Αντικαρκινική Κοινότητα Συνδρομή RSS
Σεπτέμβριος 18, 2014, 06:39:46 μμ *
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Νέα: Καλώς ήρθατε στην Αντικαρκινική Κοινότητα. Η δημοσίευση θεμάτων και σχολίων, επιτρέπεται μόνο σε εγγεγραμμένα μέλη.
Φόρτωση
Σύνθετη αναζήτηση
   Αρχική   Επικοινωνία Σύνδεση Εγγραφή  

Προσοχή...

1. Αποφεύγετε την χρήση greeklish (ελληνικά με λατινικούς χαρακτήρες). Είναι δυσανάγνωστα και δυσκολεύουν την λειτουργία της αναζήτησης.
2. Μην χρησιμοποιείτε την σελίδα της «Επικοινωνίας», για ερωτήσεις ιατρικού χαρακτήρα. Δημοσιεύστε την ερώτησή σας στους πίνακες συζητήσεων.
3. Τα δημοσιευμένα άρθρα και τα μηνύματα που τα συνοδεύουν, δεν υποκαθιστούν σε καμμία περίπτωση τις συμβουλές των γιατρών σας!
4. Ο σκοπός της κοινότητας, είναι η ανταλλαγή πληροφοριών που μπορούν να αποβούν χρήσιμες. Μην τις ανταλλάσετε με προσωπικά μηνύματα, αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος.
5. Δεν επιτρέπεται η δημοσίευση ονομάτων γιατρών, τα οποία συνοδεύονται από σοβαρές καταγγελίες, που μπορεί να επιφέρουν μηνύσεις για συκοφαντική δυσφήμιση.
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5   Κάτω
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΚΑΡΚΙΝΟΣ ΤΟΥ ΠΑΓΚΡΕΑΤΟΣ ΣΤΗΝ ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ  (Αναγνώστηκε 39492 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Κontessa
Ανώτερο μέλος
Εκτός σύνδεσης Εκτός σύνδεσης

Φύλο: Γυναίκα

« Απάντηση #60 στις: Σεπτέμβριος 26, 2012, 08:32:28 μμ »

Νευροενδοκρινεις όγκους έχει η Μαμα σου;
Καταγράφηκε
chrysa_a
Πλήρες μέλος

« Απάντηση #61 στις: Οκτώβριος 02, 2012, 02:15:34 πμ »

Οχι. Ο μοριακος θελει να ενεργοποιησει ενα συγκεκριμενο pathway, το mTOR pathway που το ενεργοποιει το συγκεκριμενο χαπι. Εκανε την εξεταση στα κυτταρα της κ παροτι εχουμε εδενοκαρκινωμα αυτο το χαπι ενεργοποει τουλαχιστον σε μας αυτο το ογκοδιασταλτικο μονοπατι
Καταγράφηκε
nikoleta
Μέλος
**

« Απάντηση #62 στις: Οκτώβριος 05, 2012, 03:47:11 μμ »

Εύχομαι ότι καλύτερο για την μητέρα σου και να πάει πολύ καλά με τις χημειοθεραπείες της.
Ο σύζυγός μου έχει καρκίνο παγκρέατος με διηθήσεις στο περιτόναιο, πράγμα που τον κάνει μη χειρουργίσιμο.
Οι γιατροί μας είχαν μιλήσει για 6 μήνες ζωής και να μην κάνουμε ούτε χημειο, ούτε τίποτα.
Βρήκαμε ένα καταπλητικό ογκολόγο και έναν πολύ καλό χειρουργό, ξεκίνησε χημειοθεραπείες, χωρίς καμία παρενέργεια, φαντάσου ότι μετά τη χημειο,πήγαινε στη δουλειά του και γύριζε βράδυ, έκανε και ακτινοβολίες και αφού εξαφανίστηκε ο όγκος και δεν φαινόταν να υπάρχει και τίποτα στο περιτόναιο, περισυ το Νοέμβρη έγινε προσπάθεια για εγχείρηση.
Τελικά ο χειρουργός δεν προχώρησε, αφαίρεσε μόνο τη χολή, το πάγκρεας μας είπε ότι ήταν πολύ εύκολη υπόθεση, αλλά δεν μπορούσε να προχωρήσει γιατί υπήρχαν οι διηθήσεις στο περιτόναιο ακόμη, αν και δεν φαίνονταν ούτε στην αξονική, ούτε στο πετ σκαν, ούτε και με γυμνό μάτι όπως μας είπε γιατί ήταν κάτω του χιλιοστού (καλο βέβαια αυτό, γιατί η χημειο, κόντευε να τις εξαφανίσει).
Μετά από 6 μήνες ξεκινήσαμε πάλι χημειο, πήγε πολύ καλά και προχθες που έγιναν οι μαγνητικές δείχουν όλα καθαρά, οπότε και ξαναπροσπαθούμε για χειρουργείο. Η ασθένεια του συζύγου ξεκίνησε το Σεπτέμβριο του 2010 και φυσικά έχουν περάσει οι 6 μήνες που μας έλεγαν.
Εκείνος δεν πονάει, δουλεύει κανονικά , το μόνο κακό είναι ότι έχει χάσει αρκετό βάρος και στεναχωριέται γι αυτό.
Αν χρειαστείς οτιδήποτε να ρωτήσεις , είμαι στη διάθεσή σου. Εύχομαι το καλύτερο.
Καταγράφηκε
chrysa_a
Πλήρες μέλος

« Απάντηση #63 στις: Οκτώβριος 05, 2012, 06:24:06 μμ »

Να ειστε καλα γλυκια μου κ εσυ κ ο συζυγος σου! Κ να εξαλειφθουν ολα! Σε ποιον ογκολογο πηγατε κ σε ποιον χειρουργο; Εμεις ειμαστε σε διλλημα απο σημερα. Ο θεραπων που εχουμε στο νοσοκομειο δεν συμφωνει με τον μοριακο ογκολογο. Ο μοριακος μας συστησε εναν αλλο ογκολογο τον κ. Γιαννιο ο οποιος συμφωνει με τον μοριακο κ λεει οτι μπορει να μετατραπει σε χρονιο νοσημα με το afinitor. Δεν ξερουμε τι να κανουμε! Ο ενας παει με το κλασσικο πρωτοκολλο κ ο αλλος οχι.
Καταγράφηκε
chrysa_a
Πλήρες μέλος

« Απάντηση #64 στις: Οκτώβριος 05, 2012, 06:26:45 μμ »

Κανατε κ διατροφη η κατι αλλο ιδιαιτερο;
Καταγράφηκε
chrysa_a
Πλήρες μέλος

« Απάντηση #65 στις: Οκτώβριος 06, 2012, 08:23:44 πμ »

Ξερει καποιος πληροφοριες για τον κ. Γιαννιο Ιωαννη?
Καταγράφηκε
mariao
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #66 στις: Οκτώβριος 08, 2012, 09:46:01 μμ »

Ξερει καποιος πληροφοριες για τον κ. Γιαννιο Ιωαννη?

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22733&subid=2&pubid=314530&tag=8400
http://www.oncology.gr/1/synedrio1/praktikaa25.HTM

Για αυτόν πρόκειται?
καλός μου φαίνεται...και με πάθος για τη δουλειά του που είναι το πιο σημάντικό απ όλα για εμένα.
Καταγράφηκε
chrysa_a
Πλήρες μέλος

« Απάντηση #67 στις: Οκτώβριος 09, 2012, 05:58:12 μμ »

Αυτος ειναι! Αλλα δεν μπορουμε να βρουμε πληροφοριες απο αλλους γιατρους για αυτον κ στο βιογραφικο του λεει για3000 μελετες που δεν βρισκω σε επιστημονικα databases. Δεν ξερουμε τι να κανουμε

Σημερα ο ογκολογος μας ειπε οτι με την μοριακη εξεταση πεταξαμε τα λεφτα μας κ οτι το afinitor δεν ενδεικνυται και δεν μας το δινει

Χθες πριν την 3η χημειο καναμε δεικτες ( δηλ στις 2 χημειο τουτ εστι 1 κυκλος) ειχαμε
αυτα:

Cea απο 33.8 σε 58.6
Ca125 απο 110.2 σε67.9
Ca 19.9 απο 4084 σε 1524
Afp απο 5.63 σε 6.21

Kαλα δεν παμε;

Τους δεικτες τους καναμε μονοι μας δεν τους ζητσε ο ογκολος
Καταγράφηκε
mariao
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #68 στις: Οκτώβριος 09, 2012, 07:21:49 μμ »

Αυτος ειναι! Αλλα δεν μπορουμε να βρουμε πληροφοριες απο αλλους γιατρους για αυτον κ στο βιογραφικο του λεει για3000 μελετες που δεν βρισκω σε επιστημονικα databases. Δεν ξερουμε τι να κανουμε

Σημερα ο ογκολογος μας ειπε οτι με την μοριακη εξεταση πεταξαμε τα λεφτα μας κ οτι το afinitor δεν ενδεικνυται και δεν μας το δινει

Πλάκα μας κάνεις!!! Έκπληξη
Σιγά μην βρείς ογκολόγο που κινήται ΒΑΘΕΙΑ μέσα στο σύστημα υγείας, που να πει καλό λόγο για οποιονδήποτε εχει κάνει καριέρα στο Εξωτερικό και μάλιστα για κάποιον που αμφισβητεί τα πρωτοκολλα και προτείνει εξατομικευμένη θεραπεία σε καρκινοπαθή...
Επισης αν ψάξεις λίγο στο site της asco με κριτήριο "j. Giannios" θα σου βγάλει αρκετές σελιδες που δείχνει μια κινητικότητα ως προς την συμβολή του σε μελέτες και πάλι χωρίς να σημαίνει αυτό οτι ο άνθρωπος είναι και Θεός...
http://www.asco.org/portal/site/ascov2/gsasearch?q=j.+Giannios&x=30&y=11

Κοιτα προσωπικά προτιμώ (και έτσι έκανα με τον μπαμπά μου) να εμπιστευομαι ανθρώπους που παλεύουν με ότι μέσα υπάρχουν διαθέσιμα και αμφισβητώ τους βολεμένους μεγαλογιατρούς του ΕΣΥ που τα "παίρνουν" από τις φαρμακευτικές, ακολουθούν κατα γράμμα τα πρωτόκολλα χωρίς κανένα αγχος (κάτι που "φυλάει" τον πισινό τους) , αφού ολος ο Ιατρικός κόσμος αυτό περιμένει από εκεινους.Καμία πρωτοβουλία δηλ.
Αλλά μην το βλέπεις σαν επαναστατικό λογιδριο...
Τον Γιαννιό δεν τον ξέρω και δεν έχω άποψη αλλά στη θέση σου θα μιλούσα οπωσδήποτε μαζί του από κοντά.
Επίσης ούτε τον ογκολόγο σου τον ξέρω αλλά από τα λεγόμενα σου καταλαβαίνω τη φιλοσοφία του, που είναι εξάλλου η συνηθισμένη με "εμονή" στα γνωστά πρωτόκολλα.

Οι δείκτες είναι μια καλή ενδειξη αλλά δυστυχώς δεν μπορείς να βγάλεις ασφαλη συμπεράσματα από αυτό μόνο.

Το μόνο που έχω να σου πω είναι να πάρεις μια απόφαση και να πορευτείς με αυτή γιατί η αναμονή αποτελεί τεράστια πηγη αγχους για όλους σας.
Ακολούθα τη λογική και το ένστικτό σου!
Καλό κουράγιο
Καταγράφηκε
ANGELA
Πλήρες μέλος

« Απάντηση #69 στις: Οκτώβριος 09, 2012, 08:17:43 μμ »

Γεια σας παιδια.Δυστιχως ειμαι και εγω στην ιδια φαση με εσας εδω και δυο μηνες,βρηκαν στον μπαμπα μου καρκινο στην κεφαλη του παγκρεατος.Μπηκε στο νοσοκομειο με ζαλαδα που την ειχε πολυ καιρο  και με ικτερο που δεν διακρινονταν τοσο εντονα.Ενω ολες οι εξετασεις ηταν καθαρες η αξονικη βρηκε στην κεφαλι του παγκρεας μια σκια.Ο μπαμπας μου ειναι μολις 49ετων και δεν ξερει τιποτα εως τωρα για καρκινο,ξερει για χωμα απο την χολη που κολησε στο παγκρεας.Οταν καναμε μαγνητικη μας εδειξε μονο στην κεφαλη του παγκρεατος και μονο 2εκ.,και ετσι βρηκαμε εναν πολυ καλο χειρουργο και πηγαμε για χειρουργειο στις 17 Σεπτεμβριου.Του εκανε λαπαροσκοπικα βιοψια για να σιγουρευτη πριν τον ανοιξει και εδειξε σε ολα τα οργανα αρνιτικη.Μολις ομως τον ανοιξε βρηκε 4 ογκους στο σικωτι και ενω τους αφαιρεσε,οταν επιασε απο κατω το σικωτι ηταν σκηρο σαν πετρα και εκει σταματησε και τον ξαναεκλεισε.Μας ειπε οτι ο ογκος στο παγκεας ηταν σχεδον το μισο παγκρεας ασχετα τι εδειχνε η μαγνητικη και πως δεν μπορουσε να βγαλει αλλος ογκους γιατι θα ηταν επικινδινο για την ζωη του.Μας ειπε το πολυ ενα χρονο ζωης δινουν τα στατιστικα και πως μονο χειμιθεραπευτικα παμε τωρα.Εγω ψαχνω συνεχεια,μιλαω με πολυ κοσμο,κοσμο που ξερουν απο δικα τους συγγενικα ατομα οτι οι γιατροι τους εδειναν 3μηνες ζωης και εχουν περασει 5-7-10-15 χρονια.Δεν ξερω τι κανω παιδια,θελω να βοηθησω και δεν ξερω τι να κανω.Χρηματα δεν υπαρχουν ουτε για βενζινες αλλα προσπαθω μηπως βρω μια λυση.Βρηκα αυτο πριν λιγο http://www.haniotika-nea.gr/57559 ΘΑ ΠΑΡΩ ΑΥΡΙΟ τον γιατρο μηπως βρω μια ακρη.Αν καποιος μπορει να μας βοηθησει με οτιδηποτε ξερει θα υμων υποχρεει,ο ΘΕΟΣ ας μας βοηθησει...
Καταγράφηκε
Κontessa
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #70 στις: Οκτώβριος 09, 2012, 08:33:07 μμ »

Καλησπέρα!
Καταλαβαίνω απόλυτα τι βιωνεις και εσύ και η οικογένεια σου..
Ο όγκος στο παγκρεας αφαιρέθηκε;
Κάνει χημειοθεραπεια τώρα;
Ο χειρουργός του μπαμπά μου λέγεται Τσιωτος αν θες πάρε μια δεύτερη γνώμη!!
Είναι σε ιδιωτικό , έχει ο Μπαμπας σου ιδιωτική ασφάλεια;
Περιμένω νέα σου!!
Μην απελπιζεσαι!!
Καταγράφηκε
Κontessa
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #71 στις: Οκτώβριος 09, 2012, 08:37:08 μμ »

Γεια σας παιδια.Δυστιχως ειμαι και εγω στην ιδια φαση με εσας εδω και δυο μηνες,βρηκαν στον μπαμπα μου καρκινο στην κεφαλη του παγκρεατος.Μπηκε στο νοσοκομειο με ζαλαδα που την ειχε πολυ καιρο  και με ικτερο που δεν διακρινονταν τοσο εντονα.Ενω ολες οι εξετασεις ηταν καθαρες η αξονικη βρηκε στην κεφαλι του παγκρεας μια σκια.Ο μπαμπας μου ειναι μολις 49ετων και δεν ξερει τιποτα εως τωρα για καρκινο,ξερει για χωμα απο την χολη που κολησε στο παγκρεας.Οταν καναμε μαγνητικη μας εδειξε μονο στην κεφαλη του παγκρεατος και μονο 2εκ.,και ετσι βρηκαμε εναν πολυ καλο χειρουργο και πηγαμε για χειρουργειο στις 17 Σεπτεμβριου.Του εκανε λαπαροσκοπικα βιοψια για να σιγουρευτη πριν τον ανοιξει και εδειξε σε ολα τα οργανα αρνιτικη.Μολις ομως τον ανοιξε βρηκε 4 ογκους στο σικωτι και ενω τους αφαιρεσε,οταν επιασε απο κατω το σικωτι ηταν σκηρο σαν πετρα και εκει σταματησε και τον ξαναεκλεισε.Μας ειπε οτι ο ογκος στο παγκεας ηταν σχεδον το μισο παγκρεας ασχετα τι εδειχνε η μαγνητικη και πως δεν μπορουσε να βγαλει αλλος ογκους γιατι θα ηταν επικινδινο για την ζωη του.Μας ειπε το πολυ ενα χρονο ζωης δινουν τα στατιστικα και πως μονο χειμιθεραπευτικα παμε τωρα.Εγω ψαχνω συνεχεια,μιλαω με πολυ κοσμο,κοσμο που ξερουν απο δικα τους συγγενικα ατομα οτι οι γιατροι τους εδειναν 3μηνες ζωης και εχουν περασει 5-7-10-15 χρονια.Δεν ξερω τι κανω παιδια,θελω να βοηθησω και δεν ξερω τι να κανω.Χρηματα δεν υπαρχουν ουτε για βενζινες αλλα προσπαθω μηπως βρω μια λυση.Βρηκα αυτο πριν λιγο http://www.haniotika-nea.gr/57559
Αμα το δει η Mariao θα σου πει....

ΘΑ ΠΑΡΩ ΑΥΡΙΟ τον γιατρο μηπως βρω μια ακρη.Αν καποιος μπορει να μας βοηθησει με οτιδηποτε ξερει θα υμων υποχρεει,ο ΘΕΟΣ ας μας βοηθησει...
Καλησπέρα!
Περιμένω νέα σου!!
Μην απελπιζεσαι!!
Καταγράφηκε
Κontessa
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #72 στις: Οκτώβριος 09, 2012, 08:38:46 μμ »

Γεια σας παιδια.Δυστιχως ειμαι και εγω στην ιδια φαση με εσας εδω και δυο μηνες,βρηκαν στον μπαμπα μου καρκινο στην κεφαλη του παγκρεατος.Μπηκε στο νοσοκομειο με ζαλαδα που την ειχε πολυ καιρο  και με ικτερο που δεν διακρινονταν τοσο εντονα.Ενω ολες οι εξετασεις ηταν καθαρες η αξονικη βρηκε στην κεφαλι του παγκρεας μια σκια.Ο μπαμπας μου ειναι μολις 49ετων και δεν ξερει τιποτα εως τωρα για καρκινο,ξερει για χωμα απο την χολη που κολησε στο παγκρεας.Οταν καναμε μαγνητικη μας εδειξε μονο στην κεφαλη του παγκρεατος και μονο 2εκ.,και ετσι βρηκαμε εναν πολυ καλο χειρουργο και πηγαμε για χειρουργειο στις 17 Σεπτεμβριου.Του εκανε λαπαροσκοπικα βιοψια για να σιγουρευτη πριν τον ανοιξει και εδειξε σε ολα τα οργανα αρνιτικη.Μολις ομως τον ανοιξε βρηκε 4 ογκους στο σικωτι και ενω τους αφαιρεσε,οταν επιασε απο κατω το σικωτι ηταν σκηρο σαν πετρα και εκει σταματησε και τον ξαναεκλεισε.Μας ειπε οτι ο ογκος στο παγκεας ηταν σχεδον το μισο παγκρεας ασχετα τι εδειχνε η μαγνητικη και πως δεν μπορουσε να βγαλει αλλος ογκους γιατι θα ηταν επικινδινο για την ζωη του.Μας ειπε το πολυ ενα χρονο ζωης δινουν τα στατιστικα και πως μονο χειμιθεραπευτικα παμε τωρα.Εγω ψαχνω συνεχεια,μιλαω με πολυ κοσμο,κοσμο που ξερουν απο δικα τους συγγενικα ατομα οτι οι γιατροι τους εδειναν 3μηνες ζωης και εχουν περασει 5-7-10-15 χρονια.Δεν ξερω τι κανω παιδια,θελω να βοηθησω και δεν ξερω τι να κανω.Χρηματα δεν υπαρχουν ουτε για βενζινες αλλα προσπαθω μηπως βρω μια λυση.Βρηκα αυτο πριν λιγο http://www.haniotika-nea.gr/57559
Εδώ ήθελα να το γράψω πες της mariao....

ΘΑ ΠΑΡΩ ΑΥΡΙΟ τον γιατρο μηπως βρω μια ακρη.Αν καποιος μπορει να μας βοηθησει με οτιδηποτε ξερει θα υμων υποχρεει,ο ΘΕΟΣ ας μας βοηθησει...
Καταγράφηκε
ANGELA
Πλήρες μέλος

« Απάντηση #73 στις: Οκτώβριος 09, 2012, 08:53:21 μμ »

Καλησπέρα!
Περιμένω νέα σου!!
Μην απελπιζεσαι!!

Σε ευχαριστω πολυ..
Οχι δεν αφαιρεσε τον ογκο στο παγκρεας γιατι μας ειπε οτι ειναι ανωφελο αφου εχει κανει μετασταση στο σικωτι.Μας ειπε να παμε χειμιοθεραπευτικα και ΑΝ εξαφανιστουν οι κοιστες στο σικωτι και μικρινει ο ογκος στο παγκρεας(που ειναι ελαχιστες οι πιθανοτητες) τοτε θα δοκιμασει ολα τα νεα πειραματα που κανουν στην Γαλλια και σε αλλες χωρες.Ο γιατρος του ειναι ο Κυριαζανος Ιωαννης και ειναι παρα πολυ γνωστος και καλος γιατρος.Μεσα σε αυτην την εβδομαδα θα παμε να μιλησουμε με ογκολογο για να ξεκινησουμε τις χημειοθεραπειες.Διστιχως δεν εχει ιδιωτικη ασφαλεια,ειναι ανεργος 2 χρονια τωρα και το ΙΚΑ ακομα η μαμα μου τον ασφαλιζει.Ειμαστε τρελαμενοι και δεν ξερω τι να κανω να βοηθησω...σας παρακαλω καποιος ας μας βοηθησει...
Καταγράφηκε
Κontessa
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #74 στις: Οκτώβριος 09, 2012, 10:15:03 μμ »

Μπορεί να είναι πολύ καλός γιατρός αλλά δεν ξέρει να χειρουργησει με μετασταση γιαυτο σου το είπε αυτό!!!
Ο Μπαμπας μου είχε παγκρεας στην ουρά με μετασταση στο συκώτι και χειρουργηθηκε...
Τελοσπαντων ακόμα και με χημειοθεραπεια υπάρχουν άνθρωποι που το παλεύουν ...
Το θέμα είναι τι σχήμα θα κάνει
Η πρώτη γραμμή είναι gemzar για παγκρεας
Πάντως το παγκρεας αντιμετωπίζεται είτε πρωταρχικά με χειρουργείο και με χημειοθεραπεια , αυτό το link που έβαλες είναι αστεία πράγματα για το παγκρεας...
Ειδικά στον καρκίνο του παγκρεατος είναι άδικο να λένε τέτοια πράγματα , δεν έχει καμία σχέση με καρκίνο εντέρου η μαστού...
Πες μας τι θα σου πει ο όγκολογος και το συζητάμε περαιτέρω...
Καταγράφηκε
mariao
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #75 στις: Οκτώβριος 09, 2012, 11:08:49 μμ »

Angela,
Αυτό ουτε να περάσει από το μυαλό σου...
http://www.haniotika-nea.gr/57559

διάβασε εδω
http://greteliahanselia.blogspot.gr/2011_09_01_archive.html
και εδώ
http://www.pare-dose.net/?p=3008

Εγω το είδα με τα μάτια μου γιατι περασαμε και από τον συγκεκριμένο λαμογιατρό.
Οι ανθρωποι που το δοκίμασαν υπέφεραν χωρις σημαντικό αποτελεσμα.
Πιστεψε με δεν είναι κελεπούρι!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 10, 2012, 12:58:27 πμ από mariao » Καταγράφηκε
gfrouz1
Μέλος
**

Φύλο: Άντρας

« Απάντηση #76 στις: Οκτώβριος 09, 2012, 11:12:12 μμ »

Γεια σου Angela. Και μένα η μητέρα μου πριν ένα χρόνο παρουσίασε ίκτερο και διαγνώσθηκε με όγκο στο πάγκρεας και με μία εστία στο συκώτι. Αφου τελικά δεν μπορούσε να χειρουργηθει (παρά μόνο η εστία στο συκώτι αφαιρέθηκε) ξεκινήσαμε χημειοθεραπεία και παρά τις αναποδιές και τις παρενέργειες ο όγκος στος πάγκρεας έχει εξαφανιστεί και στο συκώτι έχει μείνει μόνο μια μικρή εστία 0,5 χιλιοστά. Μακροπρόθεσμα δεν ξέρω αν θα  ωφελήσει η χημειοθεραπεία αλλά εμείς από τους εξι μήνες ζωής που μας έδιναν έχουμε ξεπεράσει τον ένα χρόνο και πάμε για το δεύτερο. Βοηθάει πολύ ο ασθενής να έχει καλή ψυχολογία και να τρώει. Το βασικό είναι να μη το βάζετε ποτέ κάτω και να μην δίνετε σημασία στους γιατρούς που προσπαθούν στατιστικά να ερμηνεύσουν την κάθε περίπτωση. Κάθε άνθρωπος είναι μια ζωή που μπορεί να ξεφύγει από το διάγραμμα πιθανοτήτων και δεν είναι ένα στατιστικό ποσοστό.
Καταγράφηκε
Κontessa
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #77 στις: Οκτώβριος 10, 2012, 12:28:11 πμ »

http://www.adesmeytos.gr/news.php?aid=65491
Δεν ξέρω αν βγαίνει το λινκ , Μαρία θα τραβας τα μαλλιά σου τι τιμητικές διακρίσεις έχει πάρει....
Και άλλοι γιατροί που σώζουν ζωές , δεν τους βλέπουμε πουθενά!!
Καταγράφηκε
mariao
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #78 στις: Οκτώβριος 10, 2012, 12:57:03 πμ »

Kontessa,
Εχω πολύ ξεκάθαρη άποψη για το θέμα αλλά και για το team του συγκεκριμένου γιατρού.
Και απέχει πολύ από το να είναι καλή.

Εγιναν τόσα ευτράπελα τον καιρό που είμασταν εκει ωστε ηθελα να γράψω επιστολή προς τον Πρόερδο του Ιατρικού αναφέροντας τα καθέκαστα τα οποία δεν ηταν καθόλου κολακευτικά και μάλλον αδιανόητα.
Δεν ήθελε ο πατερούλης μου με τιποτε και τελικά το σεβάστηκα.
Επιπλέον ο ανθρωπος είναι πάνω από 80 χρονων.
Ο Τσιώτος οταν ειχαμε πάει να τον επισκεφτουμε μας είπε οτι έχει να δει κολοστομία σαν του πατερα μου από το πανεπιστημειο. Η μέθοδος αυτη χρησιμοποιούνταν πριν 20 χρόνια.
και οποιος θέλει να μάθει περισσότερα ας μου στειλει προσωπικό mail γιατι κινδυνεύουμε από λογοκρισία...
Καταγράφηκε
Κontessa
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #79 στις: Οκτώβριος 10, 2012, 01:03:08 πμ »

Αυτό σου λέω , τα θυμάμαι γιαυτο τα αναφέρω... Ναι όντως θα μας κόψει η λογοκρισία οπότε στοπ , δεν λέμε τίποτα άλλο!!!
Από ότι βλέπω και εσύ αυπνη είσαι...
Καταγράφηκε
chrysa_a
Πλήρες μέλος

« Απάντηση #80 στις: Οκτώβριος 10, 2012, 01:18:57 πμ »

Ελεγα κ εγω να τον δω αυτον το γιατρο! :Χαμόγελο Έκπληξη :Χαμόγελο Απορία Έκπληξη :Χαμόγελο :Χαμόγελο Έκπληξη

*τα αποτελεσματα των δεικτων που σας ειπα ειναι μεσα σε 40ημερες απι τοτε που το μαθαμε και μεσα σε 2χημειο
Καταγράφηκε
chrysa_a
Πλήρες μέλος

« Απάντηση #81 στις: Οκτώβριος 10, 2012, 01:22:29 πμ »

Γεια σας παιδια.Δυστιχως ειμαι και εγω στην ιδια φαση με εσας εδω και δυο μηνες,βρηκαν στον μπαμπα μου καρκινο στην κεφαλη του παγκρεατος.Μπηκε στο νοσοκομειο με ζαλαδα που την ειχε πολυ καιρο  και με ικτερο που δεν διακρινονταν τοσο εντονα.Ενω ολες οι εξετασεις ηταν καθαρες η αξονικη βρηκε στην κεφαλι του παγκρεας μια σκια.Ο μπαμπας μου ειναι μολις 49ετων και δεν ξερει τιποτα εως τωρα για καρκινο,ξερει για χωμα απο την χολη που κολησε στο παγκρεας.Οταν καναμε μαγνητικη μας εδειξε μονο στην κεφαλη του παγκρεατος και μονο 2εκ.,και ετσι βρηκαμε εναν πολυ καλο χειρουργο και πηγαμε για χειρουργειο στις 17 Σεπτεμβριου.Του εκανε λαπαροσκοπικα βιοψια για να σιγουρευτη πριν τον ανοιξει και εδειξε σε ολα τα οργανα αρνιτικη.Μολις ομως τον ανοιξε βρηκε 4 ογκους στο σικωτι και ενω τους αφαιρεσε,οταν επιασε απο κατω το σικωτι ηταν σκηρο σαν πετρα και εκει σταματησε και τον ξαναεκλεισε.Μας ειπε οτι ο ογκος στο παγκεας ηταν σχεδον το μισο παγκρεας ασχετα τι εδειχνε η μαγνητικη και πως δεν μπορουσε να βγαλει αλλος ογκους γιατι θα ηταν επικινδινο για την ζωη του.Μας ειπε το πολυ ενα χρονο ζωης δινουν τα στατιστικα και πως μονο χειμιθεραπευτικα παμε τωρα.Εγω ψαχνω συνεχεια,μιλαω με πολυ κοσμο,κοσμο που ξερουν απο δικα τους συγγενικα ατομα οτι οι γιατροι τους εδειναν 3μηνες ζωης και εχουν περασει 5-7-10-15 χρονια.Δεν ξερω τι κανω παιδια,θελω να βοηθησω και δεν ξερω τι να κανω.Χρηματα δεν υπαρχουν ουτε για βενζινες αλλα προσπαθω μηπως βρω μια λυση.Βρηκα αυτο πριν λιγο http://www.haniotika-nea.gr/57559 ΘΑ ΠΑΡΩ ΑΥΡΙΟ τον γιατρο μηπως βρω μια ακρη.Αν καποιος μπορει να μας βοηθησει με οτιδηποτε ξερει θα υμων υποχρεει,ο ΘΕΟΣ ας μας βοηθησει...

Πηγαινε την βιοψια του στον Νικιολοπουλο-μοριακος ογκολογος και θα σου κανει το μοριακο προφιλ του ογκου και θα σου πει ποια φαρμακα ειναι καταλληλα. Κοστιζει αλλα αξιζει και ειναι και ανθρωπος!
Καταγράφηκε
ANGELA
Πλήρες μέλος

« Απάντηση #82 στις: Οκτώβριος 10, 2012, 02:34:24 μμ »

Παιδια τι να πω ειστε ΑΝΘΡΩΠΟΙ!!!Πραγματικα με κανατε να εχω ξανα ελπιδες,ελαχιστες,αλλα εχω..ειναι τετοια αυτη η ριμαδοαρρωστεια που την μια πετας και την αλλη πεφτεις κατω και σκας απο τον πονο.Ο χειρουργος μας εβγαλε 4 ογκους απο το σικωτι αλλα μας ειπε οτι ειχε πολαπλαλες ματεστασεις και αν αφαιρουσε και αλλους θα ηταν πολυ επικινδινο για την ζωη του,κανονικα το πρωτοκολο των ιατρων μας ειπε λεει μονο εναν μπορουσε να αφαιρεσει.Αυτο που με τρελενει ειναι οτι του εκανε μεχρι και λαπαροσκοπικη βιοψια πριν τον ανοιξει και εδειχνε αρνητικη πως γινεται αυτο?τι να πω!Το πρωι πηρε ο αντρας μου τηλεφωνο στον Νικολοπουλο οπως μου ειπατε και σημερα αυριο το πολυ θα του στειλουμε τα δειγματα για να βγαλει ακριβως την χημειοθεραπεια που θα ακολουθησει.Δεν ξερω αλλα εχω ενα καλο προαισθημα μεσα μου...πιστευω πολυ στο θεο και τον παρακαλω να μας δωσει μια ακομα ευκαιρια να γινουμε καλυτεροι ανθρωποι και να εκτιμαμε πανω απο ολα την υγιεα μας γιατι ο μπαμπας μου ειχε τρομερο ανχος και στεναχωρια δυο χρονια τωρα που δεν ειχα δουλεια.Σημερα του ειπαν να βγει απο το νοσοκομειο για να ξεκινησουμε τις θεραπειες αλλα μαλλον θα το τρεναρουμε μεχερι την δευτερα που θα παμε στο 424 στη Θεσσαλονικη για να βρουμε εκει ογκολογο,ξερει καποιος καποιον καλο εκει?γιατι για ιδιωτικο νοσοκομειο παιδια δεν εχουμε χρηματα να τον παμε...δυστιχως..σας ευχαριστω παντως,να'στε καλα..!!!
Καταγράφηκε
chrysa_a
Πλήρες μέλος

« Απάντηση #83 στις: Οκτώβριος 25, 2012, 07:46:42 πμ »

Πως πατε;

Εμεις εχουμε 2μηνες που το ξερουμε. Δεν εχει χασει κιλα(εχει χασει 5 αλλα τα 3 πριν το μαθουμε) αλλα τιποτα αλλο, εχει σταματησει να ποναει, εχουμε κανει 4 gem χημειο, παιρνουμε και graviola.
Καταγράφηκε
ANGELA
Πλήρες μέλος

« Απάντηση #84 στις: Οκτώβριος 25, 2012, 11:26:11 πμ »

Καλημερα!Ξεκινησαμε την πρωτη χημειοθεραπεια προχθες με τον ογκολογο να μας λεει οτι θα του κανει θεραπεια σαν να ηταν σε ιδιωτικο νοσοκομειο στην Αμερικη και θα προσπαθησουμε να αυξανουμε τον χρονο επιβιωσης αλλα και παλι ολα εξαρτιουνται απο τον οργανισμο του.Την προηγουμενη εβδομαδα που ειχαμε παει για να μας δει απο κοντα του ξεκινησε τα tarceva και προχθες εκανε την πρωτη χημειοθεραπεια με gemsar και κατι αλλα φαρμακα που ειδα οτι του εβαλαν στον ορο.Μεχρι προχθες δεν ειχαμε κανενα συμπτωμα,απο προχθες εχει βγαλει κοκκινιλες στο προσωπο και χθες πονουσε ολη μερα η κοιλια του και σημερα ποναει και δεν θελει να φαει,τωρα εχει και πυρετο 37,5.Μαλλον ειναι η παρενεργειες απο τα φαρμακα και μαλλον αυτα θα εχουμε απο εδω και περα...δεν ξερω αν υπαρχει κατι να του δωσουμε να μην ποναει πολυ?Τουλαχιστον χαιρομαι που δεν θα χασει τα μαλλια του,γιατι θα επεφτε τελειως μετα ψυχολογικα.Ξεχασα να πω οτι καθημερινα κανει και ενεσακια για να μην πιζει το αιμα και ενωειτε οτι παιρνει και ολες τις αλλες βιταμινες μαζι με υγιεινη διατροφη.Λεω να αρχισω να ψαχνω και για αυτο σημερα ''lei gong teng'' αν πατησεις στο google θα δεις τι βγαζει,δεν ξερω αν ειναι καλο ομως και πρεπει μαλλον να βρουμε να μιλησουμε με καποιον απο το εξωτερικο.Επισης την προηγουμενη εβδομαδα μου ειπε ο θειος μου οτι ενας γνωστος του που ειχε την ξαδερφη του 38 χρονων με καρκινο στο στομαχι κατα 80%,ανεγχειρητο και την περιμεναν απο μερα σε μερα,της εδωσε ο μπαμπα της να πιει το υγρο απο μια στερφα προβατινα που εβγαλε απο το λαιμο της μολις την εσφαξε και την ξαναπηγε για εξεταση και οι γιατροι επαθαν πλακα γιατι μεσα σε λιγες μερες πηγε 30% ο ογκος και τον ρωτουσαν αν της εδωσε κατι να πιει.Η κοπελα τελικα εκανε χειρουργειο πριν λιγες μερες και εχουνε ελπιδες.Δεν ξερω κατα ποσο βοηθησε αυτο αλλα το εχω και αυτο στο νου μου.Επισης πανω απο ολα εχω στο νου μου αυτο <a href="http://www.youtube.com/v/Tz8sIpBOlzk&rel=0" target="_blank">http://www.youtube.com/v/Tz8sIpBOlzk&rel=0</a> που ειτε ειναι αληθεια ειτε ψεμμα,ολα απο τον θεο εξαρτιουνται.....
Καταγράφηκε
chrysa_a
Πλήρες μέλος

« Απάντηση #85 στις: Οκτώβριος 25, 2012, 11:38:23 πμ »

Για τον πονο Lonarid-N, Tramal που ειναι κ τονωτικο αλλιως αν δεν τον πιασουν Lonalgal
Καταγράφηκε
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΑ
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #86 στις: Οκτώβριος 25, 2012, 03:27:11 μμ »

Καλησπέρα σε όλους κι όλες σας...Για τος πόνους το καλύτερο είναι η επίσκεψη σ΄ένα ιατρείο πόνου....Εκεί θα ενημερωθείτε εκτενώς και ο ασθενής θα λάβει την κατάλληλη θεραπεία προκειμένου να πετύχει την ποθητή αναλγησία....Τα lonalgal,lonarid κ.τ.λ. είναι ήπια αντιφλεγμονώδη....μιλήστε στον αναισθησιολόγο και για matrifen....τα υπογλώσσια abstral είναι η τελική λύση.......Τώρα σε ό,τι αφορά τα γιατροσόφια ή τα θαύματα...Ξέρω για πολλούς δεν θα γίνουν αρεστά αυτά που θα πω,μα είναι καθαρά και μόνο η γνώμη μου...Καλό θα ήταν να ακολουθούμε τις ορθόδοξες μεθόδους που έχουν ως βάση την επιστήμη της ιατρικής,όσο κι αν πολλές φορές δεν υπάρχουν και πολλά να μας προσφέρει....Πάντα πίστευα μόνο σ΄ότι μπορώ να καταλάβω...Τα θαύματα είναι απλά τυχαία γεγονότα,αυτό νομίζω εγώ...Ας μην παρεκλίνουμε λοιπόν της πορείας μας.....Επαναλαμβάνω και πάλι αυτές είναι οι απόψεις μου......Καλή τύχη σε όλους....Εύχομαι από καρδιάς να μπορέσουν όλοι οι ασθενείς να καταφέρουν την αποθεραπεία τους......Ας βρεθούν οι κατάλληλοι επιστήμονες να βοηθήσουν στον γολγοθά  που ανεβαίνουν τόσο οι άρρωστοι  όσο και οι συγγενείς τους......Καλό σας απόγευμα....... Απορία
Καταγράφηκε
mariao
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #87 στις: Οκτώβριος 25, 2012, 05:34:15 μμ »

Καλημερα!Ξεκινησαμε την πρωτη χημειοθεραπεια προχθες με τον ογκολογο να μας λεει οτι θα του κανει θεραπεια σαν να ηταν σε ιδιωτικο νοσοκομειο στην Αμερικη και θα προσπαθησουμε να αυξανουμε τον χρονο επιβιωσης αλλα και παλι ολα εξαρτιουνται απο τον οργανισμο του.Την προηγουμενη εβδομαδα που ειχαμε παει για να μας δει απο κοντα του ξεκινησε τα tarceva και προχθες εκανε την πρωτη χημειοθεραπεια με gemsar και κατι αλλα φαρμακα που ειδα οτι του εβαλαν στον ορο.Μεχρι προχθες δεν ειχαμε κανενα συμπτωμα,απο προχθες εχει βγαλει κοκκινιλες στο προσωπο και χθες πονουσε ολη μερα η κοιλια του και σημερα ποναει και δεν θελει να φαει,τωρα εχει και πυρετο 37,5.Μαλλον ειναι η παρενεργειες απο τα φαρμακα και μαλλον αυτα θα εχουμε απο εδω και περα...δεν ξερω αν υπαρχει κατι να του δωσουμε να μην ποναει πολυ?Τουλαχιστον χαιρομαι που δεν θα χασει τα μαλλια του,γιατι θα επεφτε τελειως μετα ψυχολογικα.Ξεχασα να πω οτι καθημερινα κανει και ενεσακια για να μην πιζει το αιμα και ενωειτε οτι παιρνει και ολες τις αλλες βιταμινες μαζι με υγιεινη διατροφη.Λεω να αρχισω να ψαχνω και για αυτο σημερα ''lei gong teng'' αν πατησεις στο google θα δεις τι βγαζει,δεν ξερω αν ειναι καλο ομως και πρεπει μαλλον να βρουμε να μιλησουμε με καποιον απο το εξωτερικο.Επισης την προηγουμενη εβδομαδα μου ειπε ο θειος μου οτι ενας γνωστος του που ειχε την ξαδερφη του 38 χρονων με καρκινο στο στομαχι κατα 80%,ανεγχειρητο και την περιμεναν απο μερα σε μερα,της εδωσε ο μπαμπα της να πιει το υγρο απο μια στερφα προβατινα που εβγαλε απο το λαιμο της μολις την εσφαξε και την ξαναπηγε για εξεταση και οι γιατροι επαθαν πλακα γιατι μεσα σε λιγες μερες πηγε 30% ο ογκος και τον ρωτουσαν αν της εδωσε κατι να πιει.Η κοπελα τελικα εκανε χειρουργειο πριν λιγες μερες και εχουνε ελπιδες.Δεν ξερω κατα ποσο βοηθησε αυτο αλλα το εχω και αυτο στο νου μου.Επισης πανω απο ολα εχω στο νου μου αυτο που ειτε ειναι αληθεια ειτε ψεμμα,ολα απο τον θεο εξαρτιουνται.....

να πιει το υγρο απο μια στερφα προβατινα που εβγαλε απο το λαιμο της μολις την εσφαξε
Δεν κατάλαβα τίποτε....τι είναι αυτό???

κοκκινιλες στο προσωπο
Ειναι από το Tarceva και πρέπει να τις αντιμετωπίσετε από τώρα που είναι νωρίς γιατί θα χειροτερέψουν. Γίνονται πυώδη σαν σπυριά εφήβου και φαγουρίζουν παρα πολύ.
Πηγαίνετε σε ένα φαρμακείο να σας δόσουν κρέμα για εκζεματα.
Επίσης στο επόμενο στάδιο το δέρμα στο σώμα γίνεται πάρα πολύ ξηρό και πρέπει να βάζει ενυδατική κρέμα αλλιώς ξεφλουδίζει και γινεται σαν να έχει λέπια...
Μην περιμένεις να πάθει αυτά που σου περιγράφω. Ξεκίνα άπό τώρα την πρόληψη.

Καταγράφηκε
ANGELA
Πλήρες μέλος

« Απάντηση #88 στις: Οκτώβριος 25, 2012, 09:08:26 μμ »

Καλησπερα σας!Κωνσταντινια συμφωνω απολυτα σε αυτα που λες,ομως οταν βλεπεις για πρωτη φορα στην ζωη σου να χανεται κυριολεκτικα η γη κατω απο τα ποδια σου,πιανεσαι απο οπου μπορεις και κανεις τα παντα προκειμενου να μην χασεις τους ανθρωπους που αγαπας.Ευχομαι ποτε να μην σου τυχει αλλα ακομα και αν ηδη σου ετυχε για αυτο μιλας και τοσο λογικα,σιγουρα και εσυ θα εψαξες τουλαχιστον στην αρχη,ΤΑ ΠΑΝΤΑ!Ακομα θελω να σου πω πως εδω και τρεις μηνες σχεδον εχω μιλησει με τουλαχιστον εκατο διαφορετικους ανθρωπους μιας και η δουλεια μου ειναι τετοια,που ειχαν δικο τους περιστατικο με καρκινο και οι γιατροι επεσαν τελειως εξω σε οσα τους ειχαν πει και χρονο ζωης,γιατι τους εδειναν 3-6-12 μηνες ζωης και αυτοι ζουν πανω απο 7-10-15χρονια και οι περισοοτεροι απο αυτους επαιρναν και ''γιατροσοφια'' αλλα και ειχαν πολυ μεγαλη πιστη οτι θα το ξεπερσουν.Δεν ξερω κατα ποσο τυχαια συμβαινουν καποια πραγματα η κατα ποσο εμεις οριζουμε την ιδια μας την τυχη..σε ευχαριστω για την απαντηση οπως και να'χει!

mariao αυτο μου ειπε ο θειος μου οτι εκανε ο πατερας της κοπελας,μου ειπε οτι αν σφαξεις στερφα προβατινα(που δεν μπορει να κανει παιδια),πεταγετε ενα υγρο απο το λαιμο της και αν το πιει καποιος καστρεφει τον καρκινο.Δεν το εψαξα να σου πω την αληθεια περιμενω να δω πως θα παει η κοπελα και θα σου πω.Οσο για αυτα που μου περιγραφεις ηδη τα ξεκινησα μολις διαβασα το μηνυμα σου και σε ευχαριστω παρα πολυ για την ενημρωσει.Απο το πρωι εχει σταματησει να ποναει,αν τον ξαναπιασουν οι πονοι θα παρω τον γιατρο να τον ρωτησω.Καλο βραδυ με υγεια!!!!!!!! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΑ
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #89 στις: Οκτώβριος 25, 2012, 10:01:19 μμ »

Angela,καλό σου βράδυ...Η κουβέντα μάλλον είναι ανούσια τη στιγμή που έχεις έναν δικό σου άνθρωπο που ασθενεί και προσπαθείς να του προσφέρεις  ό,τι καλύτερο.....Για να μη σε κουράσω όμως,αν δεις τα παλιότερά μου post,θα δεις πως ο άντρας μου πάλεψε με τον καρκίνο επί 10 ολόκληρα χρόνια...τη μάχη την έχασε στις 13 του περασμένου Αυγούστου.Πολλά χειρουργεία,αμέτρητους κύκλους χμθ,μη σε κουράζω λέγοντας αυτά που εννοούνται πως κάναμε....Κάναμε τα πάντα,πάντα στα πλαίσια της επιστήμης και όχι δεν πήραμε μαντζούνια..Και πάλι το τονίζω,δεν θέλω να παρεξηγηθώ-φυσικά και η φύση έχει θαυματουργά υλικά στη φαρέτρα της,απλά,νομίζω παρηγορητικά σε κάποιες περιπτώσεις...Κι εγώ πείστηκα σε κάποια φάση να του δώσω να πιεί ένα σκεύασμα που φτιάχνεται από τον...καρκίνο του έλατου!!!!Άκουσον,άκουσον...Ο έλατος λέει έχει κάποια εξογκώματα στον κορμό του που στην καρδιά τους έχουν έναν σπόρο,τον καρκίνο του....Βράζοντάς το λοιπόν αυτό σε μια αναλογία νερού,πίνεις ένα καπάκι υγρό!!!!!!Ο άντρας μου δεν το κοίταξε καν......δεν θα αναφέρω την τύχη όσων το δοκίμασαν διότι θα αποκαρδιώσω πολλούς στο forum....Τέλος πάντων...αα,επειδή κατάγομαι από αγροτική περιοχή,ξέρω τις στέρφες προβατίνες-έχουν όλοι εδώ..ο πατέρας μου σφάζει κατά καιρούς και μολονότι δεν αντέχω στο θέαμα,την επόμενη φορά θα υποστώ τη διαδικασία για να δω αυτό το υγρό που βγαίνει.....Τι να πω,μακάρι να είναι φάρμακο....Για να κλείσω,φυσικά και το προσδόκιμο ζωής ενός ασθενούς που πάσχει,είναι μοναδικό,αλίμονο...Κανείς δεν μπορεί να προεξοφλήσει πόσο θα ζήσει κάποιος κι ας πάσχει από την πιο σοβαρή ασθένεια.....Οι παράγοντες είναι πολλοί.....Ο τύπος,η ψυχολογία-πολύ,πολύ σπουδαίος παράγοντας-,η δύναμη του ίδιου αλλά και του περίγυρου......Τι να λέμε τώρα....Ο κάθε άνθρωπος είναι ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ...Καλή τύχη κι ας με συγχωρήσετε όλοι σας για την πολυλογία μου....... Απορία Απορία Απορία
Καταγράφηκε
Αντικαρκινική Κοινότητα

Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: