Αντικαρκινική Κοινότητα Συνδρομή RSS
Οκτώβριος 22, 2014, 09:21:07 πμ *
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Νέα: Καλώς ήρθατε στην Αντικαρκινική Κοινότητα. Η δημοσίευση θεμάτων και σχολίων, επιτρέπεται μόνο σε εγγεγραμμένα μέλη.
Φόρτωση
Σύνθετη αναζήτηση
   Αρχική   Επικοινωνία Σύνδεση Εγγραφή  

Προσοχή...

1. Αποφεύγετε την χρήση greeklish (ελληνικά με λατινικούς χαρακτήρες). Είναι δυσανάγνωστα και δυσκολεύουν την λειτουργία της αναζήτησης.
2. Μην χρησιμοποιείτε την σελίδα της «Επικοινωνίας», για ερωτήσεις ιατρικού χαρακτήρα. Δημοσιεύστε την ερώτησή σας στους πίνακες συζητήσεων.
3. Τα δημοσιευμένα άρθρα και τα μηνύματα που τα συνοδεύουν, δεν υποκαθιστούν σε καμμία περίπτωση τις συμβουλές των γιατρών σας!
4. Ο σκοπός της κοινότητας, είναι η ανταλλαγή πληροφοριών που μπορούν να αποβούν χρήσιμες. Μην τις ανταλλάσετε με προσωπικά μηνύματα, αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος.
5. Δεν επιτρέπεται η δημοσίευση ονομάτων γιατρών, τα οποία συνοδεύονται από σοβαρές καταγγελίες, που μπορεί να επιφέρουν μηνύσεις για συκοφαντική δυσφήμιση.
Σελίδες: [1]   Κάτω
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: παγκρεας με μετασταση στο σηκωτι να βαλουμε στεντ η οχι τα συν κ τα κατα  (Αναγνώστηκε 4868 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
αννα μαρια
Νέο μέλος
*
Εκτός σύνδεσης Εκτός σύνδεσης

Φύλο: Γυναίκα

« στις: Απρίλιος 21, 2013, 08:47:46 μμ »

Διαγνωστηκε καρκινος  στο παγκρεας κ τελικα ανακαλυψαμε οτι εχει κανει μετασταση κ στο υπαρ.
Ο πατερας μου ειναι 77 χρονων , ειμαι χαλια ,ακομη περισσοτερο η μητερα μου που ενω είναι υποτασικη τωρα ανεβαζει πιεση .
Δεν ξερω τι να κανω οι γιατροι ειπαν οχι χημειοθεραπειες ουτε χειρουργειο γιατι εχει κ προβληματα με την καρδια .αλλαξαμε την βαλβιδα πριν δυο χρονια .
Προσ το παρον οι πονοι δεν ειναι τοσο εντονη αλλα δεν ξερω τι θα γινει στην πορεια . Ειναι λασπη ο μπαμπας ολο ξάπλωνει ανοιγει λιγο τα ματια για να φαει , (δεν εχει και  ορεξη) και ανοιγει τα ματια παλι για   να παει τουαλετα οπου με το που γυρισει ξαπλωνει γιατι λεει οτι οταν παει τουαλετα νιωθει πολυ αδυναμος .
Το χρωμα του ειναι κιτρινο τα ματια του μεσα κοκκινα . Προσπαθει να κανει εμετο που κ που γιατι νιωθει σφυξιμο βαζει το δαχτυλο στο στομα .
Εχει φαγουρα κ που κ που ποναει και η πλατη του. Ενας γιατρος μου μιλησε για Στεντ αλλα δεν ξερω τι να κανω ο γιατρος απο το ιατρειο πονου στον Αγιο Δημητριο ειπε οχι γιατι μπορει να μην αντεξει . Αλλα μηπως εχει ποιοτητα ζωης ετσι ? τι λετε ?
Τι ακριβως γινετε με το στεντ . Πως μπορουμε να τον κανουμε να νιωθει ευεξια τι μπορω να κανω νιωθω απελπισμενη . Εχω ερθει απο Γερμανια αυτες τις μερες κ νιωθω οτι τον αποχαιρετω.
Του εχουν δωσει 3=4 μηνες ζωης κ ενας αλλος γιατρος 1 χρονο ...Δεν ξερω τι να πω ...Ειναι πατερας μου νιωθω οτι τελειιωνω κ εγω μ εαυτον.
Περνει κορτιζονη προς το παρον κ κανενα λοναριντ .
Μηπως τα πανς τον βοηθησουν μηπως ειναι καλυτερα ? Σας παρακαλω βοηθηστε με
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 21, 2013, 09:08:29 μμ από αννα μαρια » Καταγράφηκε
ΑΝΤΥ
Πλήρες μέλος

Ελλάς Ελλάς

« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 22, 2013, 12:51:13 πμ »

Άννα Μαρία λυπάμαι για όσα περνάτε ...
από αυτά που διαβάζω νομίζω ότι ο πατέρας σου χρειάζεται να εισαχθεί σε κάποιο νοσοκομείο με ογκολογικό τμήμα (δεν έχουν όλα) για να τον βοηθήσουν οι ειδικοί ... από το σπίτι εσείς δεν νομίζω ότι μπορείτε να τον ανακουφίσετε ουσιαστικά ...
τι σας είπε ο γιατρός ότι μπορεί να του προσφέρει το στεντ και αν δεν γίνεται να του το βάλουν τι εναλλακτικές σας δίνει ? οι καρδιοπαθείς μένουν χωρίς χήμειο - άκτινο -  στεντ - θεραπεία γενικότερα ?
Υπάρχουν πολλά σκευάσματα τα οποία βοηθάνε όσον αφορά την ευεξία που αναφέρεις αλλά νομίζω ότι στην παρούσα φάση δεν θα ευεργετηθεί με αυτά ο πατέρας σου διότι προέχει μια πιο επιθετική νοσηλεία έστω και παρηγορητικού χαρακτήρα ...
Τα παντς (π.χ. Durogesic αυτοκόλλητα) θα εννοείς , πρέπει να δίνονται με προσοχή και σε μικρές δόσεις στους καρδιοπαθείς εξαιτίας της βραδυκαρδίας που κάποιες φορές προκαλούν ... Όλα αυτά όμως πρέπει να τα συζητήσεις με τον/τους γιατρούς γιατί έτσι και ο πατέρας σου θα βοηθηθεί και εσύ θα είσαι πιο δυνατή για να του σταθείς γιατί από ότι καταλαβαίνω έχεις ήδη λυγίσει και δεν πρέπει ειδικά τώρα ...
εύχομαι το καλύτερο ...
Καταγράφηκε
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΑ
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 22, 2013, 09:21:34 πμ »

Να δείτε αναισθησιολόγο σε ιατρείο πόνου.....Εκεί θα του δοθεί θεραπεία για ανακούφιση από τους πόνους καθώς και σκευάσματα που θα βοηθήσουν σημαντικά στη διάθεσή του.....Σχετικά με τα επιδερμικά τσιρότα-εμείς επί 2 χρόνια και κάτι βάζαμε matrifen 50mg,έχω να πω πως στην καρδιά δεν είχαν σοβαρές παρενέργειες-είχε μεταλλική αορτική βαλβίδα.....Καλή σας τύχη και οπλιστείτε με δύναμη.....Καλημέρα....
Καταγράφηκε
ANGELA
Πλήρες μέλος

« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 22, 2013, 12:36:47 μμ »

σε καταλαβαινω απολυτα...το στεντ ειναι για να φυγει ο αποφρακτικος ικτερος λογο του καρκινου που πιεζει την πυλαια φλεβα(το εχω σχεδον μαθει απ'εξω απο τον πονο που ενιωθα οταν το διαβαζα..)εμας κοντεψε να παθει συψεμια επειδη μονθυκε και πεαρασαμε παρα πολλα μεχρι να μας βαλουν μεταλικο αλλα ο πονος σε εκεινο το σημειο δεν σταματησε ποτε..απο το Δεκεμβρη και μετα εκανε συνεχεια πυρετους,40αρια με κουτια αντιβιωσεις λογο του οτι ο καρκινος το ειχε τυλιξει ολο και δεν μπορουσαν να το βγαλουν...ο πατερας μου δεν πονεσε τοσο απο τα οργανα που διαλυθηκαν,οσο πονεσε και υπεφερε απο το στεντ αλλα και χωρις το στεντ θα πεθαινε απο τον ικτερο...
δεν ξερω τι ειναι σωστο να κανεις,ξερω μονο να σου πω οτι πρεπει να βρεις δυναμη γιατι μονο ετσι θα τον βοηθησεις απο εδω και περα,να μεινεις διπλα του οσο πιο πολυ χρονο μπορεις να και να κανεις τα παντα για εκεινων.Εγω ευχομουν συνεχεια να γινει καλα γιατι ηταν μονο 49χρονων και δεν ειδε καμια χαρα στην ζωη του παρα μονο την γεννηση τη δικη μου και του αδερφου μου,τελικα ο Θεος τον πηρε χωρις να καταλαβει τιποτα,δεν σπαραζε στους πονους οπως μου ελεγαν οτι θα γινει,μετανοησε και περασε τη μεγαλη αυτη δοκιμασια με αξιοπρεπεια και υπομονη και αυτο το θεωρησα ευλογια απο τον Θεο,θεωρησα οτι ακουσε τις προσευχες μου και με βοηθησε και οτι σιγουρα τωρα ειναι κοντα του..ευχομαι εσενα να σε βοηθησει να τον εχεις κοντα σου οσο περισσοτερο χρονο γινεται...
Καταγράφηκε
mariao
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 22, 2013, 10:21:32 μμ »

Αννα Μαρια, η γνωμη μου είναι να βάλετε στεντ εαν αυτός ειναι ένας τρόπος να ανακουφιστεί ο μπαμπάς σου.
Επιπλέον καλό θα ήταν να ψάξεις λίγο το θέμα με το Ιατρέιο πόνου σε περίπτωση που σας χρειαστεί να μην ειστε σε πανικό, αλλά και να έχετε προμηθευτεί ενδεχομένως αναλγητικά patches η φαρμακα σε περίπτωση που αιστανθεί πόνο στο σπίτι ωστε να τον αντιετωπίσετε παρηγορητικά μεχρι να πάτε στο γιατρό.

Να είσαι δυνατή να έχεις κουράγιο και να έχεις εμπιστοσύνη στη λογική και στο ένστικτό σου για να πάρεις αποφάσεις.
Καταγράφηκε
αννα μαρια
Νέο μέλος
*

« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 29, 2013, 01:08:31 μμ »

Δυστυχως δεν προλαβαμε να του βαλοuμε στεντ ξεκινησαν οι πονοι εδω και τρεις μερες περιπου  Εγω ειμαι γερμανια γιατι δουλευω ειναι η αδελφη μου με την μητερα μου το κακο ειναι οτι τον πηγα στο νοσοκομειο Γουμενισσας αλλα εκει ηθελε . Οι γιατροι μας δινουν φαρμακα αυτη την στιγμη τα οποια ομως δεν τον ηρεμουν καθολου κ δεν του δινουν μορφινη γιατι λενε θα του το δωσουν στο τελος . Toν ακουγα που ουρλιαζε σημερα και η καρδια μοu κοντεψε να σπασει . Δεν ξερω τι μπορω να κανω τι να του δωσουμε για τους εντονους πονους .
Σας παρακαλω βοηθηστε με κοντευω να τρελαθω !!!
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 29, 2013, 01:51:14 μμ από αννα μαρια » Καταγράφηκε
ΑΝΤΥ
Πλήρες μέλος

Ελλάς Ελλάς

« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 29, 2013, 02:02:25 μμ »

ας του δώσουν μικρότερη δόση μορφίνης !!! αν είναι δυνατόν !  αφήνουν τον άνθρωπο να σφαδάζει χωρίς παυσίπονα ? αυτοκόλλητα στην πλάτη φοράει ? πονάει η ψυχή μου μόνο που το σκέφτομαι !  Κλάμα
Καταγράφηκε
αννα μαρια
Νέο μέλος
*

« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 29, 2013, 02:11:30 μμ »

ας του δώσουν μικρότερη δόση μορφίνης !!! αν είναι δυνατόν !  αφήνουν τον άνθρωπο να σφαδάζει χωρίς παυσίπονα ? αυτοκόλλητα στην πλάτη φοράει ? πονάει η ψυχή μου μόνο που το σκέφτομαι !  Κλάμα

oxi δεν φοραει  patch στην  πλατη  απ οτι ξερω  του δινουν  μονο παυσιπονα 
δεν ξερω τι να πω !! Θεε μου βοηθησε τον Θεουλη μου
Καταγράφηκε
litsar
Πλήρες μέλος

« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 29, 2013, 02:51:40 μμ »

οπωσδήποτε αυτοκόλλητο... τι να κάνει το Lonarid!!! βρες ιατρείο πόνου να πας και αν μπορείτε μακριά από επαρχιακά νοσοκομεία για τόσο δύσκολες καταστάσεις!!!
Καταγράφηκε
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΑ
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 29, 2013, 03:34:06 μμ »

Kαλό απόγευμα....Με λυπεί πραγματικά που κάποιοι άνθρωποι υποφέρουν από την αμέλεια των γιατρών....Εεε,όχι,δεν υποχρεωμένοι οι ασθενείς και οι συγγενείς να γνωρίζουν πως υπάρχουν τα ιατρεία πόνου όπου ο αναισθησιολόγος μπορεί να συνταγογραφήσει ισχυρά παυσίπονα,τσιρότα,υπογλώσσια κ.τ.λ.....Πρέπει να δείτε λοιπόν γιατρό προκειμένου να μην υποφέρει ο άνθρωπός σας.....Καλή δύναμη!!!!!! Κλάμα
Καταγράφηκε
ΑΝΤΥ
Πλήρες μέλος

Ελλάς Ελλάς

« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 29, 2013, 04:15:43 μμ »

τι να σου κάνει η κοπέλα από Γερμανία .... αλλαγή νοσοκομείου άμεσα θέλει ο άνθρωπος  σε μεγαλύτερο και πιο εξειδικευμένο για να μπορέσουν να αντιμετωπίσουν τον πόνο ... είναι κρίμα να πονάει αν είναι δυνατόν ... και ισχυρά παντσ οπωσδήποτε ... τι να πω ...
Καταγράφηκε
mariao
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 29, 2013, 05:23:43 μμ »

Οπωσδήποτε Patches.
Εσυ που είσαι Γερμανία πήγαινε σε ένα φαρμακείο και πάρε Επιθέματα για τον πόνο "Versatis 5% " τα οποία είναι οποιούχα και να τους τα στείλεις. (ισως να ρωτήσετε τους ογκολόγους εαν έχουν αντιρρηση)
Τα έδιναν οι Γάλλοι στον πατέρα μου και ήταν τα μόνα που έκαναν δουλειά.
Είχαν μεινει κάποια να φανταστείς και τα είχα δωσει στη stefi όταν δεν έπιανε τίποτε στη μαμά της και αποδείχτηκαν και εκει σωτήρεια.
Δες αν μπορεις να τα βρεις από τη Γερμανία γιατί δεν το βλέπω ευκολο να τα βρουν οι δικοί σου από φαρμακείο στην Ελλάδα ώπως ειναι η κατάσταση τωρα.

Να συμπληρώσω οτι στα δημόσια νοσοκομεία με την κατάσταση που επικρατεί που έχουν ξεμείνει από γάζες και συριγκες δεν μου φαίνεται απίθανο μην έχουν patches...

Καλή δυναμη
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 29, 2013, 05:36:00 μμ από mariao » Καταγράφηκε
αννα μαρια
Νέο μέλος
*

« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 29, 2013, 06:13:42 μμ »

Αρχισαν με χαμηλή δόση μορφινης και βαλαν και πατς στην πλάτη . Θεέ μου ! !!!! Γιατί Θεέ μου Λύπη(( κοντεύει να τρελαθώ απο εδώ σας ευχαριστώ πολύ πολύ Λύπη
Καταγράφηκε
ΑΝΤΥ
Πλήρες μέλος

Ελλάς Ελλάς

« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 29, 2013, 07:12:02 μμ »

Αρχισαν με χαμηλή δόση μορφινης και βαλαν και πατς στην πλάτη . Θεέ μου ! !!!! Γιατί Θεέ μου Λύπη(( κοντεύει να τρελαθώ απο εδώ σας ευχαριστώ πολύ πολύ Λύπη

έτσι μπράβο ... τουλάχιστον να μην πονάει ο άνθρωπος ... πφφφφ τι να σου πω ... μήπως να ερχόσουν να τον δεις ? θα του κάνει καλό ....
Καταγράφηκε
mariao
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 29, 2013, 07:37:16 μμ »

Κοιτα Αννα Μαρία,
μην προδικάζεις την κατάσταση.
Από την εμπειρία μου με την αρρώστια στο θέμα του πόνου, δεν είναι δεδομένο οτι αφού του άρχισαν μορφίνες θα τον ακολουθούν από δω και πέρα.
Επιπλέον ακόμα και ο πόνος πιθανότατα να μην προέρχεται από την ασθένεια.
πχ η αιτία για τον πόνο του πατέρα μου, παρόλο που η νόσος ήταν πολύ εκτεταμένη και στην αρχή μας έλεγαν οτι φταίει αυτό, τελικά ηταν οτι από την πολύ υσχηρή ΧΜΘ η οποία προκάλεσε απόφραξη της πυλαίας.
Σε μία άλλη περίπτωση είχα ακούσει οτι υπήρξε κάποια έξαρση από κάποια φλεγμονη η οποία μόλις την εντόπισαν και την έλεγξαν σταμάτησε ο πόνος.

κουράγιο και υπομονή!

Καταγράφηκε
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΑ
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 29, 2013, 10:57:15 μμ »

Συμφωνώ με την Μαρία.....Οι πόνοι δεν είναι πάντα απόρροια της νόσου....Στην περίπτωση του άντρα μου,οι πόνοι κάποιες φορές οφείλονταν στη ρευματοειδή αρθρίτιδα που τον ταλαιπωρούσε χρόνια και με χμθ σχήματα η ταχύτητα καθίζησης ερυθρών,έφτανε στα ύψη.....όπως και να έχει όμως,ΠΡΕΠΕΙ να τον ανακουφίσετε με ισχυρά παυσίπονα....Τα υπογλώσσια abstral,ήταν αποτελεσματικότατα,καθώς και τα τσιρότα....Αυτά......Καλή σας νύχτα.... Λύπη Λύπη Λύπη
Καταγράφηκε
ΑΝΤΥ
Πλήρες μέλος

Ελλάς Ελλάς

« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 29, 2013, 11:20:59 μμ »

πολύ σωστά .... και η μαμά μου από την ισχυρή χημειοθεραπεία υπέφερε τόσο πολύ και όχι από τον ίδιο τον καρκίνο .... και όταν λέω να έρθεις να τον δεις δεν εννοώ να τον αποχαιρετήσεις ! αυτό το ξέρει μόνο ο Θεός ! αλλά θα έκανε καλό και στους δυο σας γιατί και εσύ έχεις τρελαθεί έτσι όπως σε διαβάζω και σε καταλαβαίνω .... καλή δύναμη !
Καταγράφηκε
αννα μαρια
Νέο μέλος
*

« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 29, 2013, 11:31:56 μμ »

του δωσανε 3 μηνες ζωης ...δεν καναμε χημειοθεραπεια γιατι εχει προβλημα με την καρδια του . Οι γιατροι ειπανε οτι δεν μπορει να γινει τιποτα κ μαλιστα πηγαμε σε αρκετους.
Σας ευχαριστω ολους μεσα απο την καρδια μου ημουν Ελλαδα γυρισα πριν λιγες μερες για να δουλεψω κ αφησα την αδελφη μου εκει μιας και ειναι δασκαλα κ εχει αδεια . Θα ξανα ερθω σε δυο εβδομαδες μολις πιασει δουλεια κ αυτη.
Δεν ξερω τι να πω ειλικρινα .
Καταγράφηκε
ΑΝΤΥ
Πλήρες μέλος

Ελλάς Ελλάς

« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 30, 2013, 12:09:27 πμ »

του δωσανε 3 μηνες ζωης ...δεν καναμε χημειοθεραπεια γιατι εχει προβλημα με την καρδια του . Οι γιατροι ειπανε οτι δεν μπορει να γινει τιποτα κ μαλιστα πηγαμε σε αρκετους.
Σας ευχαριστω ολους μεσα απο την καρδια μου ημουν Ελλαδα γυρισα πριν λιγες μερες για να δουλεψω κ αφησα την αδελφη μου εκει μιας και ειναι δασκαλα κ εχει αδεια . Θα ξανα ερθω σε δυο εβδομαδες μολις πιασει δουλεια κ αυτη.
Δεν ξερω τι να πω ειλικρινα .

έχεις δίκιο ... μας το είπες ... παρασύρθηκα και θα επαναλάβω αυτό που σου έγραψα και πιο πάνω ... οι καρδιοπαθείς με καρκίνο μένουν χωρίς κανενός είδους θεραπεία ? η μαμά μου είχε βηματοδότη αλλά χήμειο έκανε κανονικά ... τώρα αν αυτό ήταν το πιο σωστό , Σήμερα θα απαντούσα πως όχι αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία .... το cybeknife δεν θα ωφελήσει λέτε ? είσαι ήδη στην Γερμανία οπότε υποθέτω ότι θα έχεις ρωτήσει τους εκεί γιατρούς ποια είναι η γνώμη τους για τον πατέρα σου ...
σε κάθε περίπτωση δεν μπορώ να δεχτώ ότι από την μια δεν μπορεί να γίνει καμία θεραπεία στον πατέρα σου έστω και παρηγορητική και από την άλλη ότι θα πρέπει να πιέζετε εσείς τους γιατρούς να του δώσουν μορφίνη και να του βάλουν παυσίπονα τσιρότα ... για ποια νοσηλεία μιλάμε λοιπόν ? δεν ξέρω τι να πω βρε κορίτσι μου πραγματικά ...  Λύπη
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 30, 2013, 12:18:26 πμ από ΑΝΤΥ » Καταγράφηκε
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΑ
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #19 στις: Απρίλιος 30, 2013, 04:52:59 μμ »

...κι εμείς,ο σύζυγος είχε πρόβλημα με την καρδιά του από το 1997...Το πρώτο χειρουργείο το έκανε με την καρδιά κομμάτια λόγω ενδοκαρδίτιδας....Το 2006 έκανε αντικατάσταση αορτικής βαλβίδας κι έκτοτε οι απαραίτητες χμθ προσαρμόζονταν στο υπάρχον  πρόβλημα...Πάντα οι θεραπείες γίνονταν με γνώμονα την μεταλλική αορτική βαλβίδα.....Να φανταστείτε πως επί 2 χρόνια λόγω χμθ διακόψαμε το sintrom και κάναμε καθημερινά ενεσούλες αντιπηκτικές...... Λύπη Λύπη Λύπη
Καταγράφηκε
αννα μαρια
Νέο μέλος
*

« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 30, 2013, 05:04:23 μμ »

ειμαι χρονια στο χωρο του φαρμακου κ ειλικρινα ρωτησα αρκετους γιατρους και γιατρους του εξωτερικου , μαλιστα ενας μου ειπε εγω νομιζεις δεν θα ηθελα να τον χειρουργισω λεφτα θα επερνα αλλα δεν το κανω . ολοι μας ειπαν οτι δεν εχει σωτηρια Δεν ειναι νεος ο πατερας μου κ ηδη εχει περασει αρκετες ταλαιπωριες .
Δεν του αξιζει απλα αυτος ο Θανατος οχι γιατι ειναι πατερας μου αλλα γιατι ειλικρινα ειναι Αγιος ανθρωπος ...
Εχω τρελαθει ειλικρινα. Προσπαθω να βρω τα πατς αυτα τα βερσατις αν κ ο ογκος ειναι κ στο ηπαρ γι αυτο μαλλον κ οι τοσο εντονοι πονοι . Ας τον παρει ο Θεος απλα να σταματησει αυτο το μαρτuριο γι αυτον . Δεν εχω τι να πω ......ειλικρινα ......Σας ευχαριστω ολους μεσα απο την καρδια μου ....
Καταγράφηκε
αννα μαρια
Νέο μέλος
*

« Απάντηση #21 στις: Απρίλιος 30, 2013, 05:07:26 μμ »

Οπωσδήποτε Patches.
Εσυ που είσαι Γερμανία πήγαινε σε ένα φαρμακείο και πάρε Επιθέματα για τον πόνο "Versatis 5% " τα οποία είναι οποιούχα και να τους τα στείλεις. (ισως να ρωτήσετε τους ογκολόγους εαν έχουν αντιρρηση)
Τα έδιναν οι Γάλλοι στον πατέρα μου και ήταν τα μόνα που έκαναν δουλειά.
Είχαν μεινει κάποια να φανταστείς και τα είχα δωσει στη stefi όταν δεν έπιανε τίποτε στη μαμά της και αποδείχτηκαν και εκει σωτήρεια.
Δες αν μπορεις να τα βρεις από τη Γερμανία γιατί δεν το βλέπω ευκολο να τα βρουν οι δικοί σου από φαρμακείο στην Ελλάδα ώπως ειναι η κατάσταση τωρα.

Να συμπληρώσω οτι στα δημόσια νοσοκομεία με την κατάσταση που επικρατεί που έχουν ξεμείνει από γάζες και συριγκες δεν μου φαίνεται απίθανο μην έχουν patches...

Καλή δυναμη

εσεις που το ειχατε { γιατι διαβαζω στο ιντερνετ οτι δεν κανει σε ανθρωπους που εχουν προβλημα στο ηπαρ !!
Καταγράφηκε
αννα μαρια
Νέο μέλος
*

« Απάντηση #22 στις: Μάιος 08, 2013, 12:46:23 μμ »

Καλημερα σε ολους κ Χρονια Πολλα
Θελω να ξερετε απλα οτι ο πατερας μου εφυγε  Μεγαλη Πεμπτη κ τον κηδεψαμε την Μεγαλη Παρασκευη μαζι με τον Υιο του Κυριου ,  Ιησου Χριστο . Ο καρκινος ηταν επιθετικος .Το καλο ειναι οτι δεν πονεσε για πολυ καιρο , μονο αυτη την εβδομαδα που σας εστειλα τα  μηνυματα.
Ευχαριστω ολους αυτους που εστω κ με ενα μηνυμα ηθελαν να μου δωσουν κουραγιο εμενα κ  την οικογενεια μου.
Ελπιζω συντομα να βρεθει κατι για αυτην την κακια αρρωστεια κ ο κοσμος να μην υποφερει. Λύπη
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 08, 2013, 03:48:38 μμ από αννα μαρια » Καταγράφηκε
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΑ
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #23 στις: Μάιος 08, 2013, 02:52:07 μμ »

Ησύχασε...λυτρώθηκε από τους πόνους.....κουράγιο στην οικογένεια.....ο πόνος γίνεται πιο άγριος όσο περνάει ο καιρός....λυπάμαι πολύ,ξέρω πως είναι...τα λόγια είναι περιττά.... Κλάμα Κλάμα Κλάμα Κλάμα
Καταγράφηκε
ΑΝΤΥ
Πλήρες μέλος

Ελλάς Ελλάς

« Απάντηση #24 στις: Μάιος 08, 2013, 10:57:19 μμ »

θερμά συλληπητήρια Άννα Μαρία ... τελικά δεν γινόταν τίποτε .... ο Θεός να τον αναπαύσει ...  Κλάμα
Καταγράφηκε
mariao
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #25 στις: Μάιος 08, 2013, 11:33:37 μμ »

Συλληπητηρια Αννα Μαρία...δεν υπάρχουν λόγια.
κουράγιο και δύναμη!
Καταγράφηκε
kontze
Ανώτερο μέλος

Φύλο: Άντρας
Ελλάς Ελλάς

Τόπος: PATRA

« Απάντηση #26 στις: Μάιος 10, 2013, 11:22:42 πμ »

Αννα μαρια

Τα θερμά μου συλληπητήρια!
Καταγράφηκε