ΚΑΡΚΙΝΟΣ ΤΟΥ ΠΑΓΚΡΕΑΤΟΣ ΣΤΗΝ ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ

Ξεκίνησε από chrysa_a, Σεπτέμβριος 03, 2012, 09:06:54 πμ

« προηγούμενο - επόμενο »

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Κάτω

ANGELA

Παράθεση από: ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΑ στις Οκτώβριος 25, 2012, 09:01:19 μμ
Angela,καλό σου βράδυ...Η κουβέντα μάλλον είναι ανούσια τη στιγμή που έχεις έναν δικό σου άνθρωπο που ασθενεί και προσπαθείς να του προσφέρεις  ό,τι καλύτερο.....Για να μη σε κουράσω όμως,αν δεις τα παλιότερά μου post,θα δεις πως ο άντρας μου πάλεψε με τον καρκίνο επί 10 ολόκληρα χρόνια...τη μάχη την έχασε στις 13 του περασμένου Αυγούστου.Πολλά χειρουργεία,αμέτρητους κύκλους χμθ,μη σε κουράζω λέγοντας αυτά που εννοούνται πως κάναμε....Κάναμε τα πάντα,πάντα στα πλαίσια της επιστήμης και όχι δεν πήραμε μαντζούνια..Και πάλι το τονίζω,δεν θέλω να παρεξηγηθώ-φυσικά και η φύση έχει θαυματουργά υλικά στη φαρέτρα της,απλά,νομίζω παρηγορητικά σε κάποιες περιπτώσεις...Κι εγώ πείστηκα σε κάποια φάση να του δώσω να πιεί ένα σκεύασμα που φτιάχνεται από τον...καρκίνο του έλατου!!!!Άκουσον,άκουσον...Ο έλατος λέει έχει κάποια εξογκώματα στον κορμό του που στην καρδιά τους έχουν έναν σπόρο,τον καρκίνο του....Βράζοντάς το λοιπόν αυτό σε μια αναλογία νερού,πίνεις ένα καπάκι υγρό!!!!!!Ο άντρας μου δεν το κοίταξε καν......δεν θα αναφέρω την τύχη όσων το δοκίμασαν διότι θα αποκαρδιώσω πολλούς στο forum....Τέλος πάντων...αα,επειδή κατάγομαι από αγροτική περιοχή,ξέρω τις στέρφες προβατίνες-έχουν όλοι εδώ..ο πατέρας μου σφάζει κατά καιρούς και μολονότι δεν αντέχω στο θέαμα,την επόμενη φορά θα υποστώ τη διαδικασία για να δω αυτό το υγρό που βγαίνει.....Τι να πω,μακάρι να είναι φάρμακο....Για να κλείσω,φυσικά και το προσδόκιμο ζωής ενός ασθενούς που πάσχει,είναι μοναδικό,αλίμονο...Κανείς δεν μπορεί να προεξοφλήσει πόσο θα ζήσει κάποιος κι ας πάσχει από την πιο σοβαρή ασθένεια.....Οι παράγοντες είναι πολλοί.....Ο τύπος,η ψυχολογία-πολύ,πολύ σπουδαίος παράγοντας-,η δύναμη του ίδιου αλλά και του περίγυρου......Τι να λέμε τώρα....Ο κάθε άνθρωπος είναι ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ...Καλή τύχη κι ας με συγχωρήσετε όλοι σας για την πολυλογία μου....... ??? ??? ???

Μολις διαβασα τα προηγουμενα σου Post και καταλαβα ποσα ασχημα περασες και περνας..συγνωμη αν ημουν λιγο αποτομη σε αυτα που σου ειπα,εσυ καταλαβαινεις πως νοιωθω και πως νοιωθουν ολοι εδω μεσα..δεν ξερω πια τι να πιστεψω..σου λενε ολα γινονται για καποιο λογο?ποιος ειναι ο λογος να φευγουν καλοι ανθρωποι νεοι και να ζουν τα τερατα?ποιος ειναι ο λογος να εχουν καρκινο ακομα και μικρα παιδακια?ποιος????ποιος ειναι ο λογος να πεθαινουν χιλιαδες ανθρωποι καθε μερα απο πεινα και αλλοι να ζουν ζωη μεσα στα πλουτη?ειναι τοσο αδικη η ζωη που πραγματικα εδω και τρεις μηνες ευχομαι αυτο που λενε οτι θα καταστραφει ο κοσμος σε δυο μηνες να γινει!εχω σιχαθει αυτο τον κοσμο,δεν υπαρχει κανενα νοημα εδω...ουτε το να κανεις παιδια εχει νοημα πλεον γιατι και αυτα η θα τα δεις να πεθαινουν η θα τα δεις να δυστυχουν και να ζουν σε ενα κοσμο χωρις μελλον και ονειρα..και μετα σου λενε ειναι ολα δοκιμασιες?και τι ειμαστε ρε π....η μου πειραματοζωα ειμαστε?γιατι τοσο σκληρος αγωνας γιατι????γιατι τοσο αδικια,πονος και κακια?για αυτο λεω..μακαρι να γινουν οσα λενε..μακαρι!!!

chrysa_a

Μπηκαμε στο Ιασω! Φυγαμε απο το Ριο που την ειχαν ξεγραμμενη! Εκανε χειρουργειο σε τελευταιο σταδιο ιλεου και παιρνντας την βιοψια βγηκε οτι ειναι καρκινος ωοοθηκων.......!!!!!!!κανεις μεχρι τοτε (εκτος απο τον χειρουργο στο Ιασω) δεν μας ειπε οτι υπηρχε αυτη η πιθανοτητα και δεν προβληματιστηκε τοσο για την μητερα μου! Αστα! Στο Ριο ο γιατρος την ειδε 1φορα τον Σεπτεμβρη και ποτε αλλωτε!Γενικα το σωσαμε στο τσακ!

Για ελατε πειτε μου τωρα!!!!!!! Ενας θεραπων εξαφανισμενος, μια οικογενεια να τρεχει και μια λαθος διαγνωση.....

mariao

Παράθεση από: chrysa_a στις Δεκέμβριος 13, 2012, 02:49:53 πμ
Μπηκαμε στο Ιασω! Φυγαμε απο το Ριο που την ειχαν ξεγραμμενη! Εκανε χειρουργειο σε τελευταιο σταδιο ιλεου και παιρνντας την βιοψια βγηκε οτι ειναι καρκινος ωοοθηκων.......!!!!!!!κανεις μεχρι τοτε (εκτος απο τον χειρουργο στο Ιασω) δεν μας ειπε οτι υπηρχε αυτη η πιθανοτητα και δεν προβληματιστηκε τοσο για την μητερα μου! Αστα! Στο Ριο ο γιατρος την ειδε 1φορα τον Σεπτεμβρη και ποτε αλλωτε!Γενικα το σωσαμε στο τσακ!

Για ελατε πειτε μου τωρα!!!!!!! Ενας θεραπων εξαφανισμενος, μια οικογενεια να τρεχει και μια λαθος διαγνωση.....

γιουχου...
Τι να πω. Ευτυχώς που το τρέξατε μόνοι σας! Καλή ανάρρωση ευχομαι.

Κontessa

Καλημέρα chrysa ! Σε ποιο ιασω πήγατε;; Δηλαδή μετάσταση από ωοθηκες σε παγκρεας και συκώτι; Καλά κατάλαβα;
Ιλεω εννοείς μετάσταση στο λεπτό εντερο η είχε φραξει λόγω πίεσης από διπλανούς όγκους;;

chrysa_a

Παράθεση από: Κontessa στις Δεκέμβριος 13, 2012, 09:18:47 πμ
Καλημέρα chrysa ! Σε ποιο ιασω πήγατε;; Δηλαδή μετάσταση από ωοθηκες σε παγκρεας και συκώτι; Καλά κατάλαβα;
Ιλεω εννοείς μετάσταση στο λεπτό εντερο η είχε φραξει λόγω πίεσης από διπλανούς όγκους;;

Καλημερα! Στο General! Με εναν εξαιρετικο χειρουργο που σε αναλαμβανει με ομαδα. Ναι μετασταση σε αυτα τα σημεια. Και πηγε να φραξει, βεβαια πια επειδη οι ογκοι μεγαλωσαν πολυ αγγιξαν κ το εντερο

Κontessa

Το παγκρεας το χειρουργησε;
Θυμάμαι σας είχε πει ο Τσιωτος να προσέξετε για ιλεω..
Η βιοψια τι έδειξε ; Σας είπαν το τύπο καρκίνου;
Το ξέρω καλά το general... Από ογκολογο εννοώ..

chrysa_a

Οχι το παγκρεας δεν χειρουργειτο. Ο Τσιωτος μας το ειπε για τον ιλεο αλλα κ αυτος δεν προβληματιστηκε μηπως ηταν κατι αλλο εκτος απο πρωτογενη στο παγκρεας. Εμας τωρα το συνολικο managment το ανελαβε ο χειρουργος ο Πρωτοπαππας και τωρα θα μας βαλει τον Παυλακη σαν ογκολογο. Τον τυπο απο τις βιοψιες τον περιμενουμε ακομα.

Κontessa

Συγνώμη που σε ρωτάω αλλά αν δεν έχει βγει η βιοψια πως ξέρει ποιος είναι ο πρωτοπαθης;;
Το παγκρεας δεν χειρουργειται λόγω ποιου λόγου ;
Τα ρωτάω αυτά όχι για να σε εκνευρισω αλλά ως παθουσα λόγω της δύσκολης περίπτωσης του πατέρα μου, νιώθω ότι όπου μπορώ πρέπει να βοηθήσω να καταλάβουμε όλοι...

chrysa_a

Η Βιοψια βγηκε σαν γενικη αποψη. Περιμενουν κατι ανοσοστοχημειακα που θα μας οουν τον τυπο και θα καθορισουν τα χημειο-φαρμακα. Το παγκρεαδ ειναι στο σωμα για αυτο και δεν χειρουργειται

chrysa_a

Τελικα μας ειπαν βλεννωδες αδενοκαρκινομα των ωοθηκων

chrysa_a

Και παμε σημερα στον ογκολογο και μας λεει καρκινος παγκρεατος, ο χειρουργος και η παθολογοανατομικη εκθεση λενε ωοθηκων. Αντε πες μου. Εν τω μεταξυ ο χειρουργος θελει να ειναι συντονθστης κ παμε στον ογκολογο κ λεει εγω συντονιστης. Ποιον να πιστεψω;;;;;

ΥΓ γενικα ο χειρουργος μου εμπνεει μια εμπιστοσυνη.

Παλι τα εχουμε χααει!

Ο ογκολογος προτεινε ταξολη&gem

Κontessa

chrysa πραγματικά δεν ξέρω ποιον θα εμπιστευτειτε και με ποιο κριτήριο , αυτό είναι δικό σας θέμα, όμως επειδή τα έχω περάσει με τον μπαμπά μου πρόσφατα, τουλάχιστον έμαθα ένα πράγμα να ξεχωρίζω τους επαγγελματίες γιατρούς , αυτούς που το έχουν σπουδάσει και έχουν ασχοληθεί με το θέμα και αυτούς που τα ξέρουν όλα και είναι ερασιτέχνες.....
Σου είχα γράψει για τον Τσιωτο όχι γιατί ήταν ο μοναδικός γιατρός που γνώρισα αλλά γιατί γνώρισα κορυφαίους ογκολογους , γιατρούς , νοσοκομεία και είδα ότι το αντικείμενο του όχι απλά το κατέχει...
Μου είχες πει για παγκρεας γιαυτο στον σύστησα τότε!!

Η άποψη μου κλείνοντας , είναι ότι πριν αποφασίσετε ποιος θα αναλάβει την τύχη της μαμάς σου να πάρετε και μια άλλη γνώμη!!
Επίσης ξέρω τη παει να πει να νομίζεις ότι κάθε φορά βρηκες την άκρη και να διαψευδεσαι μετά από λίγο...
Το ζούσα συνέχεια προς το τέλος... Ερασιτέχνες παντού δυστυχώς..
Δεν ξέρω τι άλλο να σου πω ..
Καλό κουράγιο

chrysa_a

Και τι να παω να πω στον Τσιωτο-τον οποιο τον ειχαμε ηδη δει 2φορες-αφου την χειρουργησε αλλος; Εννοω οτι ο αλλις χειρουργος ειδε με τα ματια του. Τι να πει ο Τσιωτος;

Κontessa

Νομίζω ότι δεν σου είπα αυτό...

Δεύτερον αν θες να κανεις κάτι , μην σκέφτεσαι τι θα πεις και τι δεν θα πεις , για την μητέρα σου πρόκειται και θα δεις όποιον θες εσύ ...
Εγώ στην θέση σου ξεκάθαρα θα έλεγα σε όλους ότι με αυτή τη διχογνωμια έχω θέματα εμπιστοσύνης , τελικά που έχει καρκίνο και τι θεραπεία ακολουθούμε...
Σου εξήγησε ο ογκολογος γιατί αμφισβητεί την ιστολογικη...
Δεν ξέρω απο την αρχή μου φάνηκε περίεργο να αλλάζουν γνώμη που είναι ο πρωτοπαθης όγκος!!

Joan

Καλημερα σας!

Χρυσα ειναι απιστευτο αυτο που συμβαινει να μην μπορουν να πουν με ακριβεια οι αχρηστοι ποιος ειναι ο πρωτοπαθης.
Σας ευχομαι να παρετε τη σωστη αποφαση για το σχημα κ με το σωστο γιατρο.

Εγω στη θεση σας θα επαιρνα γνωμες απο οποιον γιατρο μου συστηνανε και θα ζυγιζα αποψεις, κ στον Τσιωτο θα ξαναπηγαινα αφου υπαρχουν καινουρια δεδομενα.

Εξαλλου αφου ειναι σε ιδιωτικο δεν εχουν ολοι την ευχερεια να παρακολουθουνται εκει, αλλα θεωρω οτι μπορουν να παιρνουν τουλαχιστον τη γνωμη του... ετσι δεν ειναι βρε παιδια ????

Joan

δημητρακακ

Μάρτιος 10, 2013, 01:52:06 μμ #105 Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 10, 2013, 04:47:34 μμ από δημητρακακ
.

Κontessa

Δεν ξέρω τι άλλαξε..είχα διαβάσει μια ερώτηση σου και τώρα δεν υπάρχει...
Πάντως επειδή σε καταλαβαίνω γιατι και εμείς έτσι ξαφνικά βρεθήκαμε σε αντίστοιχη θέση , αν θες τη γνώμη μου, παγκρεας με μετάσταση στο συκώτι χειρουργεί στην Ελλάδα μόνο ο Τσιωτος.
Αν θες περισσότερες πληροφορίες δες και τα αντίστοιχα μηνύματα μου!
Εννοείται ότι αν θες κάτι περισσότερο μπορείς να επικοινωνησεις μαζί μου!!

Προτείνω χειρουργείο , αν γίνεται , διότι ειναι η πιο επεμβατικη μέθοδος η οποία μπορεί να δώσει χρόνο!!
Καλή δύναμη !!

chrysa_a

Κontessa

chrysa_a

Καναμε τα παντα. 3-4 σχηματα χημειο, εμβολιο απο Αγγλια ενα ειδικο, υπερθερμιες. Δεν πετυχε τιποτα κ η μαμα παει ταξιδι οπως η πλειοψηφια των καρκινοπαθων

Κontessa

Αν εννοείς αυτό που καταλαβαίνω...με βρίσκεις και εμένα σε μια αντίστοιχη θέση να άναλογιζομαι για ακόμη μια φορά την πορεία του μπαμπά μου....
Δύσκολα πράγματα, δύσκολη άρρωστια , όχι όμως ανίκητη!!!

Σε καταλαβαίνω απόλυτα , ξέρεις ότι λίγο πολύ εχουμε περάσει τα ίδια....
Εύχομαι να βρεις τη δύναμη να ξεπερασεις το χαμό της μαμάς σου..
Καλό κουράγιο .

mariao

Δεν υπάρχουν λόγια Χρύσα,
Το σημαντικό είναι αυτό που είπες...κάνατε τα πάντα. Το παλέψατε. Απλώς ησασταν άτυχοι...δεν δούλευε τίποτε από τα γνωστά φάρμακα. Ελπίζω σε μερικά χρόνια οι επιλογές να ειναι περισσότερες.

Λυπάμαι πολύ, κουράγιο.

chrysa_a

kontze

Chrysa_a

Λυπάμαι πολύ. Το παλέψατε μέχρι τέλους... Κουράγιο.

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΑ

Λυπάμαι πολύ για τη μανούλα σου......Τρομερή απώλεια.....μάνα,μοναδικό πρόσωπο στη ζωή του κάθε ανθρώπου.....Δεν μπορούσες να δώσεις κάτι παραπάνω....είναι πάνω από τις δυνάμεις μας μερικά συμβάντα....να τη θυμάσαι μ΄αγάπη.....κάπου θα βρίσκεται και θα σου χαμογελά.....έτσι νομίζω γι΄αυτούς που χάθηκαν....μόνο έτσι παίρνω δύναμη....μάλλον μας προσέχουν από κάποια άλλη διάσταση...... :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'(

ΑΝΤΥ

Παράθεση από: ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΑ στις Μάρτιος 13, 2013, 05:26:50 μμ
Λυπάμαι πολύ για τη μανούλα σου......Τρομερή απώλεια.....μάνα,μοναδικό πρόσωπο στη ζωή του κάθε ανθρώπου.....Δεν μπορούσες να δώσεις κάτι παραπάνω....είναι πάνω από τις δυνάμεις μας μερικά συμβάντα....να τη θυμάσαι μ΄αγάπη.....κάπου θα βρίσκεται και θα σου χαμογελά.....έτσι νομίζω γι΄αυτούς που χάθηκαν....μόνο έτσι παίρνω δύναμη....μάλλον μας προσέχουν από κάποια άλλη διάσταση...... :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'(

λυπάμαι πολύ ... ο Θεός να την αναπαύσει ... έχασα κι εγώ τη μανούλα μου πριν 2,5 χρόνια από καρκίνο ωοθηκών ... σε καταλαβαίνω απόλυτα ... αχ Θεέ μου .....  :'( :'( :'( :'(

chrysa_a

ANGELA

Την Κυριακη 10/3 ο μπαμπας μου εφυγε...οι θεραπειες πηγαιναν μια χαρα,δεν πονουσε καθολου,τελειως ξαφνικα μεσα σε μια μερα πριστικε ολη η κοιλια και τα ποδια του και αρχισε να ποναει απο την Παρασκευη..Σαββατο τον πηγαμε στο νοσοκομειο μετα απο δικη μου πιεση γιατι εκεινος ελεγε ''δεν ειναι τιποτα,απο τις θεραπειες ειναι θα περασει''..οι γιατροι μας ειπαν πολυοργανικη ανεπαρκεια..ειχε γεμισει η κοιλια του βρωμικο αιμα....
Ηθελε τοσο πολυ να ζησει που ενω δεν δουλευε ουτε το συκωτι,ουτε το παγκρεας και μαλλον και αλλα οργανα,εκεινος ελεγε θα περασει..επεσε σε κομα και μια ολοκληρη μερα βογκουσε απο τον πονο μεχρι να ξεψυχησει,ομως μας ακουγε και εσφιξε δυνατα το χερι της μαμας μου πριν φυγει...δεν καταλαβε τιποτα..εφυγε γαληνιος και ηρεμος..ηταν μολις 49χρονων...ειναι αδικο,ξερω πως ολοι ετσι νιωθετε..ακομα δεν εχω συνειδητοποιησει οτι εφυγε για παντα..νομιζω θα ρθει,τον νοιωθω κοντα μου..ολα εγιναν πολυ γρηγορα,ακριβως 8μηνες απο την διαγνωση..
Μετα απο οσα περασαμε ενα εχω να πω...θελει πολυ τυχη να το προλαβεις στην αρχη,πριν κανει μεταστασεις σε βασικα οργανα,εμας δεν εδωσε κανενα σημαδι,ως και η μαγνητικη δεν εδειξε συκωτι πριν τον ανοιξουν ενω ηταν ηδη σαπιο...
αν δεν το προλαβεις δεν υπαρχει περιπτωση να ζησεις,μονο να κερδισεις χρονο μπορεις και ειδικα αν εισαι σε μεγαλη ηλικια...για αυτο μεινετε συνεχως διπλα στους ανθρωπους που αγαπατε και να κανετε τα παντα για αυτους,η καθε μερα για μενα ηταν πολυτιμη μετα τις 8 Αυγουστου..τουλαχιστον οπως και εμεις που καναμε τα παντα για τον μπαμπα μου,δεν θα μεινετε ποτε με τυψεις και με το ''αν...'' καλη δυναμη σε ολους!

ΑΝΤΥ

δεν υπάρχουν λόγια ...  :-X συλληπητήρια και καλή δύναμη ....

litsar

Παράθεση από: ANGELA στις Μάρτιος 21, 2013, 01:47:15 μμ
Την Κυριακη 10/3 ο μπαμπας μου εφυγε...οι θεραπειες πηγαιναν μια χαρα,δεν πονουσε καθολου,τελειως ξαφνικα μεσα σε μια μερα πριστικε ολη η κοιλια και τα ποδια του και αρχισε να ποναει απο την Παρασκευη..Σαββατο τον πηγαμε στο νοσοκομειο μετα απο δικη μου πιεση γιατι εκεινος ελεγε ''δεν ειναι τιποτα,απο τις θεραπειες ειναι θα περασει''..οι γιατροι μας ειπαν πολυοργανικη ανεπαρκεια..ειχε γεμισει η κοιλια του βρωμικο αιμα....
Ηθελε τοσο πολυ να ζησει που ενω δεν δουλευε ουτε το συκωτι,ουτε το παγκρεας και μαλλον και αλλα οργανα,εκεινος ελεγε θα περασει..επεσε σε κομα και μια ολοκληρη μερα βογκουσε απο τον πονο μεχρι να ξεψυχησει,ομως μας ακουγε και εσφιξε δυνατα το χερι της μαμας μου πριν φυγει...δεν καταλαβε τιποτα..εφυγε γαληνιος και ηρεμος..ηταν μολις 49χρονων...ειναι αδικο,ξερω πως ολοι ετσι νιωθετε..ακομα δεν εχω συνειδητοποιησει οτι εφυγε για παντα..νομιζω θα ρθει,τον νοιωθω κοντα μου..ολα εγιναν πολυ γρηγορα,ακριβως 8μηνες απο την διαγνωση..
Μετα απο οσα περασαμε ενα εχω να πω...θελει πολυ τυχη να το προλαβεις στην αρχη,πριν κανει μεταστασεις σε βασικα οργανα,εμας δεν εδωσε κανενα σημαδι,ως και η μαγνητικη δεν εδειξε συκωτι πριν τον ανοιξουν ενω ηταν ηδη σαπιο...
αν δεν το προλαβεις δεν υπαρχει περιπτωση να ζησεις,μονο να κερδισεις χρονο μπορεις και ειδικα αν εισαι σε μεγαλη ηλικια...για αυτο μεινετε συνεχως διπλα στους ανθρωπους που αγαπατε και να κανετε τα παντα για αυτους,η καθε μερα για μενα ηταν πολυτιμη μετα τις 8 Αυγουστου..τουλαχιστον οπως και εμεις που καναμε τα παντα για τον μπαμπα μου,δεν θα μεινετε ποτε με τυψεις και με το ''αν...'' καλη δυναμη σε ολους!

Angela, μετά από την επικοινωνία που είχαμε τόσο καιρό και επειδή διαγνώστηκε και στον μπαμπά μου στις 14/8 στο ίδιο νοσοκομείο, νιωθω σα να χάθηκε δικός μου άνθρωπος... σε σκέφτομαι κάθε μέρα και παρακαλάω το θεό να σας δίνει δύναμη... έχεις δίκιο σε ότι λες... δυστυχώς είναι δύσκολο να το προλάβεις νωρίς!!! ΔΥΝΑΜΗ ΣΕ ΣΕΝΑ ΚΑΙ ΤΗ ΜΗΤΕΡΑ ΣΟΥ!!!

Πάνω