν τπτ απλα τις δίνουμε σα παρηγοριά οτι κατι προσπάθησαν. Καταλήξαμε στο εκλογή στο μητροπολιτών ,εκει υπάρχειειδικός μαγνητικη τομογράφο κ εδειξε πια νεύρα να προσέξουν,χειρουργηθει κ αφαίρεσαν προς μεγάλη επιτυχία το80% κ τωρα θα αρχίσει ακτινοβολίες.ευτυχώς η ασφάλεια κάλυψε κ πηγαμε εκει.καλοί νευροχειρουργος ειναι ο μακρηγιαννακης ασκληπειο Βούλας κ ο Σακκάς Ευαγγελισμό.πάρτε κ άλλες γνώμες!οευχομαι κάθε επιτυχία!οι γιατροί μπορει να λένε αλλα ο θεός ξέρει!να χουμε πίστη

Ευχαριστω πολυ για τις ευχες σου.Να σαι κι εσυ καλα και η οικογενεια σου...το νοσοκομειο που λες οτι εχει το μηχανημα αυτο ειναι το μετροπολιταν στο φαληρο?
Καταγράφηκε
oly
Νέο μέλος
*

« Απάντηση #24 στις: Μάιος 25, 2012, 03:20:30 μμ »

Καλησπερα πως ειναι η κατάσταση? Το νοσοκομείο ειναι το μητροπολιταν κ ο νευροχειρουργος που ανέλαβε ο κος ρολογης με την ομάδα του.εκει εχουν κ τον ειδικό μαγνητικό τομογράφο.στο ίδιο νοσοκομείο ξεκίνησε κ ακτινοβολίες.εμείς προσωπικά μιλαμε πολύ ευχαριστημένοι από τους γιατρους.καλή επιτυχία κ οτι άλλο στη διαθεση σου
Καταγράφηκε
oly
Νέο μέλος
*

« Απάντηση #25 στις: Μάιος 25, 2012, 03:22:40 μμ »

Επισημαίνω διότι δεν γράφτηκε καλα μετροπολιταν στο φαληρο
Καταγράφηκε
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΑ
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #26 στις: Μάιος 27, 2012, 01:08:29 πμ »

Καλό σας βράδυ!Επιστρέψαμε αργά το απόγευμα στο σπίτι...Είμαστε από επαρχία....Από τη Δευτέρα ως και την Παρασκευή έκανε τις προγραμματισμένες 5 ακτινοβολίες στον εγκέφαλο....Καμία παρενέργεια παιδιά...πολύ καλή διάθεση,κι όλα καλά...Λαμβάνει κορτιζόνη βέβαια κι αυτό τον κάνει να τρώει πράγματα που δεν ήθελε να βλέπει....Πέρα απ΄αυτό,σε ένα μήνα θα επαναλάβουμε την αξονική για να δούμε τι απέγινε ο όγκος...Ρώτησα τι θα απογίνουν τα ευρήματα στον θώρακα και το συκώτι...Έχει μεγάλη επιβάρυνση από τις συνεχείς χμθ κι αυτό τους δένει τα χέρια...Τους νοιάζει πιο πολύ ο εγκέφαλος σ΄αυτή τη φάση..Τι να πω ρε παιδιά,τώρα πια το άγχος μου δεν ελέγχεται...τον βλέπω καλά,μιλάει όπως πριν,τρώει,περπατάει και...τρελαίνομαι...Περπατάω σε τεντωμένο σκοινί,μάλλον εκείνος περπατάει κι εγώ ακολουθώ μην μπορώντας να τον βοηθήσω,έτσι νιώθω....Διαβάζω πως κι εσείς οι τακτικοί επισκέπτες-μέλη διανύετε πολύ δύσκολη φάση....Κουράγιο παιδιά σε όλους μας,τι άλλο....Δεν μπορώ να σκεφτώ άλλο,κάηκε το σύστημα,πονάει το μυαλό μου.... Κλάμα
Καταγράφηκε
mariao
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #27 στις: Μάιος 27, 2012, 09:44:32 πμ »

Πως παει ο ασθενής?
Αλλα λένε οι γραφές κι αλλα λέει ο ιδιος Γιατρέ μου.

Η αιμορραγία σταμάτησε από χθες το μεσημερι. Ελπίζω να σταματησει να ανεβαινει κ η χολερυθρίνη.
Παντως στο μυαλό οπως πάντα δουλεύει σφαίρα, οπότε οτι κ να λένε οι γιατροί ηπατική εγκεφαλοπάθεια δεν εχει!

Χαμόγελο
Καταγράφηκε
mariao
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #28 στις: Μάιος 27, 2012, 10:03:40 πμ »

Κωσταντίνια θα σου πω αυτό που κάνουμε κ εμεις.
Ευχαριστήσου και την κάθε στιγμή που είναι καλά και επικοινωνείτε.
Βγάλε από το νου σου το αυριο ετσι κι αλλιώς δεν πρόκειται ποτέ να ειμαστε ετοιμοι για την απώλεια.
Εγω θυμωσα και με τους γιατρούς οι οποίοι επιμένουν στο χειρότερο σενάριο...Στην παρούσα φάση αυτή η οπτική δεν εχει κανένα οφελος ουτε για σους συγγενεις ουτε για τον ανθρωπο.
Δεν ειναι μονο η σκληρότητα γιατι οταν σου λένε πεθαινει, καταλαβέ το, μεταφέρεις στο βλέμα αυτη την παγωμαρα του σοκ...Τους το είπα κιόλας.
Θελω να αντιμετωπισουν το θέμα θετικά.
Να βοηθειθει όπως πρέπει και όχι με τη λογική ε αφου θα πεθανει γιατι να σπαταλήσω κι αλλο πλάσμα...!

Καταγράφηκε
Κontessa
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #29 στις: Μάιος 28, 2012, 12:10:57 πμ »

Μαρία στα είπα άλλωστε,  και εμάς προχθές το βράδυ που έκανε μαύρο έμετο και ήταν χάλια , ανέβηκε ο εφήμερευων γιατρός και μας είπε τα ίδια !!!! Πεθαίνει τι θέλετε;; Δεν τους νοιάζει , εχουν αναισθητοποιηθει δεν ξέρω!!!!!
Δεν λέω τίποτα γιατι κανένας μας δεν ξέρει κάτι... Ότι είναι να γίνει θα γίνει...
Και εμάς που ο μπαμπας μου είναι πολυ χάλια σωματικά το παλεύουμε!!
Άλλωστε ο γιατρός μας είπε βήμα βήμα θα βλέπουμε τι θα κάνουμε!!
Μην προτρεχετε , όταν θα είναι κάτι πολυ δύσκολο θα σας το πω ... Οπότε και εμείς πορευόμαστε έτσι...
Το λέω και σε όλους , μην ακούτε κανέναν ,όταν συμβεί το μοιραίο θα το αντιμετωπίσουμε τότε !!!
Τώρα παλεύουμε!!
Καταγράφηκε
Αντικαρκινική Κοινότητα

Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2  Όλοι   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: