ΜΕΤΑΣΤΑΤΙΚΟΣ ΚΑΡΚΙΝΟΣ ΤΟΥ ΕΝΤΕΡΟΥ ΜΕ ΠΡΟΧΩΡΗΜΕΝΗ ΝΟΣΟ ΣΤΟΝ ΠΝΕΥΜΟΝΑ

Ξεκίνησε από annamaria, Ιούνιος 17, 2012, 05:18:58 μμ

« προηγούμενο - επόμενο »

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Κάτω

annamaria

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!

ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΒΙΩΝΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΥΓΕΙΑΣ!!

ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΔΙΕΓΝΩΣΑΝ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ 62 ΕΤΩΝ ΜΕ ΚΑΡΚΙΝΟ ΣΤΟ ΠΑΧΥ ΕΝΤΕΡΟ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΗΔΗ ΜΕΤΑΣΤΑΣΗ ΣΤΟΝ ΠΝΕΥΜΟΝΑ.
ΕΓΙΝΕ ΑΜΕΣΑ ΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ ΣΤΟΝ "ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΜΟ" ΑΠΟ ΤΟΝ Κ. ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΚΑΙ ΤΟΝ Κ.ΛΑΚΙΩΤΗ. ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ,ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΜΕΤΕΧΓΕΙΡΗΤΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΕΞ`ΑΡΧΗΣ ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΝΕΙ ΑΞΩΝΙΚΗ ΘΩΡΑΚΟΣ ΔΙΟΤΙ Η ΑΞΩΝΙΚΗ ΑΝΩ ΚΑΤΩ ΚΟΙΛΙΑΣ ΕΔΕΙΞΕ ΚΑΤΙ ΥΠΟΠΤΟ ΣΤΟΝ ΠΝΕΥΜΟΝΑ. Ο ΟΓΚΟΛΟΓΟΣ Κ.ΒΑΣΛΑΜΑΤΖΗΣ  ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΠΡΟΧΩΡΗΜΕΝΗ ΝΟΣΟ.
Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΚΑΙ ΑΙΘΑΝΕΤΑΙ ΚΑΛΑ ,ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΑΣΥΜΠΤΩΜΑΤΙΚΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΨΩ ΟΛΟ ΑΥΤΟ, ΕΧΩ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ ΚΑΙ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΕΧΕΙ ΕΠΙΘΕΤΙΚΗ ΜΟΡΦΗ ΚΑΡΚΙΝΟΥ.

ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΑΛΛΗ ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΧΗΜΕΙΟΘΕΡΑΠΕΙΕΣ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΑΜΕΣΑ Η ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ? ΕΙΝΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΟΙ ΘΕΡΑΠΕΙΣ ΑΥΤΕΣ? ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΓΙΑ ΤΟΝ Κ. ΣΙΑΜΑΝΤΑ ΟΤΙ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΚΟΡΥΦΗ.

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!

ΑΝΝΑ ΜΑΡΙΑ.

GeoP30

καλησπερα ...
εμεις εχουμε αδενοκαρκινωμα στον πνευμονα ... !
Για μενα θα ηταν καλο να παρεις και μια δευτερη γνωμη..κι εμεις πριν αποφασισουμε ζητησαμε αρκετες γνωμες..κι ευτυχως οι περισσοτερες συνεκλιναν στον ιδιο γιατρο ! Εμεις ειμαστε στο Ιασω κι εχουμε ηδη κανει και την 6η ΧΜΘ  !
Δεν νομιζω οτι οι θεραπειες ειναι συγκεκριμενες για ολους ...εχουν καποια κοινη βαση ισως ! Εμεις ξεκινησαμε με Avastin , Taxotere και Platinum ! Το Avastin ομως χρειαστηκε να το διακοψουμε αμεσως , μιας και δυστυχως μας οδηγησε σε πνευμονικη εμβολη αρκετας βαριας μορφης  ! Απο την δευτερη XMΘ χρησιμοποιουμε μονο Taxotere και Platinum !

Αλλα μην ακους εμενα...καλυτερα να παρετε αλλη μια γνωμη , και οι γιατροι νομιζω θα σας πουνε τις σωστες κινησεις που θα πρεπει να κανετε ! 

Καλη επιτυχια και κουραγιο !

annamaria

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ, ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ. ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΧΕΙΡΟΥΓΡΕΙΟ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΡΟΧΩΡΗΜΕΝΗ ΝΟΣΟ ΣΤΟΝ ΠΝΕΥΜΟΝΑ. Ο ΟΓΚΟΛΟΓΟΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΗΘΗΚΕ ΕΙΠΕ ΘΑ ΤΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΓΙΑ ΝΕΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΠΟΙΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΘΑ ΚΑΝΕΙ. ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΑΝΕΝΑ ΦΑΡΜΑΚΟ-ΘΕΡΑΠΕΙΑ. ΑΛΛΗ ΓΝΩΜΗ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΙΑΤΡΟΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ. Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΜΟΝΟ ΕΙΚΟΝΑ ΚΑΡΚΙΝΟΠΑΘΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ.. ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ...
ΠΑΡΗΓΟΡΟ ΑΥΤΟ ΑΠΟ ΤΗ ΜΙΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΙΧΝΕΙ ΔΥΝΑΤΟΣ ΝΑ ΤΟ ΠΑΛΕΨΕΙ...ΔΥΣΚΟΛΟ ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΓΙΑΤΙ ΤΟΝ ΒΛΕΠΩ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ ΓΙΑΤΡΟ.. ΜΕ ΡΙΧΝΕΙ ΠΟΛΥ ΛΟΓΟ ΤΟΥ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙ ΑΡΚΕΤΑ Η ΝΟΣΟΣ.

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!!!

GeoP30

Σε καταλαβαινω , γιατι και ο δικος μου πατερας ,ακομα και τωρα μετα την 6η ΧΜΘ κι αφου εχει ταλαιπωρηθει τοσο πολυ ο οργανισμος του , το παλευει με παρα πολυ μεγαλη δυναμη !
Ερχεται στην δουλεια , παρολο που  αισθανεται κουρασμενος , δεν μπορει με τιποτα να καθεται σπιτι   ...δεν θελει να το βαζει κατω !Κι απο την αρχη αυτο που μας λεει , ειναι οτι ειναι θα το αντιμετωπισουμε με αξιοπρεπεια...δεν θελει ουτε υστεριες , ουτε πανικους ...τιποτα !!! Απο οτι καταλαβαινω και ο δικος σου ο μπαμπας πρεπει να ειναι του ιδιου χαρακτηρα !  :)

Εχει το αγχος του και την αγωνια του , και ειδικα καθε φορα που τελειωνει ο ενας κυκλος ΧΜΘ (Καθε κυκλος εχει 3 ΧΜΘ) , και πρεπει να κανει παλι ολες τις εξετασεις απο την κορυφη εως τα νυχια , για να δει σε τι κατασταση βρισκεται το ηδη υπαρχον προβλημα και αν εχει κανει πουθενα αλλου μεταστασεις ! Τωρα μολις τελειωσαμε τον δευτερο κυκλο ΧΜΘ και ετοιμαζομαστε παλι για εξετασεις  , και οπως καταλαβαινεις η αγωνια για ολους και περισσοτερο για τον μπαμπα μου ειναι τεραστια !! 

Για μενα το καλυτερο που εχουμε να κανουμε , ειναι να συνεχισουμε να ζουμε οσο πιο φυσιολογικα μπορουμε , και εννοειται πως δεν πρεπει να αλλαξει και η αντιμετωπιση μας απεναντι στους δικους μας ανθρωπους που δινουν την μαχη τους ! Ο μπαμπας μου ηταν για μενα ο ηρωας μου παντα , για παρα πολλους λογους , τωρα ειναι ο Σουπερηρωας μου... νομιζω οτι με την δυναμη του μπορει να κινησει γη και ουρανο ! Δεν το παιζω δυνατη , γιατι και μενα με πιανουν κατι τρελες κρισεις θυμου , στενοχωριας , απογοητευσης... αλλα προσπαθω και θελω να ελπιζω για το καλυτερο !

Ωρες ωρες σκεφτομαι ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΘΑΥΜΑΤΑ και να ΓΙΑΤΡΕΥΩ  ΟΛΟΥΣ τους ανθρωπους !!! ΜΑΚΑΡΙ...!!!

Αυτο δυστυχως ομως δεν μπορω να το κανω...! Αν ομως μπορω να βοηθησω σε κατι , θα το κανω με ολη μου την καρδια !!

annamaria

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!

Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΑΧΗΤΗΣ.. ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΤΟΝ ΚΑΤΑΤΑΣΣΕΙ ΝΙΚΗΤΗ..!!!!

Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΔΥΝΑΤΟΣ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ ΝΑ ΠΑΛΕΨΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑ ΚΥΡΙΩΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑ... ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΠΑΜΠΑ :D

ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΣΟ ΠΙΟ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ.. ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΙΣΘΑΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΧΑΛΙΑ..
ΕΧΟΥΜΕ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΑΚΟΜΗ , ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ... ΞΕΡΕΙ ΠΩΣ ΕΙΧΕ ΚΑΡΚΙΝΟ ΣΤΟ ΕΝΤΕΡΟ..(ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΗΝ ΙΣΤΟΛΟΓΙΚΗ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ) ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΧΗΜΙΟΘΕΡΑΠΕΙΕΣ ΔΙΟΤΙ ΗΤΑΝ ΕΝΑΣ ΠΟΛΥΠΟΔΑΣ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΕ ΜΟΡΦΗ... ΕΠΙΣΗΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΠΝΕΥΜΟΝΑ ΑΛΛΑ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΠΕΡΑΙΤΕΡΟ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ.. ΔΕΝ ΤΟΛΜΑΜΕ ΝΑ ΤΟΥ ΠΟΥΜΕ: ΕΧΕΙΣ ΚΑΡΚΙΝΟ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΠΝΕΥΜΟΝΑ..  ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟΝ ΡΙΞΕΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΜΗΠΩΣ ΠΙΣΤΕΨΕΙ ΠΩΣ ΟΛΑ ΧΑΘΗΚΑΝ...

Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΟΥ ΜΑΣ ΠΡΟΤΕΙΝΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΑΥΤΟ... ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΟ ΠΟΥ ΡΩΤΗΣΑ ΕΓΩ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΟΥ ΤΑ ΛΕΩ ΜΕ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΕΣ ΟΡΟΛΟΓΙΕΣ... ΤΥΠΟΥ ,ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΚΑΚΟΗΘΕΙΑ... ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΕΧΕΙΣ ΚΑΡΚΙΝΟ.. ΟΛΟΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΑΣ ΕΧΟΥΜΕ ..ΚΑΡΚΙΝΟΣ= ΘΑΝΑΤΟΣ...

ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΑΙΣΙΟΔΟΞΗ ΟΜΟΛΟΓΩ... ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΩ ΚΑΤΩ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΠΕΙΔΗ ΒΛΕΠΩ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ ΜΙΑ ΧΑΡΑ!!!!

ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΦΑΡΣΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ....ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΛΕΝΕ.. ΤΟ ΠΟΛΕΜΑΜΕ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΤΟ ΝΙΚΗΣΟΥΜΕ!!! ΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ? ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΘΑΥΜΑΤΑ!!!

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΑ

Πολύ σημαντική η ψυχολογία τόσο των ασθενών μας όσο και των συγγενών τους.Η γνώμη μου είναι οι άρρωστοι να μαθαίνουν όσα μπορούν ν΄αντέξουν.Στη δική μας περίπτωση ο σύζυγος γνωρίζει τα πάντα από τη στιγμή που συμβαίνουν...πολύ δυνατός άνθρωπος,τόσο σωματικά-τόσα έχει υποστεί-όσο και ψυχικά.Εγώ λογικά έχω σκαμπανεβάσματα στην ψυχολογία μου......πάλι όμως σηκώνομαι όρθια και συνεχίζω......έτσι πρέπει.......Όσο τον βλέπω δυνατό κι όρθιο,παλεύω κι εγώ μαζί του κι όπου βγει.......... :'(

mariao

καλημερα Αννα Μαρια,
ο πατερας σου έχει αφαιρέσει κ τον ογκο στον πνευμονα?

annamaria

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΜΑΡΙΑ!

Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΓΚΟ ΣΤΟΝ ΠΝΕΥΜΟΝΑ, ΕΧΕΙ ΜΙΚΡΟΥΣ ΔΙΑΣΠΑΡΤΟΥΣ ΟΖΟΥΣ..( απο την μια και μοναδικη αξωνικη που εχουμε κανει ως τωρα...αν δειξει κατι αλλο σε επομενη εξεταση δεν το γνωριζω..)ΟΠΟΤΕ Ο ΘΩΡΑΚΟΧΕΙΡΟΥΡΓΟΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΠΕΜΒΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΑ. ΟΛΟΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΚΥΚΛΟ ΧΗΜΙΟΘΕΡΑΠΕΙΩΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΑΝ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ,ΚΑΛΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ!

mariao

annamaria,
Στη θέση σου θα ρωτούσα για το cyberknife (όπωσδήποτε) που είναι το λιγότερο επεμβατικό και απόλοιτως στοχευμένο και αποτελεσματικό και επισης,
εφόσον θα κάνει ΧΜΘ θα απευθυνόμουν σε Μοριακό Βιολόγο για να εξασφαλίσω το καλύτερο δυνατό σχήμα η να αποκλίσω κάποιο σχήμα που δεν θα έχει όφελος.

www.iatropoli.gr/cyberknife
Να ζητήσεις ραντεβού με τον Δρ. Σαλβαρά ο οποίος εκτός του αντικειμένου του (cyberknife) έχει γενικότερη αποψη και θα υπάρχει όφελος και μόνο να την ακούσετε.

Μοριακός Σωτήρης Νικολόπουλος.
6936585222

namelad

Ειμαι 47 ετων και εδω και δυο χρονια παλευω με καρκινο παχεους εντερου, τους τελευταιους δυο μηνες εχω κανει μεγαλη ερευνα, πριν 5 μηνες οι τρομεροι ελληνες γιατροι μου δωσανε 2 χρονια ζωης και βεβαια ποτε καμια αλλη επιλογη απο χημειοθεραπειες, το λαθος μου ητανε οτι τους πιστεψα, επι 2 χρονια μου λεγανε οτι μονη επιλογη ειναι οι χημειοθεραπειες και αυτο εκανα ...χωρις βεβαια αποτελεσμα αφου η χημειοθεραπειες θεραπευουνε σε ποσοστο κατω απο 5% (καντε google και 9α πεσετε σε πολλες πανεπιστημιακές μελετες....αγνοηστε τα αμερικανα ιδρυματα και νοσοκομεια).

Και για να ειμαι λιγο συντομος
Για καρκινο στην κοιλιακη χωρα... HIPEC ακομα και τωρα που μιλαμε στην ελλαδα σε θεωρουναι ξεγραμενο, στο εξωτερικο σωζουνε ζωες και μιλαμε για θεραπεια.
Για μεταστατικο καρκινο στους πνευμωνες χειρουργειο με laser (το εκανα πριν 6 βδομαδες βγαλανε 8 ογκους μικρους < 8mm, 1 πνευμωνας δευτερο χειρουργειο για αλλο πνευμωνα μετα απο 6 βδομαδες, κοστος 12000 euro για καθε πνευμωνα) στη γερμανια, καθηγητης Axel Rolle ,  prof.rolle@fachkrankenhaus-coswig.de (Δρεσδη πανεπιστημιακό)   ο ανθρωπος σωζει ζωες και παρολα αυτα η τρομερη επιστημονικη κοινοτητα αγνοει τοην μεθοδο, εφαρμοζεται σε γερμανια, αυστρια και αγγλια

Με λιγα λογια μακρια απο ελληνες γιατρους και ειδικα ογκολογους οι ανθρωποι δεν εχουνε επαφη με το αντικειμενο ειναι απλοπι εκτελεστες συνταγων απο φαρμακοβιομηχανίες δυστυχώς μου πηρε 2 χρονια να το καταλαβω και πλεων ισως να ειναι αργα

Ακομα υπαρχουνε επιλογες για πνευμωνες χωρις χειρουργια...καντε google search RFA αλλα αμφιβαλλω εαν εφαρμοζονται σε ελλαδα

mariao

Namelad,
ειναι ακριβως όπως τα λες!
Εχω την ίδα άποψη με εσένα. Το θέμα "καρκίνος" στην Ελλάδα δυστυχώς δεν αντιμετωπίζεται με τη δέουσα σοβαρότητα. Κατά την προσωπική μου άποψη οι ογκολόγοι όπως ασκούν εδω την Ιατρική είναι οι αχρηστότεροι των Ιατρών. Υπάρχει έλλειψη του ανθρωπου που θα παίζει το ρόλο του συντονιστή και όλοι ξεφεύγουν των ορίων τους σε βάρος των ασθενων και μάλιστα ελαφρά τη καρδία...Αλλά πρέπει να σου πω οτι και στη Γαλλία το ίδιο ακριβως συμβαίνει.
Μόνο στη Γερμανία λειτουργούν διαφορετικά τα πράγματα.

Σου εύχομαι όλα να πάνε κατ ευχήν με την υγεία σου.
Πιστεύω οτι έκανες την καλύτερη επιλογή για αυτό!
Καλή δύναμη!

namelad

Συμφωνω απόλυτα με αυτο που λες για του ελληνες ογκολογους, το προβλημα ειναι οτι αυτοι οι ανθρωποι κυριολεκτικα σκοτώνουνε τον κοσμο, το ιδιο θα ισχυε και για εμενα εαν πχ δεν ειχα σχεση με internet και δεν ειμουνα καπως νεος για να το ψαξω. Στην δικια μου περιπτωση για παραδειγμα επρεπε να εχω κανει το HIPEC εδω και 12 μηνες... και οχι να τρεχω τωρα να προλαβω.
Επιδη βεβαια εκανα επισκεψη και σε γερμανο ογκολογο με σκοπο χημειοθεραπεία και υπερθερμία....ο ανθρωπος μου ανέφερε σαν πρωτη επιλογη το χειρουργειο (τι να κανω και πως) και οχι βεβαια χημειοθεραπείες, αλλα βεβαια παλι μιλαμε για εναν ανθρωπο με ερευνα πανω στο καρκινο και οχι εκτελεστη συνταγων χημειοθεραπειας.

Τωρα παραλληλα ψαχνω και τροπο εαν ειναι δυνατον να μυνησω και τον ογκολογο που με παρακολουθουσε γιατι αυτοσ ο τυπος επι 2 χρονια μου ελεγε οτι, οτι μου κανει αυτος θα μου κανουνε σε ολο το κοσμο, δεν ειχα δηλαδη επιλογες αλλες απο χημειοθεραπείες ειναι προφανές οτι αυτο ο ανθρωπος ειναι η αιτια που κάποιοι μπορει να εχουνε χασει την ζωη τους.

namelad

Εαν καποιος θελει μπορει να μου στειλει προσωπικο μηνυμα και να του δωσω το τηλεφωνο μου για να πω οσα εχω μαθει τους τελευταιους 5 μηνες γυρω απο καρκινο παχεως εντερου

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΑ

Σας χαιρετώ.....Ο λατρεμένος μου σύζυγος έχασε την πολυετή μάχη με τη νόσο τη Δευτέρα το απόγευμα.....Πάλεψε σαν πραγματικό θηρίο κοιτώντας εδώ και 10 χρόνια τον καρκίνο κατάματα.......Τελικά ο τελευταίος  τον νίκησε....Λυτρώθηκε από τους φρικτούς πόνους και τις παραισθήσεις των φαρμάκων......Ένα ευχαριστώ στους γιατρούς του που τον κράτησαν τόσα χρόνια στη ζωή δίνοντας στον ίδιο τη  δυνατότητα να ζήσει ποιοτικά βλέποντας το παιδί μας να μεγαλώνει......Ένα ευχαριστώ στον ίδιο που με δυνάμωσε παλεύοντας με θάρρος και περίσσια αξιοπρέπεια.....Τέλος θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους εσάς που δείξατε ανοχή και κατανόηση στα ψυχολογικά μου σκαμπανεβάσματα........Εύχομαι ολόψυχα δύναμη στους πάσχοντες και τους συγγενείς τους....Ξέρετε τι κατάλαβα;Μέσα από αυτή την περιπέτεια,όλοι μας γινόμαστε σκληροί,δυνατοί και μαθαίνουμε το αυτονόητο:η ζωή δεν είναι τίποτα άλλο παρά μόνο στιγμές.....ας την ζήσουμε.......Καλό σας βράδυ...... :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'(

mariao

Λυπάμαι πολύ Κωσταντινα,
Το παλεψατε ολοι σας για πολύ καιρό.
Κουράγιο και δύναμη!
Να χαμογελάς και να κοιτάς μπροστα!

ειρηνη μιχ

Λυπαμαι πολυ που ηρθαν ετσι τα πραγματα.
Καλη δυναμη σε σενα και στο παιδι σας.

kontze

Κωνσταντινια

Λυπάμαι πολύ για την απώλεια σας.
Έδωσε πραγματικά μία τεράστια μάχη, όπως και εσύ και το παιδί σας.
Κουράγιο και δύναμη να έχεις...

GeoP30

Κωσταντινα λυπαμαι !
Ο αντρας σου ηταν πολυ πολυ πολυ δυνατος ανθρωπος ,και ειμαι σιγουρη οτι θα ειναι και μια πολυ ομορφη και δυνατη ψυχη που θα σας προσεχει και θα σας φροντιζει παντα!

hope83

Κωνσταντίνα,

Λυπάμαι κι εγώ πραγματικά... ο Θεός να σας δίνει δύναμη, τι άλλο να πω;!
Κουράγιο σε εσένα και στο παιδί σου! Είστε πραγματικοί ήρωες, όπως και όλοι όσοι παλεύουν, ασθενείς και συγγενείς, αυτή την αρρώστια...

stas

Παράθεση από: namelad στις Αύγουστος 14, 2012, 10:45:51 πμ
Ειμαι 47 ετων και εδω και δυο χρονια παλευω με καρκινο παχεους εντερου, τους τελευταιους δυο μηνες εχω κανει μεγαλη ερευνα, πριν 5 μηνες οι τρομεροι ελληνες γιατροι μου δωσανε 2 χρονια ζωης και βεβαια ποτε καμια αλλη επιλογη απο χημειοθεραπειες, το λαθος μου ητανε οτι τους πιστεψα, επι 2 χρονια μου λεγανε οτι μονη επιλογη ειναι οι χημειοθεραπειες και αυτο εκανα ...χωρις βεβαια αποτελεσμα αφου η χημειοθεραπειες θεραπευουνε σε ποσοστο κατω απο 5% (καντε google και 9α πεσετε σε πολλες πανεπιστημιακές μελετες....αγνοηστε τα αμερικανα ιδρυματα και νοσοκομεια).

Και για να ειμαι λιγο συντομος
Για καρκινο στην κοιλιακη χωρα... HIPEC ακομα και τωρα που μιλαμε στην ελλαδα σε θεωρουναι ξεγραμενο, στο εξωτερικο σωζουνε ζωες και μιλαμε για θεραπεια.
Για μεταστατικο καρκινο στους πνευμωνες χειρουργειο με laser (το εκανα πριν 6 βδομαδες βγαλανε 8 ογκους μικρους < 8mm, 1 πνευμωνας δευτερο χειρουργειο για αλλο πνευμωνα μετα απο 6 βδομαδες, κοστος 12000 euro για καθε πνευμωνα) στη γερμανια, καθηγητης Axel Rolle ,  prof.rolle@fachkrankenhaus-coswig.de (Δρεσδη πανεπιστημιακό)   ο ανθρωπος σωζει ζωες και παρολα αυτα η τρομερη επιστημονικη κοινοτητα αγνοει τοην μεθοδο, εφαρμοζεται σε γερμανια, αυστρια και αγγλια

Με λιγα λογια μακρια απο ελληνες γιατρους και ειδικα ογκολογους οι ανθρωποι δεν εχουνε επαφη με το αντικειμενο ειναι απλοπι εκτελεστες συνταγων απο φαρμακοβιομηχανίες δυστυχώς μου πηρε 2 χρονια να το καταλαβω και πλεων ισως να ειναι αργα

Ακομα υπαρχουνε επιλογες για πνευμωνες χωρις χειρουργια...καντε google search RFA αλλα αμφιβαλλω εαν εφαρμοζονται σε ελλαδα

καλησπερα, εμενα εχει η μητερα μου καρκινο του πνευμονα. ξερεισ αν λειτουργει το HIPEC που αναφερεισ το ιδιο??πωσ μπορω να μαθω πρισσοτερεσ πληροφοριεσ για αυτο??σε ευχαριστω εκ των προτερων.

Πάνω