Αντικαρκινική Κοινότητα Συνδρομή RSS
Απρίλιος 25, 2014, 06:44:24 πμ *
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Νέα: Καλώς ήρθατε στην Αντικαρκινική Κοινότητα. Η δημοσίευση θεμάτων και σχολίων, επιτρέπεται μόνο σε εγγεγραμμένα μέλη.
Φόρτωση
Σύνθετη αναζήτηση
   Αρχική   Επικοινωνία Σύνδεση Εγγραφή  

Προσοχή...

1. Αποφεύγετε την χρήση greeklish (ελληνικά με λατινικούς χαρακτήρες). Είναι δυσανάγνωστα και δυσκολεύουν την λειτουργία της αναζήτησης.
2. Μην χρησιμοποιείτε την σελίδα της «Επικοινωνίας», για ερωτήσεις ιατρικού χαρακτήρα. Δημοσιεύστε την ερώτησή σας στους πίνακες συζητήσεων.
3. Τα δημοσιευμένα άρθρα και τα μηνύματα που τα συνοδεύουν, δεν υποκαθιστούν σε καμμία περίπτωση τις συμβουλές των γιατρών σας!
4. Ο σκοπός της κοινότητας, είναι η ανταλλαγή πληροφοριών που μπορούν να αποβούν χρήσιμες. Μην τις ανταλλάσετε με προσωπικά μηνύματα, αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος.
5. Δεν επιτρέπεται η δημοσίευση ονομάτων γιατρών, τα οποία συνοδεύονται από σοβαρές καταγγελίες, που μπορεί να επιφέρουν μηνύσεις για συκοφαντική δυσφήμιση.
Σελίδες: [1] 2 3 4 5   Κάτω
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΚΑΡΚΙΝΟΣ ΤΟΥ ΠΑΓΚΡΕΑΤΟΣ ΣΤΗΝ ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ  (Αναγνώστηκε 30767 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
chrysa_a
Πλήρες μέλος
Εκτός σύνδεσης Εκτός σύνδεσης

Φύλο: Γυναίκα

« στις: Σεπτέμβριος 03, 2012, 10:06:54 πμ »

Πριν από μια εβδομάδα διέγνωσαν καρκίνος του παγκρεάτος. Πήγαμε για κάτι πόνους στο έντερο και τελικά μας είπαν ότι είναι καρκίνος στο πάγκρεας με μετάσταση στο συκώτι και έοχυμε και 2 όγκους στις ωοθήκες (πιθανή μετάσταση). Τα οστά της έινια καθαρά. Πήγαμε στον Κοσμίδη (ογκολόγο) και στον Παπαδημητρίου (ΙΑΣΩ) και μας είπαν μη χειρουργίσιμο με 6 μήνες ζωής. Στο πάγκρεασ είναι στο σώμα και στο συκώτι δεν έχουμε ακόμα μεγάλη βλάβη. Τι να κάνουμε? Συν ένας ογκολόγος από τον Αγ. Σάββα προτείνουν μόνο χημειοθεραπείες. Ξέρετε  καμία λύση για το εξωτερικό? ή κάποιο γιατρό που χειρουργεί δύσκολες περιπτώσεις παγκρεάτος?
Καταγράφηκε
gfrouz1
Μέλος
**

Φύλο: Άντρας

« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 03, 2012, 02:11:17 μμ »

Και η δικιά μου μητέρα διαγνώσθηκε με καρκίνο στο πάγκρεας και μετάσταση στο συκώτι πριν ένα χρόνο. Μετά από διάφορες περιπέτειες και αρκετές χημειοθεραπείες και ενώ μας έδιναν και μας έξι μήνες ζωής, ο όγκος στο πάγκρεας δεν φαίνεται και στο συκώτι έχει μείνει μια μικρή εστία ούτε πέντε χιλιοστά. Θα σου πρότεινα να δεις τον Τσιώτο στο Μετροπολιταν και τον Κολιοπάνο στο Γεννηματά να σου πουν τη γνώμη τους (Χειρούργοι και οι δύο). Τώρα για το εξωτερικό έχω ακούσει για Γερμανία και Γαλλία αλλά σίγουρα υπάρχουν άλλοι εδώ στο φορουμ που έχουν προσωπική πείρα και θα στα πουν καλύτερα.   
Καταγράφηκε
chrysa_a
Πλήρες μέλος

« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 03, 2012, 09:16:45 μμ »

Και η δικιά μου μητέρα διαγνώσθηκε με καρκίνο στο πάγκρεας και μετάσταση στο συκώτι πριν ένα χρόνο. Μετά από διάφορες περιπέτειες και αρκετές χημειοθεραπείες και ενώ μας έδιναν και μας έξι μήνες ζωής, ο όγκος στο πάγκρεας δεν φαίνεται και στο συκώτι έχει μείνει μια μικρή εστία ούτε πέντε χιλιοστά. Θα σου πρότεινα να δεις τον Τσιώτο στο Μετροπολιταν και τον Κολιοπάνο στο Γεννηματά να σου πουν τη γνώμη τους (Χειρούργοι και οι δύο). Τώρα για το εξωτερικό έχω ακούσει για Γερμανία και Γαλλία αλλά σίγουρα υπάρχουν άλλοι εδώ στο φορουμ που έχουν προσωπική πείρα και θα στα πουν καλύτερα.   
Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου! Ειναι πολυ ενθαρρυντικο!!! Περιεγραψε μου σε παρακαλω τις περπετειες σας κ αν μπορεις τι συμπτωματα ειχαν σε σας οι χημειοθεραπειες;;;κανατε εγχειρηση;

Σας παρακαλω περιμενω κι αλλες εμπειριες!!
Καταγράφηκε
gfrouz1
Μέλος
**

Φύλο: Άντρας

« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 04, 2012, 12:55:59 πμ »

Αφού μπήκαμε στο Κρατικό Νίκαιας όπου έγινε η πρώτη διάγνωση ταλαιπωρηθήκαμε πάρα πολύ και χάσαμε τουλάχιστον ένα μήνα, γιατί έγινε κακή τοποθέτηση στεντ για να φύγει ο ίκτερος, αλλά από τη μια ο ίκτερος δεν έπεφτε αρκετά γρήγορα και από την άλλη η όλη διαδικάσια προκάλεσε συγκέντρωση ασκητικού υγρού στο στομάχι. Μετά από ψάξιμο καταλήξαμε στο Γεννηματά και στον κο Κολιοπάνο ο οποίος προχώρησε σε επέμβαση με την ελπίδα να αφαιρέσει τον όγκο από το πάγκρεας αλλά ανεπιτυχώς. Τουλάχιστον όμως καθάρισε το ασκητικό υγρό και καυτηρίασε την μία εστία στο συκώτι. Μετά από ένα μήνα ξεκινήσαμε χημειοθεραπεία στο Γεννηματά. Στις πρώτες χημειοθεραπείες είχαμε εμετούς, και σημαντική πτώση αιματοκρίτη και αιμοπεταλίων. Σε ένα μήνα τα επίπεδα αιματοκρίτη και αιμοπεταλίων καθώς και λευκών έφτασαν σε οριακά επίπεδα και έγιναν μεταγγίσεις για να επανέλθει. Όταν σταθεροποιήθηκε η κατάσταση της μητέρας μου ξεκίνησε πάλι αλλά χημειοθεραπείες αλλά είδαμε σημαντική βελτίωση τόσο στην αξονική όσο και στις βιοχημικές. Έτσι φτάσαμε στο Μάιο με καθαρές εξετάσεις όπου σταμάτησε τις χημειοθεραπείες  η μητέρα μου για ενάμιση μήνα. Μετά από αυτό το διάλειμμα  κάναμε εξετάσεις αλλά δυστυχώς η αξονική έδειξε μια καινούργια εστία στο συκώτι και ξεκινήσαμε πάλι χημειοθεραπείες. Η προσπάθεια συνεχίζεται αλλά τουλάχιστον η μητέρα είτε στα μεγάλα κενά μεταξύ χημειοθεραπειών είτε μετά τις πρώτες τρεις μέρες κάθε χημειοθεραπείας νιώθει αρκετά καλά, τρώει καλά, κάνει δουλειές στο σπίτι και έχει καλή ψυχολογία. Και ο αγώνας συνεχίζεται.   
Καταγράφηκε
chrysa_a
Πλήρες μέλος

« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 04, 2012, 07:15:40 πμ »

Εμείς δεν εχουμε ικτερο ευτυχως! Εχει πολυ καλη ψυχολογια ακομα τωρα τρωει, μαγειρευει, χορευει και παλευει τον πονο με lonarid και tramal. Δεν εχουμε ξεκινησει χημειοθεραπειες ακομα! Μαλλον αυτη την εβδομαδα! Ψαχνω και εξω και εχω τρελλαθει! Ευτυχως ετοιμαζομζστε για γαμο για του χρονου για να ασχολείται με κατι!
Καταγράφηκε
chrysa_a
Πλήρες μέλος

« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 04, 2012, 10:24:18 μμ »

Αλλες περιπτωσεις;;;;
Καταγράφηκε
Κontessa
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 05, 2012, 12:05:10 πμ »

Καλησπερα τωρα ειδα το μηνυμα σου
Η γνωμη μου ειναι να πας στον Τσιωτο στο μετροπολιταν , στην Ελλαδα ειναι ο μονος που χειρουργει παγκρεας με μετασταση στο συκωτι!!
Χειρουργηθηκε ο μπαμπας μου τον απριλιο του 11 , δυστυχως πεθανε τον μαιο του 12 , μας εδιναν 6 μηνες ζωης και σε μας!!
Ο ογκος που βρισκεται; Εμας ηταν στην ουρα χωρις διασπορα στην κοιλια.
Κλεισε αμεσα ραντεβου να δεις τι θα σου πει, εμεις τον ειδαμε σαββατο πριν το πασχα περισυ και χειρουργηθηκε τεταρτη!!! Αλλιως θα πρεπει να πατε αμερικη η γερμανια .
Παντως στις γυναικες η εκβαση ειναι καλυτερη!!
Καταγράφηκε
chrysa_a
Πλήρες μέλος

« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 05, 2012, 07:35:18 πμ »

Καλησπερα τωρα ειδα το μηνυμα σου
Η γνωμη μου ειναι να πας στον Τσιωτο στο μετροπολιταν , στην Ελλαδα ειναι ο μονος που χειρουργει παγκρεας με μετασταση στο συκωτι!!
Χειρουργηθηκε ο μπαμπας μου τον απριλιο του 11 , δυστυχως πεθανε τον μαιο του 12 , μας εδιναν 6 μηνες ζωης και σε μας!!
Ο ογκος που βρισκεται; Εμας ηταν στην ουρα χωρις διασπορα στην κοιλια.
Κλεισε αμεσα ραντεβου να δεις τι θα σου πει, εμεις τον ειδαμε σαββατο πριν το πασχα περισυ και χειρουργηθηκε τεταρτη!!! Αλλιως θα πρεπει να πατε αμερικη η γερμανια .
Παντως στις γυναικες η εκβαση ειναι καλυτερη!!
Σε ευχαριστω! Εμας ειναι στο σωμα, δεν ειναι στην ουρα δυστυχως! Θελω πρωτα να ξεκινησουμε χημειοθεραπειες και μετα να δω και χειρουργους. Παντως δεν μιλαει κανενας για χειρουργειο σε εμας!;;;;;
Μακαρι να την βοηθησει το φυλο!
Καταγράφηκε
Κontessa
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 05, 2012, 10:28:53 πμ »

Θελω να με ακουσεις προσεχτικα...
Κανονικα ο καρκινος του παγκρεατος με μετασταση στο συκωτι δεν χειρουργειται!!!
Δεν υπαρχει πρωτοκολλο για αυτη την επεμβαση , ομως γυρω στους 20 χειρουργους στον κοσμο το κανουν , γιατι εχουν εκπαιδευτει να το κανουν!!!!
Ο Τσιωτος ηταν στη mayo clinic και εκει το εκανε και ξερει!!!
Πριν ξεκινησεις χημειοθεραπεια κλεισε ενα ραντεβου να δεις τι θα σου πει!!!
Πιστευω οτι πρεπει να ξερεις τις επιλογες σου οταν υπαρχουν!!!
Το γιατι οι ογκολογοι στην Ελλαδα δεν τον συστηνουν ειναι αλλου παπα ευαγγελιο !!!
Παντως οταν πρωτοδιαγνωσθει ο μπαμπας μου μας ειπαν ανεγχειρητο , ο γαστρεντερολογος μας ειπε μονο ,που ειναι πολυ καλος στη δουλεια του , αν μπορει καποιος να κανει κατι ειναι ο Τσιωτος!!!
Τοθλαχιστον κλεισε ενα ραντεβου να δεις τι θα σου πει!!
Αυτα εχω να σου πω!!
Καλη δυναμη!!
Καταγράφηκε
chrysa_a
Πλήρες μέλος

« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 05, 2012, 10:50:26 πμ »

Θελω να με ακουσεις προσεχτικα...
Κανονικα ο καρκινος του παγκρεατος με μετασταση στο συκωτι δεν χειρουργειται!!!
Δεν υπαρχει πρωτοκολλο για αυτη την επεμβαση , ομως γυρω στους 20 χειρουργους στον κοσμο το κανουν , γιατι εχουν εκπαιδευτει να το κανουν!!!!
Ο Τσιωτος ηταν στη mayo clinic και εκει το εκανε και ξερει!!!
Πριν ξεκινησεις χημειοθεραπεια κλεισε ενα ραντεβου να δεις τι θα σου πει!!!
Πιστευω οτι πρεπει να ξερεις τις επιλογες σου οταν υπαρχουν!!!
Το γιατι οι ογκολογοι στην Ελλαδα δεν τον συστηνουν ειναι αλλου παπα ευαγγελιο !!!
Παντως οταν πρωτοδιαγνωσθει ο μπαμπας μου μας ειπαν ανεγχειρητο , ο γαστρεντερολογος μας ειπε μονο ,που ειναι πολυ καλος στη δουλεια του , αν μπορει καποιος να κανει κατι ειναι ο Τσιωτος!!!
Τοθλαχιστον κλεισε ενα ραντεβου να δεις τι θα σου πει!!
Αυτα εχω να σου πω!!
Καλη δυναμη!!
Σ ευχαριστω ! Εδω μας λενε γρηγορα οι χημειοθεραπειες! Δεν μπορω μια πανω μια κατω, ολα ξαφνικα, ανεξηγητα κ να μην λενε για μια ελπιδα!
Καταγράφηκε
Κontessa
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 05, 2012, 11:15:17 πμ »

Ο,τι και αν κανεις πρεπει να γινει γρηγορα!! Σε αυτο εχουν δικιο ,ειτε χημειοθεραπεια ειτε χειρουργειο!!
Εμεις ουτε πασχα δεν καναμε περισυ...
Γιαυτο κλεισε ραντεβου τωρα και θα σε δει αμεσα ξερει τι ειναι επειγον!!
Προετοιμασουνγιατιμαυτη η αρρωστια ετσι ειναι !!!!
Μια μερα θα λες ολα καλα μετα παλι κατι συμβαινει...
Ειναι ψυχοφθορα διαδικασια αλλα μην το βαζεις κατω....
Μακαριμνα ειχαμε και εμεις και αλλο χρονο μαζι του... Παλι θα παλευαμε!!!
Την ελπιδα ομως να μην στην παρει κανεις!!
Ουτε στην μαμα σου να μην της την παρει κανεις...
Καταγράφηκε
chrysa_a
Πλήρες μέλος

« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 05, 2012, 08:57:53 μμ »

Κλεισαμε στον Τσιωτο για αυριο το μεσημερι. Το πρωι εχουμε τον ογκολογο μηπως αρχισει χημειοθεραπειες την παρασκευη. Γαμω το κερατο μου ποναει,φουσκωνει,δεν παει τουαλετα απο αυτο ποναει. Δεν ξερει για το παγκρεας, ξερει μονο για ωοθηκες. Τι να κανω σπαραζει η καρδια μου! Ψαχνω κ δεν βρισκω ελπιδα. Δεν κοιμαμαι. Ειναι 60 ετων κ οργανικα μια χαρα στην οψη κ σε ολα. Τι να κανουμε;;;;
Καταγράφηκε
Κontessa
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 05, 2012, 10:51:41 μμ »

Δεν ξερεις ποσο σε καταλαβαινω!!!!!
Για 13 μηνες ψαχναμε ,αγωνιουσαμε ,ελπιζαμε , ελπιζαμε συνεχεια.....
Ο μπαμπας μου δεν ηξερε για την μετασταση θα κατερρεε.... Βεβαια ο Τσιωτος συνεχεια μας ελεγε ειναι πολυ εξυπνος ο πατερας σας μην νομιζετε οτι δεν καταλαβαινει!!!
Ο μπαμπας μου ηταν 62 υγιεστατος , μολις ειχε δει να γεννιεται ο γιοσ μου και πρωτο του εγγονι και ηθελε οσο τιποτα αλλο να τον χαρει , ηταν ο ιδανικος παππους...τον εζησε 16 μηνες...
Ακομα και τωρα σπαραζει η καρδια μου ,γιαυτο σου λεω παλεψτο το και οπου βγει!!!
Μην ακους κανεναν, εμενα μου ελεγε η γιατρος απο την αρχη εξι μηνες και εξι μηνες.... Για τον θανατο δεν προετοιμαζεσαι ποτε...μονο οταν ερθει... Γιαυτο οσο ζει καντε οτι μπορειτε ,εμεις ετσι πραξαμε , δεν του δειξαμε ποτε το παραμικρο..
Δεν θα ξεχασω μετα την αξονικη που βγηκε ,πηγαμε στον τσιωτο και του ειπε παντως κατα τα αλλα ειστε και φαινεστε υγιεστατος!!
Να ξερεις οτι αν ολα πανε καλα , που θα πανε, εχεις μακρυ δρομο μπροστα σου, γιαυτο ατσαλωσου, εγω δεν ξερω που την βρηκα την δυναμη οπως και η αδερφη μου, αλλα την βρηκαμε γιατι τον υπεραγαπουσαμε και δεν θελαμε να τον χασουμε..
Περιμενω νεα σου αυριο!!
Δες καλο ονειρο και θα βγει!!!
Καταγράφηκε
chrysa_a
Πλήρες μέλος

« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 06, 2012, 03:16:03 μμ »

Ενας φιλος μας χειρουργος μας ειπε μολις τωρα οτι χειρουργειτσι. Περιμενουμε κ τον Τσιωτο. Το κεφαλι μου γυριζει
Καταγράφηκε
Κontessa
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 06, 2012, 03:38:05 μμ »

Περιμενω νεα....
Καταγράφηκε
chrysa_a
Πλήρες μέλος

« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 06, 2012, 08:28:07 μμ »

Τον ειδαμε! Ο πιο επεξηγηματικος γιατρος! Μας ειπε τι και πως! Αν μειωσουμε το συκωτι λιγο με χημειοθεραπεια (γιατι ειναι λιγο διασπαρτο παροτι δεν εχει εκταση) μετα χειρουργειται! Τουλαχιστον ξερω τι να παλευω κ τι να ευχομαι! Εμεινα ευχαριστημενη! Πρεπει να γλιτωσουμε τον ιλαιο!

Ενημερωστε με πως ειναι οι κυκλοι της χημειοθεραπειας.
Καταγράφηκε
Κontessa
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 06, 2012, 10:17:29 μμ »

Ειδες που σου ειπα!! Αλλη κουλτουρα!!!
Ο μπαμπας μου στο τελος απο αυτο πηγε και το ξερει καλα γιαυτο σας το ειπε...
3 μηνες με ιλαιο , ογκος στο λεπτο εντερο και κανεις ουτε στην γερμανια, ουτε η ογκολογος του, ουτε η αλλη ογκολογος που πηγαμε οταν γυρισαμε απο γερμανια, παρολο που τον ψηλαφισε και το βρηκε μας ειπε μπουκωστε τον να παρει τα πανω του και μετα θα στειλω δειγμα στον μοριακο, ουτε στον ερυθρο ουτε στο αθηναιον, και εφτασα στο απροχωρητο και αφου με υποψιασε και ο κωστας πηρα τον τσιωτο!!!
Δεν ειχα υποψιαστει οτι κατι δεν πηγαινε καλα νομιζαμε οτι ηταν απο τον χημειοεμβολισμο!!!
Και φτανω στον τσιωτο και μου δινει την λυση αμεσως βρηκε τι ειχε!!!
Βεβαια τον χειρουργησε και μας ειπε ποσο καιρο το ειχε ,αφου ειδε τι γινοταν...
Δεν αντεξε βεβαια μετα απο 12 μερες επαθε ανακοπη αλλα τα γραφω να εχουν το νου τους και οσοι διαβαζουν με αντιστοιχο θεμα, μαλλον το παγκρεας τεινει να κανει ογκο στο λεπτο εντερο σαν μετασταση!!! Μετα ακουσα πολλες τετοιες περιπτωσεις που το ανακαλυψαν αφου πεθανε καποιος...
 Εμεις μετα το χειρουργειο στο παγκρεας περισυ καναμε 12 σχηματα με gemzar και πλατινα , στο τριμηνο οι καρκινικοι δεικτες ηταν εντος φυσιολογικων οριων, τα ειχαμε κανει στο μετροπολιταν ανα δεκαπενθημερο μετα αλλαξαμε και τον τσακισε στην χημειοθεραπεια...
Αν θες αλλ πληροφορια πες μου!!
Καλη συνεχεια!!
Καταγράφηκε
chrysa_a
Πλήρες μέλος

« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 06, 2012, 11:03:29 μμ »

Το ιδιο σχημα μας ειπαν και εμας! Ο τσιωτος ειπε να κρατησουν το gem κ να βαλουν κ κατι να πολεμησουν τις ωοθηκες λιγο, αλλα πως να παρεμβω στους ογκολογους η που να ξερω αν θα το βαλουν! Μακαρι να εχουμε μειωση κ μετα να χειρουργησουμε να καθαρισουμε! Ειμαστε αισιοδοξοι! Αλλαξε η ψυχολογια μας! Εχει καλη φυσικη κατασταση, οι αιματολογικες ειναι καλες, ψυχολογια εχει καλη θα πρεπει να ανταποκριθει στις χημειοθεραπειες καλα! Το μονο προβλημα ειναι οτι ποναει στην κοιλια της γιατι στις ωοθηκες ειναι12 εκ. Κ της πιεζει το εντερο κ ποναει. Αυτο την καταβαλει κ λογικα.
Πηρα διαιτολογιο απο διατροφολογο για να θωρακισουμε τον οργανισμο για τις χημειοθεραπειες κ για μπορει να ενεργειται πιο ευκολα! Εχω ΕΛΠΙΔΑ!
Καταγράφηκε
Κontessa
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 06, 2012, 11:51:49 μμ »

Δεν παρεμβαινεις στον ογκολογο απλα πριν ξεκινησει το σχημα πας και τον ρωτας "θα βαλετε καποιο φαρμακο για τις ωοθηκες και αν ποιο;" αν οχι μηπως θα επρεπε;
Μην ντρεπεσαι!!! Αν παλι δεν μπορεις βαλε καποιον αλλον να το κανει!! Εγω ενα πραγμα μετανιωνω που δεν ημουν ακομη πιο επιθετικη σε οτι αφορα τις ερωτησεις!!! Πρηξτους για να σε εχουν εγνοια αλλιως ψιλοαδιαφορουν θεωρουν οτι δεχεσαι οτι και αν σου λενε!!!
Μονο στον τσιωτο δεν με ενοιαζε γιατι ηθελε να τον ρωταω τα παντα... Ειχε και απαντησεις για αυτο!!!
Και αν καποιος γιατρος σε αποθαρρυνει με τον τροπο του να ρωτας και δεν μπορεις να το χειριστεις βαλε καποιον αλλο!!! Στο κατω κατω της γραφης ειναι η μαμα σου και δεν θα απολογηθεις σε κανεναν γιαυτο!!!!
Καταγράφηκε
chrysa_a
Πλήρες μέλος

« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 07, 2012, 12:00:46 πμ »

Αυτη την στιγμη βογκαει επειδη απλα δεν παει τουαλετα; Τι να κανω; Ο ιλεος πως ερχεται; Ποσο γρηγορα; Μπορω να τον προλαβω; Αχ τι να της κανω να ανακουφιστει;
Καταγράφηκε
Κontessa
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 07, 2012, 12:11:35 πμ »

