ΜΕΤΑΣΤΑΤΙΚΟΣ ΚΑΡΚΙΝΟΣ ΤΟΥ ΕΝΤΕΡΟΥ ΜΕ ΠΡΟΧΩΡΗΜΕΝΗ ΝΟΣΟ ΣΤΟΝ ΠΝΕΥΜΟΝΑ

(1/4) > >>

annamaria:
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!

ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΒΙΩΝΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΥΓΕΙΑΣ!!

ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΔΙΕΓΝΩΣΑΝ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ 62 ΕΤΩΝ ΜΕ ΚΑΡΚΙΝΟ ΣΤΟ ΠΑΧΥ ΕΝΤΕΡΟ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΗΔΗ ΜΕΤΑΣΤΑΣΗ ΣΤΟΝ ΠΝΕΥΜΟΝΑ.
ΕΓΙΝΕ ΑΜΕΣΑ ΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ ΣΤΟΝ "ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΜΟ" ΑΠΟ ΤΟΝ Κ. ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΚΑΙ ΤΟΝ Κ.ΛΑΚΙΩΤΗ. ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ,ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΜΕΤΕΧΓΕΙΡΗΤΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΕΞ`ΑΡΧΗΣ ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΝΕΙ ΑΞΩΝΙΚΗ ΘΩΡΑΚΟΣ ΔΙΟΤΙ Η ΑΞΩΝΙΚΗ ΑΝΩ ΚΑΤΩ ΚΟΙΛΙΑΣ ΕΔΕΙΞΕ ΚΑΤΙ ΥΠΟΠΤΟ ΣΤΟΝ ΠΝΕΥΜΟΝΑ. Ο ΟΓΚΟΛΟΓΟΣ Κ.ΒΑΣΛΑΜΑΤΖΗΣ  ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΠΡΟΧΩΡΗΜΕΝΗ ΝΟΣΟ.
Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΚΑΙ ΑΙΘΑΝΕΤΑΙ ΚΑΛΑ ,ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΑΣΥΜΠΤΩΜΑΤΙΚΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΨΩ ΟΛΟ ΑΥΤΟ, ΕΧΩ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ ΚΑΙ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΕΧΕΙ ΕΠΙΘΕΤΙΚΗ ΜΟΡΦΗ ΚΑΡΚΙΝΟΥ.

ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΑΛΛΗ ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΧΗΜΕΙΟΘΕΡΑΠΕΙΕΣ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΑΜΕΣΑ Η ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ? ΕΙΝΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΟΙ ΘΕΡΑΠΕΙΣ ΑΥΤΕΣ? ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΓΙΑ ΤΟΝ Κ. ΣΙΑΜΑΝΤΑ ΟΤΙ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΚΟΡΥΦΗ.

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!

ΑΝΝΑ ΜΑΡΙΑ.

GeoP30:
καλησπερα ...
εμεις εχουμε αδενοκαρκινωμα στον πνευμονα ... !
Για μενα θα ηταν καλο να παρεις και μια δευτερη γνωμη..κι εμεις πριν αποφασισουμε ζητησαμε αρκετες γνωμες..κι ευτυχως οι περισσοτερες συνεκλιναν στον ιδιο γιατρο ! Εμεις ειμαστε στο Ιασω κι εχουμε ηδη κανει και την 6η ΧΜΘ  !
Δεν νομιζω οτι οι θεραπειες ειναι συγκεκριμενες για ολους ...εχουν καποια κοινη βαση ισως ! Εμεις ξεκινησαμε με Avastin , Taxotere και Platinum ! Το Avastin ομως χρειαστηκε να το διακοψουμε αμεσως , μιας και δυστυχως μας οδηγησε σε πνευμονικη εμβολη αρκετας βαριας μορφης  ! Απο την δευτερη XMΘ χρησιμοποιουμε μονο Taxotere και Platinum !

Αλλα μην ακους εμενα...καλυτερα να παρετε αλλη μια γνωμη , και οι γιατροι νομιζω θα σας πουνε τις σωστες κινησεις που θα πρεπει να κανετε ! 

Καλη επιτυχια και κουραγιο !

annamaria:
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ, ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ. ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΧΕΙΡΟΥΓΡΕΙΟ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΡΟΧΩΡΗΜΕΝΗ ΝΟΣΟ ΣΤΟΝ ΠΝΕΥΜΟΝΑ. Ο ΟΓΚΟΛΟΓΟΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΗΘΗΚΕ ΕΙΠΕ ΘΑ ΤΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΓΙΑ ΝΕΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΠΟΙΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΘΑ ΚΑΝΕΙ. ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΑΝΕΝΑ ΦΑΡΜΑΚΟ-ΘΕΡΑΠΕΙΑ. ΑΛΛΗ ΓΝΩΜΗ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΙΑΤΡΟΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ. Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΜΟΝΟ ΕΙΚΟΝΑ ΚΑΡΚΙΝΟΠΑΘΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ.. ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ...
ΠΑΡΗΓΟΡΟ ΑΥΤΟ ΑΠΟ ΤΗ ΜΙΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΙΧΝΕΙ ΔΥΝΑΤΟΣ ΝΑ ΤΟ ΠΑΛΕΨΕΙ...ΔΥΣΚΟΛΟ ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΓΙΑΤΙ ΤΟΝ ΒΛΕΠΩ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ ΓΙΑΤΡΟ.. ΜΕ ΡΙΧΝΕΙ ΠΟΛΥ ΛΟΓΟ ΤΟΥ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙ ΑΡΚΕΤΑ Η ΝΟΣΟΣ.

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!!!

GeoP30:
Σε καταλαβαινω , γιατι και ο δικος μου πατερας ,ακομα και τωρα μετα την 6η ΧΜΘ κι αφου εχει ταλαιπωρηθει τοσο πολυ ο οργανισμος του , το παλευει με παρα πολυ μεγαλη δυναμη !
Ερχεται στην δουλεια , παρολο που  αισθανεται κουρασμενος , δεν μπορει με τιποτα να καθεται σπιτι   ...δεν θελει να το βαζει κατω !Κι απο την αρχη αυτο που μας λεει , ειναι οτι ειναι θα το αντιμετωπισουμε με αξιοπρεπεια...δεν θελει ουτε υστεριες , ουτε πανικους ...τιποτα !!! Απο οτι καταλαβαινω και ο δικος σου ο μπαμπας πρεπει να ειναι του ιδιου χαρακτηρα !  :)

Εχει το αγχος του και την αγωνια του , και ειδικα καθε φορα που τελειωνει ο ενας κυκλος ΧΜΘ (Καθε κυκλος εχει 3 ΧΜΘ) , και πρεπει να κανει παλι ολες τις εξετασεις απο την κορυφη εως τα νυχια , για να δει σε τι κατασταση βρισκεται το ηδη υπαρχον προβλημα και αν εχει κανει πουθενα αλλου μεταστασεις ! Τωρα μολις τελειωσαμε τον δευτερο κυκλο ΧΜΘ και ετοιμαζομαστε παλι για εξετασεις  , και οπως καταλαβαινεις η αγωνια για ολους και περισσοτερο για τον μπαμπα μου ειναι τεραστια !! 

Για μενα το καλυτερο που εχουμε να κανουμε , ειναι να συνεχισουμε να ζουμε οσο πιο φυσιολογικα μπορουμε , και εννοειται πως δεν πρεπει να αλλαξει και η αντιμετωπιση μας απεναντι στους δικους μας ανθρωπους που δινουν την μαχη τους ! Ο μπαμπας μου ηταν για μενα ο ηρωας μου παντα , για παρα πολλους λογους , τωρα ειναι ο Σουπερηρωας μου... νομιζω οτι με την δυναμη του μπορει να κινησει γη και ουρανο ! Δεν το παιζω δυνατη , γιατι και μενα με πιανουν κατι τρελες κρισεις θυμου , στενοχωριας , απογοητευσης... αλλα προσπαθω και θελω να ελπιζω για το καλυτερο !

Ωρες ωρες σκεφτομαι ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΘΑΥΜΑΤΑ και να ΓΙΑΤΡΕΥΩ  ΟΛΟΥΣ τους ανθρωπους !!! ΜΑΚΑΡΙ...!!!

Αυτο δυστυχως ομως δεν μπορω να το κανω...! Αν ομως μπορω να βοηθησω σε κατι , θα το κανω με ολη μου την καρδια !!

annamaria:
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!

Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΑΧΗΤΗΣ.. ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΤΟΝ ΚΑΤΑΤΑΣΣΕΙ ΝΙΚΗΤΗ..!!!!

Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΔΥΝΑΤΟΣ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ ΝΑ ΠΑΛΕΨΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑ ΚΥΡΙΩΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑ... ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΠΑΜΠΑ :D

ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΣΟ ΠΙΟ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ.. ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΙΣΘΑΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΧΑΛΙΑ..
ΕΧΟΥΜΕ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΑΚΟΜΗ , ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ... ΞΕΡΕΙ ΠΩΣ ΕΙΧΕ ΚΑΡΚΙΝΟ ΣΤΟ ΕΝΤΕΡΟ..(ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΗΝ ΙΣΤΟΛΟΓΙΚΗ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ) ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΧΗΜΙΟΘΕΡΑΠΕΙΕΣ ΔΙΟΤΙ ΗΤΑΝ ΕΝΑΣ ΠΟΛΥΠΟΔΑΣ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΕ ΜΟΡΦΗ... ΕΠΙΣΗΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΠΝΕΥΜΟΝΑ ΑΛΛΑ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΠΕΡΑΙΤΕΡΟ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ.. ΔΕΝ ΤΟΛΜΑΜΕ ΝΑ ΤΟΥ ΠΟΥΜΕ: ΕΧΕΙΣ ΚΑΡΚΙΝΟ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΠΝΕΥΜΟΝΑ..  ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟΝ ΡΙΞΕΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΜΗΠΩΣ ΠΙΣΤΕΨΕΙ ΠΩΣ ΟΛΑ ΧΑΘΗΚΑΝ...

Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΟΥ ΜΑΣ ΠΡΟΤΕΙΝΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΑΥΤΟ... ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΟ ΠΟΥ ΡΩΤΗΣΑ ΕΓΩ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΟΥ ΤΑ ΛΕΩ ΜΕ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΕΣ ΟΡΟΛΟΓΙΕΣ... ΤΥΠΟΥ ,ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΚΑΚΟΗΘΕΙΑ... ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΕΧΕΙΣ ΚΑΡΚΙΝΟ.. ΟΛΟΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΑΣ ΕΧΟΥΜΕ ..ΚΑΡΚΙΝΟΣ= ΘΑΝΑΤΟΣ...

ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΑΙΣΙΟΔΟΞΗ ΟΜΟΛΟΓΩ... ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΩ ΚΑΤΩ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΠΕΙΔΗ ΒΛΕΠΩ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ ΜΙΑ ΧΑΡΑ!!!!

ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΦΑΡΣΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ....ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΛΕΝΕ.. ΤΟ ΠΟΛΕΜΑΜΕ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΤΟ ΝΙΚΗΣΟΥΜΕ!!! ΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ? ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΘΑΥΜΑΤΑ!!!

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα