Αντικαρκινική Κοινότητα Συνδρομή RSS
Νοέμβριος 24, 2014, 09:53:49 πμ *
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Νέα: Καλώς ήρθατε στην Αντικαρκινική Κοινότητα. Η δημοσίευση θεμάτων και σχολίων, επιτρέπεται μόνο σε εγγεγραμμένα μέλη.
Φόρτωση
Σύνθετη αναζήτηση
   Αρχική   Επικοινωνία Σύνδεση Εγγραφή  

Προσοχή...

1. Αποφεύγετε την χρήση greeklish (ελληνικά με λατινικούς χαρακτήρες). Είναι δυσανάγνωστα και δυσκολεύουν την λειτουργία της αναζήτησης.
2. Μην χρησιμοποιείτε την σελίδα της «Επικοινωνίας», για ερωτήσεις ιατρικού χαρακτήρα. Δημοσιεύστε την ερώτησή σας στους πίνακες συζητήσεων.
3. Τα δημοσιευμένα άρθρα και τα μηνύματα που τα συνοδεύουν, δεν υποκαθιστούν σε καμμία περίπτωση τις συμβουλές των γιατρών σας!
4. Ο σκοπός της κοινότητας, είναι η ανταλλαγή πληροφοριών που μπορούν να αποβούν χρήσιμες. Μην τις ανταλλάσετε με προσωπικά μηνύματα, αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος.
5. Δεν επιτρέπεται η δημοσίευση ονομάτων γιατρών, τα οποία συνοδεύονται από σοβαρές καταγγελίες, που μπορεί να επιφέρουν μηνύσεις για συκοφαντική δυσφήμιση.
Σελίδες: [1]   Κάτω
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: καρκινος παχέως εντέρου  (Αναγνώστηκε 18924 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
vicky
Νέο μέλος
*
Εκτός σύνδεσης Εκτός σύνδεσης

Φύλο: Γυναίκα

« στις: Νοέμβριος 24, 2008, 11:49:47 πμ »

Καλημέρα σε όλους,

Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος που να έχει προσωπική ή τέλος πάντων εμπειρία στο οικογενειακό του περιβάλλον με καρκίνο παχέως εντέρου.
Ο σύζυγός μου έκανε πρόσφαα εντερεκτομή και θέλω να μάθω λεπτομέρεις απο κάποιον πάσχοντα, αν υπάρχει.

Σας ευχαριστώ
Καταγράφηκε
Π-Δ
Διαχειριστής

Φύλο: Άντρας
Ελλάς Ελλάς

Google Talk
WWW E-mail
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 24, 2008, 12:47:34 μμ »

Προσωπικά, είχα γνωρίσει πριν λίγο καιρό μια γυναίκα που είχε κάνει τέτοια επέμβαση. Η περίπτωσή της μάλιστα απ' ότι μου έλεγε, ήταν ιδιαίτερα δύσκολη, καθώς το υγιές τμήμα του εντέρου που είχε απομείνει ήταν πολύ μικρό και αναγκάστηκαν στην ουσία να το τεντώσουν για να πραγματοποιηθεί η εγχείρηση.
Σε σχέση με την μετεγχειρητική πορεία, λυπάμαι, αλλά δεν γνωρίζω λεπτομέρειες.
Το σημαντικό όμως της υπόθεσης είναι ότι η γυναίκα αυτή ζει μια χαρά, εδώ και 15 χρόνια από τότε...
Καταγράφηκε

Παρακαλώ, μην μου στέλνετε ΠΜ ή e-mail με ερωτήσεις ιατρικού χαρακτήρα. Δεν είμαι γιατρός κι ως εκ τούτου δεν απαντώ σε τέτοια μηνύματα. Δημοσιεύστε τις ερωτήσεις σας στο forum.
ευτυχια
Επισκέπτης

« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 28, 2009, 08:08:04 μμ »

kalhhspera. h mhtera moy exei karkino sto paxy εντερο . εγινε εγχειρηση ομωσ ειχες και μετασταση στον πνευμονα... το καλοκαιρι και ενο καναμε χημειοθεραπεια επαθε οξυ πνευμονικο ηδημα και ανεβασε 26 πιεση . την τραβηξαμε πραγματικα απο τα χερια του χαρου .. απο τοτε και μετα εκανε ματασταση στο σθκωτι κιαι τωρα στα οστα ... ειναι πολυ ασχημο ολο αυτο ... γιατι φυσικα δεν ξερει και τησ λεμε ψεματα για οζουσ στον πνευμονα και θεραπειεσ γιαυτο τον λογο. ειχε πει  ο τι αν ποτε ειχε κατι τετοιο δεν θα εκανε χημειοθεραπειεσ και ηθελε να την αφησουμε να πεθανει ετσι . οποτε παιζουμε θεατρο και πρωταγονιστηκουσ ρολουσ και με  οσκαρ πρωτου γυναικειου για μενα .
Καταγράφηκε
AGGELIKI
Επισκέπτης

« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 05, 2009, 02:04:08 μμ »

Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΚΑΡΚΙΝΠ ΠΑΧΕΩΣ ΕΝΤΕΡΟΥ ΜΑ ΜΕΤΑΣΤΑΣΗ ΣΤΟ ΣΥΚΩΤΙ. ΧΕΙΡΟΥΡΓΗΘΗΚΕ ΤΟΝ ΜΑΙΟ ΤΟΥ 2007. ΑΦΑΙΡΕΣΑΝ ΤΜΗΜΑ Π.Ε. ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΙΣΑΝ ΤΜΗΜΑ ΤΟΥ ΣΥΚΩΤΙΟΥ. ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΕΩΣ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΑΝ 20 ΗΜΕΡΕΣ ΠΑΕΙ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΓΙΑ ΧΗΜΕΙΑ. ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ.ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΕΙ ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ (ΥΠΕΡΑΝΤΛΑΝΤΙΚΟ). Ο ΘΕΡΑΠΩΝ ΓΙΑΤΡΟΣ ΑΝΕΦΕΡΕ ΟΤΙ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΕΝΑ ΔΥΝΑΤΟ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ. ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ 05/02/2009 ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ.ΜΕΤΑ....ΒΛΕΠΟΥΜΕ
Καταγράφηκε
κωνσταντινος
Επισκέπτης

« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 23, 2009, 10:25:41 μμ »

παιδια...μια φιλη μου ειναι 13ων και εχει καρκινο στο εντερο... Κλάμα
ξερετε μηπως αν θα χρειαστει μεταμοσχευση?
πραγματικα ειμαι παρα πολυ στεναχωρημενος, και το μονο ερωτημα που επικρατει στο μυαλο μου ειναι..."θα γινει καλα?"
προσευχομαι γιαυτην και ελπιζω πως καποια μερα θα ειναι τελειως καλα...
Καταγράφηκε
Π-Δ
Διαχειριστής

Ελλάς Ελλάς

Google Talk
WWW E-mail
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 24, 2009, 12:56:30 πμ »

Απ' όσο γνωρίζω, αν δεν πιάνουν οι χημειοθεραπείες, συνήθως αφαιρείται το τμήμα του εντέρου που υπάρχει ο καρκίνος.
Βέβαια κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή κι εκτός αυτού είναι και το νεαρόν τη ηλικίας που δεν ξέρω κατά πόσον μπορεί να επηρεάσει την όλη κατάσταση.
Αν δεν κάνει μετάσταση, η χειρουργική αφαίρεση συνήθως δίνει καλές προοπτικές.
Τα πάντα όμως είναι σχετικά.
Καταγράφηκε

Παρακαλώ, μην μου στέλνετε ΠΜ ή e-mail με ερωτήσεις ιατρικού χαρακτήρα. Δεν είμαι γιατρός κι ως εκ τούτου δεν απαντώ σε τέτοια μηνύματα. Δημοσιεύστε τις ερωτήσεις σας στο forum.
corfiotn
Νέο μέλος
*

« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 05, 2009, 09:40:14 μμ »

Καλησπέρα σε  όλους.
Έκανα εγχείρηση πριν από 2 1/2 χρόνια και πάω πολύ καλά χωρίς προβλήματα χωρίς χημειοθεραπείες.
Ένα έχω να πω σε αυτούς που έχουν διάφορα συμπτώματα με το παχύ έντερο.
ΚΟΛΟΝΟΣΚΟΠΙΣΗ!! ΣΩΖΕΙ ΖΩΕΣ στην κυριολεξία.
Όποιος,α , θέλει μπορεί να επικοινωνήσει μαζί μου στο e mail μου
Καταγράφηκε
guest
Επισκέπτης

« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 13, 2009, 02:13:15 πμ »

δεν σωζομαστε απο τις κολονοσκοπησεις ουτε με τις μαστογραφιες αλλα με την καλη διατροφη και αποφυγη του καπνισματος πρωτα και κυρια. ο καρκινος του εντερου αποτρεπεται κατα 90% αν τρωμε λιγα λιπαρα, κοκκινα κρεατα και δεν  καπνιζουμε.
Καταγράφηκε
corfiotx
Επισκέπτης

« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 13, 2009, 04:32:19 μμ »

Θα συμφωνήσω ότι η διατροφή πέζει κυρίαρχο ρόλο ΄οπως άλλωστε
σε όλες τις παθήσεις.Αλλά αν εχει ήδη δημιουργηθεί  καρκίνος ή αδένωμα δεν το σώζει η διατροφή αλλά η κολονοσκόπηση για  thn διαγνωση και μετά η αφαίρεσει .Αν δεν αφαιρεθεί έγκαιρα τοτε.....
και επειδή ίσως φανεί ότι κάνω τον...γιατρό σας λέω πως είναι υποδείξεις χειρούργων και γαστρεντερολόγων.
Καλή ανάσταση
Καταγράφηκε
guest
Επισκέπτης

« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 14, 2009, 01:17:05 πμ »

Θα συμφωνησω εν μερει (διαφωνω στο "δεν το σωζει η διατροφη"). Σαφώς το μεγαλύτερο όπλο που η ανθρωποτητα εχει στην αντιμετώπιση του καρκίνου είναι η σύγχρονη συμβατική δυτική ιατρική. Χωρίς αυτήν λιγα θα μπορουσαμε να πετυχουμε στο επιπεδο της θεραπειας. Ωστοσο ο συνδυασμος της συγχρονης ιατρικης (χημειοθεραπεις, ακτινοθεραπειες, χειρουργικη επεμβαση) και μιας μειζονος αλλαγης στις διατροφικες μας συνηθειες και στον τροπο ζωης μας - τομείς εξαιρετικα σημαντικοι που πολλες φορες αμελουνται απο τους ιατρους κ ασθενεις- ειναι πολυ σημαντικοι παραγοντες - ΑΚΟΜΑ και μετά τη διάγνωση - γιατι πολυ απλα υπαρχουν τροφες που προωθουν την δημιουργια και την εδραιωση του καρκινου και τροφες που ενισχυουν το ανοσοποιητικο συστημα και τα ανοσοκυτταρα Killer T cells, που παιζουν μεγαλο ρολο στην θανατωση των καρκινικων κυτταρων.
Καταγράφηκε
κικη
Επισκέπτης

« Απάντηση #10 στις: Μάιος 14, 2009, 04:22:06 μμ »

o καρκινος του παχεος εντερου ειναι οσο σοβαρη ειναι γενικα η ασθενια. σε πολλους καταφερνουν και το ξεπερνουν. το πιο σημαντικο ειναι να ειναι ο καθενας τυχερος και να μην κανει μετασταση
Καταγράφηκε
Νικόλας
Επισκέπτης

« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 01, 2011, 09:39:50 πμ »

kalhhspera. h mhtera moy exei karkino sto paxy εντερο . εγινε εγχειρηση ομωσ ειχες και μετασταση στον πνευμονα... το καλοκαιρι και ενο καναμε χημειοθεραπεια επαθε οξυ πνευμονικο ηδημα και ανεβασε 26 πιεση . την τραβηξαμε πραγματικα απο τα χερια του χαρου .. απο τοτε και μετα εκανε ματασταση στο σθκωτι κιαι τωρα στα οστα ... ειναι πολυ ασχημο ολο αυτο ... γιατι φυσικα δεν ξερει και τησ λεμε ψεματα για οζουσ στον πνευμονα και θεραπειεσ γιαυτο τον λογο. ειχε πει  ο τι αν ποτε ειχε κατι τετοιο δεν θα εκανε χημειοθεραπειεσ και ηθελε να την αφησουμε να πεθανει ετσι . οποτε παιζουμε θεατρο και πρωταγονιστηκουσ ρολουσ και με  οσκαρ πρωτου γυναικειου για μενα .