Ποσες μερες εχει να ενεργηθει; Πολυ καλα με αμεσα αποτελεσματα ειναι τα κλυσματα ενηλικων ,
Με τον γιατρο της μιλησες;
Καταγράφηκε
chrysa_a
Πλήρες μέλος

« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 07, 2012, 12:24:33 πμ »

Πηγε χθες λιγο ομως. Κλισματα εχει κανει 2 απο εχθες. Ο τσιωτος ειπε οτι το κλισμα μοορει να μην φτανει μεχρι εκει που πιεζει ο ογκος κ μικραινει η διοδος του εντερου. Βογκαει. Παει πολλες μερες λιγο λιγο κ για αυτο ποναει. Κ τρωει κ συκα κ ολα.
Καταγράφηκε
Κontessa
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 07, 2012, 12:55:03 πμ »

Ο μπαμπας μου επαιρνε το nuyol , το επαιρνα και εγω στην εγκυμοσυνη ειναι σαν λαδι
Υπαρχουν και αλλα σκευασματα γαλα μαγνησιας , φυλλα αιγυπτου νομιζω οτι πρεπει να ρωτησεις τον γιατρο που την βλεπει
Ο γιατρος μαλλον εννοουσε να μην πας τουαλετα για πολλες μερες καθολου αυτο να φοβασαι...
Υπαρχουν και φαρμακα που μπορεις να παρεις εξαρταται τι θα την πιασει!!
Ρωτα τον γιατρο για να το λυσεις
Παντως επινε nyol ανα 4ωρο μεχρι να τον πιασει ,2 κουταλιες
Καταγράφηκε
chrysa_a
Πλήρες μέλος

« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 07, 2012, 02:17:52 πμ »

Ολοι οι γιατροι βλαμμενοι. Σημερα ρωτησε τον ογκολογοβτης κ της ειπε συκα, dufalac, ακτινιδια κτλ. Λες κ εχει απλη δυσκοιλιοτητα.
Καταγράφηκε
mariao
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 07, 2012, 09:57:43 πμ »

Chrysa ειναι λάθος αυτό.
Ποιός Μαλ...κας σας το είπε γμτ.
εαν θέλεις να γλυτώσεις τον ειλεό και η κατασταση είναι δυσκολη, δηλαδή υπάρχει όγκος που μεγαλώνει και ελπίζεις οτι με τις χμθ θα μικρίνει οπότε πρέπει να διατηρήσεις την κατασταση ετσι για όσο το δυνατό περισσότερο χρονικό διαστημα, θα πρέπει να τρώει τροφές χωρίς καθόλου ινες. Ο στόχος στην προκειμένη περίπτωση δεν είναι να ενεργηθεί αλλά να μαζεύονται όσο λιγότερες ακαθαρσίες γίνεται στο εντερο αφού η δίοδος έχει σχεδον φράξει ωστε να δωθεί χρόνος στην χημειοθεραπεία να δράσει.
Μια άλλη περίπτωση ειναι να μπει ενα στεντ το οποίο θα κρατείσει ανοικτή τη δίοδο προκειμένου να αποφύγετε μια προορη επέμβαση ειλεού.
Σας μίλησε κανείς για αυτό?
Καταγράφηκε
Κontessa
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 07, 2012, 10:24:31 πμ »

Ναι σε αυτο εχεις δικιο!!!
Δεν ασχολουνται παιδι μου δεν τους νοιαζει , δεν φτανει που αντιμετωπιζεις τον καρκινο πρεπει να υποφερεις κιολας....
Απλα μηπως πρεπει να φυγουν αυτα που ηδη υπαρχουν στο εντερο ... Λεω δεν ξερω... Ρωτα και καποιον αλλο γιατρο!!
Καταγράφηκε
mariao
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 07, 2012, 10:38:12 πμ »

Κοιτα η μόνη εμπειρία που έχω κι εγω με το θέμα είναι η περίπτωση του πατέρα μου καθως το ίδιο λάθος κάναμε και εμεις αρχικά και τον είχαμε φλομώσει στα allbran και στα φρουτα και λαχανικα.
Οταν υπάρχει στένωση δεν φεύγουν τα κόπρανα και μαζεύονται.
Εαν με τα κλίσματα και τα καθαρτικά δεν γινεται δουλειά σημαίνει οτι δυστυχώς η στένωση είναι σοβαρή.
Σ αυτή την περίπτωση εαν δεν κάνεις κάτι παθαίνεις ειλεο.
Εαν ελπίζεις στη ΧΜΘ τοτε κάνεις όσο το δυνατο οικονομία στις ποσότητες κοπράνων για να δωσεις το χρόνο στη χμθ να αντιδράσει. Γιαυτό δίνουν υπολειμματική δίαιτα σε φυτικές ίνες καθως αυτες διογκονωνται στο εντερο και προκαλούν κινητικότητα δυσφορία και πόνο.
Καταγράφηκε
chrysa_a
Πλήρες μέλος

« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 07, 2012, 10:42:47 πμ »

Chrysa ειναι λάθος αυτό.
Ποιός Μαλ...κας σας το είπε γμτ.
εαν θέλεις να γλυτώσεις τον ειλεό και η κατασταση είναι δυσκολη, δηλαδή υπάρχει όγκος που μεγαλώνει και ελπίζεις οτι με τις χμθ θα μικρίνει οπότε πρέπει να διατηρήσεις την κατασταση ετσι για όσο το δυνατό περισσότερο χρονικό διαστημα, θα πρέπει να τρώει τροφές χωρίς καθόλου ινες. Ο στόχος στην προκειμένη περίπτωση δεν είναι να ενεργηθεί αλλά να μαζεύονται όσο λιγότερες ακαθαρσίες γίνεται στο εντερο αφού η δίοδος έχει σχεδον φράξει ωστε να δωθεί χρόνος στην χημειοθεραπεία να δράσει.
Μια άλλη περίπτωση ειναι να μπει ενα στεντ το οποίο θα κρατείσει ανοικτή τη δίοδο προκειμένου να αποφύγετε μια προορη επέμβαση ειλεού.
Σας μίλησε κανείς για αυτό?
Οχι δεν μιλησε κανεις για στεντ. Τιποτα ουτε κουβεντα. Αλλα δεν θελουν να την ανοιξουν αυτη τη στιγμη. Πως μπαινει το στεντ?
Καταγράφηκε
Κontessa
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 07, 2012, 10:54:15 πμ »

Δεν θελει χειρουργειο ,οταν σκεφτοταν ο τσιωτος να το βαλει στο μπαμπα μου, μου ειχε πει οτι ειναι απλο να μπει , δεν ξερω ,ρωτα!!
Καταγράφηκε
Joan
Πλήρες μέλος

« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 07, 2012, 11:37:33 πμ »

Καλημερα σε ολουσ κ κουραγιο κοπελα μου.

Κ εγω τα ιδια περναω, ξεκινησαμε την πρωτη χημειο αλλα τη σταματησαμε στα μισα γτ ανεβασε πυρετο κ ψαχνουν να βρουν απο τι τον ανεβασε αν δεν ειναι απο τη χημειο.

Επειση η μαμα μου εχει πρωτοπαθη ογκο στο εντερο και δευτεροπαθη στο συκωτι ξεκιναμε με χημειο για να καταπολεμησουμε το συκωτι γτ εχει παθει μεγαλη ζημια απο οσο βλεπω κ δε σηκωνει χειρουργιο αυτη τη στιγμη.

Μασ το ειπε μεχρι κ ο Τσιωτοσ αυτο.

Οσον αφορα το εντερο, αυτο το 3μηνο τουλαχιστον που θα κανει χημειο θα ειμαστε σε επιφυλακη ετσι ωστε αν εχουμε περιπτωση ειλεου να βαλουνε ενα στεντ καιν να μεινει ανοιχτο το εντερο να καθαριζει, το αντιμετωπιζουν κ ετσι ωστε να αποφευχθει ενα χειρουργιο.

Να φανταστεισ οτι οι γιατροι μασ λενε οτι αυτη τη στιγμη δε μασ νοιαζει το εντερο αλλα το συκωτι.

Πιστευω να σε βοηθησα.... ισως.... Δεν ξερω χαμενα τα χω..

Μακαρι να πανε ολα καλα Θεε μου για ολον τον κοσμο !!!!
Καταγράφηκε
Αντικαρκινική Κοινότητα

Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3 4 5   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: