Αντικαρκινική Κοινότητα Συνδρομή RSS
Ιούλιος 29, 2014, 05:46:36 μμ *
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Νέα: Καλώς ήρθατε στην Αντικαρκινική Κοινότητα. Η δημοσίευση θεμάτων και σχολίων, επιτρέπεται μόνο σε εγγεγραμμένα μέλη.
Φόρτωση
Σύνθετη αναζήτηση
   Αρχική   Επικοινωνία Σύνδεση Εγγραφή  

Προσοχή...

1. Αποφεύγετε την χρήση greeklish (ελληνικά με λατινικούς χαρακτήρες). Είναι δυσανάγνωστα και δυσκολεύουν την λειτουργία της αναζήτησης.
2. Μην χρησιμοποιείτε την σελίδα της «Επικοινωνίας», για ερωτήσεις ιατρικού χαρακτήρα. Δημοσιεύστε την ερώτησή σας στους πίνακες συζητήσεων.
3. Τα δημοσιευμένα άρθρα και τα μηνύματα που τα συνοδεύουν, δεν υποκαθιστούν σε καμμία περίπτωση τις συμβουλές των γιατρών σας!
4. Ο σκοπός της κοινότητας, είναι η ανταλλαγή πληροφοριών που μπορούν να αποβούν χρήσιμες. Μην τις ανταλλάσετε με προσωπικά μηνύματα, αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος.
5. Δεν επιτρέπεται η δημοσίευση ονομάτων γιατρών, τα οποία συνοδεύονται από σοβαρές καταγγελίες, που μπορεί να επιφέρουν μηνύσεις για συκοφαντική δυσφήμιση.
Σελίδες: [1]   Κάτω
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: καρκινος παχεος εντερου με μετασταση στο συκωτι  (Αναγνώστηκε 5820 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
katerina sa
Νέο μέλος
*
Εκτός σύνδεσης Εκτός σύνδεσης

Φύλο: Γυναίκα

« στις: Νοέμβριος 04, 2012, 11:48:36 μμ »

καλησπερα σε όλους και καλη δύναμη σε όσους παλεύουν και σε όσους παλεψαν με δικους τους ανθρωπους αυτη τη νόσο..

τον τελευταίο μήνα μετα απο εξετάσεις βρήκαν πως ο πατέρας μου έχει καρκίνο παχέος εντερου με όζους στο συκώτι και ίσως και στον πνεύμονα..πήγαμε σε διάφορους γιατρούς να πάρουμε γνώμες και καταλήξαμε στο αττικο για θεραπεία καθώς στο σταδιο που βρίσκεται θα ήταν χάσιμο πολυτιμου χρόνου ένα χειρουργειο. έχουμε κάνει ήδη τη δεύτερη θεραπεία και περιμένουμε την τρίτη για να δουμε πως πήγαν τα πράγματα και αν μπορεί να αφαιρεθεί ένα μικρό μέρος του όγου από το παχύ έντερο. εχω ακούσει πολλά από τους γιατρούς και καποιοι μου εδωσαν την εντυπωση οτι κοιτούσαν μονο να εκμεταλλευτουν το κέρδος ενός χειρουργειου.

"θα ηθελα λοιπόν αν γνωρίζει κάποιος για κάποιο νοσοκομείο στη γερμανία το οποίο έχω ακούσει ότι είναι εξειδικευμένο στους καρκίνους."

δινουμε μια μάχη και θελουμε όλοι το καλύτερο για τους δικούς μας ανθρώπους..δεν μπορώ να πιστέψω πως για οποιονδήποτε λόγο ταλαιπωρούν τους ανθρώπους που παλεύουν με τη ζωή τους στο βωμό του κέρδους.. ζητώ συγνωμη για το ξεσπασμα αλλα πραγματικά δεν μπορω να το πιστεψω ακόμη αυτό που ζω...βλεπω όμως ανθρωπους γύρω μου με υπομονη και επιμονή που καταφέρνουν και το παλεύουν.
καλη δυναμη σε όλους..!!
Καταγράφηκε
yotasam
Πλήρες μέλος

« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 05, 2012, 08:42:27 πμ »

Καλημέρα και καλή δύναμη

Αν θες διάβασε εδώ: http://www.pare-dose.net/ca-forum/index.php/topic,114.990.html
όπου υπάρχουν πολλές από τις πληροφοριές που θες ή θα χρειαστείς στο μέλλον.

Για ποιο ακριβώς νοσοκομείο ενδιαφέρεσαι; Στο παραπάνω λινκ που σου έδωσα αναφέρονται όλα τα νοσοκομεία που γνωρίζουμε όσοι συζητάμε σε αυτό το φόρουμ.

Και πάλι καλή δύναμη.
Καταγράφηκε
namelad
Μέλος
**

Φύλο: Άντρας

« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 08, 2012, 03:42:34 μμ »

Κατερινια,

Δες http://www.pare-dose.net/ca-forum/index.php/topic,319.0.html για πνευμωνα.

Για συκωτι παλι χειρουργειο, απο προσωπικη εμπειρια μακρια απο χημειοθεραπείες η αποτελεσματικότητα τους ειναι μηδενική ( < 3-5%) σε παχυ εντερο εαν μιλαμε για ιαση.....βεβαια κανενας αλητης ελληνας ογκολογος δεν θα σου το πει.

Επισης http://www.helios-healthcare.com/ εκει εκανα hipec μπορεις να ρωτησεις για το συκωτι.

και www.fachklinikdrherzog.de  αρκετά σοβαρος ογκολογος/υπερθερμίες... μπροστα στους ανεπαρκεις ελληνες χρονια μπροστα ο μονος που μου ειπε τι επρεπε να κανω στην περιπτωση μου αφου στην ελλαδα μου ειπανε οτι πεθαινω !!!!!

Εαν θες στηλε μου προσωπικο μυνημα για να σου δωσω τηλεφωνο και να σου πω λεπτομέρειες ..

Και ξανα εαν περνει χειρουργειο χιλιες φορες απο επιλογη χημειο...
Και ενα μπορεις μακρια απο ελλαδα μου πηρε 2 χρονια για να το καταλαβω
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 09, 2012, 11:34:49 πμ από namelad » Καταγράφηκε
Joan
Πλήρες μέλος

« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 08, 2012, 09:44:34 μμ »

Hipec ειναι απο τα πολλα πραγματα που κανουν Αμερικη καθως κ HAI PUMP ειδικα για το συκωτι σου βαζουν ενα αντλιακι οταν κανεις χειρουργειο στο εντερο κ βαζουν εκει συνεχεια χημειο για πολυ καιρο απο οτι εχω κτλβει (κ για 2 χρονια μπορεισ να το χεισ κ οταν ειναι το συκωτι καθαρο για καιρο στο αφαιρουν) κατι σαν το χημειοεμβολισμο αλλα ειναι συνεχες κ οχι μια φορα. Μου χει πει μια ογκολογος στο Υγεια η οποια πηγαινει εδω κ 15 χρονια καθε καλοκαιρι Αμερικη κ δουλευει στη Mayo Clinic (για να κραταει επαφεσ κ να ειναι ενημερωμενη απ´οτι κτλβαινω) οτι μπορουμε να κανουμε πολλα πραγματα στο συκωτι.
Κ εδω καθε φορα που ρωταω το γιατρο μου λεει οτι κανουν ο, τι κ στο εξωτερικο... Θα λεγα τωρα τπτ αλλα τεσπα!!!!
Καταγράφηκε
namelad
Μέλος
**

« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 09, 2012, 09:06:22 πμ »

Το HIPEC (http://www.hipectreatment.com/about-the-hipec-procedure/) γινεται εδω και 10-20 χρονια σε ολο το κοσμο, εγω το εκανα γερμανια και προτεινω γερμανια και οχι τους επιπολεους αμερικανους, ειχα παει και mount sinai στην νεα υορκη για hipec και ευτυχως που δεν το εκανα εκει προχειροτητα αντιστοιχη τοων αμερικανοτραφων ελληνων γιατρουδακων....

Με το HIPEC γινεται χειρουργειο στη κοιλιακη χωρα για αφαιρεση ογκων (περιτονειο, οργανα συκωτι,εντερο...κλπ), και μετα χημειοθεραπεια τοπικα μαζι με υπερθερμία, (σχεδον μηδενικες παρενεργειες...μονο λιγη ταση για εμετο) χωρις αυτο το χειρουργειο ο κοσμος πέθαινε 100% αφου να πω για μια ακομα φορα οτι οι χημειοθεραπειες δεν εχουνε αποτελεσμα....απλα τρεναρουνε μια κατασταση, μετα το hipec σωζετε παρα πολυς κοσμος.

Τωρα...ολα αυτα σε σοβαρα κρατη και οχι σε κρατη τύπου ελλαδα....εδω περα ουτε ενας δεν μου προτεινε το hipec, εφτασα σε επιλογη θεραπειας για εμενα μεσα απο το internet.....

Με λιγα λογια μην εμπιστευεστε κανενα ογκολογο στην ελλαδα, ο θεραπων ιατρος/ογκολογοσ λεγετε 'google search'.
Καταγράφηκε
namelad
Μέλος
**

« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 09, 2012, 09:13:52 πμ »

Κ εδω καθε φορα που ρωταω το γιατρο μου λεει οτι κανουν ο, τι κ στο εξωτερικο...

Και εμενα οι αλητες αυτο μου λεγανε, βεβαια αυτο δεν παιζει ουτε κατα φαντασια, μετα απο 2.5 χρονια με καρκινο μπορω να πω με βεβαιοτητα οτι οι καρκινοπαθεις πρεπει πρωτα να κοιτανε οποιαδηποτε θεραπεια εκτος της χημειοθεραπειας με πρωτη την επιλογη χειρουργειου εαν γινετε, χημειοθεραπεια πρεπει να ειναι τελευτεα επιλογη...και κατα την γνωμη μου μονο σε συνδιασμο με υπεθερμια.

Για μια ακομα φορα μακρια απο ελληνες ογκολογους....οι ανθρωποι ειναι τουλαχιστον αστειοι, αλλα τι να περιμενει καποιος απο παθολογους...δηλαδη γιατρους που βαρεθηκανε να συνεχίσουνε τις σπουδες τους δηλαδη να παρουνε ειδικοτητα.

Καταγράφηκε
μελαγχολια
Μέλος
**

« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 09, 2012, 10:25:54 πμ »

Καλημερα σε ολους.Τι ειναι αττο το hipec?Γινετει και στο παγκρεας?
Καταγράφηκε
namelad
Μέλος
**

« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 09, 2012, 11:01:01 πμ »

Καλημερα σε ολους.Τι ειναι αττο το hipec?Γινετει και στο παγκρεας?
Δεν νομιζω.....αλλα καλυτερα να ρωτησεις τον ογκολογο σου
Καταγράφηκε
Joan
Πλήρες μέλος

« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 09, 2012, 11:02:31 πμ »

Καλημερα!
Nameland σ´ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες σου ειναι πολυ σημαντικες μιασ κ το ειχα στο μυαλο μoυ το HIPEC κ τωρα με σιγουρεψες.

Οσον αφορα τις χημειοθεραπειες δλδ δεν ειναι καλο να γινουν πριν απο οποιοδηποτε χειρουργειο ετσι ωστε να εχει ´κοιμηθεί´ λιγο ο καρκινοσ κ να μην ειναι σε εξαρση κ φυγουν κυτταρα αλλου;
Ποια ειναι η γνωμη σας πανω σε αυτο;
Καταγράφηκε
namelad
Μέλος
**

« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 09, 2012, 11:11:20 πμ »

Καλημερα!
Nameland σ´ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες σου ειναι πολυ σημαντικες μιασ κ το ειχα στο μυαλο μoυ το HIPEC κ τωρα με σιγουρεψες.

Οσον αφορα τις χημειοθεραπειες δλδ δεν ειναι καλο να γινουν πριν απο οποιοδηποτε χειρουργειο ετσι ωστε να εχει ´κοιμηθεί´ λιγο ο καρκινοσ κ να μην ειναι σε εξαρση κ φυγουν κυτταρα αλλου;
Ποια ειναι η γνωμη σας πανω σε αυτο;

γενικά ειμαι εναντιον των χημειοθεραπειών...παρότι εχω κανει επι 2 χρονια...αλλα ποτέ δεν θα πω μην κανεις, απλα αυτο που πιστευω ειναι οτι χημειοθεραπεία με υπερθερμία εχει καλύτερα αποτελέσματα, τωρα οπως ειπα και ποιο πριν αποτελεσματικότητα χημειοθεραπειών σε ογκους ειναι μικροτερη απο 5%, υπαρχει βεβαια και χημειοθεραπεια για την περιπτωση που λες εσυ οπωσ επισης μετα απο χειρουργειο με αφαιρεση ογκου η αποτελεσματικότητα σε αυτη την περιπτωση ειναι < 10% συμφωνα παντα με αμερικανικες ερευνες τις οποιες δεν εμπιστευομαι με τιποτα....

Παντα να ακούς τον ογκολογο σου αλλα ποτε να μην τον εμπιστεύεστε παντα ενα google search θα δωσει περισοτερα αποτελεσματα και απαντησεις.

Τελειώνοντας δεν ειμαι γιατρός είμαι ασθενής εδώ και 2.5 χρονιά και εκφράζω απόλυτα προσωπικές μου απόψεις μέσα απο την εμπειρία μου όλα αυτά τα χρόνια

« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 09, 2012, 11:17:42 πμ από namelad » Καταγράφηκε
Joan
Πλήρες μέλος

« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 09, 2012, 12:13:36 μμ »

Σ´ευχαριστω κ παλι για ολα για τις υπερθερμιες κ χημειο μαζι με αυτα που εχω ακουσει μονο εδω κ πουθενα αλλου θεωρω οτι ειναι must!!!
Μακαρι να ειχε προσβαση σε αυτο ολος ο κοσμος!

Σου ευχομαι τα καλυτερα στο εξης, δυναμη κ καλη υγεια!!!
Καταγράφηκε
kontze
Ανώτερο μέλος

Ελλάς Ελλάς

Τόπος: PATRA

« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 15, 2012, 10:06:18 πμ »

Namelad

Όταν λές χημειοθεραπείες με υπερθερμίες εννοείς το hipec? Το λέω προς αποφυγή παραξηγήσεων, καθώς αρκετοί ασθενείς εδώ μέσα έχουν κάνει στην Γερμανία άλλου είδους υπερθερμίες που δεν έχουν καμία σχέση με το hipec.Αφορούν την άυξηση του σώματος είτε τοπικά έιτε ολόσωμα και όχι έγχυση χημειοθεραπείας ενδοπεριτοναικά με άυξηση της θερμοκρασίας. Παράλληλα, οι υπερθερμίες που περιγράφω έγώ στοχεύουν σε πολλούς καρκίνους και όχι μόνο στα όργανα της κοιλιάς.
Απλά το αναφέρω για να μην μπερδευτεί κάποιο μέλος εδώ μέσα και φυσικά δεν απποτρέπω κανέναν να κάνει hipec. Άλλωστε εσύ που το έκανες ξέρεις καλύτερα.

Το ερώτημα φυσικά παραμένει εάν αυτό που κάνει ο ''γνωστός γιατρός'' εδώ μέσα είναι και αυτό hipec!!!
Καταγράφηκε
Joan
Πλήρες μέλος

« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 15, 2012, 10:20:40 πμ »

Καλημερα κ εγω αυτη την απορια ειχα, αν κ ποτε δε θα εμπιστευομουν κανεναν στην Ελλαδα για κατι τετοιο.
Κανει το ιδιο αυτος ο γιατρος με το HIPEC που κανουν εξωτερικο;
Αν κ σκεφτομαι οτι μπορει να εννοει βεβαια οτι κανει αυτο, αλλα ουδεμια σχεση να εχει με αυτο που κανουν εξωτ. Σαμπως ο ασθενης θα γνωριζει; Αυτη ειναι η αποψη μου.

Joan
Καταγράφηκε
namelad
Μέλος
**

« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 15, 2012, 10:42:34 πμ »

Namelad

Όταν λές χημειοθεραπείες με υπερθερμίες εννοείς το hipec?

Οχι, HIPEC εχω κανει και εχει σχεσει μονο με κοιλια....
Καταγράφηκε
namelad
Μέλος
**

« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 15, 2012, 10:46:53 πμ »

Καταγράφηκε
Αντικαρκινική Κοινότητα

Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]   Πάνω
  Εκτύπωση