Πίστευα ότι ποτέ δεν θα έμπαινα σε τέτοιου είδους φόρουμ στην ζωή μου, έχοντας μάλιστα θέμα για συζήτηση... Από τον Απρίλιο διαγνώστηκε καρκίνος του εντέρου στην μητέρα μου, της αφαιρέθηκε όγκος και κάνει από τότε χημειοθεραπείες, τις οποίες εκείνη γνωρίζει ότι κάνει για προληπτικούς λόγους... Χθες μάθαμε ότι έχει κάνει μετάσταση στο συκώτι και όσο διαβάζω στο ίντερνετ τα περιθώρια ζωής (5-20% στην 5ετία) αρρωσταίνω Λύπη Όταν διάβασα αυτά που γράφεις περί υποκριτικής πραγματικά ένιωσα ότι δεν είμαι μόνος, γιατί το θέατρο που παίζω τους τελευταίους μήνες μόνο οσκαρικό μπορεί να χαρακτηριστεί... Το βράδυ που την ετοίμαζαν για χειρουργείο με καλεί ο χειρούργος κάτω, εκείνη αναστατώθηκε "μήπως έχει κάποιο κακό νέο;", κατεβαίνω και μου λέει ότι έχει καρκίνο, τον παρακαλούμε να μην της πει τίποτα και ανεβαίνω με χαμόγελο σχολιάζοντας τι ωραίος τύπος είναι ο γιατρός και κάνοντας χιούμορ για το γεγονός ότι είναι κι εκείνος ΑΕΚτζής... Η μαμά ηρεμεί και επιστρέφει το χαμόγελο στη θέση της "φοβήθηκα μη σου πει ότι ο πολύποδας είναι καρκίνος". "Τι λες ρε μαμά; Μακριά από μας!" της απαντώ και από μέσα μου έχω ήδη πεθάνει...
Καταγράφηκε
Michalis83
Μέλος
**

« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 20, 2011, 07:30:51 μμ »

Πίστευα ότι ποτέ δεν θα έμπαινα σε τέτοιου είδους φόρουμ στην ζωή μου, έχοντας μάλιστα θέμα για συζήτηση... Από τον Απρίλιο διαγνώστηκε καρκίνος του εντέρου στην μητέρα μου, της αφαιρέθηκε όγκος και κάνει από τότε χημειοθεραπείες, τις οποίες εκείνη γνωρίζει ότι κάνει για προληπτικούς λόγους... Χθες μάθαμε ότι έχει κάνει μετάσταση στο συκώτι και όσο διαβάζω στο ίντερνετ τα περιθώρια ζωής (5-20% στην 5ετία) αρρωσταίνω Λύπη Όταν διάβασα αυτά που γράφεις περί υποκριτικής πραγματικά ένιωσα ότι δεν είμαι μόνος, γιατί το θέατρο που παίζω τους τελευταίους μήνες μόνο οσκαρικό μπορεί να χαρακτηριστεί... Το βράδυ που την ετοίμαζαν για χειρουργείο με καλεί ο χειρούργος κάτω, εκείνη αναστατώθηκε "μήπως έχει κάποιο κακό νέο;", κατεβαίνω και μου λέει ότι έχει καρκίνο, τον παρακαλούμε να μην της πει τίποτα και ανεβαίνω με χαμόγελο σχολιάζοντας τι ωραίος τύπος είναι ο γιατρός και κάνοντας χιούμορ για το γεγονός ότι είναι κι εκείνος ΑΕΚτζής... Η μαμά ηρεμεί και επιστρέφει το χαμόγελο στη θέση της "φοβήθηκα μη σου πει ότι ο πολύποδας είναι καρκίνος". "Τι λες ρε μαμά; Μακριά από μας!" της απαντώ και από μέσα μου έχω ήδη πεθάνει...

Kαι μετάσταση να έχει κάνει στο συκώτι τα πράγματα δεν είναι τόσο τραγικά. Υπάρχουν πολλοί τρόποι αντιμετώπισης!!!
Άποψή μου είναι ότι πρέπει με τρόπο να της εξηγήσετε τι έχει. Το συκώτι έχει την δυνατότητα να αναγεννάτε ακόμα και αν κοπεί το 90% από αυτό. Το παν είναι να το δει αισιόδοξα και να υπάρχει στήριξη!
Καλή τύχη σου εύχομαι!
Καταγράφηκε
Nicolas
Νέο μέλος
*

« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 07, 2012, 09:19:13 πμ »

[/quote]

Kαι μετάσταση να έχει κάνει στο συκώτι τα πράγματα δεν είναι τόσο τραγικά. Υπάρχουν πολλοί τρόποι αντιμετώπισης!!!
Άποψή μου είναι ότι πρέπει με τρόπο να της εξηγήσετε τι έχει. Το συκώτι έχει την δυνατότητα να αναγεννάτε ακόμα και αν κοπεί το 90% από αυτό. Το παν είναι να το δει αισιόδοξα και να υπάρχει στήριξη!
Καλή τύχη σου εύχομαι!
[/quote]

Δυστυχώς ξαναμπαίνω στο φόρουμ μετά από καιρό με άσχημα μαντάτα... Ο καρκίνος έχει κάνει μετάσταση και στο συκώτι, σε σημεία όμως που να μην μπορεί να γίνει επέμβαση. Οι γιατροί μας έδωσαν 3-4 μήνες ζωής, αλλά ευτυχώς η μάνα μου έχει δυνατό οργανισμό και τους διέψευσε 2 φορές... Το τελευταίο διάστημα όμως οι πόνοι έχουν γίνει αφόρητοι, τα παυσίπονα πια δεν κάνουν και πολλά πράγματα, η κοιλιά της δείχνει πρησμένη και η ίδια έχει αδυνατίσει πάρα μα πάρα πολύ. Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι.. ξέρει κανείς πως πεθαίνει ένας άνθρωπος από καρκίνο του εντέρου; Ποια είναι τα τελευταία συμπτώματα; Ανησυχώ πολύ, και δεν θέλω να την βλέπω να υποφέρει μέχρι το τέλος... Λύπη
Καταγράφηκε
sofia
Μέλος
**

« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 07, 2012, 10:58:15 μμ »

Νικολα μην το βαζεται κατω,πρωτα πολεμηστε τους πονους με οσο το δυνατον πιο ηπια παυσιπονα,μην βιαστειτε με τα αυτοκολητα πονου(οπιουχα)ξεφυγεται απο το κρεββατι καντε οσο το δυνατον παλι πραγματα που βοηθουν να τον ξεχνας!!
Βολτες ,τσαι με φιλους,μικρες ασχολιες,μην γελας πρεπει να το δεις θετικα για να μπορεις να το πολεμησης!Και ψαξε ακομα και τωρα υπαρχουν πραγματα που μπορουν να σας βοηθησουν!Υπερθερμιες,ενδοφλεβιες βιταμινης C σελινιο και καποια σκευασματα πιο εξιδικευμενα.Κρατηστε το εντερο καθαρο και ενισχυστε το ανοσοποιητικο.Σας ευχομαι δυναμη θαυματα υπαρχουν ,πιστη χρειαζεται,και θα τα δουμε.
Καταγράφηκε
mariao
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 08, 2012, 08:15:53 πμ »

nicola,
2 πράγματα.
1. εαν δεν το εχεις ηδη κάνει να ρωτησεις τον Dr. Σαλβαρά στο Ιατρόπολις που χειρίζεται το Cyberknife μηπως μπορεί να γίνει στοχευμένη ακτινοβολία η οποία ειναι πολλές φορές εφάμιλη του χειρουργέιου.
2. να κάνετε μοριακή εξέταση στον ογκο γιαν βρείτε ποια φάρμακα έχουν όφελος.

Σ όλα τα αλλα συμφωνω με την Σοφία...ο πόνος πρέπει να αντιμετωπιστεί.
Και κατι αλλο τα συμπτώματα της πρισμένης κοιλιάς θυμιζουν ασκίτη και ο ασκίτης εχει πόνο αντιθετα με τους ογκους στο ηπαρ που συνηθως δεν πονάνε οπότε αν ειναι όντως ασκιτης πρέπει να αφαιρεθει αμεσα.
Αυτά
κουράγιο
Καταγράφηκε
artep
Νέο μέλος
*

« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 31, 2012, 12:30:12 πμ »

Καλησπερα σε ολους!Ειμαι καινουργια  στο φορουμ και στην κατασταση που βιωνουμε, δυστυχως ολο και περισσότεροι.
Και θα ηθελα νε ευχηθω σε ολους σας καλο κουραγιο και καλη δυναμη.
θα ηθελα την αποψη σας....
ο πατερας μου 59 χρονον μετα απο τυχαια εξεταση βρεθηκε πριν απο 2 χρονια με 3 κακοθηεις πολυποδες (δυσπλασία) στο παχυ εντερο, οι οποιοι αφαιρεθηκαν αποτελεσματικα με περιπου το μισο ενετρο.Μετα τσ χημειθεραπειες όμως, πριπου μετα απο τρεις μηνες εκανε εμφανιση η μετασταση στο σηκωτι, με εναν κυριο ογκο και 2 εσιες.Τωρα εδω και 3 μηνες κανει επιθετικες χημ. απευθειας στο σηκωτη, αλλα παρολα αυτα μετα την προσφατη μαγνητικη που εκανε, βρεθηκε και υπουπεζοκοτικο οζιδιο στον πνευμονα, βλαβη στην σπληνικη καμπη, μικροι αδενες στο εντερο και ασβεστοματα στον προστατη.
Αρχικα συζητουσαν να εγχειρηθει για αφαιρεση καποιου μερους του σηκωτιου, αλλα πλεων αλλαζουν γνωμη, επειδη οι εστιες και ο ογκος ειναι σε δυσκολα σημεία και φαντάζομαι ισως και λογω της μεταστασεις στον πνευμονα.Μας ειπαν, πως όταν θα ολοκληρωσει τον κυκλο των χημειοθεραπειων, πως θα αποφασίσουν τότε.
Μας αναιφεραν και την μέθοδο του καυτηριασμου, για την οποία διάβασα πως λειτουργει ώς ανακουφιστική μεθοδος και αποτελεσματικοι και μπορεί να γίνει οσες φορές χρειαστεί.
ο πατερας μου φυσικα γνωρίζει πολύ λίγα περι του θέματος, για να μην τον παρει απο κάτω.
Δεν ξερω τι να σκεφτω, πάντα πιστευα ( με τα λιγα που ξερω, γιατρος δεν είμαι ), πως αφου αφαιρέθηκε ο πρωτοπαθείς όγκος, πώς η κατάσταση δεν θα ξεφευγε τόσο γρήγορα.....
......αν και με τον καρκινο, κανεις δεν μπορεί να ξερει, δυστυχως........
       αω γνωριζει καποιος κατι και μπορει να μου πει κάποια πράγματα, θα το εκτιμούσα,    ευχαριστω, εκ των προτέρων
Καταγράφηκε
mariao
Ανώτερο μέλος

« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 31, 2012, 09:56:27 πμ »

artep,
Από όσα περιγράφεις πιστεύω οτι η ΧΜΘ που κάνουν στον πατερα σου δεν εχει κανένα αποτελέσματα στον οργανισμό του.

Επειδή δεν πιστεύω οτι θα βγάλεις άκρη με τον ογκολόγο, στη θέση σου θα έκανα 2 πράγματα.

1. ραντεβού με τον Θάνο, επεμβατικό ακτινολόγο στο Σωτηρία ο οποίος είναι κορυφαίος στο RF να ρωτησεις εαν μπορεί να τον αναλάβει.

2. ραντεβού με τον Σαλβαρά από το Ιαρτόπολις που χειρίζεται το Cyberknife το οποίο είναι στοχευμένο μηχάνημα στερεοτατικής ακτινοχειρουργικής.

καλο κουράγιο και δυναμη

Καταγράφηκε
namelad
Μέλος
**

« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 31, 2012, 08:58:20 μμ »

Ο μεταστατικος καρκινος δεν ειναι προβλημα στην γερμανια δεσ ποιο κατω
http://www.pare-dose.net/ca-forum/index.php/topic,319.0.html

Οσο για το συκωτη δεν ξερω τι κανουνε εδω, ψαξε για χημειο εμβολισμο, εχω γλωστο που ο πατερας του μετα απο 3 χημειοεμβολισμους σε γερμανια και υπερθερμεια ειναι οκ με το συκωτι εδω και 1 χρονο.

Μρε λιγα λογια εαν εχεις την δυνατοτητα μακρια απο τους ανεπαρκης ελληνες γιατρουσ
Καταγράφηκε
artep
Νέο μέλος
*

« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 01, 2012, 02:18:43 μμ »

Σας ευχαρσιτώ πολυ για τις πληροφορίες.
...........όμως δυστυχώς για εξωτερικό δεν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα.
............για Αθήνα γίνεται και θα το ψάξω.
ηθελα και να ρωτήσω, μήπως γνωρίζει κάποιος, αν υπάρχει και στην θεσσαλονίκη κάποιος ειδικός, που θα μπορούσα να πάρω μία τρίτη άποψη.
παρακολουθείται από έναν γιατρό στο Παπαγεωργίου( όπου έγινε και η επέμβαση και κάνει και ΧΜΘ ) και  μιλήσανε και με έναν ειδικό του Θεαγενείου.
Μας είπαν, πως τα πράγματα δεν είναι ακόμα τραγικά,αλλά πολύ φοβάμαι πως σύντομα θα γίνουν.ΟΥΦ και πάλι ΟΥΦ για όλους μας.
να είστε όλοι καλά και καλή δύναμη.
   και πάλι ευχαριστώ
Καταγράφηκε
Αντικαρκινική Κοινότητα

Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: