Αντικαρκινική Κοινότητα Συνδρομή RSS
Σεπτέμβριος 02, 2014, 07:38:41 μμ *
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Νέα: Καλώς ήρθατε στην Αντικαρκινική Κοινότητα. Η δημοσίευση θεμάτων και σχολίων, επιτρέπεται μόνο σε εγγεγραμμένα μέλη.
Φόρτωση
Σύνθετη αναζήτηση
   Αρχική   Επικοινωνία Σύνδεση Εγγραφή  

Προσοχή...

1. Αποφεύγετε την χρήση greeklish (ελληνικά με λατινικούς χαρακτήρες). Είναι δυσανάγνωστα και δυσκολεύουν την λειτουργία της αναζήτησης.
2. Μην χρησιμοποιείτε την σελίδα της «Επικοινωνίας», για ερωτήσεις ιατρικού χαρακτήρα. Δημοσιεύστε την ερώτησή σας στους πίνακες συζητήσεων.
3. Τα δημοσιευμένα άρθρα και τα μηνύματα που τα συνοδεύουν, δεν υποκαθιστούν σε καμμία περίπτωση τις συμβουλές των γιατρών σας!
4. Ο σκοπός της κοινότητας, είναι η ανταλλαγή πληροφοριών που μπορούν να αποβούν χρήσιμες. Μην τις ανταλλάσετε με προσωπικά μηνύματα, αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος.
5. Δεν επιτρέπεται η δημοσίευση ονομάτων γιατρών, τα οποία συνοδεύονται από σοβαρές καταγγελίες, που μπορεί να επιφέρουν μηνύσεις για συκοφαντική δυσφήμιση.
Σελίδες: 1 [2]  Όλοι   Κάτω
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Βοηθεια!Ογκος στον εγκεφαλο  (Αναγνώστηκε 24229 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΑ
Ανώτερο μέλος
Εκτός σύνδεσης Εκτός σύνδεσης

Φύλο: Γυναίκα

« Απάντηση #30 στις: Ιούνιος 05, 2012, 09:36:26 μμ »

.....Μετά από 10 μέρες που μεσολάβησαν από τις ακτινοβολίες,άρχισαν μάλλον και οι παρενέργειες.....Πτώση μαλλιών για μια ακόμα φορά-όχι πως αυτό με νοιάζει,είναι το τελευταίο-,αδιαθεσία,κάποιες ζαλάδες κι ένας παράξενος πόνος στον λαιμό...Όποιος έχει κάποια εμπειρία σχετικά με ακτινοβολίες στον εγκέφαλο και τις παρενέργειές τους,παρακαλώ ας μιλήσει....Έχω χαθεί πια....πολλές ερωτήσεις,πολύ ψάξιμο και στο τέλος πάλι δίχως απαντήσεις.....Σας ευχαριστώ και δύναμη σ΄όλους μας μα πιο πολύ στους ανθρώπους μας που βασανίζονται...... Απορία Κλάμα Κλάμα Κλάμα Κλάμα Κλάμα Κλάμα
Καταγράφηκε
ειρηνη μιχ
Μέλος
**

« Απάντηση #31 στις: Ιούνιος 06, 2012, 10:35:27 πμ »

Ο μπαμπας μου εκανε (προληπτικα) τον φεβρουαριο 10 ακτινοθεραπειες στον εγκεφαλο και μετα απο 20 μερες ειχε μεγαλη κοπωση, καθημερινα περπατουσε 2 χιλ, και μετα τις ακτινοβολιες με δυσκολια εκανε το τετραγωνο, απωλεια των μαλλιων του, ζαλαδες, ανορεξια, υπερενταση τα βραδια και δεν κοιμοταν μεχρι που εκοψε την κορτιζονη , τοτε ξεκινησε να κοιμαται αλλα ολα τα αλλα χειροτερεψαν. Για τον Λαιμο μας ειχαν πει 3 φορες την ημερα να κανει γαργαρες με νερο και μαγειρικη σοδα και ειχε αποτελεσμα, ο λαιμος του δεν ερεθιστηκε.
Καταγράφηκε
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΑ
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #32 στις: Ιούνιος 06, 2012, 03:26:25 μμ »

Ειρήνη σ΄ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.Ο μπαμπάς τώρα πως νιώθει;Δεν ξέρω πως να ξεπεράσω όλα αυτά που του παρουσιάζονται τώρα γαμώτο........ Απορία Απορία Απορία
Καταγράφηκε
ειρηνη μιχ
Μέλος
**

« Απάντηση #33 στις: Ιούνιος 07, 2012, 12:00:18 πμ »

Οταν ξεκινησαμε την ακτινοθεραπεια (τον Φεβρουαριο) ο καρκινος στον πνευμονα ηταν σε πληρη υφεση (απο τον Δεκεμβρη) και ειχε 2 μηνες χωρις χημειοθεραπεια, ηταν πολυ καλα, σαν ηταν ποτε αρρωστος, τελειωνοντας τις ακτινοθεραπεις του ξεκινησε μετα απο 20 μερες να εχει ζαλαδες και μερικες φορες σαν να μουδιαζε το κεφαλι του, καποια στιγμη νομιζε οτι παθαινει εγκεφαλικο, ξεκινησε να αισθανεται κοπωση, να μειωνεται η ορεξη του, να επανερχεται ο βηχας και καποιες φορες και αιματηρα πτυελα, και ξανακαναμε εξετασεις στις 15 απριλιου οπου παλι ο αθανασιαδης μας ειπε οτι δεν εντοπιζει την νοσο ουτε στις αιματολογικες ουτε στις απεικονιστικες εξετασεις, η κοπωση ομως αυξανοταν, καθως και ο βηχας και η ανορεξια, καποια στιγμη αρχισε να ζαλιζεται και πιο εντονα και εχασε κανα δυο φορες την ισορροπια του, δεν λιποθυμησε αλλα επεσα κατω απο εντονη ζαλαδα, ετσι λοιπον ξανακαναμε εξετασεις αρχες Μαιου και αυτη την φορα εδειξαν νεα μετασταση στον πνευμονα και στο αριστερο επινεφριδιο. Οποτε πιστευω οτι εκει οφειλοταν ολη αυτη η κοπωση και τα υπολοιπα, στο κεφαλι ολα καθαρα και πριν απο 20 μερες σταματησαν εντελως και οι ζαλαδες. Τωρα κανει ακτινοθεραπεια στον πνευμονα και απο Δευτερα ξεκιναμε και την χημειοθεραπεια, εχει να κοιμηθει 2 μερες απο τον βηχα.
Καταγράφηκε
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΑ
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #34 στις: Ιούνιος 07, 2012, 01:46:53 πμ »

Μεγάλος κι  ο δικός σας αγώνας καλή μου......Αθανασιάδης διαβάζω...Γενικό κρατικό Λάρισας ή απλή συνονυμία;Πάντως μου δίνεις ελπίδες σχετικά με τον εγκέφαλο.....Κι εμείς έχουμε πρόβλημα με τον θώρακα και στην τελευταία αξονική υπάρχουν ευρήματα και στο ήπαρ.....Κουράγιο σε όλους μας.....τι άλλο......Περιμένω νέα,μόνο ευχάριστα....από όλους μας....καλό ξημέρωμα..... Κλάμα Κλάμα Κλάμα Κλάμα
Καταγράφηκε
ειρηνη μιχ
Μέλος
**

« Απάντηση #35 στις: Ιούνιος 07, 2012, 04:16:50 μμ »

Ναι στη Λαρισα ζουμε και αποφασισε ο ιδιος οτι δεν θελει να ταλαιπωρηται και να τον παρακολουθει γιατρος απο μακρυα, μενουμε και πολυ κοντα στο νοσοκομειο και καθε φορα που εχει θεραπεια πηγαινει μονος του με τα ποδια και ετσι γυριζει, θελει να αισθανεται σαν να πηγαινει για καφεδακι και στον θαλαμο ειναι ο χαβαλετζης και το πειραχτιρη. καλο κουραγιο σε ολους ευχομαι
Καταγράφηκε
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΑ
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #36 στις: Ιούνιος 26, 2012, 12:55:54 πμ »

Έχετε την πιο δροσερή! καλησπέρα μου ή καλύτερα την καλημέρα μου....Σήμερα είμαι και πάλι μπερδεμένη....Η αξονική επανελέγχου ύστερα από τις ακτινοβολίες στον εγκέφαλο,έδειξε και πάλι τον ίδιο όγκο-2εκατοστά-με περιορισμένο όμως το οίδημα....Και τώρα τι άραγε;;;;;;..... Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα  Αναποφασιστικότητα Κλάμα Κλάμα Κλάμα Κλάμα Κλάμα Κλάμα
Καταγράφηκε
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΑ
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #37 στις: Ιούνιος 29, 2012, 01:02:08 πμ »

Aύριο βλέπω νευροχειρουργό προκειμένου να δώσει θεραπεία προς αποφυγή επιληψιών ή έντονων παρενεργειών του εγκεφαλικού όγκου....Δεν ξέρω πια τι να σκεφτώ....Αστάθεια στην κίνηση και δυσκολία εμφανή σχετικά στην ομιλία....Πρέπει να μάθω πληροφορίες σχετικά με τον όγκο αυτόν....τι μας περιμένει άλλο;;;;;; Κλάμα Κλάμα Κλάμα Κλάμα Κλάμα Κλάμα Κλάμα Κλάμα
Καταγράφηκε
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΑ
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #38 στις: Ιούλιος 06, 2012, 05:08:10 μμ »

Καλό σας απόγευμα.....Εγώ δεν ξέρω που να πρωτογράφω,εκεί που μιλάμε για εγκέφαλο,εκεί που μιλάμε για πνεύμονα,εκεί που μιλάμε για συκώτι;;;;Παντού......Τέλος πάντων,είδαμε και νευροχειρουργό -μας έδωσε αντιεπιληπτική αγωγή.....Η κατάσταση εξελίσσεται άσχημα-έχει αστάθεια,σχετική δυσκολία στον λόγο και γενικά δεν έχει πολλά κέφια.....Ο ογκολόγος ζητά αξονική θώρακος κι άνω κάτω κοιλίας για να δούμε και τους όγκους εκεί....Προέχει όμως αυτός του εγκεφάλου...η χειρότερη εξέλιξη που θα περίμενε κανείς.....Απογοητεύτηκα,λύγισα......όλα χάλια....... Κλάμα Κλάμα Κλάμα Κλάμα Κλάμα Κλάμα Κλάμα Κλάμα Κλάμα
Καταγράφηκε
mariao
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #39 στις: Ιούλιος 06, 2012, 11:39:16 μμ »

Υπομονη βρε Κωσταντίνια,
ειναι πολύ δυσκολο αυτό που συμβαίνει. Από που να το πιάσεις...
Κανε κάτι και για τον εαυτό σου, βγες με κανένα φίλο να χαλαρώσεις λίγο.
Ετσι κι αλλιώς ειστε ακόμα στην αναμονή για να δουμε τι θα πούν κι οι γιατροί.
Κουράγιο και δύναμη
Καταγράφηκε
sigano potamaki
Μέλος
**

« Απάντηση #40 στις: Ιούλιος 08, 2012, 01:14:39 πμ »

Κωνσταντινια μου υπομονη..
Οπως λεει η Μariao θα εκανε καλο το εξω εστω και για λιγο αν και ξερω
πως δε βασταει η καρδια σου να αφησεις τον  αντρα σου..
Υπομονη και κουραγιο  πραγματικα δε μπορω να σου πω κατι αλλο, βαστα γερα
γιατι σιγουρα ο συζυγος κανει περισσοτερη υπομονη απο σενα καλως η κακως..
Υπομονη, να δεις τι θα απαντησουν οι γιατροι οντως και ολα θα φανουν..
Οποτε θελεις στειλε..
Καταγράφηκε
Αντικαρκινική Κοινότητα

Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]  Όλοι   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: